fflBffl EHET IRROISSfflMM. I i No. 40 Z E V E N-E N-D ERTIG-STE fe Jit W O 1'LA D A G 24 M TtJ I, '0, De Sociëteit „de Doele” te Bolsward heeft voor 1 ci. de te et n- ch Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. in, de 14 80 52 36 ar •e- it- L- ;n. Ie et ■e- rt. ei- ,a- 11- j do an D De hoogleeraar Buys Ballot schrijft het vol gende aan het U. D. over weerberichten aan den landbouw Aan ieder der heeren burgemeesters is dezer dagen door mij toegezonden een werkje, behel zende verklaring der bovengenoemde weerbe richten, die van 15 Mei af nu werkelijk aan allen die ze vroegen worden toegezonden. Het werkje is tegen f0.20 te verkrijgen bij de hh. Kemink Zn. te Utrecht. Het is mij het best voorgekomen door telegrammen, die wegens den aard der telegrafische verbindingen het snelst van Amsterdam uitgaan, eiken dag den toestand des weders in en buiten ons land en de ver wachting voor de volgende dagen kenbaar te maken, en wel met behulp van slechts drie woorden. Zoo kost elk telegram met het adres slechts f 0.21. Er komt nog bij een geringe vergoeding voor de inrichting van de dienst, per kwartaal of per jaar te betalen. „De heer van Hasselt, directeur der derde af- deeling van het Kon. Ned. Met. Instituut, is op mijn verzoek, nog boven zijne gewichtige ande re practische werkzaamheden, bereid ook deze weerberichten te verspreiden. „Voorwaarden en inlichtingen zullen ook door den heer van Hasselt in een opzettelijke circu laire en op aanvraag worden uiteengezet. „Ik hoop dat bij hen, die zich reeds aanmeld den, nóg menig landbouwer zich zal voegen en telegrammen voor dezen zomer vragen. Dan zal de ondervinding over het nut dier mededeelin- gen uitspraak kunnen doen. Indien in de ge meenten, waar een telegraafkantoor gevestigd is, slechts enkele ingezetenen samen eenig geld daarvoor over hebben en het plaatselijk bestuur door eenvoudige teekens van de torens (gelijk voor de excercitiën) den hoofdinhoud dier be richten verstaanbaar maakt, dan kunnen ze in wijden kring bekend worden en het zal blijken, of de groote verwachtingen, in Oostenrijk en Duitschland daaromtrent opgevat, gegrond zijn.’’ ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Er gaat een verhaal dat de boeren, als zij vroeger ter markt gaande hun biggen niet kon den verkoopen, die dieren maar op straat lieten BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken bekend dat aan Theunis Bloksma alhier, vergunning is geweigerd tot het oprichten eener S ncderij op het terrein gelegen tusschen de- percoelen ka dastraal bekend gemeente Sneek, in Sectie C, nos. 199 en 202. Sneek den 22 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESEN, De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Toch meende soms de een dat de andere zei en de andere dat zijn buurman wel binnenmonds wat mompelde, maar geen uitgebracht. De eerste wil den commanditair als vennoot beschouwd hebben, de tweede de com mandite hebben aangemerkt enkel als deelne ming in een bedrijf, dat een ander uitoefent, zon der dat een vennootschap geboren wordt. Er bestaat dus bij elk der onderwerpen aan leiding genoeg tot debat. (7/4.) De ontvangers mogen, ingevolge de drankwet, voor hunne zittingen geen gebruik meer maken van huizen, waar sterke drank wordt verkocht. In vele plaatsen heeft men hun dan ook andere meer of minder geschikte localen aangewezen. De ontvanger der directe belastingen van Waar denburg c. a. en de gemeente-ontvanger van Vu ren hielden echter Zaterdag jl. in laatstgenoem de gemeente zitting in de open lucht. Doordien het weder buitengewoon prachtig was, konden zij hunne werkzaamheden onverhinderd voort zetten. Op „lieflijke Meidagen”, zooals de jongst- verloopene, zal dat echter wel niet gebeuren. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Parijs gemeld, dat de Nederlandsche regeering pogin gen doet om de onderhandelingen met Frankrijk over een handelstractaat weer aan te knoopen. Dit bericht wordt echter ook weer tegengesproken. De preadviezen voor de vergadering van ■hederlandsche juristenvereeniging, dit jaar Maastricht te houden, zijn verschenen Het onderwerp van het burgerlijk recht, dat reeds voor een jaar ter behandeling was toege zegd, de eigendoinsbeperkingen, komt niet aan de orde, omdat de rapporteur jhr. mr. J. Roëll door zijne „meer en meer omvangrijke ttak in de Tweede Kamer” verhinderd is geweest deze stof behoorlijk te bearbeiden. In plaats daarvan is het huwelijksrecht gekozen en wel de vraag of in onze wetgeving behoorlijk is gezorgd voor de vrouw, zoo wat hare persoons- als hare ver mogensrechten betreft Eu zoo neen, welke ver beteringen voornamelijk in aanmerking komen Preadviezen over deze vragen zijn uitgebracht door de heeren mrs. S. van Houten en Th. Bor- ret (not. te ’s Gravenhage). De heer van Houten bepleit in zijn advies de gelijkstelling der echt- genooten en de „opzegbaarheid” van het huwe lijk, zonder in bijzonderheden te treden over de artikelen der wet, die wijziging behoeven. Dit geschiedt wel in het advies van den heer Bor- i'et, die zich echter bepaalt tot de artikelen om trent de onderworpenheid der vrouw aan den man, wat persoon en goederen betreft, en de echtscheiding geheel buiten behandeling laat. Het onderwerp van strafrecht handelt over het bewijs in strafzaken, met name of het „wette- hjk bewijs” moet worden behouden Daarover hebben mrs. C. M. J. Willeumier te Amsterdam eo G. Tripels te Maastricht adviezen uitgebracht. e eerste bepleit de afschaffing der wettelijke wijstheorie, zonder voorstander te zijn van de JUrydaarentegen komt de heer Tripels tot dezelf- deslotsom, maar tevens tot ’taanbevelen der jury. Uit het handelsrecht is de commanditaire ven nootschap gekozen. Daarover hebben de heeren hjrs. A. Heemskerk, rechter te Zierikzee en ’V. Binger, advocaat te Amsterdam, preadvies zijn zoon twist in het anders vreedzame gezin. Het knipmes, waarmede de daad werd be dreven, was des morgens scherp geslepen. Omtrent een misdaad, die Donderdagavond te ’s Hertogenbosch in de Tolbrugstraat is ge pleegd, meldt de ’s Bossche Crt. In de herberg van P. Marèchal bevond zich Jan Smetselaar te Vught, met twee vrouwspersonen, zij dronken daar een flesch bier. Den kastelein vragende, wat hij schuldig was, kreeg S. ten antwoordf 1, welk bedrag hij voor een flesch bier zeer overdreven achtte. Na eenig bieden gaf de kastelein, een als zeer ruw be kend persoon, Waal van geboorte, te kennen, dat hij liever de flesch op zijn kop zou stuk slaan dan laten afdingen, en de daad bij ’t woord voegende, nam hij de bierflesch en bracht daar mede eerst een der vrouwen, Maria M. en toen S. hevige slagen toe op ’t hoofd. S. be gaf zich daarop naar ’t politieburau om aangifte te doen van het gebeurde en keerde met de niet- verwonde vrouw naar een ander huis terug, waar hij zich ter rust begaf en ’s morgens dood in bed werd gevonden. De verwonde vrouw is ’s nachts ter verpleging in het gasthuis opgeno men en het lijk van den verslagene Vrijdag al daar overgebrachtterwijl de dader door de po litie is gevangen genomen en in de gevangenis opgesloten. Hij ontkent nog de wandaad te hebben gepleegd. Vier getuigen hebben intus- schen reeds het feit bevestigd. ’t Handelsblad meldt Eeu verschrikkelijke misdaad heeft in de vo rige week plaats gehad in een kelder in de Ridderstraat, perceel 78 te Amsterdam. Daar woonde een polderwerker, Hendrik Sikken Wijnja genaamd, 70 jaar oud, met zijn vrouw, oud 64 jaar, en twee zoons, een van 26 en een van 19 jaar. Hij staat ter goeden naam en faam be kend, en zat ’s avonds 6 uur rustig in zijn wo ning met zijn vrouw en den zes-en-twintig-jari- gen zoon aan tafel brood te eten. Tusschen vader en zoon bestond sedert lang een verschil, dat een wrok bij laatstgenoemde had doen ontstaan, en toen dien avond die zaak opnieuw ter sprake kwam, overviel de ontaarde jongeling, in het bijzijn zijner moeder, plotseling zijn vader en bracht hem met een groot knip mes een viertal zoo hevige verwondingen toe, dat de ongelukkige een kwartier later den geest gaf, Weldra werd om geneeskundige hulp ge zonden, die door dr. Lansdorp werd verleend, de brancard van het Gasthuis gehaald, maar al spoedig bleek dat de kunst niets meer vermocht. De man was een lijk en de justitie deed het zoo spoedig mogelijfc ter gerechterlijke schou wing naar de gevangenis brengen. De moordenaar vluchtte den kelder uit, naar het huis zijner zuster in de jonkerstraat. Hij vertelde daar verward een en ander over zijn vader, er bij voegende: „hij heeft me al lang genoeg verveeld,” maar sprak niet van hetgeen hij gedaan had, hoewel dit duidelijk merkbaar was door het bebloede mes, dat hij in de hand had en door de met bloed bevlekte hand, en onwillekeurig herinnerde zijn zuster zich, dat hij ’s morgens de woorden had gebezigd„ik zal die oudevan daag van kant maken.” Slechts eenige oogeublikken vertoefde de moordenaar ten huize zijner zuster. Met koorts achtige haast vluchtte hij verder, en daar het geval natuurlijk als een loopend vuurtje zich verspreidde, werd hij aan de Kraansluis dooi de politie gegrepen en in verzekerde bewaring gebracht. Bij zijn verhoor voor den politiecom missaris der tweede sectie veinsde hij zich van de pas vol voerde misdaad niets te herinneren doch kon hij op andere vragen volkomen hel der antwoord geven. Toen hij werd gevat had hij het mes nog in de hand. Als blijk van achting voor den verslagene hebben de buren aangeboden hem op hunne kosten eene eervolle begrafenis te bezorgen. De moordenaar, Jan Hendrik Wijnja, maakte misbruik van sterken drank, doch was bij het volvoeren van de misdaad niet beschonken. De overledene was laatst werkzaam aan het Rijks-Museum als steendrager. Dikwerf maakte Uit ’s Gravenhage wordt aan de Amst. Ct. geschreven, dat de stand van zaken in de mini- steriëele crisis Vrijdag jl. deze was: dat Z. M. de Koning tot tweemaal toe geweigerd heeft het ontslag van het Kabinet aan te nemen en dat het Ministerie voor de derde maal op geza menlijk ontslag heeft aangedrongen. Het schijnt tevens zeker, dat het Kabinet zal blijven aan houden op ontslag, zoolang niet zal gebleken zijn, dat het aan anderen, die daartoe door den Ko- ning worden geroepen, ónmogelijk zal wezen een nieuw Kabinet samen te stellen. Volgens een later bericht zouden de ministers besloten hebben voorloopig aan te blijven tot na de terugkomst des konings. De president der Eerste Kamer is gisteren (Maandag) te ’s Ha- ge aangekomen. loopen, daar zij de moeite van ’t huis brengen niet waard waren, Thans is dit anders. Een niet onaardige schets geeft de Zutf. Ct. uit dien anti-varkenstijd .„Gerrit Tikkel reed eens ’t jaartal doet niets ter zake naar de markt en had een geit, die van ouderdom wat suf was geworden en nu en dan vergat melk te geven, op den wagen. Op de vraag naar de qualiteiten van het dier, had Tikkel altijd, ten einde zijn con sciëntie zuiver te houden, gezegd: de geit is goed en niets meeren zij werd spoedig verkocht. Tikkel reed wel tevreden naar huis, had Willem Pioen, zijn buurman, tot reisgenoot en beiden zaten ’t was donker geworden op ’t voerkistje. Geen van beiden was conversabel en zoo heerschte er diepe stilte onder ’t linnen. wat eens van beiden kon zien, dat iemands lippen zich be wogen „Tikkel,” vroeg eindelijk Pioen, „zeg ie wat?” Ikke niet was ’t antwoord. Stilte volgde, maar een eindje verder zei Tikkel: „Wat zeg ie Pioen „God beware mij, ik sprekke geen enkel woord!” zei Pioen. Ze kwamen te huis, Pioen dankte Tikkel veur de vrindeliekheid, Tikkel spande het paard uit, bracht het in den stal, de knecht schoof den wagen in de schuur, en wilde den halster uit het voerkistje nemen en greep wat in ’toor! Haastig trok hij de hand terug en schreeuwde: „Boer de lebèndige duvel zit in ’t kissien „’t Schienvat” werd aangestoken en’t gansche huisgezin begaf zich heel voorzichtig naar de schuur. Tikkel met de „grepe”, de knecht met de „biele,” Griete de vrouw, met de „bessem” de meid met de „tange,” de oudste zoon met de „blaospiepe,” en ’t jongste meisje met een „rateltien”, terwijl de scheper met de „schaope- schuppe” op een „olde beschutentrommel sloeg. De knecht met de biele in de rechterhand lichtte met trillende hand het deksel van de voer- kist even op en daar zag hij bij ’t schijnsel der lantaarn, 3 varkentjes, liggende heel gemóe delijk in een halven cirkel en de familie Tikkel met zes kleine oogen zóó guitig aankijkende, als alleen een varken dat doen kan. Geen mensch wilde eigenlijk lachen en toch lachten alle zeven. Eindelijk zei Griete: „Maar wat doe je toch varkens te koopen, TikkelDe sik mos weg en daor kom ie weer met 3 kost gangers. Watzuw we der toch mee an van gen „Griete”, antwoordde Tikkel op plechtigen toon, „ik hebbe die varkens niet ekocht, maor ik begriepe het al. Pioen heft der met drie markt, en kon ze niet kwiet worden en toe hef ie ze mij stillegies in ’t voerkisien legt. Als de varkens nou en dan knorden, meenden wij dat een van ons praotte en daor hadde wij haoste ruzie um ekregen.” „Nouw”, zei Griete, „low we ze in genaode annemen en vet maken.” „En ik zegge oe”, riep de scheper, daor zal zegen rusten op die varkenties 1” Twintig weken daarna verkocht Tikkel de 3 borstelige vondelingen voor f 150, Toen Tikkel ’t geld opgestreken had, zei hij tegen Griete: „Geef de scheper, vanwege zien profecije, die zoo goed oetkwam, eeu zeupen bran dewijn met suker. En de scheper lachte vriendelijk en drunk ’t glaatsien schoon leeg en sprak: de rechtveerdi- ge ontfermt zik over zien vee 1” 4* OEEKER OIRVV li sms- m idtmïïimiii won ds maiwaiia 3ES6S S9KM IB I IV 1% ft N r A V 511 6 2 ^1 M. 6 6 iff, •a- jr- 6

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1