MÏÏS E1VADVERTWIEBLADWORDE 1 1 CJBffllï ffl W IMOMSIffll Slffl. No. 4’2 882. Paardenmarkt te Sneek. N V oorj aa rs - Paarden markt AV O KASDA G 31 AI E I., g voorgenomen ;t 2 n PERS. j Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. ;t si. 1, le Naar eenige bladen melden is men aan het ministerie van finantien druk bezig met het ont werpen van een nieuwe zoutwet. Onlangs heeft de minister eenige der voornaamste zoutzieders van Nederland uitgenoodigd tot een conferentie aan zijn departement, om hun zienswijze te dat nog slechts van ruim 50 gemeenten de bij- Door die ge- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden ^daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Z. M. heeft, na afgelegd vergelijkend examen o a. benoemd tot surnumerairs der registratie en domeinen B. J. Hoetink te Bolsward, en onze vroegere stadgenoot W. Agema, thans te Bols ward. Waarheen? vraagt de R. Catholieke Tijd, met het oog op het demissionnair Ministerie. „Er heerscht zegt het blad, evenals de Standaard eene stilte des grafs en die stilte heeft iets benauwends, ’t Is niet de stilte van schoon vruchtbaar weder ’t is ook niet de stil te, die een storm of een onweder pleegt vooraf te gaan ’t is de stilte van den laten avond waarop een duistere nacht gaat volgen ’t is zooals de Standaard terecht opmerkt, giafstilte. „Dat de politieke twisten op het Binnenhof de Natie over het geheel koud lieten, was be kend tenzij groote maatschappelijke en tegelijk godsdienstige vraagstukken, zooals die der School wet, in het spel werden gebracht, viel alleen op den dag van verkiezingen een spoor van hartstochteen enkel vonkje van opgewekt politiek leven in de gelederen der kiezers waar te nemen. Dat echter de onverschil ligheid der kiezers zóó verre ging als bij deze gelegenheid openbaar is geworden was zeker te voren door zeer weinigen geloofd. Zon der mast en zonder roer drijft onze staatshulk op de baren, die wel is waar op dit oogenblik slechts ondiepe rimpels vormen der watervlakte, maar die wie weet hoe spoedig? zich tot torenhoogte zullen verheffen en niemand maakt zich ongerustniemand vraagt bezorgd, waar het eigenlijk heengaat en waar ons scheepje ten slotte zal te land komen.” Omtrent de internationale landbouwtentoon stelling schrijft men Op 23 dezer vergaderde het uitvoerend comi té voor eene algemeene zoo mogelijk internatio nale landbouwtentoonstelling in 1883 te Utrecht of Amsterdam te houden, met de commissie van vertegenwoordiging der verschillende Nederland- sche landbouw-maatschappijen, in het cafe Kras- napolsky te Amsterdam. De voorzitter, mr. C. J. Sickesz, opende de vergadering en deelde mede wat het uitvoerend comité te dezer zake had verricht, waaruit bleek, dat nog slechts van ruim 50 gemeenten de hij gen, als zij niet uit hoogst vertrouwbare bron- dragen waren ingekomen en dat in vele gemeen- nen waren geput. i ^en commission waren benoemd. Naar de A. R. Ct. verneemt hebben de cre diteuren der Rotrerdamsche Handelsvereeniging genoegen genomen met het aanbod, door den gemeenteraad aan de vereeniging gedaan, om haar eigendommen over te nemen tegen de be- bekende voor waarden een koopsom van vier millioen. doen kennen aangaande de voorgenomen beginselen voor het heffen van den zoutaccijns en hun tevens de gelegenheid te verschaffen de zaak, ook wat de bijzonderheden betreft, met de hoofdambtenaren van het departement te bespreken. Wij ontvingen een geschrift, houdende mede- deelingen van het comité tot ondersteuning der vervolgde en hulpbehoevende Israëlieten in Rus land te Amsterdam. Het comité zegt in dat geschrift „Sedert eenigen tijd bestaat in Rusland het streven om langs zoogenaamden wettehjken weg en door andere maatregelen, rustige, 'getrouwe, matige en nijvere staatsburgers te ruïneeren, hun het langer verblijf in Rusland ónmogelijk te maken en hen tot een uittocht in massa te nopen. Dat streven wordt krachtig in de hand gewerkt door woeste en wreede horden, die alle menschelijk en zedelijk gevoel schijnen uitge schud te hebben. Wat de talrijke Joodsche be volking van eenige in het district Ananiew, gou- verment Cherson, gelegen plaatsen, vooral die van Balta, in de eerste helft der vorige maand door de roof- en moordzucht dier woestaards, door hun vernielingswoede en zinnelijke lusten geleden heeft en nog lijdt, welke hemeltergende gruwelen er gepleegd zijn, is door de Russische dagbladpers wel eenigermate bekend geworden, maar nog niet in die mate wereldkundig ge maakt als de feiten dat verdienen. Duizenden in lompen gehulde, van alles beroofde slachtof fers der wreede vervolgingen snelden naar Oos tenrijks grensplaatsen, om slechts het veege le ven te redden. Zij doolden daar, door den hon ger gekweld, geruimen tijd zonder dak rond, gepijnigd door den angst over het lot hunner achtergelaten magen gji vrienden, door de smart over hun verlies, door de vrees voor de toe komst. Van dat alles vernam men bij ons schier niets, evenmin als in de van Rusland eenigszins verwijderde landen. Eerst in Januari jl. ont stond door de bekende opstellen in de Times de groote beweging onder de Engelsche natie. „Het comité onthoudt zich van beschouwin gen over den loop, dien deze beweging in Groot- Brittanje zelf en later in andere landen van den aardbol, ook ten onzent, genomen heeft, en haar gevolgen. Zijn doel is slechts, in deze weinige bladzijden, wier lezing niet veel tijd en inspan ning eischt, eene zeer beknopte, niet eens vol ledige schets te geven van de gruwzame Joden vervolging in Rusland gedurende 1881. Daarom zal het zich moeten bepalen tot eene beknopte mededeeling van enkele feiten op enkele plaatsen. Een lijvig boekdeel toch ware noodig voor eene omstandige mededeeling van al wat in 170 Rus sische steden, vlekken en dorpen heeft plaats gegrepen. De schade, die de Israëlieten door brand, roof en vernieling van hun have en eigen dommen geleden hebben, wordt op 200 millioen gulden berekend. In 45 steden en dorpen van Zuid-Rusland alleen kent men 23 gevallen van moord op mannen, vrouwen en kinderen gepleegd en 225 gevallen van vrouwenonteering.” Het comité laat daarop enkele bijzonderheden volgen. De feiten zijn zoo ontzettend en afschu welijk, dat men daaraan alle geloof zou ontzeg- zuchtje even geslaakt, en dan weer ingehouden - AII„I-ziedaar al het zwak gedruisch, wat deze grafstilte afbreekt. „En dat is dan ons goede Holland! „Dat het land van constitutioneel besef en burgervrijheid „Dat het volk, waar Groen bijna een halve eeuw zijn nimmer eindigende toespraak, om toch een vrij en vrijheidlievend burgervolk te zijn, toe rich te „Zoo ziet men, wat schrikkelijke macht de pestadem van het Liberalisme ter zenging en doodschroeiing van het politieke leven bezit. „Maar geen nood, de ure nadert, waarop be tere dingen komen. „En dan zullen ze ter verantwoording geroe pen worden, die blinde leidslieden van een ge blinddoekt volk, en ook onzen modernen Varussen zal het worden afgevraagdWat, wat, o, wij zen in uw eigen oogenwat hebt ge met het eens zoo fiere, vrije, kloeke volk van Nederland gedaan „Ziet ge niets komen?'" vraagt de Standaard, en vervolgt „Hollands stedemaagd klom reeds sinds we ken op den toren en het volk vraagt van om laag of ze nog niets komen ziet. „Maar geen geluid komt van omhoog. „Het blijft alles grafstil. „De Honing is het land uit. „De Kamers zijn naar huis. „De demissionaire Ministers huishouden in stilte voort Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Hindeloopen C. F. F. Rinia van Nauta. De heer J. van Hasselt te Kampen heeft aan het Landhuishoudkundig Congres in overweging gegeven, bij adres aan Z. M. den Koning de oprichting van een Ministerie van Landbouw te vragen. UIT DE De arrondissements-rechtbank te Den Haag heeft Woensdag vonnis gewezen in een door haar behandelde vervolging vau de administra tie der rijksbelastingen tegen zekeren II.zich noemende houder’ of kastelein van de sociëteit „Eensgezindheid” aan den Zuidwal aldaar, een inrichting welke voor een pseudo-societeit wordt gehouden, vermits iedere bezoeker, die in hare lokalen gelag maakte of zich daar ter plaatse na bezetten tijd bevond, als van rechtswege ge ïntroduceerd werd aangemerkt, waardoor men meende dat de tapperij buiten het bereik der politieverordening viel. De kastelein, die zich, blijkens het naambord je boven den ingang der woning, zelf als zoo danig betitelde, verkeerde in de meening, dat niet hij doch het bestuur van het gezelschap „Eensgezindheid”, aan welk lichaam de zalen verhuurd waren, de personeele belasting ver schuldigd was, en dat ook bij, als ondergeschikt aan commissarissen, geen patent behoefde te ne men voor de uitoefening van het tappersbedrijf, De deurwaarder der belastingen in deze af- deeling, de heer M.vermeende evenwel met een vermomde sociëteit te doen te hebben, waar aan de houder alleen het karakter van wezen lijke sociëteit trachtte te geven, ten einde èn als huurder van het huis èn als tapper aan de be lasting te ontkomen. Dit vermoeden ontving later bevestiging door het feit, dat aan een vrouw, wier man in gee- nerlei betrekking tot de zg. sociëteit stond, aan het buffet sterke drank werd verkocht, nadat beklaagde zich vooraf vergewist had, dat de koopster niet door de politie was uitgezonden. De rijksadvocaat, mr. Rochussen, zette, met een beroep op de feiten, uiteen, dat aan dit ge wone koffiehuis schijn van sociëteit of besloten kring slechts gegeven was als voorwendsel tot ontduiking der personeele- en patentbelasting, Op verschillende gronden concludeerde hij tot schuldigverklaring van gedaagde aan verzuim van aangifte voor de beide genoemde belastin gen en zijn veroordeeling tot de bij de wet be paalde boeten. Het O. M. zich daarmede vereenigende, re- quireerde de toewijzing der conclusie. Bij haar gegeven uitspraak heeft de rechtbank den ged. tot de geëischte geldboeten, ter zake van de hem ten laste gelegde overtredingen der belasting- en patentwet, veroordeeld. Zij overwoog in het vonnis, dat de ged. als huurder van het geheele huis ook als onderver huurder van een gedeelte van het door hem iu zijn geheel gehuurde, aansprakelijk is voor de betaling der belasting, en nam voorts daarge laten de vraag in hoever de kastelein eener so ciëteit geacht moet worden een patentplichtig bedrijf uit te oefenen, als bewezen aan, dat ged. sterken drank ook aan niet-leden of geïntrodu- ceerden had verkocht en daardoor het beroep van tapper uitoefende zonder zich voor de pa tentbelasting te hebben aangegeven. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van Me gemeente Sneek. Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 8 Mei 1882, 1 Afd. M. en S. no. 490 brengen door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat het onder zoek over de verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 1G Juni e. k., des voormiddags ten 10ure. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art 130 dier ■wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2U. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont De verlofgangers worden herinnerd, dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt ge houden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wet strenge lijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder geldige redenen niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in eene an dere gemeente gaan vestigen, de verplichting wordt voorgehouden, welke aan hen bij art, 134 der wet is opgelegd. Sneek den 12 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. A „Zoo nu en dan eens een geruchtje, ais een gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de dit jaar invalt op Woensdag den 31 Mei e. k. Sneek, 20 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. svi: til It OI KAV 3 ‘I te W. i- .0 3- 7- ■n B INAKA L.iN id. 6 i I, 3- 0 rm I n 'e 3- ie r- •g ui 8- ;i- tf. r- A A i ZilXUllbJc VVtU (I UbLctcllkl/j dl BURGEMEESTER en WETHOUDERS der f met beknelden ademtocht;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1