I SlfflK- ffl IDWffllM» WOB BS 'i r No. 43 1882. N ia !e 10 r 2 3 J U I. ecu de een 0 gemeld hof. 1. r. a tion. enz., en door ’t heffen k 1- io b 2 at e >i De politie met den burgemeester is heden- - gegaan. Het lijk lag daar nog. Een oogenblik na de politie kwam ook de geneesheer Holsheimer, om een geneeskundig onderzoek in te stellen. Wegens e a d n o »- in n te r> a I. e ta 1- Sen aan de kanten een Zondag ochtend is te Amsterdam een jonge ling van 17 jaar, die tegen de leuning van een boot leunde, in het water gevallen en, hoewel hij pogingen deed om de boot na te zwemmen, in de diepte weggezonken. UIT DE PERS. De conservatieve Rott. Cr. zegt: „Treedt het Kabinet af, dit het dan door een beslist anti-liberaal Ministerie worde vervangen, ’t welk als eerste daad het onrecht in ons tegen woordig kiesrecht herstellen zou wordthet demissionair Bewind door den Koning gehand haafd in ’t gezag, dan worde aanvulling in de anti-liberale richting gezocht en kieswet-hervor- ming onmiddellijk aan de orde gesteld. „Men overlegge echter kalm en beraden. De Natie heeft geen haast, al staat ook de Standaard- richting onrustig op den uitkijk. „De moeilijke positie van het oogenblik moet de waarheid gebiedt dit te erkennen voor een deel aan het gedrijf van de Standaard-AAi- ting worden geweten. „Door godsdienstige bezieling met confessioneel dogma te verwarren, en aan kerkelijke te veel ruimte bij de stembus te laten, heeft de Standaard- partij er krachtig toe bijgedragen om het tot stand komen eener gezonde partij-formatie te be letten en aan de onderscheiden groepen van anti-liberalen het gezamenlijk optreden te be moeilijken. Door den Kantonrechter te Zaandam is vonnis gewezen, waarbij een overtreder van ar tikel 13 alinea 1 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz, is veroordeeld tot 2 geldboeten, omdat hij noch in zijn winkel noch in zijne daaraan grenzende tapperij, in het zelfde huis, een gedrukt exemplaar der genoem de wet duidelijk leesbaar had opgehangen. De kantonrechter heeft daarmede uitgemaakt, dat naar zijn gevoelen in elke localitcit, ook al zijn er meer dan een in hetzelfde huis, waar krach tens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht, een exemplaar der wet moét zijn op gehangen, en zuiks in strijd met het gevoelen van den Minister van Justitie, medegedeeld in de Gemeentestem van 22 Mei 1882. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. zal de gemeente schadeloos gesteld worden voor de uitgaven. De vaartuigen, die nu in het Dam rak lossen, zullen zeer geschikt verplaatst kun nen worden naar het Oosterdok tusschen de kraansluis en het oostelijk stationseiland. De raad staat dus eerlang weder voor gewichtige beslissing. O V E R Z I C II T De toestand in Egypte kreeg in de laatste dagen weer zulk een dreigend aanzien, dat on der de in het land der Pharao’s verblijf houdende europeanen een soort paniek ontstond en velen zich gereed maakten voor de vlucht, bevreesd als zij waren voor een algemeene opstand, waarbij allicht hun leven en hunne bezittingen gevaar zou- staat misschien nog ook alle reden, want het van den Khedive bestaat feitelijk niet geboden, terwijl besloten werd een telegram aan i den minister te zenden met dankbetuiging voor deze wet. De vergadering werd Zondag ingenomen door deze beide hoofdpunten, jl, Maandag werd hij voortgezet en werden voor zoover de tijd toeliet de overige punten behandeld. Besloten werd bij de regeering aan te dringen op kosteloos mid delbaar onderwijs bij eventueele wijziging der wet, terwijl met ’t oog op de nieuw ingediende wetten op militie en schutterij nader bepaald werd, dat de vereeniging haar invloed zou aan wenden om den dienst zoo gelijk mogelijk voor alle burgers te maken. Een voorstel om op verplicht kosteloos onderwijs aan te dringen, werd, als ontijdig, aan de prudentie van ’t be stuur overgelaten, terwijl voorts de wenschelijk- heid werd uitgesproken van goedkoope rechts pleging en toezicht op fabrieken wat de werk plaats als zoodanig betreft. De beraadslaging over de wet der bevolking en beperking yan het aantal kinderen leidde tot geen resultaat. Een motie, waarbij wordt verklaard, dat men deze zaak aan ieder per soonlijk moest overlaten, besloot het debat. Nog werd instemming betuigd met het denk beeld van kiesrechthervorming, terwijl de af keu ring werd betuigd van de Jodenvervolgingen in Rusland. Het slot van een brief uit ’s Hage aan Zutfph. Crt luidt als vclgt: „Ook aangaande de Ministerieele crisis kan ik u nog niets nieuws mededoelen. De oplos sing is dos te moeieiijker, omdat, blijkens de verklaring aan de beide Kamers gegeven, de crisis het gevolg is van twee stemmingen in de Tweede Kamer: de stemming over de conversie en de stemming over het tractaat. Het Mini sterie heeft zich dan ook tot heden nog niet la ten overhalen om te blijven. Veel zal nu z°ker afhangen van het advies, dat volgens constitu tioneel gebruik door de presidenten van de beide Kamers, in vereeniging met den vice-president van den Raad van State, aan den Koning is uitgebracht. Ben ik goed ingelicht, dan heb ben deze heeren geadviseerd, dat behoud van het tegenwoordig Ministerie zij hot dan ook aangevuld met enkele nieuwe elementen de meest wenschelijke oplossing zou zijn.” B. en W. gemeenteraad ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7>/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. T oerwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. .Met de Pinksterdagen is het Algemeen Ne- derkndsch Werkliedenverbond te Rotterdam bij een geweest. De vergadering werd door den voorzitter van het centraal bestuur, den heer B. II. Heldt, met een krachtig woord geopend, waarin hij de werklieden opwekte tot orde en practischen zin. Hit het verslag, uitgebracht omtrent de lot wisselingen van het Verbond in het afgeloopen jaar, bleek dat het ledental was toegenomen. Er is geen afdeeling verloren; daarentegen zijn er 4 afdeelingen bijgekomen. Het Verbond telt thans 41 afdeelingen met 36Ö0 a 3700 leden. Uit het verslag van den penningmeester be treffende het algemeen Nederlandsch begrafe nisfonds bleek, dat die inrichting aanhoudend in bloei toeneemt. Het vraagpunt gewijd aan het pensioenfonds voor werklieden werd door den voorzitter in geleid met een verslag van ’t geen op de onlangs te Amsterdam gehouden vergadering is voor gevallen. Het debat liep in hoofdzaak over de vraag of men staatshulp verlangde of niet. Met 37 tegen 10 stemmen verklaarde men zich tegen tusschenkomst van den staat, terwijl daarop het voorstel des voorzitters, om met de commissie op de vergadering te Amsterdam benoemd, mede te werken, werd aangenomen. Voorts werd de kinderarbeid besproken en de thans ingediendc wet. Het ontwerp-adres, welks hoofdinhoud onlangs werd meêgedeeld, werd -- -Aan het adres werd nog toege- Door verkoop van den aangeplempten grond, 1 voogd dat de vergadering hoopte de wet te zien ff-i van een beursbelasting invoeren door den minister die hem had aan- S NE EK, 2 Juni. In de jl. Woensdag avond gehouden verga dering van het Sneeker Nutsdepartement, zijn de volgende benoemingen gedaan: als leden van het Hoofdbestuur der Maatschappij werden ge kozen de heeren A. Moens en II. C. Rogge als secretaris-penningmeester van het departe ment, in plaats van den heer J. J. Paehlig, die wegens zijn aanstaand vertrek naar Zutphen zijn ontslag moest nemen, de heer M. G. Engelhart als lid der commissie voor de leesbibliotheek de de heer N. J. Singels. levens word besloten een adres te richten aan den Raad dezer gemeente, het verzoek inhouden de, om het salaris van den te benoemen leeraar in de Gymnastiek aan de H. B. S. alhier te willen bepalen op f400 'sjaars. De herziening van het reglement voor de Gym- nastiekschool werd tot eene volgende vergade ring verdaagd. Tot vice-president van het Hoog Gerechtshof van Ned. Indie is benoemd onze vroegere stadge noot de heer Mr. B. de Groot, thans raadheer in Uit Niebert schrijft men aan de N Gron. Ct. van Dinsdag „In den vroegen morgen van heden werd door een paar veenarbeiders eene geldbeurs gevonden. Lij lag in eene moddersloot aan een binnenpad tusschen den Doorakker en Lucaswolde. De beurs openende zagen zij, dat deze ledig was. Niet in het minst zullen ze toen gedacht hebben, dat de gevonden beurs daar was neergeworpen door een moordenaar. En toch is dat hoogstwaar schijnlijk zoo. Men hoore Nadat heden den geueelen dag gezocht was, is te vier ure in den namiddag het lijk gevonden van Pier Piers, zoon van Jacob Piers te Lucaswolde, onder Doezuro. De ongelukkige was den vorigeh dag (Maandag) naar de markt te Leek gegaan om er een paar lammeren te koopen. Op de te rugreis kan hij niet meer dan tien gulden bij zich gehad hebben. Door onderscheidene per sonen werd hij aangetroffen in gezelschap van een boerenknecht uit Lucaswolde. Met dezen schijnt hij het binnenpad opgegaan te zijn. Het vermoeden ligt voor de band, dat daar de moord gepleegd is. Het lijk word gevonden ruim twee honderd schreden van de beurs. De modder waarin hij gestikt is, maakte hem bijna onken baar. P avond naar de noodlottige plek gegaan. kwam ook de geneesheer Holsheimer, om een den kunnen loopen. Voor die vrees”bestond en'be- geneeskundig onderzoek in te stellen. Wegsas de vele klierachtige gezwellen, die de verslagene j gezag aan den hals had en ook door den modder, waarmede hij bedekt was, kon het onderzoek niet naar behooren plaats hebben. Diensvolgens is het lijk vervoerd naar het gemeentehuis te Marum. ’t Kan intusschen best mogelijk zijn, dat heelemaal geen wonden gevonden worden. De verslagene toch, een jongeling van twee a drie en twintig jaren, was een persoon, die vol strekt geen tegenweer kon bieden. Toen hij eens in de moddersloot lag, was ’t hem onmo gelijk er weer uit te komen. Morgen wordt de justitie uit Groningen verwacht.” De Naaimachine-Industrie. Tot welke hoogte deze, in verhouding eerst sedert korten tijd be staande industrie geklommen is, bewijst een uit New-York afgezonden telegram. Hetzelve deelt uit het jaarlijks verslag der Singer Manufactu ring Co. mede, dat haar verkoop in het vorige jaar het enorme cijfer van 561,306 Naaimachi nes bereikte. Zulk een omzet van ééne enkele fabriek, die meer dan een dorde gedeelte van de geheele productie in Naaimachines bedraagt, heeft voorzeker hare beteekenis, en spreekt in elk geval het beste voor de deugdelijkheid van het fabrikaat, zoomede voor het voortdurend streven der Singer Company om altijd nog meer volinaaxte werktuigen voort te brengen. In werkelijkheid gaat dan ook geen jaar voorbij, zonder dat deze fabriek verbeteringen aan hare Machines bewerkstelligt en nieuwe hulpappara- ten of geheele nieuwe Machines uitvindt. Het is daarom ook geen wonder, dat haar fabrikaat algemeen het meest gezochte is en er overal de voorkeur aan gegeven wordt, te meer ook, om dat de instellingen dezer Maatschappij den aan koop harer Machines bijzonder vergemakkelijken en de grootste garantie voor deugdelijkheid en soliditeit opleveren. Op de algemeene vergadering van Volkson derwijs, Dinsdag jl. te Amsterdam gehouden, waren 54 afdeelingen vertegenwoordigd. De ver eeniging telt 117 afdeelingen, 21 correspondent schappen en 8076 leden. Het ledental is ver minderd met 417. De aftredende bestuursleden van Hoorn en Hugenholtz zijn herkozen. Geko zen is, in de plaats van den heer Kommerts, die niet herkiesbaar was, de heer J. Visser te Sneek. De commissie tot onderzoek der hulpmidde len voor aanschouwelijk onderwijs is diligent verklaard. Het rapport der qnmmissie tot on derzoek van den toestand van het voorbereidend onderwijs, bestaande uit mejuffrouw Louise Har- denberg en de heeren Jansen en Moens, is, kor telijk toegelieht, en bloc aangenomen.Nadere toelichtingen zullen in ‘t Volksblad worden opge nomen. De vergadering drukte iti een der conclusion de noodzakelijkheid eener rijkswet omtrent dit onderwijs uit. Met nagenoeg algemeene stemmen werd het voorstel van het bestuur aangenomen, om met 1883 de uitgaaf van het Volksblad te staken, als niet vóór October 1882 door vrijwillige bij dragen van de leden en de afdeelingen een ge noegzame financieele waarborg was gegeven. Aangenomen werd het voorstel van het be stuur. om een onderzoek in te stellen naar de behartiging van de onderwijsbelangen der schip perskinderen. van Amsterdam hebben bij den - een nader beursplaa ingêdiend liet ontwerp van den heer Van Gent, die een nieuwe beurs wil maken tusschen de Heeren- en Keizersgracht, waarvan de kosten werden egroot op 3 ';.2 millioen, achtten zij minder aan- bevelenswaardig èn om de kosten, èn omdat daardoor een pair zeer schoone perceelen zou den moeten vervallen èn wijl dit punt minder geschikt is te achten voor winkel-cxploitatie, restaurants enz. Ook het terrein bij de N. Z. Voorburgwal en Pijpenmarkt wordt om de hooge j’nteigeningskosten door B. en W afgekeurd. In de plaats daarvan wordt door ’t dagelijksch bestuur voorgesteld de beurs te vestigen op'een terrein thans ingenomen door een deel van het tegenwoordig gebouw en verder te verkrijgen door aanplemping van het Damrak en onteige- Mng van een blok huizen, begrensd door de am, de Vijgedam en de ÏVarmoesstraat tot.even voorbij de Papenbrugsteeg, ’t Gebouw zal dan een oppervlakte hebben van 6706 vk. M., terwijl ruhn plein vóór het gebouw en flinke we- 3(an ’t hart der stad met het nieuwe sta- j aangenomen. beursbelasting I invoeren door den minister die hem had i re®®* j. B I N K 1V 8. A O. I. i- 6 I 1 1 tt h it 8- i- i' JS 1 i- 1 iï h 0. m “nwiraii iwniiiminiii ui iiiiuiiwmimum,i ui I BUITEL L, A M e - - •- XZ \_J r- XVMtUUVn een goed geheel zullen op- everen. De aanplemping van het Damrak zal Voorts een uitstekend bouwterrein opleveren met en benevens een flinke straat tot verbin-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1