OUfflHH lllllliMMH Silin. MIS- III IDIWEfflHLID TOOR R No. 44 Z V E N-E N-D ERTIGSTE 1882. I AV O B A S I) A 7 J U 5 I. het zeer 1 Alle brieven in te zenden. I ;e n- )1- e- a- ?d at to io e- ;al I n, I art. 41 dier wet gestort, behooreu aan lien te wor den terug gegeven.” In verband daarmede zijn door Ged Sta ten voornoemd aan de gemeentebesturen voor schriften verstrekt om die restitutie tot een feit te maken. De leer door den laatst afgetreden minister van binnenlandsche zaken gehuldigd, doch door diens opvolger verworpen, dat namelijk do lager onderwijswet van toepassing zou zijn o. a. op degenen die uitsluitend onderricht geven in de nuttige handwerken, wanneer ze aan een open bare lagere school werkzaam zijn, heeft hh. Ged. Staten geleid om een onderzoek in te stellen of nl.,nü van die onderwijzeressen geen bijdrage voor het pensioen meer kan worden gevorderd, het niet billijk zou zijn aau dezen de reeds gestorte bijdragen te restiteeren. Het antwoord van den minister luidt: „De pensioensbijdragen door de personen bedoeld in art. 15a der wet van 17 Augustus 1-878 (Stbl. no 127) reeds krachtens denkt, om de kansen goed te overwegen. Men behoort, dit artikel lezende, naar ons toeschijnt, ook te overwegen dat het KoM-s- blad wordt uitgegeven in de Kaapstad, waar men natuurlijk, hoe Hollandsch gezind ook, toch zeker minder gaarne hoort van een directe ver binding tusschen Europa met de Koloniën en Transvaal. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco kennisgeving. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken aan de ingezetenen dier gemeente bekend dat de alphabetische naamlijst van de perso- nen, die in dit jaar aan de loting voorde Schut- moeten deel nemen, ter visie zal liggen op wide Secretarie van de gemeente, van Woensdag l.aea 7 tot en met Woensdag den 14 Juni 1882 des voormiddags van 9 tot 1 uur, ten einde elk I in staat te stellen om, ingeval hem eenige per sonen of omstandigheden mochten voorkomen, die op de lijst nog zouden belmoren te worden aangeteekend of daar van weggelaten, zulks aan het Geuïeentebestuur te kennen te geven dat de loting zal plaats hebben op het Ge meentehuis op Vrijdag den 23 Juni 1882, des voormiddags elf uur, voor hen die geboren zijn in 18^7, terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der ingeschrevenen van de jaren 1848 tot 1856. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om bij de loting tegenwoordig te zijn, en, rede nen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En, opdat zulks kome ter kennis van de be langhebbenden, zal doze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 6 Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. vax DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. B n N E .V 1. A S Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. belast., invoerr. en ace. te Mukkum c.a. E. J. W. Ro mer, thans ontv der dir. belast, en acc. te Oot- marsum c.a.tot ontv. der registr. en dom. te Alkmaar J. B. Vroom, thans te Bolsward. Aan boord van het Rijnschip „Peter,” liggen de in de Wijnhaven te Rotterdam, zat de schip persknecht, een 20-jarig jongeling met twee kin deren van den schipper, oud 4 en 5 jaar, op de luiken, terwijl de mast werd neergelaten. Do mast is toen pp de knecht en kinderen neerge komen, zoodat alle drie vreeselijk werden getrof fen. De knecht kreeg den mast op het hoofd, zoodat hij in elkaar gedoken er onder zat, ter wijl zijn duim dwars door een ijzeren pin ge deeltelijk afgeklemd en afgesneden werd, en de kinderen verkeeren in een hopeloozen toestand. Alle drie zijn naar het ziekenhuis gebracht. De knecht is reeds overledende toestand der kin deren is bedenkelijk. Naar de IV, R. C. verneemt is de bouw van het centraal station te Amsterdam aan den laag- sten inschrijver, de firma Philip Holzmann Co. te Frankfort, voor f 1,275,000 gegund. De regeering heeft dus niet voldaan aan den wensch, om, wijl er betrekkelijk gering verschil bestond in aannemingsprjjs tusschen den laagsten binnen- landscheu inschrijver den heer F. K. Ózinga te Amsterdam f 1,288,000, den laagsten in schrijver voorbij te gaan. Tot het kattekwaad van de Amsterdamsche straatjeugd ook nier reeds doorgedrongen behoort ook de „catepult,” zijnde een steentje of iets dérgelijks, dat, van een elastieken koord ontspannen, in de lucht wordt geslingerd. Een schateer werd de vorige week in de Marnix- straat door zoodanig projectief dermate aan’t oog getroffen, dat hem zijn geweer ontviel en hij be wusteloos nederzeeg. Na eerst zoo goed moge lijk te zijn verpleegd, werd hij naar zijn woning vervoefd. Tegen de kwajongens is proces-ver- baal opgemaakt. Een arbeider te Alphen aan den Rijn, die zich in het land begaf om een jong kalf, dat eenige dagen bij de moeder geloopen had, weg te halen, werd door zes koeien aangevallen en op afgrijselijke wijze zoodanig gewond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. zeer sterke neiging om bij voorkeur met Neder land zaken te doen. Als men maar eenigs ins kon, zou men zich geheel onafhankelijk willen 1 maken van de handelsbetrekkingen met Enge land.” En wederom „Bij anderen lijdt het geen twijfel, of booten, varende onder Nederlandsche vlag, van Southampton, Londen of Darmouth, naar Kaapstad en andere Afrikaansche havens, zouden bij vele Engelsche kooplieden de voorkeur hebben boven die van Engelsche lijnen. In Engeland, beter nog dan hier, kent men de stemming, die thans in Zuid-Afrika heerscht. Men weet dat de Hollanders aan de Kaap en in de Staten liefst met Hollanders te doen heb- ken en menig Engelsch huis zou reeds daarom gaarne zijne waren dekken door de Hollandsche vlag en zelfs door Hollandsche etiquetten.” Uit het feit dat de Union Compagnie besloten heeft sommige van hare stoombooten van Vlissingen af te zenden, leidt men af, dat, „dit besluit be wijst hoezeer men ook in Kaapstad gevoelt waar het heen moet.” Onder deze veronderstelde omstandigheden, stelt men voor een geregelde stoomvaart te hebben van Amsterdam °over Southampton, Lissabon, Kaapstad, Natal en De- lagoabaai (misschien ook over Port Elizabeth en Oost-Londen). Wat zullen die goede lui de oogeu wijd openen als zij hier aankomende ont dekken, dat er geen sterveling in Zuid-Afrika te vinden is die de Engelsche vlag voor de Hol landsche wenscht te ruilen Wat zullen zij de oogen wijd openen als zij niets ontdekken kun nen van dien nationalen haat, die, naar wij ver onderstellen, op informatie, verkregen van de hh. Lion Cachet en Buhrman, beweerd wordt te bestaan 1 Hoe zullen zij de oogen wijd ope nen als zij ontdekken, dat de overgroote meer derheid van ons volk, meer bepaaldelijk van onze Boeren, veel minder gunstig gezind zijn jegens de Hollanders dan jegens de Engelschen Schoon er heel wat gezegd wordt in de circu laire omtrent de liefde van de Zuid-Afrikanen voor de Hollanders, van hun „sterk verlangen” naar Hollandsche emigranten, van de „open armen” waarmee zij hier zuilen worden ontvan gen, komen echter de volgende beteekenisvolle woorden ook er in voor: wanneer in Zuid-Afri ka de Hollandsche naam tot nu kort geleden veel minder goed was, dan men hier misschien heeft gedacht, dan is dit alleen te wijten aan omstandigheid dat totdusver zoo weinig emigran ten van de rechte soort er een nieuw vaderland kwamen zoeken. Sommigen, die er tot heden kwamen, waren zeker nie't geschikt een Imogen dunk te geven van de oud-Hollandsche deug den. „Dat is het juist. Vele bekwame, respectabele, fatsoenlijke, ontwikkelde Hollanders, hebben zich onder ons ter woon gevestigd, eu dit land, en elk land, zou bevoordeeld worden door het bezit van zulke mannen, maar tegelijkertijd kan het niet worden ontkend, dat de meerderheid der Hollanders, die in vroegere jaren zich in Zuid- Afrika zijn komen vestigen, hun eigen land niet om hunne deugden hebben moeten verlaten, en de plaatsen waar zij zich ingedrongen hebben, hebben al zeer weinig redenen om hen te ze genen. Deze personen zijn het die de Hollan ders een slechten naam in Zuid-Afrika hebben gegeven, en hunne opvolgers die men nu bezig is over te halen dit land als hun nieuw vader land te kiezen, zullen dientengevolge te lijden hebben.” Voorts wijst het blad nog op een bedenking van anderen aard, nl. de theologische; de Boeren zijn niet gesteld op de moderne begrippen op ’t gebied van den godsdienst, tegenwoordig in Het artikel wordt besloten Zooals wij in ons vorig nummer onder de te- legrammen meldden, is de voorzitter van den Hoogen Raad der Nederlauden, mr. C. H. Goc- - kinga, plotseling te ’s Hage, op 78jarigen leef- tijd, overleden. Vrijdag nog de zitting van het hoogste rechtscollege, waarin hij bijna 38 jaren zitting had, presideerende, werd hij op zijn te- rugkeer naar zijne woning ’s middags te 1 uur in de Eerste Wagenstraat plotseling onge steld. Nauwelijks was hij de woning van den heer M. binnengetreden, alwaar hem op zijn ver zoek een glas water werd verstrekt, of de lijder stierf in de armen van den bewoner des hui zes. De doctoren konden slechts den dood, tengevolge van een beroerte, constateeren. Het lijk werd kort daarna per brancard naar de woning van den over ledene overgebracht. In 1871 werd hem de betrekking van vice- president van den Hoogen Raad aangeboden, doch hij meende toen om redenen van gezond heid daarvoor de moeten bedanken. Eenige ja ren later echter (in 1878) liet hij zich de be noeming tot die betrekking welgevallen en be laste hij zich met het voorzitterschap van de Kamer voor burgerlijke zaken, waarin hij jaren lang met de veteranen van den Raad heeft ee- werkt. Den 15 Mei 1878 nam mr. Gockinga den voorzitterstoel van den Hoogen Raad in, open gevallen door het ook zoo plotseling verlies van mr. Pape. Vóórdat de heer Gockinga plaats in den Hoogen Raad nam, had hij als rechter zitting in de Arrond.-Rechtbank te Winschoten. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7*4 Cents. Bij abonnement is de prijs be lang i ijk lager. "V oor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. U I T DE P E R 8. In het Volksblad, een Hollandsch blad dat 111 de Kaapstad verschijnt, wordt gewaarschuwd tegen emigratie naar Transvaal, ’t Blad schrijft o. a. het volgende nDe Hollanders zijn op het oogenblik )'arm over de quaestie van emigratie naar de Iransyaal. Het schijnt dat zij overtuigd gewor- Gn zijn, wij weten niet hoe ofdoorwien dat d bevolking van de Kaap-Kolonie, en ook die van de naburige republieken, een diepen af- I keer hebben opgevat van Britseh bestuur en een volkomen walg hebben aan de Engelschen en aan alles wat Engelsch is, en dat deihalve Diets de kolonisten meer genoegen zou doen dan zich zeer versterkt te vinden door een in- strooming van emigranten uit Holland, en in I staat te worden gesteld nieuwe handelsbetrek- I 'ingen met Holland aan te knoopen. In de tweede plaats, de sympathie opgewekt met de I ransvaalsche Boeren, door hun dapperen strijd I Vootj vrijheid en onaf hankelijkheid, heeft de aandacht op de Transvaal gevestigd als een schoon veld voor emigratie, daar de Hollanders pe Iransvaalsche Boeren beschouwen als mannen van hunne eigene nationaliteit en hun eigen 0 P schijnt dat Holland groot gebrek ,lee’t aan een nieuw land voor zijn overvloedige I evolking. Daar de koloniën van Holland allen in de warmste streken der aarde zijn, zijn zij Auor de landverhuizers minder aantrekkelijk, en naai Amerika, dat voor hen een gansch vreemd aü y8’ begeeren Z1J °°k niet Saau- (s'c 0 s Men tracht nu een plan op een groote schaal en uitvoer te leggen, om Hollandsche emigran- U> \Q S*’-aat te 8te^eu naar de Transvaal te gaan. 1 de circulaire, waarin dit plan wordt uiteen I pozeb is hot zeer duidelijk dat de ondersteuners a het dwaas en ongerijmd denkbeeld verkeeren a,. 0 Zuid-Afrikanen tegen de Engelschen vij- I zÜn- De sterke bewoordingen waarin de l oeihloedige Hollanders” zich hieromtrent uit- Zfod'Af^*n7>en 0U8 eeD »iimlach af. „In geheel Holland beleden. 1 -Afrika”, zoo schrijven zij, „is thans een met een aansporing aan ieder, die aan emigratie Men schrijft uit Niebert, dd. 1 Juni aan de N. Gron. C'rt. De verschrikkelijke moord blijft nog steeds het onderwerp, waarover uitsluitend gesproken wordt. Niet vaak zal dan ook een moord ge pleegd zijn onder zulke omstandigheden en voor zóó weinig loons. Ter eene zijde een ongeluk kige, wiens eene hand machteloos is, met een door klierachtige gezwellen bezet lichaam en daarbij een klein verstand, ter andere zijde een kloek opgeschoten borst, frisch van lijf en leden, die voor nog geen tien gulden een moord pleegt! Zijn er sterker contrasten denkbaar? Dat de in ’t vorige bericht bedoelde boeren knecht Hepke Hoekstra (hij woont bij J. de Kleine) spoedig opgehaald zou worden, was te denken. Toen hij te Marum aankwam, was het lijk van den verslagene reeds daar. De voerman H. Wegman van Niebert had het naar ’t ge meentehuis vervoerd en daar was het door drie veldwachters gereinigd. Eerst toen bleek het dat hij een paar wonden aan hals en voorhoofd had, die echter niet door een mes waren toe gebracht. Denkelijk waren het bloedende klier gezwellen. De houding van den vermoedelijken moordenaar was zeer bedaard en kalm. Het lijk van den vermoorde lag met een kleed be dekt in de kamer, toen de vermoedehjke dader onbewust dat hij zich zoo nabij zijn slachtoffer bevond, binnengebracht werd. Plotseling werd het kleed afgenomen, maar de beschuldigde bleef even kalm. Kent ge hem vroeg de burgemee ster. „Ja. „En wordt het je nu niet be nauwd „Neen, want ik heb er geen schuld aan.” Heel gunstig wordt er echter over den verdachte niet gesproken. Onverschillig asas t i ■V rm 31 1(1 lg I- I? in itj 311 10 e“ LU l- A OEEKER COURAA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1