■WS- H DIBfflflBUD MB DI HUM ffl IET fflBMfflf 1882. .a W 0 13 A I) A J U I. id er w. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. to >0 at r ;o to is al i- v. to :e to n- a. io t- je o- g- ;e m e n •t S r. 0, 3, Donderdagavond is te Amsterdam de aange- kondigde meeting gehouden over de kiesher- v or mi n g, uitgeschreven door de vereeniging Donderdag jl. heeft de heer J. H. Völlmar, kapelmeester van de koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, zijn 40-ja- rige kunstenaarsloopbaan gevierd. Hij ontving van het korps, van den kommandant en anderen vele bewijzen van belangstelling. Tot leden van het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van !t Algemeen zijn gekozen de heer A. Moons met 389 en dr. II. 0. Rogge met 406 stemmen. Aan deze verkiezing is door 123 de partementen deelgenomen. Houten, die sterk werd toe- Levy ter verdediging ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 71/a Cents. Bij abonnement is de prijs be' langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Aan de N. Gron. Ct. wordt uit Den Haag gemeld, dat in de afgeloopen week op een ver gadering,.' die door een vrij groot aantal letter kundigen en uitgevers werd bijgewoondde vraag besproken is op welke wijze men aan de uitnemende schrijfster Anna Louise Geertruida Door de rechtbank te Zierikzee is rechtsingang verleend tegen D. H. Izn.landbouwer, ambte naar van den burgerlijken stand en wethouder te Zonnemaire, ter zake dat hij in verschillende acten van de registers van den burgerlijken stand dier gemeente en door hem aldaar in zijn be trekking als ambtenaar verleden, bedriegelijk en desbewust, onware daadzaken als waar zou heb ben vermeld. Te Dordrecht is Vrijdagnacht een moord ge pleegd. De toedracht der zaak wordt in de Dordr. Ct. aldus verhaald De 31jarlge J. C. 8., kapitein op een der sleepbooten van de hoeren M. J. Masion Zn., een ijverig en oppassend huisvader, kwam met zijn vrouw en zijne schoonzuster uit den schouw burg en was voornemens een bezoek te brengen aan een der cafés chantant op het Vlak. Bij het uitkomen van het Tolbrugstraatjo waterzijde werd de vrouw van S. door een troep pontonniers, die in ecne opgewekte stemming verkeerden, blijkbaar met opzet ruw tegen het lijf geloopen, doch S. ging bedaard verder. De militairen schenen echter lust tot vechten te hebben, al thans op de Aardappelmarkt gekomen, keerden zij zich eenklaps om, bleven voor 8. en zijn ge- zellinnen staan, en gaf een hunner S. een hevi- gen slag, terwijl de anderen zich grove onge pastheden tegenover de vrouwen veroorloofden. S., aldus tot zelfverdediging genoodzaakt, greep zijne tegenpartij aan, doch onmiddellijk werd de laatste door zijne kameraden bijgestaan. Nu kreeg 8. het te kwaad en, nadat hij zich van zijne aanvallers had weten los te worstelen, haalde hij eeu zakmesje te voorschijn en bracht daarmede aan den 21jarigen H. B., milicien- plaats ver vanger, een vijftal stoeten toe, waarvan De 97ste algemeene vergadering der Maat schappij „tot Nut van ’t Algemeen” zal plaats hebben op Dinsdag 8 Augustus a. s.in het gebouw „Plancius” te Amsterdam. Het hoofd bestuur stelt o. a. voor, het machtiging te ver kenen jaarlijks f2500 op de begrooting te bren gen, om daaruit de departementen, die minder dan 100 leden tellen, subsidiën te verleenen voor den aankoop van boeken, bestemd tot volkslec tuur. Voorts wii het hoofdbestuur gedurende vijf jaar eenmaal ’s jaars een examen doen hou den voor hoofd eener bewaarschoolzulks in voorloopige voorziening en bij voorbereiding van kweekscholen. Het onderwijs in handenarbeid wil het hoofdbestuur bevorderen door geldelijken steun aan de departementen. Het volksblad de Zwaluw wil het door lageren prijs meer ver spreiden. Aan het ondersteuningsbond van het Nederl. Onderwijzersgenootschap wil het f 1000 subsidie gevenevenzoo aan de model-teeken- school van de Amsterdamsche afdeeling flor ver- eeniging tot bevordering van fabrieks- en hand- werksnij verheid- Voorts wil het hoofdbestuur enkele subsidiën vernieuwen. In zake het beheer der door de departementen opgerichte spaarbanken stelt het hoofdbestuur voor, te verklaren, dat de departe menten gehouden zijn, de reglementen hunner nieuw op te richten spaarbanken, alsmede elke daarin gebrachte veranderingen, te doen goed keuren door het hoofdbestuur, hetwelk echter zijn goedkeuring slechts mag weigeren, zoo die reglementen niet in overeenstemming zijn met de regelen, door de algemeene vergadering ge steld. Deze regelen bepalen o. a. dat de spaarbank een eigen bestuur heeftrekenpl ichtig aan het departement. Het departement Rotterdam stelt aan de al gemeene vergadering van 1882 voor, eene com missie van 12 leden uit de departementen ie benoemen, welke commissie, in vereeniging met het hoofdbestuur en de commissie bedoeld bij art. 41 der wet, maatregelen berame om het lOOjarig bestaan der .Maatschappij waardiglijk te vieren en door een blijvend aandenken in ge dachtenis te bewaren. In 1883 wordt op de algemeene vergadering verslag en voorstel ingewacht. Het departement Dordrecht stelt voor, op de vergadering te beslissen of de gedachtenis aan het eeuwfeest der Maatschappij zal bewaard blij ven door de oprichting van een standbeeld voor haar stichter, dan wel door het in ’t leven roe pen van een stichting van algemeen nuten zoo tot ’t eerste besloten wordt, voor dat stand beeld f 30,000 beschikbaar te stellen en het den 16 November 1884 te Amsterdam te onthullen of anders in de algemeene vergadering van 1883 nadere voorstellen van het hoofdbestuur te vernemen omtrent de in ’t leven te roepen stichting. Naar men verneemt zouden de beide Kamers der Staten-Generaal eerlang worden bijeenge roepen tot afdoening van eenige onderwerpen van dringenden aard. Bosboom-Toussaint de hulde van haar vaderland zou kunnen brengen op 16 Sept. e. k., den dag waarop zij voor 70 jaren te Alkmaar het levens licht aanschouwde. Na ampele bespreking is besloten haar een buste in marmer en een al bum aan te bieden, een eenvoudig blijk van waardeering en hoogschatting maar de bericht gever hoopt, dat in dit zeldzame geval dat een vrouw, op wie Nederland roem draagt, „de kroon des ouderdoms” verkrijgt, de Nederland- sche regeering - zoo er in Sept, een is een middel zal weten te vinden om de gevierde schrijfster een nationale hulde te brengen. De Londensche correspondent van de N. R. O. heeft information ingewonnen omtrent het gebeurde met de Nemesis en komt tot de con clusie, dat hier waarschijnlijk onedele concur rentie tusschen verschillende maatschappijen in het spel is. ’t Is zeker zonderling, zegt hij, en het pleit tegen de authenticiteit en geloof waardigheid der berichten over de behandeling der landverhuizers op de Nemesis, dat zij zóó laat gekomen en eerst in druk verschenen zijn, nadat de Nemesis weder van New-York vertrok ken was en zich andermaal op weg bevond naar Europa. De Nemesis kwam 26 Mei des avonds aan. In de New-Yorksche bladen, tot 31 Mei loopende, is met één klacht van den kant der passagiers op de Nemesis te ontdekken. Eerst 5 Juni, nadat de Nemesis weder vertrokken was, werden de alarmeerende depêches over de be handeling der landverhuizers ontvangen, en daaruit volgt, dat de klachten niet wereldkundig zijn geworden voor den derden cf vierden Juni De vraag dus is: hebben die passagiers, te New- York aangekomen, acht of negen dagen gewacht alvorens hun vreeselijk verhaal op te disschen, of wel heelt men hun verhaal acht of negen dagen geheim gehouden BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van Jde gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris des IKonings dezer Provincie van den 8 Mei 1882, I Tl Afd. M. en S. no. 490 brengen door deze ter «kennis van de belanghebbenden, dat het onder- Izoek over de verlofgangers van de militie te |jj land in deze Gemeente zal plaats hebben op Ij Vrijdag den 16 Juni e. k., des voormiddags ten I 10 '/2 ure. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April jl. in liet genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien, van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art 130 dier wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Do verlofgangers worden herinnerd, dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt ge houden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wet strenge lijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder geldige redenen niet verschijnen en flat zoodanige verlofgangers, die zich in eene an dere gemeente gaan vestigen, de verplichting wordt voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 12 Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. Be Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Uit eene mededeeling in het Z. D. moet men opmaken, dat een ontwerp van een kieswet ge reed was, maar nog niet bij den Raad van Sta te ingezonden, omdat op den dag, waarop dit geschieden zou, de crisis uitbrak. Door 120 fabrikanten in wollen stoffen uit Tilburg, is aan den Minister van Buiteniandsche Zaken een adres gezonden, waarin de aandacht gevestigd wordt op den slechten toestand, waar in tegenwoordig de wol-industrie verkeert, ten gevolge der afstemming van het handelstraciaat met Frankrijk. Zij verzoeken dat de Minister trachte te verkrijgen eene voorloopige regeling °P den voet der meest begunstigde natie, evenals door Engeland van Frankrijk verkre gen is. Unie. Mr. S. van Houten, lid der T veede Ka mer voor Groningen, trad op verzoek van het bestuur als inleider op. De heer van Houten verklaarde dat hij, bij uitzondering als openbaar spreker optredende, zulks hoofdzakelijk deed om te voorkomen dat het advies tot censusverlaging, uitgaan van eeni ge zoogenaamde liberale kiesvereenigingen, iii'de publieke opinie veld won. Hij betoogde ver volgens dat grondwetsherziening niet alleen noo- dig, maar het doelwit moet zijn van de practi- sche politiek van ’t oogenblik. Hij gaf daarop een historisch overzicht van de vruchtelooze po gingen tot censusverlaging, die op de Tweede Kamer zijn afgestuit. Volgens hem, zou deze ook thans niet, wegens het verschil tusschen de liberalen, verkregen worden zonder medewerking der clericalen, welke die medewerking niet zou den verleenen zonder inwilliging van bepaalde eischen. Daarentegen is grondwetsherziening zijns inziens mogelijk, indien artikel 194 wordt geschrapt, en de regeling van het lager onder wijs aan den gewonen wetgever wordt over gelaten. Dat is goed te keuren, omdat de grondwetgever alleen de algemeene inrichting van den staat in enkele trekken moet regelen, maar den gewonen wetgever zoo min mogelijk beperken. Spreker pleitte, onder herhaalde toejuichingen van het publiek, dat mede uit vele arbeiders bestond, voor het algemeen stemrecht als nood zakelijk tot wegneming van economische wanver houding en bracht hulde aan de bezadigdheid der arbeidersbeweging. Men zal, dat was zijn conclusie, moeten kiezen tusschen twee denkbeel den censusverlaging, een denkbeeld belichaamd in Heemskerk, aan wieu de gedelegeerden der kiezersvereenigingen zich dus moeten aansluiten, en grondwetsherziening, een denkbeeld thans be lichaamd in Kappeyne. Hij koos het laatste, omdat hij recht verlangt voor allen en hoopte dat daardoor te verkrijgen, al ijverde Kappeyne daarvoor uit een geheel opportunistisch oog punt. Na de heer van gejuicht, sprak mr. Bevy ter verdediging van de censusverlaging, daar de meerderheid des volks niet bevoegd was. Hij sprak daarbij van „opruiende middelen,” hoewel hij hulde bracht aan ’t streven van mr. van Houten. Deze min der gunstige qualificatie lokte vrij wat bewe ging uit, die echter spoedig bedaarde. Hij be toogde daarop, dat de grondwetsherziening nog onvoldoende is voorbereid. Prof. Pekelharing liet een woord van sym pathie hooren voor mr. Van Houten en de ar beidersbeweging de heer mr. Hoeting, van Zut- fen, pleitte voor kiesrechthervorming en sprak in den geest van de vereeniging, die dien naam voertde heer mr. Hartogh verdedigde het rapport der gedelegeerden voor censusverlaging, waartegen mr. Heineken nader opkwam. De heer Van Houten resumeerde het debat en bracht de volgende motie in stemming: „De vergadering, overwegende dat de census niet mag zijn de grondslag voor de kiesbevoegdheid, acht voor een billijke regeling van kiesrecht grond wetsherziening dringend noodzakelijk.” De meer derheid scheen voor de motie. Tegen haar ver hieven zich althans betrekkelijk weinig stemmen j of liever handen want men stemde door op heffing der handen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. !t 1- k a 33 i. 53 IM E X L A X 6 I ii. 8 6 i- 51’ r-> in er re i- io ;e ii L 3 13 10 II p ;s. 1. r. ir

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1