MfflS-Bl 1DÏMWIHUJ WOR DI L id A g No. 47 'J n 3e 00 ar Z A T IM J I> Ö-. IT J U 31 T. 10 millioen uitgegeven, terwijl aan 11. 11. >0 zal haar later kunnen lezen en 33 v. Io. 30 i. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. 2e 10, V 1: n- 10 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Zondag a. s. zal te ’s Ilage de vergadering plaats hebben der afgevaardigden van de vrij- metselaars-loges van het Nederlandsche Groot- Oosten, ter verkiezing van een Grootmeester- nationaal in de plaats van wijlen Z. K. II. Prins Frederik, van het hoofd A N. Jl. Zaterdag heelt eene tweede samenspreking plaats gehad tusschen den voorzitter der Eerste Kamer, dien dag te ’s Hage aangekomen, zijn ambtgenoot van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en den vice-president van den Raad van State. Aan het departement van waterstaat is jl. Woensdag aanbesteed het maken van een hoofd gebouw op het station Sneek, ten behoeve van den spoorweg van Stavoren naar Leeuwarden. Minste inschrijver de heer B H. Trooster te Zwolle voor f 73497. De begrooting was f 77900. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest, door gezegd hof in hooger beroep"5op 10 Juni 1882, gewezen, tengevolge verwijzing van den hoogen raad, tegen S. A. D., oud 29 jaren, visscher, wonende te Bolsward, waarbij deze is ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van het in open vischtijd bevisschen van eens anders vischwater, zonder schriftelijk be wijs van vergunning van den eigenaar of recht hebbende. Genoemde S. A. D. was nl. door een opzich ter der jacht en visscherij wegens het visschen met een zegen in de Abbegaster opvaart, welke de schrijver, dat nog andere biljetten dan alleen van f 10 in omloop zullen worden gebracht. Het ware z. i. te hopen, dat de regeering nieuwe van f 50 uitgaf, mits beter dan vroeger van die van f 10 onderscheiden, desnoods zelfs weder de oude, indien eerst de vorige van f 10 ingetrok ken en vergoten zijn. Maar waarom geen van f 5 of ook van f 500 Het zou een goede con cordantie zijn met die van f10 en f50, en de circulatie ware geenszins onmogelijk, daar de bankjes van f 1000 voor een waarde van niet minder dan omstreeks 50 millioen gld. in ons verkeer worden opgenomeu. Voor alles wenscht de schrijver muntbiljetten van f5, die de Bank niet verlangt, maar ook niet mag uitgeven. In Duitschland, Oostenrijk-Hongarijo, Rusland, Italië en de Vereenigde Staten wordt het geriefelijke van dergelijke muntbiljetten door de ervaring bevestigd, en er is geen aannemelijke grond, om te veronderstellen, dat het verkeer hier te lande andere eisehen heeft dan elders. De Nederlandsche afdeeling van hot Algemeen Israëlitiesch Verbond {Alliance 'Israelite univer- selle) hield Zondag hare algemeene jaarlijksche vergadering te Rotterdam. Onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden moesten al de overige werkzaamheden tijdelijk op den achtergrond wijken voor de verrichtin gen ten behoeve van de vervolgde Joden in Rus land. Intusschen is de werkkring der Alliance weder uitgebreid door de oprichting van twee nieuwe a.deelingen, een te Sneek en een te Tiel. De werkkring op haar normaal gebied staat ook niet stil. Er zijn ruim 39 scholen in het Oosten met 6404 leerlingen, waarvan de kosten f382,612 bedragen, die wel niet geheel door het verbond worden gedragen, maar toch onder be heer van het Parijsche bestuur staan. Op de voorbereidingsschool worden onderwijzers en onderwijzeressen gevormd tot hoofden der scho len. De landbouwschool te Jaffa met hare kost bare bibliotheek, oefent ook een grooten zede- lijken invloed uit. De Alliance tracht dus bij voortduring ten zegen der menschheid en der be schaving te zijn in die streken, waar het onder wijs nog als ondergeschikt wordt beschouwd. Voordat de verdere werkzaamheden werden voortgezet, hield dr. A. Frank, rabbijn te Keulen, een rede, waarin die gevierde spreker zichzelf overtrof, zoo heerlijk, zoo bezielend, zoo ziels- aangrijpend, zoo eenvoudig en zoo innig sprak hij voor de vuist, ten aanhoore der talrijke ver gadering en een zeer breede damesschaar, die tot het einde toe met steeds klimmende aan dacht en spanning aan de lippen des sprekers hing. Het onderwerp was dan ook actueelde rede liep over de gebeurtenissen in Rusland, de muntbiljet- Haar in al hare voortreffelijke schakeeringen Deschnj- terug te geven, is onmogelijk binnen de beperkte ver is daarvan een bepaald voorstander, mits ruimte. Men moet haar gehoord hebben, om die verhooging binnen zekere niet te ruime I onder den machtigen, overstelpenden indruk te grenzen bepaald blijve. Er is thans voor slechts I komen en men zal haar later kunnen lezen en In het laatste nommer van de Vragen des Tijds wordt door den oud-Minister mr. H. S. Smidt de wenschelijkheid bepleit der uitbreiding van het kapitaal der muntbiljetten. De schrij ver komt in een breedvoerig historisch overzicht der zaak tot de conclusie, dat zij, die aan het tot stand komen van de wet van 1852 hebben medegewerkt, met voldoening op hun arbeid mogen terugzien, want zij heeft rijke vruchten opgeleverd, het openbaar verkeer werd er door geriefd en de Staat bevoordeeld met ongeveer f400,000 ’s jaars. Die gunstige ondervinding deed reeds meermalen de vraag rijzen, of het bedrag der rentelooze schuld van c. ten niet voor verhooging vatbaar is. Maandag overleed te Olst, bij Deventer, waar hij zich tot herstel zijner reeds sinds eenigan tijd geknakte gezondheid bevond, de heer Anto nie van Otterloo, leeraar in het handelsrekenen en de handelsaardrijkskunde aan de openbare handelschool en secretaris der plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs te Amsterdam. Hij bereikte den ouderdom van ruim 65 jaar. De heer van Otterloo werd in de onderwijswereld zeer geacht en gewaardeerd. Hij heeft dan ook het onderwijs groote diensten bewezen. Sedert 1869 was hij onafgebroken lid en, bij herhaling zoo als ook voor dit jaar, voorzitter van het hoofdbestuur van het Neder- landsch onderwijzersgenootschap. Maandagmorgen is door de Pruisische politie aan de rij ksveldwachters te Zevenaar overgele verd de persoon genaamd van Beek, welke on geveer een half jaar geleden bij zijn transport van Arnhem naar Zwolle, alwaar hij wegens verschillende diefstallen terecht moest staan en welk transport geschiedde door een Arnhemschen politieagent, is ontvlucht. Hij heeft volgens zijn bekentenis zich eerst nog een week of vier in Nederland schuil gehouden, is vervolgens in Pruisen terecht gekomen, heeft daar met een kleinhandel eenigen tijd in zijn bestaan voorzien, totdat, door het overzenden van een valies, zijn naam aldaar ontdekt werd. Thans bevindt hij zich te Arnhem in hechtenis. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende gecommitteerden aangewezen, te wier overstaan de eiud-examens bij de gymnasia te Sneek, Leeuwarden en Assen zullen worden afgenomendr. T. J. Halbertsraa, dr. H. E. Moltzer en dr. H. J. Rink, hoogleeraren aan do Rijks Universiteit te Groningen. Zondag 10 millioen uitgegeven, terwijl „een paar hon- 9 ne ek, derd millioen aan óanZr biljetten vrij regelmatig i in omloop kunnen gehouden worden”. De schrij ver meent dan ook, dat „vermoedelijk een ver dubbeling van het kapitaal der muntbiljetten Zondag avond is de wissel wachter nabij het station Rosmalen, door den laatsten trein van Nijmegen overreden. Beide boenen werden van het lichaam gescheiden en de dood volgde middellijk. Een vrouw met 4 jeugdige kinderen betreurt door dit ongeluk het verlies van haar man en kostwinner. historie aan Burgerschool. 12. Behandeling van reclames tegen don Hoofdebjken Omslag, dienst 1882. VERGADERING van den Gemeenteraad van op Zaterdag 17 Juni 1882, ’snamidd. 6 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. 3. Behandeling van een adres vaa Th. K. Bootsma te Goënga. 4. Idem van een schrijven der openbare school no. 1. 5. Idem van een adres van het bestuur der Zeilvereeniging „Sneek”. 6. Idem van een adres van de Commissie van het Muziekcorps der dienstdoende Schutterij. 7. Idem van een adres van het Departement „Sneek” der Maatschappij tot nut van ’t alge meen. 8. Idem van een adres van IJ. Rienstra. 9. Vaststelling van het programma der les sen aan het Gymnasium, cursus 1882/83. 10. Idem van het programma der. lessen de Hoogere Burgerschool, cursus 1882/83. 11. Voorstel tot verhooging der jaarwedde van don te benoemen leeraar in de Natuurlijke het Gymnasium en de Hoogere Den 16den Juni 1872 werd Filip Louter door het provinciaal Hof van Gelderland wegens ver scheidene diefstallen veroordeeld tot eene gevan genisstraf van drie jaren. Hij wist echter tot hier toe aan de nasporingen der justitie te ontsnap pen. Hij begaf zich buitenslands, maar op last der Duitsche regeering met zijn gezin en inboe del over de grenzen gezet, deed hij Dinsdag morgen de terugreis naar zijn vaderland. Het bevel strekte om hem naar Bommel te brengen hiertegen had hij bezwaar en daar zich toeval lig do rij ksveldwachter-brigadier-titulair Timmers, gestationeerd te Lobithaan boord bevond, wendde hij zich tot dezen, die echter den gesig naleerde, dien men 10 jaar op 2 dagen na te vergeefs had gezocht, herkende en vernam, dat hij inderdaad Filip Louter was. Zijne arresta tie volgde onmiddellijk. En tegelijkertijd werd zijn zoon, die hem vergezelde, in 'hechtenis ge nomen, als verdacht van diefstal van vee uit de weide. Een gelukkig toeval wilde, dat op dezelfde boot zich de brigadier-majoor-titulair Methorst bevond, die de behulpzame hand bood en onder geleide der beide veldwachters werden de Lou ters, volgens des vaders verlangen, niet naar Zaltbommel, maar, minder overeenkomstig zijn wensch, naar het paleis van justitie te Arnhem gebracht. Had de uitzetting twee dagen later plaats ge had of Louter zijne klacht voor zich gehouden, hij ware niet meer strafbaar geweest. genieten, want dr. Frank heeft zich bereid ver klaard, haar in druk uit te geven ten voordeele der vervolgde Russen. Aandrang, om hun droevig lot te verbeteren, achtte de redenaar overbodig, maar een diepen geenszins overdreven zou zijn.” Daarbij wenscht j blik wierp hij in het karakter en den aard der gebeurtenissen, om daaruit een behartigenswaar- dige leering te trekken voor hart en gemoed. Een dubbel beeld geven zij ons te zien een Jahus-kop met een den menschenvriend verblij dende zijde en met een droevigen, diep betreu- renswaardigen kanteen die heen wijst naar het ruwste, scherpste geweld en een die ons lachend heenwijst naar het ideaal der mensch heid. Een waarvan een Emilio Castelar had gezegd, dat wij er vier eeuwen door teruggebracht wordeneen waarbij de gewelddadigheden der kruistochten nog verbleeken, omdat deze althans een idee verborgen, het beginsel der geloofsver volging tegenover den ruwen, ongebreidelden, door vuigen roof en vernielzucht ingegeven harts tocht van thans. Maar een zijde ook, die ons den mensch toont in den hoogstee graad zijner beschaving, de menschheid, over wie Gods geest zweeft in alles en bij allesde menschheidin de edelste uiting van geest en hart. Dat is het beeld, waarop Gods oog met welgevallen rust en dat de geschiedschrijver der 19de eeuw eens in de annalen der menschheid met geestdrift zal schetsen. En is dan voor het vervolg geloof en vrijheid, vrijheid door geloof en geloof door vrijheid het middel om de menschheid op de banen der ge zonde beschaving en ontwikkeling te houden, treffend was ’thoe de vervolgde en verjaagde natuurgenooten, thans voornamelijk een wijk plaats vinden in het land, welks staatsregeling het eerst het beginsel der vrijheid huldigde; treffend vooral toen de noodkreet van de ver drukte broederen het eerst en het meest weer klank vond in Europa op de gezegende plek, waarvoor eeuwen reeds de verdrukte Joden een gastvrij toevluchtsoord vondenin het land der Bataven in het land dat zelf zijn godsdienst vrijheid zoo duur had veroverd, in het gezegen de Nederland, dat zich een lauwerblad te meer had gevlochten in den on verwelkbaren krans van zijn roem. O, groot Rusland wat zijt gij klein 1 riep de spreker in vervoering uito, klein Holland, wat zijt gij groot 1 O, Ruslands Poten taat, wat zijt gij te beklagenO, Oranjegeslaeht wat zijt gij gelukkig met zulke onderdanen 1 Over Holland zweelt Gods geest van humani teit en broederliefde, die het hart opent voor de weenende en klagende menschheid, die de hand opent om hulp te bieden waar nood en druk nijpen. Toen de machtige redenaar geëindigd had, barstte een eindeloos applaus los onder de tot tranen bewogen toehoorders, die als geëlectri- seerd waren onder zoo groote welsprekend heid. En wat de vergadering gevoelde, dat bleek later uit het met geestdrift aangenomen voorstel om het Nederlandsche volk de hulde der dank bare bewondering van het Algemeen Israëlieti- sche Verbond te brengen in den vorm van een adres aan prof. Harting, als hoofd van het U- treehts centraal comité dat den voornaamsten stoot aan de humaniteitsbeweging ten onzent heeft gegeven. Het grootste deel van de verdere werkzaam heden was aan overleggingen gewijd omtrent de verdere werkzaamheid ten behoeve van ’t groote doel, dat al de aandacht van deze vereeniging thans vergt. De volgende jaarvergadering zal te Amersfoort worden gehouden. an i mi imiuHa m. L- c. B I N N K L, A B» on- o 8 6 i ge- M la in .6 a o; IA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1