IfflïïS- EÏ Mliim Bl ID HR DE CHffl (HIT 1IMDISSBHT SH Ij II !8, te >te k No. 48 2882 Z E V E ST-E N-n ERTIGSTE J SMEDERIJ. de W O 12 N S I) A G 21 J U ?i I. I I 1 Maan- 0, le I Deze COURANT verschijnt "WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. et ijs van belast, tegen- ’t Handelsblad zegt De „katapult” het schadelijk speeltuig der straatjeugd heeft in de Jonkerstraat te Am- ea er iat et en De >r- ,d- m, en en Jt. k- ’8 an te il- P- ag te ;h, en •ü- id- >n- te- kt te A. r; n- Naar men verneemt, heeft de heer mr. J. D. van Ketwich Verschuur ook van den Minister van Justitie een afwijzende beschikking ontvan gen op zijn klacht over een te zijnen huize ge dane gerechtelij ke inbeslagneming van papieren. sterdam een man zoodanig aan het hoofd ge troffen, dat hij naar het gasthuis moest worden vervoerd. De kwajongens vielen der politie in handen, ’t Is te hopen dat door een flinke ka stijding de lust tot dit heilloos spelletje, dat kor telings in de Marnixstraat ook een schutter bijna een oog kostte, bij de jeugd zal vergaan. stoomschip 2de klasse „Marnix” onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jhr. C. C. Six, zoo spoedig mogelijk naar Alexandrie te doen vertrekken, tot bescherming van de aldaar ge vestigde Nederlandsche onderdanen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS da gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter algemeene kennis, dat zij onder voor waarden, aan Theunis Blcksma en zijne recht verkrijgenden vergunning hebben verleend tot oprichting eener Smederij, op het perceel kada straal bekend gemeente Sneek, sectie C. no. 199, gelegen buiten het Hoogënd. Sneek den 17 Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Vrijdagavond heeft te Zwolle vlak op den overweg van den Schellerweg bij ’t station een botsing plaats gehad tusschen eenrangeer-maehine en de machine van den laatsten personentrein van het noorden, die te 11 uur daar binnen komt. Door verkeerden stand van den wissel voor de rangeermachine is deze de machine van den binnenkomenden trein in de flank geloopen. De machine van den trein is zwaar beschadigd, de tender en de bagagewagen werden mede uit het spoor geworpende machine van de ran geerdienst bleef op de rails en werd alleen zwaar beschadigd door den schok teruggegooid. Noch machinisten, noch stokers zijn gekwetst. Van het overige personeel is de conducteur van In- De bekende predikant der Herv. gemeente te Moerdijk, ds. W. C. H. Koeken, die ten vorigen jare door zijne houding zoo menigwerf aanlei ding tot geschrijf heeft gegeven, is in het ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordt overleden. Het Vaderland meldt als curiositeit, dat de heer P. van der Kemp, leeraar aan de burger avondschool te Nijmegen, wien dezer dagen bij Kon. besluit een pensioen verleend is van f 154, reeds ruim een jaar geleden, nl. den Isten Juni 1881, overleden is. Naar aanleiding van dit bericht zegt de Arnh. Ct. Vele jaren geleden was aan een departement, zegt de legendeeen ambtenaar, die, wan neer hij een stuk geschreven had, dit zorgvul dig weglegde om „te laten drogen” en dan soms maanden lang vergat het weder te voor schijn te halen. Deze is reeds lang overleden, maar onwillekeurig zou men vermoeden, dat ook de beschikking omtrent den Nijmeegschen onderwijzer dezelfde bewerking had onder gaan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is, naar de Amst. Ct. meldt, op de Noordermarkt te Amsterdam door zekere P. K. een met scherp geladen pistool gelost op een meisje genaamd J H., die naar het gasthuis is vervoerd en voor alsnog buiten gevaar is. De dader, aanvanke lijk ontvlucht, is in handen en bekende met voorbedachten rade te hebben gehandeld. Het pistool heeft hij in de Haarlemmervaart gewor pen. Het is een weggejaagde oorlogsmatroos. Hij heeft het schot a boutportant gelost, waar door de kleeding van het meisje vuur had gevat. Door den Minister van Marine is, langs tele- giafischen weg, aan den commandant der oefe- ningsdivisie bevel gegeven om, bij aankomst te Malta, het tot die divisie behoorende schroef- Jl. Zondag is Z. K. H. Prins Alexander, kroonprins der Nederlanden, in eene te ’s Gra- venhage gehouden vergadering van afgevaardig den der Vrijmetselaars-loges, resorteerende onder het Groot-Oosten van het Koninkrijk der Ne derlanden, onderhoorige koloniën en landen, tot Grootmeester-Natiouaal der Orde gekozen. Onmiddellijk na deze keuze heeft een depu tatie uit de bekleeders der hoogste magonnieke graden, zich ten paleize van Z. K H. vervoegd, alwaar zij, door den Prins ontvangen, Hem het grootmeesterschap heeft aangeboden. Z. K. H. begaf zich onmiddellijk daarop in de vergadering der Loge en liet zich als hoofd der orde huldigen. Omtrent de benoeming wordt nog aan de Amst. Ct. gemeld, dat deze is gedaan met on geveer 80 stemmen, terwijl bijna 60 stemmen uitgebracht waren op een anderen candidaat. De berichtgever meent, dat de naam van dien candidaat is de heer mr. P. J. G. van Digge len, rechter te Zwolle. Z. M. de Koning heeft aan den heer J. II. Vollmar, directeur der Kon. militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, de medaille van de Eikenkroon toegekend. De 26jarige jonkman, die te Eist bij Rhenen door zijn vader werd vermoord, had onlangs eene gevangenisstraf van een half jaar onder gaan, wegens mishandeling van zijn vader. Bij de herstemming voor oen lid der Provin ciale Staten van Gelderland is te Aalten de libe rale candidaat mr. L. Roelvink gekozen met 383 stemmen. Baron Mackay, de anti-revoluti- anaire candidaat, had 371 stemmen. Bij de opening van het stembureau posteerde zich, naar de N. R. Ct. meldt, ds. Gangel aan de ééne zijde van den toegang van het bureau en zijn adsistent, de heer Seibel, hoofdonderwij zer der O. Nat. school, aan de andere zijde, ten einde te controleeren, wie er stemde enz. Daar men hen hier niet kon laten staan (er was ook inspectie over de verlofgangers), werden zij ver zocht zich te verwijderen, hetgeen zij niet deden vóór dat de politie hen hiertoe noodzaakte. On der allerlei bedreigingen tegen het hoofd van het bestuur gingen zij nu op de stoep van het raadhuis wandelen. Ds. Gangel kreeg met ver scheidene menschen hevige woorden en ten slot te duwde hij een fatsoenlijk burger tot tweema len van die stoep bedoelde persoon liet hierte gen procesverbaal opmaken. Bij de sluiting der stembus wilde ds. Gangel protest tegen de ver kiezing aangeteekend hebben, hetgeen echter door het stembureau geweigerd werd, als heb bende ieder stemgerechtigde rustig zijne stem kunnen uitbrengen, zonder dat er de minste wanordelijkheid bij de stemming plaats had. Een treurig ongeval had Woensdag avond plaats op den straatweg onder Hillegoïn. Zekere A van der Keulen, tuiniersknecht aldaar, ge raakte door een of ander toeval onder de stoom tram zonder dat dit gedurende den rit werd be merkt. Eerst Donderdag morgen, toen een met selaarsknecht de plaats passeerde, ontdekte deze het verminkte lichaam op de rails, roet een groote wonde aan hoofd en schouder. Ook hier weder zou drankmisbruik de oorzaak van het ongeval zijn. Zesde afdeeling (harddraverij). Aanmoedigings prijs voor inlandsche paarden. Prijs f 750 en 2/3 der inleggelden. Premie f250 en 1/3 der iuleggelden. le prijs „Pourtchak” van F. W. baron van Tuyll van Serooskerken te Velsen 2e prijs „David” van J. de Boer te Wateringen; no. 3 op de baan was „President” van A. van Aardenne te Voorburg. Zevende afveeling (Consolations Stakes) voor paarden die aan de wedrennen hebben deelge nomen maar geen prijs hebben behaald, prijs van f 500 en 2/3 der inleggelden en voor den tweede aankomende 1/3 der inleggelden. Bij den laatsten rit werd de le prijs toege wezen aan „Boraine” van vicomte de Buisseret te Casteau, de 2e prijs aan „Vétiver” van Gaston de Lichter velde te Gent. De derde was „Mas cotte” van Von Helden te Hanover. Hoewel het weder buiig was, bleef het toch goeddeels droog. De tribunes waren goed bezet; het midden terrein minder. Vrijdag middag is de heer jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, oud-burgemeester van Den Haag, overleden. Do grondwet wil, dat het militie-contingent zooveel mogelijk uit vrijwilligers worde samen gesteld. Volgens het aanhangige ontwerp van wet op de militie en schutterij zal men, om dat doel te bereiken, elk jaar een publicatie geven, waarin de vrijwilligers uitgenoodigd worden om voor niets te komen. Daar zij dit natuurlijk veel liever willen dan ais plaatsvervanger voor 6 of 700 gulden, kan men van die publicatie de schoonste uitkomsten tegemoet zien. ’t Dagblad van 'sHage zegt: „Er bestaan, naar wij vernemen, goede gron den om aan te nemen, dat de Ministerieele crisis eerstdaags haar oplossing verkrijgen zal.” Dit bericht heeft, volgens het Vad. bij som migen aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat de heer Heemskerk met de opdracht het vormen van een Kabinet zou zijn Dit laatste kan het Vad. ten stelligste spreken Inmiddels is de Tweede Kamer tegen dag 26 Juni e. k. bijeengeroepen. Omtrent den politieken toestand schrijft de Haagsche correspondent der Middelb. Ct. o. a. het volgende „De eenig mogelijke oplossing is een nieuw Ministerie. Geheel uit andere bewindslieden samengesteld, zou het de taak der aftredenden stilzwijgend kunnen voortzetten, zonder nog da delijk tot eene politieke hervorming over te gaan. Zijn daartoe geen mannen te vinden dan zou den een of twee der tegenwoordige bewindslie den, die in de twee motieven der crisis in het geheel niet betrokken zijn, met een half dozijn nieuwe ambtgenooten kunnen optreden en, zon der zich daartoe formeel te verbinden, het werk der kieswetherziening tot taak kunnen nemen. Om een dezer twee oplossingen mogelijk te ma ken zal, bij het bijeenkomen der Kamers, eene poging worden aangewend, indien niet vóór dien tijd, door een beslissenden stap van de Minis ters, aan de crisis eene andere wending gegeven Wordt. Tot nog toe heeft hun weigering om de portefeuille te behouden, ofschoon herhaaldelijk uitgesproken, zeker nog niet het karakter van onherroepelijkheid gehad, waardoor de Koning verplicht zou zijn geweest om van zijne kant recht streeks de crisis op te lossen. Onder deze omstandigheden heeft het beteeke- nis, dat de heer Eijsinga, president der Eerste Ka mer, Zaterdag uit Friesland in de residentie ge komen is en met zijn ambtgenoot van de Tweede Kamer en den vice-president van den Raad van State een conferentie gehouden heeft. De „dok ters” is men gewoon, in tijden van politieke crisis, deze grootwaardigheidsbekleeders te noe men en zonder eenigen twijfel heeft ook ditmaal hun gesprek het karakter van een „consult” ge had.” Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft aan zijn uitvoerend bewind, de hh. dr. H. J. E. van Hoorn, dr. Ph. R. Hugenholtz en C. P. van Vladeracken het onderzoek naar de beste wijze van behartiging der onder wij sbelangen van schipperskinderen opdragen. Met het onderzoek, waar, in hoever en op welke wijze het voorschrift der wet omtrent het herhalingsonderwijs reeds wordt uitgevoerd en welke verschillende redenen op vele plaatsen tot dusver de uitvoering inden weg stonden, zijn de heeren L. Gerhardt te Utrecht, mr. J. A. van Gilse en A. Kerdijk, beiden te Rotterdam, door het hoofdbestuur belast. Bij de Donderdag gehouden wedrennen te Nij megen is in de le afd. (harddraverij metinlandsche chaispaarden, baan 2400 meter) de prijs, ad f 750, 2/3 der inleggelden en een bronzen ornament van Z M. den Koning, gewonnen door „Telegraaf” van P. Smit Jr. te Rotterdam. „Sophie van Quarles van Uffort kreeg de premie van f 250. „Presi dent” van A. van Ardenne te Voorburg was de derde op de baan. Bij den tweeden rit was „Apollo” van Jurgens te Oss no. 1 en „Victor” van Van der Wedden te Nijmegen no 2. Deze bekwamen echter geen prijzen. Bij de tweede afdeeling (draven voor twee-of vierwielige rijtuigen) internationalen prijs f 2000 is de eerste prijs gewonnen door het paard „Gramotiey” van A. Stechow te Berlijn de premie (inleggelden) door „Lady Annie” van den Vicomte de Tinguy te Deux Sèvres. Bij de derde afdeeling (wedren) „Betuwe Stakes”, prijs f2000, is de eerste prijs gewon nen dóór „Martinet van den Vicomte de Buis seret te Casteaude tweede prijs (1/3 der inleg gelden) door „Vétiver” van Caston de Lichter- velde te Gent. De derde die aankwam was „Mascotte” van Von Helden te Hanover. Vierde afdeeling (wedren met hindernissen) „Gelderlands Stakes”, prijs f 1500 gewonnen door Andrassy I van Then Bergh te Werne bij Hamm; 2e prijs „Ballade” van J. Cardon te Gent. Vijfde afdeeling, Hurdle-Race, (gentlemen riders) voor paarden van alle landen en rassen. Eerste prijs f 1000, gewonnen door „Mon pre mier” van Van Helden te Hanover. No. 2 was „Mauvette” van Vicomte de Buisseret te Casteau, no. 3 „Visite” van Gebr. Huber te Hanover, no. 4 „Japonnaise” van Van Diepenbrugge te Arnhem. ja BINKKNLA% 6 6 6 li 11- in :e- n- M. li. o s ■n, i. 1W 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1