oun ffl HIT 111 WISSfflHT SHE. No. 49 1882. J 24 j tr ix I. «r ii 5. een- e. k. - ■W!» I 1 17 ,v. ?e- of Je JO 2o io. JO 0. i. 2s 0, JO d: n- en Aan het Ministerie van financiën werd in het openbaar bij inschrijving verkocht tot ver smelting een hoeveelheid van hoogstens f365,000 brengt ter kennis van gende aan koperen centen, wegende ongeveer 130,400 kilogram. De hoogste inschrijving was die van deGebr. Abrahams te den Haag, a 74 de 100 kilogram. Uit den open brief, door den heer P A. Jan sen aan den minister van justitie gericht, blijkt, dat hij zich een paar malen heeft meenen te moeten beklagen over de handelingen der re genten. Hij weerlegt voorts de beschuldiging tegen hem ingebracht. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f\.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7,/ï Cents. Bij abonnement is de prijs be’ langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. e. k. Men schrijft uit den Haag aan de Arnh. Cour: Wat moeten twee personen doen, aan wien de Hooge Regeering opdraagt of verzoekt samen in overleg te treden over eene regeling, tot welke zij geen van beiden, zoo min gezamenlijk als af zonderlijk, bevoegd zijn In dit merkwaardig geval verkeeren dezer da gen de rectoren der gymnasia en de eerstbe- noemden der door den Minister aangewezen ge committeerden bij de eindexamens. Bij elk gymnasium heeft de Minister den rector enden eerstbenoemde der gecommitteerden uitgenoodigd om samen in overleg te treden over de uren op welke het examen zal gehouden worden, terwijl alleen de leeraren (in wier vergadering de rector ééne stem uitbrengt) tot de vaststelling van die uren bevoegd zijn. Op verschillende wijzen wordt in dezen door de betrokken personen gehandeld. Er zijn een paar gymnasia, waar men, naar ik hoor, aanneemt dat de Minister onbeperkte macht heeft, en dat hij dus, wanneer het hem behaagt, die bevoegdheid van de leeraren kan overbrengen voor de wederhelft bij den eerstbe- noemden gecommitteerde. Elders wordt ’s Ministers uitnoodiging voudig op zij gelegd, omdat zij berust op eeue dwaling van Z.Exc. omtrent het tot de vaststel ling bevoegd gezag. Bij nog weêr andere gymnasia wordt in zoo ver aan de Ministeriëele uitnoodiging voldaan, dat er inderdaad in overleg getreden wordt niet echter tusschen den rector en den eerstbe- noemden gecommitteerde, maar tusschen dezen laatste en de leeraren, terwijl, ingeval men het over en weêr niet eens wordt, de leeraren be slissen. De laatst vermelde wijze van behandeling heeft dit vóór, dat zij in overeenstemming is met de wet, en tevens voor zoover de wet het ge doogt met den wensch van den Minister. De Standaard wijdt een artikel aan de ver- eeniging Kiesrechther vorming en kiest partij te gen haar streven: herziening van art. 75 der grondwet Volgens het anti-revolutionaire blad is deze leuze onwaarachtigde radicalen laten het denkbeeld van generale grondwetsherziening vallen en schuiven dat van partieele grondwets herziening er voor in de plaats. Het is hier niet een strijd van grondwetsherziening tegen censusverlaging, maar tegenover censusverlaging stelt men den eisch van censusafschaffing. Daar op en daarop alleen komt het drijven neer. Tegenover dit nieuwe plan dé campagne vat de Stand, als volgt zijn oordeel samen 1. Tegen de afschaffing van den census bestaat onzerzijds geen bezwaar2. met hetgeen men met de cen susafschaffing beoogt gaan we (de anti-revoluti onairen) niet mede 3. het plan is onuitvoerbaar 4. het zou geen doel treffen. Het meest belangrijke is hetgeen het blad zegt naar aanleiding van het derde punt, ’t Luidt aldus Om artikel 76 te herzien is twee derden der Kamermeerderheid, dus circa 60 stemmen, noodig. Nu leenen alvast de anti-revolutionairen zich tot zulk een plan nooit, en men zal dit moeten billijken. Ons doel is niet alleen art. 76 maar ook art. 194 en art. 168, enz. te herzien. Waren we nu onnoozel genoeg, om eerst alleen art. 76 te helpen herzien zonder aequivalent, dan zouden we toch niet waard zijn op politiek terrein meê te spreken. Want immers dan zouden de radi calen ons gebruiken om eerst hun plan door te zetten en straks, als wij met onze plannen kwa men, ons uitlachen. De sterkte van onze positie ligt juist in den drang naar grondwetsherziening. Die grondwetsherziening kan er niet komen zoo wij niet meedoen. En daarom stellen we voor dat meedoen ook onze conditiën. Op de 15 anti-revolutionairen behoeft mr Van Houten (de Standaard vat de personen die tot de ver- eeniging „kiesrechthei'vorming” toetraden samen in den persoon van mr. Van Houten) dus vol strekt niet te rekenen. Die leenen zich tot zijn partieele grondwetsherziening nooit. Hij zal dus hoogstens op een tien of twintig stemmen kun nen staat maken, waarmee geheel zijn plan de campagne vervalt. Vervaltwant let wel, het nu opgeworpen denkbeeld is niet een program van beginselen om op tijd te werken, maar be doeld als incidenteel moment, om af te doen in de eerstvolgende jaren. Ten betooge dat het plan der nieuwe vereeni- ging geen doel zou treffen, wijst het blad er op dat, ook al viel art. 76 vooraf, toch over de reformbill zou gestemd moeten worden door een Kamer, onder de tegenwoordige kieswet gekozen, door hen die nu kiezers zijn. Uit het tegen woordige kiezerkorps nu krijgt men nooit iets anders dan een Kamer, ongeveer gelijk aan de tegenwoordige. Ook al ging men dus tot de omslachtige operatie over, om eerst art. 76 te wijzigen, toch zou deze Kamer, gekozen op grond van deze kieswet, nooit onder de f20 census gaan. Het eenig gevolg van deze weinig beleidvolle politieke agitatie, zal dus, naar de Stand, vreest, het droeve feit zijn, dat het tijdelijk verlr.'gen accoord, om op een Reformbill af te gaan, op nieuw verbroken wordt, en verlenging van le vensduur aan de apathische groep der satis- faits op nieuw geboden wordt door heur „oude vriend'’ Van Houten. RATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Lezien de aanschrijving van den heer Com- Mussaris des Konings in Friesland van den 2 I “«ai jl. ie afdeeling M en S, no. 558, brengt 6 deze ter kennis van de belanghebbenden, i«7h m^'tc^ens-veËofgangers van de lichtingen P CU en behoorende tot de volgende egtoenten en Korpsen, onder de wapenen moe- 1 Uomea als volgt reaimeni Grenadiers en Jagers, lichting ‘!J> bestemmingsplaats ’sHage, op den 8 Au- bUstms e. k. hfet le, 2e, 3e, 4e en 5e bataljon van het le i regiment Infanterie, lichting 1879, bestemmings plaatsen Leeuwarden, Groningen en Hoorn, op den 8 Augustus e. k. het 2e bataljon van het le regiment Infan e- rie, lichting 1879, bestemmingsplaats Amster dam, op den 3 Augustus e. k. het 3e bataljon van het 8e regiment Infante rie, lichting 1879, bestemmingsplaats Zutphen, op den 8e Augustus e. k. het le regiment Veld-Artillerie, lichting 1879, bestemmingsplaats Utrecht, gedeeltelijk op 25 Juli en 3 Augustus e. k. het 2e regiment Veld-Artillerie, lichting 1879, bestemmingsplaats ’s Hage, op den 3e Augustus e. k. het 3e regiment Veld-Artillerie, lichting 1879, bestemmingsplaats Breda, op den 22 Juli e k. het korps Genietroepen, lichting 1880, bestem mingsplaats Utrecht, op den 4 Juli e. k. het korps Genietroepen, lichting 1879, bestem mingsplaats Utrecht, op den 22 Augustus e. k. de le kompagnie Hospitaalsoldaten, lichting 1879, bestemmingsplaats Amsterdam, op den 3 Augustus e. k. De betrokken verlofgangers worden verder herinnerd, aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met groot verlof mede gegeven, en om eenigon tijd vóór hunne opkomst de verlofpas ter Secretarie te laten afteekenen. Sneek den 23 Juni 1882. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. U IT DE P E R S. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, i - de ingezetenen, de vol- KENNISGE VING. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Friesland, Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat, ingevolge besluit van Gedeputeerde Sta ten dier provincie, van den 15 Juni 1882. no. 57, le afdeeling B: 1°. de jacht zal worden geopend op Maandag den veertienden Augustus e. k., met zonsopgang, voor zoover betreft de jachtbe drijven van a. het bij letter d van art. 15 en bij art. 17 der genoemde wet bedoeld schieten van wa terwild, als: eenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, op alle wateren en hunne oevers, als mede langs de kusten, moerassen, petten, plas sen, grachtenen slooten b. het vangen van eendvogels in een eenden kooi of daarmede gelijkstaand toestel op Maandag den vijfentwintigsten September e. k., met zonsopgang, voor zoover betreft de jachtbedrijven, bedoeld bij letters a. b, c en g van gemeld wetsartikel, van a. met valken of havikken, mits zonder honden b. met windhonden (lange jacht), mits zonder schietgeweer en met niet meer dan 5 honden c. met geweer en met of zonder staande honden of brakken g. het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valfiouwen op Vrijdag den twinstigsten October met zonsopgang, voor zoover betreft het jacht bedrijf van het netten 2°. a. ge jacht)bedoeld bij art. Vb der wet, slechts en Als een staaltje van verregaand brutale op lichterij, vermeldt de Delitxhe Courant het on derstaande In het laatst der vorige maand werd door een harer stadgenooten een advertentie in de N. Rott. Crt. geplaatst, waarbij hij, als bekend met de houtindustrie en machinerieën eene voor hem geschikte betrekking vroeg, kunnende des gevorderd een borgtocht stellen of kapitaal four- neeren. Op deze advertentie kwam reeds vrij spoedig een brief van een zekeren heer Louis Klerk uit Rotterdam, als vertegenwoordiger der firma Klerk te Boxtel, en na ongeveer acht dagen was de onderhandeling over het aanvaar den eener betrekking aangeknoopt. De werk zaamheden die aan V. S. zouden worden opge dragen waren zeer eenvoudig. Hij moest zich te Rotterdam vestigen, waar hem vrije woning en billyk weekloon werden verzekerd, en zich van tijd tot tijd naar Hellevoetsluis begeven, om toezicht te houden op het uitladen van hout’ dat aldaar voor de firma Klerk wordt aange voerd. Het kwam er nu slechts op aan of de infor matica omtrent V. S. gunstig waren, en of hij de gevorderde waarborgsom (f1500) kon stor ten. Doch omtrent dit laatste bestond geen be zwaar het benoodigde geld lag, om zoo te zeg gen, afgeteld, gereed, en de laatste patroon van V. S. zou wel een gunstig getuigenis geven. Deze vyerd door den heer Klerk bezocht en gaf Met de fundeeringwerken van het hoofdge bouw voor de koloniale tentoonstelling, in ’t volgend jaar te Amsterdam te houden, is men met kracht aangevangen. Alle palen zijn daar toe reeds geheid en de fundamenten voor het gebouw zijn in overeenstemming met en onder volledige goedkeuring van de gemeenteljke auto riteiten afgewerkt Bekapping en timmerwerk voor acht zijgalerijen zijn reeds gereed, terwyl dadelyk zal worden begonnen met de werken der hoofdgalerij, welke ligt in het verlengde der as van het ryksmuseumgebouw en die niet min der dan 300 meters lengte zal hebben. De beplantingen voor parken en tuinen op het terrein zyn in aanleg. Ten behoeve van het verkeer der bezoekers wordt in het park van de tentoonstelling een electrische tramweg aangelegd door een Fransche firma. De deelneming van Belgie aan deze tentoon stelling belooft zeer groot te zullen zijn. Ook uit Duitschland is in den laatsten tijd het aantal aanvragen zoo groot, dat de Duitsche ‘KL indien dit in gelyke mate voortduurt eene der grootsten, zoo niet de grootste zijn zal van de tentoonstelling voor uitvoerhandel. Bij arrest van den Hoogen Raad der Neder landen van Maandag 19 dezer, is afgewezen de voorziening in cassatie door Marten Hoekstra, laatst koopman wonende te Franeker, ingesteld tegen ’t arrest van ’t Gerechtsh. te Leeuwarden van 30 Maart 1882, waarby hij wegens bedriegelijke bankbreuk is veroordeeld tot twee jaren celstraf, c. e. I vangen van waterwild met slag- het jachtbedryf met windhonden (lan- twee dagen der week, en wel op Woensdag Aaterdag, zal mogen worden uitgeoefend b. het jachtbedrijf mee geweer met of zonder louden, bedoeld mj art. 15c der wet, en dat van het schieten van waterwild, bedoeld bij art. 15(Z der wet, naden vierentwintig sten September e. k. slechts drie dagen der week, en wel op Maandag, Woens dag en Zaterdag, zullen mogen worden uitge oefend, met deze uitzondering evenwel, dat dit van Vrijdag co i twintigsten October tot en met Aaterdag den elfden November dagelijks zal mo gen geschieden. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 17 Juni 1882. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.) Van HAR1NXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 22 Juni 1882. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. SVE 4 K IS (OIRAVT wins ni iwraiiim i I M I Ki Ki K M L 10. 6 I I ia 8 6 6 31' 3n JO a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1