ffllEESTE 111 HET IWIMSSEJHT Slffl- 1 J No. 51. Z E V E N-E N-Ü ERTIGSTE J 1882. i i AV O B A S D A G QS J U A I. I Jagers, lichting 1, Infante- Vanwege het HMM bij art. van wa- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. >n i- ie De N. R. C. heeft in de vorige week in een tweetal artikel de tegenwoordige staatkundige crisis besproken. Tiet blad kan niet instemmen met het denkbeeld, door ’t Hand, geopperd, om een algemeene vergadering der liberale partij te beleggen en daar eeir programma vast te stel len. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ Cents. Bij abonnement is de prijs be- comité voor algemeen stem- BEKEN DM AKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ce gemeente Sneek maken aan de belangheb benden bekend, dat de commissie uit het plaat- selijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der Wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden in het Gemeentehuis alhier op Donder dag den 6 Juli aanstaande, des voormiddags ten 11 'j2 urC) onderzoek Van alle reclames door de ingeschrevene en geloot hebbende per sonen van dit jaar, en door de reeds vroeger in- Selijfden, ingébracht, alsmede tot onderzoek van ADVERTENTIËN voor eiken regel meer 71/2 langrijk lager. Voorwaaruen daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren (Maandag) is de heer Borret beëedigd. De ge loofsbrieven van baron Mackay zijn ingekomen. De Minister van Finantien heeft medegedeeld dat de crisis niet is geëindigd, maar in °de laat ste dagen eene andere phase is ingetreden. De Koning heeft hem persoonlijk eene nieuwe Ka binetsformatie opgedragen, zij het ook met be houd of reconstructie van het tegenwoordig Ka binet. Met de oplossing kan nog eenigen tijd verloopen. Daarom heeft de Minister de bijoen- roeping der Kamer gewenscht tot afdoening van dringende ontwerpen en afdeelingsonderzoek van het leeningsontwerp. De heer van Houten heeft zijne motie betref fende het kiesrecht ingetrokken. hen, die, bij nummerevrwisseling voor anderen verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zul len gehouden worden geene redenen tot vrijstel ling te hebben en, voor zooverre zij dienstplich tige nummers getrokken hebben en niet vallen in de termen van art. 3 der Wet, van den 11 April 1827, sub letter a, b, c, l en m, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrij stelling in een volgend jaar te doen gelden. En opdat zulks kome ter kennisse van een ieder wien het aangaat, zal deze worden afge- kondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 27 Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEW1TZ. In fan e- Ams A- N A TI O NA LE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris des Konings in Friesland van den 2 Juni jl. Ie afdeeling M en S, no. 558, brengt bij deze ter kennis van do belanghebbenden, dat de mdiciens-verlofgangers van de lichtingen 1879 en 1880, en behoorende tot de volgende Regimenten en Korpsen, onder de wapenen moe ten komen als volgt het regiment Grenadiers en Jagers, lichting 1879, bestemmingsplaats ’sHage, op den 8 Au gustus e. k. het le, 2e, 3e, 4e en 5e bataljon van het le regiment Infanterie, lichting 1879, bestemmings plaatsen Leeuwarden, Groningen en Hoorn, op den 8 Augustus e. k. het 2e bataljon van het 7e regiment rie, lichting 1879, bestemmingsplaats dam, op den 3 Augustus e. k. het 3e bataljon van het 8e regiment rie, lichting 1879, bestemmingsplaats Zutphen, op den 8e Augustus e. k. het le regiment Veld-Artillerie, lichting 1879, bestemmingsplaats Utrecht, gedeeltelijk op 25 Juli en 3 Augustus e. k. het 2e regiment Veld-Ar tiller ie, lichting 1879, bestemmingsplaats ’s Hage, op den 3e Augustus e. k. het 3e regiment Veld-Artillerie^ lichting 1879, bestemmingsplaats Breda, op den 22 Juli e. k. het korps Genietroepen, lichting 1880, bestem mingsplaats Utrecht, op den 4 Juli e. k. het korps Genietroepen, lichting 1879, bestem mingsplaats Utrecht, op den 22 Augustus e. k. de le kompagnie Hospitaalsoldaten, lichting 1879, bestemmingsplaats Amsterdam, op den 3 Augustus e. k. De betrokken verlofgangers worden verder herinnerd, aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met groot verlof mede gegeven, en om eenigen tijd vóór hunne opkomst de verlofpas ter Secretarie te laten afteekenen. Sneek den 23 Juni 1882. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. houtsnippen met laat-, op Vrijdag den twin tig sten October e. k. inet zonsopgang, voor zoover betreft het jacht bedrijf van het vangen van waterwild met slag netten 2a. het jachtbedrijf met windhonden (lan ge jacht), bedoeld bij art. 156 der wet, slechts twee dagen der week, en wel op Woensdag en Zaterdag, zal mogen worden uitgeoefend b. het jachtbedrijf met geweer met of zonder honden, bedoeld bij art. 15c der wet, en dat van het schieten van waterwild, bedoeld bij art. 15d der wet, na den vierentwintig sten Septem ber e. k slechts drie dagen der week, en wel °P Maandag, Woensdag en Zaterdag, zullen inogen worden uitgeoefend, met deze uitzonde ring evenwel, dat dit van Vrijdag den twintig- sten October tot en met Zaterdag den elfden November dagelijks zal mogen geschieden. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden mgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 17 Juni 1862. De Commissaris des Konings voornoemd, (get. Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 22 Juni 1882. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. Dit advies gaat, naar de N. R. C. doet op merken, uit van de onderstelling, dat er in den boezem der liberale partij ernstig verschil be staat over de hervormingen die noodig zijn. Was dit juist, dan moest de partij maar hoe eer hoe beter uit elkander gaan. Maar daar schuilt het kwaad niet. Wel bestaat er ver schil over enkele punten, maar in welke partij bestaat die niet Iets anders echter is het over een aantal zaken verschillende meeningen te koesteren, iets anders een verdeelde partij te zijn. Waar men het over de hoofdzaak eens is, komt men, bij goeden wil, over die verschil len wel heen. Een verstandige staatkunde on derscheidt tusschen hetgeen men zou wenschen en wat men krijgen kan. Is men het eens om een voorbeeld te noemen, dat het roerend kapi taal in de algemeene lasten dragen moet, dan verstaat men zich over de wijze, waarop de be lasting werken zal. Bij het minder volmaakte der regeling legt men zich neer, om het begin sel te redden. Bij alle verschil, dat er steeds zal blijven, kunnen de liberalen de heer Van Houten moet hier niet mede gerekend worden een aaneengesloten partij zijn. Geen verschil van beginselen staat een vaste, eensgezinde sa menwerking in den weg. Het blad brengt het volgende aan ten bewijze van de juistheid van het betoog „Wij hebben al heel wat gehaspel gezien on der de liberalen in de Tweede Kamer, deze laatste tien, twaalf jaar, en heel wat liberale hervormingen op die klip zien stranden. Maar, de militaire quaestie uitgezonderd, zouden wij wel eens willen weten, bij welke dier oneenig- heden beginselen in het spel waren. Is de ren- tebelasting gevallen, omdat de liberalen verdeeld waren over het beginsel, dat in deze wet was uitgewerkt W as het een beginsel, dat den heer Tak c.s. dwong, bij het tractaat met Frank rijk zich van de andere liberalen af te scheiden, en op het ongelukkigste oogenbiik dat zich den ken laat, een crisis te maken Niets wat er naar lijkt. En over het beginsel der rentewet, om aan het door niets te rechtvaardigen voor recht van het roerend kapitaal een einde te ma ken, waren de liberalen het tot den laatsten man eens. Dezelfde ervaring kan men, de lange lijst der oneenigheden volgende, overal opdoen. Tel kens staat er eon groep der liberalen, met een vaste kern zelfs, aan de zijde van de tegenpartij en helpt haar de liberalen in de minderheid brengen, maar van eenig afwijkend beginsel, dat samengaan met de liberale partij onmogelijk maakte, ontdekt ge niets.” Voor zoover het beginselen betreft, is er, vol gens de N. R. Ct., geen partij wie het minder moeite behoefde te kosten eenheid te bewaren, dan de liberale. In de constitutioneele vragen, in de breede opvatting der moderne vrijheden, geen verschil over het onderwijs, ontwikkeling der volkswelvaart, eenparigheidover de richting bij de belastinghervorming te volgen, het kolo niaal beleid enz., zijn zij door één en hetzelfde beginsel verbonden. Wat nut zou dan een pro gram doen Neen, het kwaad zit hierin, dat de goede wil ontbreekt. Zie, hoe men wurmt en wroet om verwarring te stichten. Waar men kan, een spaak in het wiel steken, goede amendementen verwerpen, slechte aannemen, op ongelegen tijden aan de orde stellen, op het goede oogenbiik ver dagen, honderd middelen voor één storenstrem men; verbitteren daarop, in plaats van op vereenigen en verzoenen, is het streven gericht. Factieuze politiek. En tegen dat kwaad is met vergaderingen, gedragslijnen en programma’s niets uit te richten. ’t Eenige middel, om aan de tegenwoordige politieke ellende een einde te maken is, volgens het blad, grondwetsherziening, in de hoop, dat door een ander stelsel van verkiezen, maar ook door andere samenstelling der Staten-Generaal het politieke leven vernieuwen zal. Het Hand, kan echter ook na dit artikel niet toegeven, dat zijn raad zoo verkeerd was. Als eenige heeren, die in ’t liberale kamp de leiding hebben gesteld dat er leiding is de partij- genooten samenriepen en openbaar alles behan delden, dan zou men allicht tot een bevredigehd eind komen. De kiezers zouden weten waar zich aan te houden en het zou menig tegenstre vend lid zijn zetel kunnen kosten, als hij zich bleef verzetten, ’t Blad twijfelt echter mede of zijn raad opgevolgd zal worden. Naar aanleiding der woorden van de N. R. C. schrijft de lijd „Scherper en vlijmender verwijf, gelooven wij, werd wel nimmer door eenig orgaan „vrien den” en geestverwanten naar het hoofd gewor pen. Ook bij tegenstanders wordt bij ons in het politiek of parlementair debat, eerlijk heid en goede trouw ondersteld, zoolang het tegendeel niet onwederlegbaar gebleken is. De N. R. Ct. gelooft echter daaraan zóó weinig bij de liberale afgevaardigden, dat zij hen voor volstrekt onverbeterlijk aanziet en alleen van grondwetsherziening en een nieuw kiezerskorps eenige verbetering hoopt. Hetgeen de N. R. C. zóó sterk naar grond wetsherziening doet verlangen, voegt het blad er bij, is natuurlijk voor ons en voor de rech terzijde der natie allerminst reden, om in dien geest mede te werken. In het geheele artikel komt slechts éen punt voor waarmede wij ge heel en onvoorwaardelijk kunnen instemmen. Het betreft de onvruchtbaarheid en onwerkzaam heid van politieke programma’s, opgesteld om een kunstmatige eenheid in het leven te roepen, daar waar echte eensgezindheid van geest en gemoed ontbreekt en geen vrijwillige samen werking, voortspruitende uit een zelfde overtui ging, kan verkregen worden. In dergelijk geval zal in den regel een programma, wel verre van een middel tot vereeniging, slechts een twist appel te meer zijn. „Dit geldt voor de liberale partij: dit geldt ook voor de overige.” De thans ingetreden week zal, als men althans de desbetreffende berichten geloven mag, intus- schen wel nieuw licht brengen over de crisis die reeds veel te lang duurde. Toch zal ook bij de beste mogelijke oplossing daarvan de politieke dampkring bij ons verre van ge zond zijn. Om deze te zuiveren is er nog iets anders noodig dan verwisseling van ministerieele zetels en portefeuilles. UIT DE PERS. BEK END MAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter kennis van de ingezetenen, de vol gende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Friesland, Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat, ingevolge besluit van Gedeputeerde Sta ten dier provincie, van den 15 Juni 1882, no. 57, le afdeeling B: 1 de jacht zal worden geopend op Maandag den veertienden Augustus e k., met zonsopgang, voor zoover betreft de jachtbe drijven van a. het bij letter d van art. 15 en 17 der genoemde wet bedoeld schieten terwild, als eenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, op alle wateren en hunne oevers, als mede langs de kusten, moerassen, petcen, plas sen, grachten en slooten b. het vangen van eendvogels in een eenden kooi of daarmede gelijkstaand toestel; op Maandag den vijfentwintig sten September e. kmet zonsopgang, voor zoover betreft de jachtbedrijven, bedoeld bij letters a. b, c en g van gemeld wetsartikel, van a. niet valken of havikken, mits zonder honden b. met windhonden (lange jacht), mits zonder schietgeweer en met niet meer dan 5 honden; c. met geweer en met of zonder staande honden of brakken g. het vangen van war- of valflouwen OEEK t(OIRAV inns- EJ.omimi.il) mu he r BIMMENLA*®. I 3 5 I- 1. m h ;e e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1