tote MEnmmssEW s® ilfflWS- ffl IDWRIWIBUD ÏWS DE H f 1882. No. 52 N B J' JULI. 1 m - v. Io a f A ia Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Sneek de heer H. van Kuyk, thans surnume rair voor de dienst van ’s Rijks schatkist te Assen. A of 2e 0, r. i. ;6. !e )0 A S, n- 1: n- ;n Aan het examen voor apothekersbediende, Dinsdag te Utrecht gehouden, werd door 3 da mes deelgenomeneen werd afgewezenaan twee, mej. M. E. J. Gaertner van Amsterdam en G. Jongbloed van Sneek, werd het diploma uitgereikt. Te Vlijtingen (nabij Maastricht) heeft een jon geling zijn voormalige minnares met een spade een slag op het hoofd toegebracht, waardoor zij bewusteloos nederzonk. Meenende haar gedood te hebben, vluchtte hij en sprong in een put, waar hij den dood vond. Het meisje, dat slechts gewond was, kwam spoedig weder tot zichzelve en is thans buiten alle gevaar. al van de goed rendeerende Hollandsche lijn aan het staatsspoorwegnet. Men schrijft uit Venloo aan de N. R. Ct.: Het failleeren der kassiers-firma Louis Wol ters alhier krijgt hoe langer zoo meer een be- treurenswaardig aanzien en verwekt algemeen mededoogen met de honderden daarin betrokken personen. Het huis bestond langer dan 60 ja- ren en genoot algemeen vertrouwen. Aan de leden der firma J. en I. Wolters was het be- heeren der fondsen van al de R. O. instellingen alhier toevertrouwd. Dit is dan ook de oorzaak, dat het R. G. armbestuur, R. C. gasthuis, R. C. weeshuis, R. C. godshuizen, Heutz-stichting enz. in dit faillissement betrokken zijn. Tal van aan zienlijke personen in verschillende dorpen in den omtrek waren gewoon de gelden der landbou wers in ontvangst te nemen en ze het kassiers- huis toe te vertrouwen. Met ingang van 29 dezer zal het Rijkstele graaf kantoor te Ijlst, met telefoondienst, op werkdagen open zijn van 8 tot 12 ure voor- en van 2 tot 4 en van 6 tot 9 ure namiddags. De diensttijd op feestdagen blijft onveranderd. Nu de eerste haring binnen is trekt de „Graphische Statistiek” van het N. v. d. D. in zake de haringvangst meer speciaal de aandacht. In 1867 gingen nog slechts 89 schepen ter ha ringvangst, doch dit nam voortdurend toe, tot 133 in 1880. Ook de soort der schepen ver beterde de 85 hoekers en sloepen krompen in tot 12, terwijl het getal loggers en kotters van 4 tot 121 steeg. In 1867 werd 15098 ton haring uitgevoerd in 1880 daarentegen 138,916 ton, voor 2/3 naar Duitschland. UIT DE TWEEDE KAMER. In ons vorig nummer maakten wij melding van ’t overlijden van den beer mr. M. H. Go- defroi, oud-minister van justitie en oud-lid der Tweede Kamer. De overledene vertoefde den laatsten tijd wegens ziekte te Würzburg. De beer Godefroi beeft in onze Tweede Kamer steeds een plaats in de eerste rijen ingenoinen. Zijn talent, karakter, onkreukbare eerlijkheid gaven hem daarop recht. Het bericht omtrent eene vergadering, door het „Comité voor algemeen stemrecht” tegen 9 Juli a s. uitgesebreven, is niet geheel juist. Het is waar dat cr docr het Comité wordt beproefd om tusschen verschillende vereenigingen tot sa menwerking te geraken, ten einde wijziging van art. 76 der grondwet te verkrijgen, maar de uitnoodiging is geenszins gericht alléén tot kies- vereenigingen, waarvan er slechts zeer enkelen uitgenoodigd zijn. Ook kan er vooralsnog geen sprake zijn van een adres of petitionnement. Of, en zoo ja hoe, er gemeenschappellijk gehandeld zal worden, is juist de vraag waarop de bedoel de bijeenkomst het antwoord zal geven. (W. R. Ct.} ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer Cents. Bij abonnement is de prijs be" langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Maandagavond is het XXXVe Landhuishoud- kundig congres te Wageningen geopend met eene inwijdingsrede van den voorzitter. Met de samenstelling van de besturen der beide afdeelingen was men spoedig gereed. De le afdeeling, die de onderwerpen behandelen zou, welke meer bijzonder op den landbouw be trekking hebben, benoemden tot le voorzitter den heer G. Vas Visser te Amsterdam, tot2en voorzitter den heer F. B. Löhnis, directeur der Maatschappij van Weldadigheid, tot len secre taris den heer J. Nagel Jr. te Arnhem en tot 2en secretaris den heer J. J. van WeijdomCla- terbes te Kampen de tweede afdeeling, tot wier werkkring de onderwerpen behoorden op ’t ge bied van natuurkunde, volkshuishoudkunde, koos de heeren H. F. Bultman te Haarlemmermeer en mr. W. Reilingh Dz. te Wageningen tot len en 2en voorzitter, en de heeren A. J. C. Daa- men te Tilburg en G. A. Geertsema te Schild- wolde tot len en 2en secretaris. Het acht- a negenjarig zoontje van zekeren v. K. te Montfoort, die met zijn twee oudere broeders in den kersenboomgaard was, wist zich daar meester te maken van een geladen geweer, waarmede men op de musschen enz. schoot, en kreeg weldra de volle lading in den onderbuik. Geneeskundige hulp, alhoewel schier dadelijk bij de hand, kon niet meer baten het knaapje was zoodanig getroffen, dat het weinige minuten later stierf. kennis en zijn helder oordeel zeer gevóeld. Men herinnert zich, dat de heer Godefroi een hoogst belangrijk aandeel aan het tot stand komen van het nieuwe strafwetboek heeft gehad, als voor zitter der commissie van rapporteurs. Weken achtereen was hij toen zoo onvermoeid werk zaam, dat zijn geneesheer hem dringend geheele rust moc .f aanbevelen. Zijn gezondheid w'as echter, eek doer zijn o verspannen arbeid, reeds te veel geschokt, zoodat hij niet meer in de Kamer kon terugkeeren om aan de openbare beraadslaging over het wetboek deel te nemen. In do Kamer gingen toen stemmen op om de behandeling uit te stellen, maar de heer Godefroi, die het belang van een spoedige behandeling besefte, drong er zelf op aan, dat men de zaak niet zou uitstellen. In de jaren 1860 en 1861 heeft de heer Godefroi aan het hoofd van het departement van justitie gestaan en toen zijn wet op de rechterlijke organisatie ontwerpen en na harden strijd door de Vertegenwoordiging zien aannemen. Deze wet is wel in het „Staats blad” geplaatst, maar, zooals men weet, niet ingevoerd, ten gevolde van een later votum der Tweede Kamer. Ook dagteekent van den tijd van zijn ministerie de wet op den Raad van State, door den heer Godefroi met zijn ambt genoot van binnenlandsche zaken, Van Heemstra, ontworpen en verdedigd. Bij de begrafenis, welke gisteren (Donderdag) op de Ned. Israëlitische begraafplaats te ’s Hage plaats had, waren de Ministers van Lijnden, Modderman en van Goltstein, de Presidenten, vele leden van verschillende richting der Tweede Kamer, de Vice-Presidenten en leden van den Raad van State en den Hoogen Raad, vele le den der magistratuur, oud-Ministers enz. tegen woordig. Na de godsdienstige plechtigheden, waarbij de opperrabijn Berenstein den heer Godefroi her dacht als mensch en Israëliet, voerde aan het graf het woord de Minister Modderman en de Raadsheer Jolles. Beiden huldigden Godefroi als uitstekend rechtsgeleerde, jurist en legislator, onpartijdig mensch, wars van eerzucht en slechts wenscliende de Vaderlandsche belangen te be vorderen. De raadsheer Asser bedankte namens de familie. Het Departement van Justitie was in den voormiddag gesloten. „Zijn scherpzinnige adviezen wij nemen hier de woorden van "t Vad. over Werden hoog gewaardeerd, en toen de altijd zoo Werk zame man zijn taak moest nederleggen, werd het gemis van zijn uitstekende rechtsgeleerde Volgens een schrijven uit de hofstad in de Arnh. Ct. zou in de spoorweg-enquête de toe leg verscholen zijn, om te geraken tot de an nexatie van de particuliere spoorwegen en voor- De mededeelingen over de ministerieele crisis worden door de meeste bladen, zij het ook in korte woorden, besproken. De N. R. Ct. vestigt meer speciaal de aan dacht bij de woorden, waarin de minister Van Lijnden wees op het leeningsontwerp, het ont werp tot voorziening in de uitgaven, „die voor „een groot deel zullen gevorderd worden voor „werken van openbaar nut in Indie en voor een „ander deel ook voor soortgelijke werken in „Nederland.” „Kennelijk bedoelt de minister van financiën, naar het blad doet opmerken, aan de Kamer een indirect votum van vertrouwen te vragen: geen onbepaald vertrouwen in alle verdere han delingen van een nog te reconstrueeren kabinet, maar een bepaald vertrouwen in de financieele politiek der regeering. De levensdraad van den minister Van Lijnden (en het ministerie-Van Lijnden) vastgehecht aan de leeningswet, en de leeningswet vastgeklonken aan den aanleg van openbare werken in Indie en Nederland. Na het „stroomafwaarts”’ van zeven weken gele ien, klinkt heden weder een bemoedigend „stroom opwaarts.” Uit de mededeelingen des ministers leidt het Vad. af, dat het tegenwoordige kabinet, zij het ook met enkele wijziging, zal behouden blijven, ’t Blad acht dit de beste oplossing in de ge geven omstandigheden. Dat de minister Van Lijnden die ditmaal uit eigen naam en niet voor de regeering sprak de koloniale quaes- tie liet rusten, acht het blad mede goed gezien. ’t Hand, doet opmerken, dat het ministerie wel is opgestaan, maar bereid is dadelijk weer te gaan zitten. Beter zou ’t blad het geacht hebben als eerst eens beproefd was een kabinet te vormen uit andere elementen. De toestand zou dan zuiverder geworden zijn en voor het blijven van Van Lijnden zou meer reden zijn geweest dan tot nu toe het geval is. Het U. D. verheugt zich daarentegen, dat geen gewaagde proefnemingen zijn op touw ge zet en dat wij weder een ministerie te gemoet mogen zien uit bekwame mannen samengesteld. De Tijd laat zich mede vrij kalm over den toestand uit en hoopt, dat vooral spoedig tijd gevonden worde, het voorstel tot verbetering van den waterafvoer in Noordbrabant ter hand te nemen. UIT DE PERS. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris des Konings in Friesland van den 2 Juni jl. le afdeeling M en S, no. 558, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de miliciens-verlofgangers van de lichtingen 1879 en 1880, en behoorende tot de volgende Regimenten en Korpsen, onder de wapenen moe ten komen als volgt het regiment Grenadiers en Jagers, lichting 1879, bestemmingsplaats ’s Hage, op den 8 Au gustus e. k. het le, 2e, 3e, 4e en 5e bataljon van het le regiment Infanterie, lichting 1879, bestemmings plaatsen Leeuwarden, Groningen en Hoorn, op den 8 Augustus e. k. het 2e bataljon van het le regiment Infane- rie, lichting 1879, bestemmingsplaats Ams tr- dam, op den 3 Augustus e. k. het Be bataljon van het 8e regiment Infante rie, lichting 1879, bestemmingsplaats Zutphen, op den 8e Augustus e. k. het le regiment Veld-Artillerie, lichting 1879, bestemmingsplaats Utrecht, gedeeltelijk op 25 Juli en 3 Augustus e. k. het 2e regiment Veld-Artillerie, lichting 1879, bestemmingsplaats ’s Hage, op den 3e Augustus e. k. het 3e regiment Veld-Artillerie, lichting 1879, bestemmingsplaats Breda, op den 22 Juli e. k. het korps Genietroepen, lichting 1880, bestem mingsplaats Utrecht, op den 4 Juli e. k. het korps Genietroepen, lichting 1879, bestem mingsplaats Utrecht, op den 22 Augustus e. k. de le kompagnie Hospitaalsoldaten, lichting 1879, bestemmingsplaats Amsterdam, op den 3 I Augustus e. k. I De betrokken verlofgangers worden verder herinnerd, aan hunne verplichting, om bij de I opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van I de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met groot verlof mede gegeven, en om eenigen tijd vóór hunne opkomst de verlofpas ter Secretarie te laten afteekenen. Sneek den 23 Juni 1882 Re Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. oeekkr c [IRAN rm it 0. 13 XI H X' I. A X I». I Klis en Kruijsse Pilaar, aandringende op herziening van den maatstaf der pensioenen van weduwen en weezen van zeeoffi cieren. Na de vaststelling der huishoudelijke raming in comité, is de Kamer op recès gescheiden. i0 o. n 0 In de zitting van Woensdag jl. werd het voorstel van den heer De Savornin Lohman tot „wijziging van art. 4 der wet op t lager onderwijs” aan de orde gesteld. Het strekt om de voor schriften op de scholen, wat bouw en inrichting betreft, te be palen tot de openbare. Het voorstel werd verdedigd door de heeren Vermeulen, Van der Kaay, Schaepman en de voorsteller zelf. De sprekers gaven toe, dat de wijzigingen, door den minister Dijnacker Hordijk gebracht in de voorschriften door den minis ter Six voor den schoolbouw gegeven, veel van het bezwaren de hadden weggenomen. Maar toch bleven zij dit voorstel wenschelijk achten. Het - repressief toezicht blijft bestaan. Is een school ook een bijzondere nadeelig voor den gezond heidstoestand der kinderen, dan kan de staat tusschenbeide ko men, maar een preventief toezicht achtte noch de heer Ver meulen, noch de heer Van der Kaay noodig. Anders dachten er de heeren De Meijier en Lieftinck over, die ’t ontwerp onnoodig achtten, terwijl zij er op wezen, dat het door de tegenpartij als een eerste „slingerworp” is begroet. Laatstgenoemde wilde de voorschriften behouden met ’toog op den gezondheidstoestand der kinderen. Een en ander gaf den heer Schaepman gelegenheid de mannen, door Rembrandt en van der Helst vereeuwigd, die niet aan de moderne hygiëne hadden gedaan met het tegenwoordig geslacht te vergelijken, waarbij hij de „moderne heksen” van Jan Holland geestig te pas wist te brengen. Ten slotte verdedigde de heer Lohman zijn voorstel, er meer speciaal op wijzende, dat hij alleen repressief, geen preventief toezicht wenschtc. Na een speech van den heer Ruma, die de vroegere eensgezindheid betreurde en de sedert verrezen ge moedsbezwaren, werd de algemeene beraadslaging gesloten. Op art. 1 (preventieve gezondheidsvoorschriften enkel voor de openbare scholen) is door den heer De Beaufort voorgesteld öe preventie zoo noodig ook uit te strekken tot de door de ge meente gesubsidieerde bijzondere scholen. Ih de zitting van gisteren (Donderdag) werd dit amendement aangenomen met 45 tegen 25 stemmen. De overige artikelen zijn mede goedgekeurd. Het geheele voorstel-Lohman is daarop aangenomen met 46 tegen 24 stemmen. Aog z(jn aangenomen ontwerpen tot wijziging der wet nopens het onderwijs aan de militaire academie, en verscheiden, deze week onderzochte onderzochte, ontwerpen van minder omvang. verworpen werd met 40 tegen 23 stemmen de conclusie der meerderheid van de commissie in zake de adressen van de hh,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1