1 TO M V No. 54 1882. Z E V E N-E N- IN O IwJ JW Z A T I 'K IA G JULI. St lioenen guldens schade veroorzaakt. 3. adres van P. B. en de Binnenlandscho Zaken, ons i Tet ri ea •aaf. de rjen crd: lam- i en rder lans Re- van van ypte tuigen tot staving woorden.” kilo. 4,50 50 3e 4,00 roer ren f60 0 a 140. naar zyp- irk- Jon- teu- urk- f 28 anv. van d. 2e •>50, ,2e ,00, 1.50 Sil van 'eer, 0. nme um. van ries, i 5 te te De zaak van Roland betreffende den Veer- schen moord wordt niet 9 Juli maar 9 Augus tus voor het Gerechtshof te ’s Hage behandeld. Naar de Midd. Ct. verneemt liggen al de wets ontwerpen, benoodigd voor de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht, aan het mini sterie van justitie gereed, liet eerste daarvan, strekkende tot aanwijzing van de gestichten waar gevangenisstraf en van die waar hechtenis wordt ondergaan, is reeds bij de Tweede Kamer in gediend en in de afdeelingen „vrij algemeen” gunstig ontvangen. De indiening der wetsont werpen aan den Raad van State wordt tot dus ver door de ministerieele crisis belet. der werkstaking niet gelegen is in de begeerte naar hooger loon; zij waren tevreden met het sedert jaren vastgestelde loon, maar ontevreden over de nu en dan, zonder opgave van redenen door de uitbetalers, op dat loon gedane kortingen. geldboete van f5425,825 of een jaar 7« De heer J. A. de Berg maakt in zijn „Haag- sche Penkrassen” de volgende opmerking, die naar ons voorkomt wel verdient, dat er de aan dacht op gevestigd wordt „De Rogeering of de Gemeentebesturen be- hooren nevens de bestaande drankwet een ande re wet in ’t leven te roepen, waarbij het op hooge boete streng verboden werd om vervalsch- ten jenever te verkoopen. In dat tot razernij voerende vergift, dat mengsel van mout, geme- thyleerde spiritus (waar de houtgeest uit getrok ken wordt) en vitriool, schuilt de kanker, die het volk ondermijnt, en wanneer in elke gemeen te beëedigde personen werden aangesteld om on verwachts en overal den voorraad sterken drank i >7 wwóimni^ 7.o 716 I li ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be" langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Saeek, maken hiermede bekend, dat de reke ning van ontvangsten en uitgaven der gemeen te over 1881 den raad aangeboden, van af 10 Juli e. k., gedurende 14 dagen, van des morgeus 9 tot 1 uur, op de Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift te gen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Snoek, 5 Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEW1TZ. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank te ’s Hertogenbosch van 1 Juli is A. Kievits te ’s Bosch, brander, handelende onder de firma Kievits Hamer aldaar, veroordeeld tot eene en zeven dagen celstraf, wegens bij afstoking bevonden verborgen Hot antwoord van den Minister van Binnen- landsche Zaken op de aanklacht, door 8 ge meenteraadsleden tegen den burgemeester van Numansdorp bij de Hooge Regeering ingediend, luidt als volgt „De Minister van Binnenlandscho Zaken, „Beschikkende op een adres J. Vos c. s.le den van den gemeenteraad van Numansdorp, van 6 Mei jl. betreffende den bouw van eene openbare school in het gehucht Middelsluis „Geeft aan adressanten te kennen „dat, ofschoon de weigering van den burge meester, om aan hun verzoek van 24 April jl. tot belegging eener raadsvergadering voor 27 April te voldoen, ’s Ministers goedkeuring niet wegdraagt, deze weigering niet kan gezegd wor den te strijden met art. 40 der gemeentewet, aangezien de wet de bepaling van den dag der raadszitting aan den burgemeester overlaat „dat de aanbesteding van den schoolbouw door den burgemeester is gehouden als zoodanig, ter uitvoering van het besluit van burg, en weth. van 30 Maart 1882, en deze handeling derhalve niet kan gezegd worden te strijden met art. 92 der gemeentewet „dat, volgens art. 70 der gemeentewet, de burgemeester bovoegd was, de aanbesteding te houden, doch niet om het werk aan een der inschrijvers te gunnen „dat zijn besluit tot gunning evenwel niet vatbaar is voor vernietiging, en dat de beslis sing der vraag, of de gemeente door die gun ning verbonden is, behoort tot de bevoegdheid der rechterlijke macht.” onderwijzer aan Onder den titel„Een kijkje in Nederl. mili taire rechtspleging”, doet kapitein van Tueren- hout in ’t' jongste nommer van de Vragen des Tijds mededeeiing van ’t volgende feit, hem zelf overkomen. Een soldaat, die door den heer v. T. op de verklaring van een onderofficier gestraft was met acht dagen provoost, maakte van zijn recht gebruik waartoe kapt, v. T. hem zelf had aangespoord, daar hij niet onbepaald ver trouwde op de verklaringen die hem dwongen straf op te leggen om tegen het opleggen van die straf bij den krijgsraad een klacht in te dienen. Dientengevolge werd de heer v. T. opgeroepen om voor den krijgsraad te den Bosch als beklaagde terecht te staan. Voor dat het I verhoor begon, nam hij de vrijheid den voorzit ter de vraag te stellen, op grond van welke wettelij ke bepaling hij als beklaagde terecht stond, maar op die vraag werd geen antwoord gegeven. Van de zij de van den beklaagde volgde daarop een ernstig protest, maar daar bleef het bij. De krijgsraad stelde den klager in het ongelijk, maar in hoo ger beroep verklaarde het hoog militair gerechts hof de klacht gegrond. Aan den beklaagde werd geen afschrift van de uitspraak toegezonden. Op zijn verzoek werd hem meegedeeld, dat een af schrift 4 a 5 gulden zou kosten. Tot zoover de feiten. De heer v. T. trekt daaruit do conclusie, dat de wijze waarop klach ten behandeld worden, niet goed is geregeld. Z. i. zou met de wet in de hand zeer goed een rationeele behandeling van klachten mogelijk zijn. Er is in de wet geen enkele bepaling, waaruit valt op te maken, dat een meerdere, zoodra een mindere een klacht indient over een z. i. onrechtvaardig opgelegde straf, als beschul digde te recht zou moeten staan. De mindere moet wel het recht hebben om tegen een opge legde straf in hooger beroep te komen, maar er is geen enkele reden om alsdan de rollen om te keeren en den strafoplegger tot beklaagde te maken. van J. Rooda me niet moeilijk vallen om door cijfers te bewij zen, dat door die vitriool-vermenging de schat kistenkei in Amsterdam met een som van f40,000 ’sjaars aan accijns wordt benadeeld. „En hoevele huisgezinnen worden door dat schadelijk vocht niet voor altijd ongelukkig De aard der dronkenschap doctoren en politie ambtenaren zouden ’t kunnen getuigen - is veel kwaadaardiger dan voor eenige jaren, toen de vervalsching nog niet zoo algemeen was. Hij, die beschonken is van dat vergiftig mengsel, handelt als een razende en de menigvuldige misdaden daaruit voortvloeiende zijn de beste ge tuigen tot staving van de gegrondheid mijner 1881. 7. Behandeling van een Feenstra en E. Feenstra. 8. Idem van een adres 8. v. d. Zijl. 9. Benoeming van een openbare school no. 3. 10. Vaststelling eener Als hoofdgeleider der sporen van het loof naar de knollen, fungeert het regenwater, waardoor men verklaart dat de ziekte een buitengewonen om vang verkrijgt in zulke jaren, waarin er veel regen valt in ’t tijdperk tusschen 2 weken vóór den oogst der wintergranen en 2 a 3 weken daarna Vertoont zich nu de ziekte in ’t loof, dan moet men trachten de zich voortdurend ontwik kelende sporen te beietten, de knollen te be reiken. Men heeft daarvoor tijd gedurende zeven da gen, gerekend van den dag waarop zich de ziekte heeft vertoond, en moet nu zorgen de knollen met een zoodanigen aarden wal te bedekken, dat de, door het water of door andere oorzaken, meegevoerde sporen de knollen niet bereiken, alvorens hun kiemkracht verloren te hebben en onschadelijk gemaakt te zijn. Om dezelfde reden buigt men het loof zijwaarts naar den grond, om de hoeveelheid vocht te verminderen, die anders langs den stengel naar binnen dringt en met sporen bezwangerd kan zijn. Dit zijn de twee voornaamste middelen die aangewend kunnen worden wanneer de ziekte in het loof aanwezig is. Om de ziekte te voorkomen leert men ons het volgende 1. men gebruike als poters volkomen gezonde aardappelen, gevallen van planten waarvan het loof vrij van ziekte is gebleven 2. men pote aardappelen in goed bewerkten en fijn gemaakten grond, daar ’t bewezen is dat fijne en daarom ook zandige grond beter tegen de ziekte beschut dan zware, grove klei 3. men legge de poters in rijen op een ouder lingen afstand van 20 a 30 centimeters 4 het aanaarden begint zoo vroeg mogelijk, wanneer zulks niet meer kan schaden aan de ontwikkeling van ’t loofen 5. de volgende verhooging heeft plaats zoo spoedig mogelijk nadat de ziekte is waargeno men en geschiedt tot op een dikte van ongeveer 5 centimeters boven de meest aan de oppervlak te liggende knollen. Tegelijkertijd wordt dan het loof zacht omgebogen, zonder het evenwel te knakken. Om het ziek worden der aardappelen te voor komen nadat ze gedolven zijn, wachte men met het rooien minstens twee, liever drie weken, nadat het loot volkomen gestorven is. Doet men dit vroeger, dan staat men bloot aan ’t ge vaar dat de knollen, in den grond beschut ge weest zijnde voor de ziektesporen, nu blootge steld aan lucht en licht, oogenblikkelijk besmet worden met millioenen en millioenen sporen, dio in ’t loof aanwezig zijn en als een regen op de gerooide aaidappelen zullen neervallen. Vandaar het nu gemakkelijk te verklaren ver schijnsel, dat aardappelen, in Augustus of Sep tember volkomen gezond schijnende, na eenige dagen plotseling ziek worden, een ongeval waar aan voornamelijk de groothandelaars in dat ar tikel blootstaan en waardoor dikwijls zeer groote geldelijke verliezen geleden worden. Wat het zieke-loof betreft, dit mag volstrekt niet onderploegd of op de mestvaalt gebracht worden, ’t best wordt zulks op ’t veld verbrand, waardoor nog een menigte, misschien kiemkrach- tige sporen, vernietigd worden. Wellicht worden onder de lezers van dit blad landbouwers gevonden, die de aanaarding (om de andere voorbehoedmiddelen in toepassing te brengen is het nu te laat) eeus willen probee- ren en wanneer die dan later van die proef- neming de resultaten eens willen bekend maken, dan is er wederom iets gedaan ter bestrijding van die vreeselijke plaag, die jaarlijks „voor mil- In een ingezonden artikel in de Midd. Ct. schrijft de heer H. J. E. Gerlach ’t volgende over de middelen tegen aardappelziekt Nu alweer uit verschillende s'reken van land berichten tot ons komen dat de gevreesde aardappelziekte zich vertoont, is ’t niet te ver wonderen dat door velen met belangstelling de pas verschenen brochure is ter hand genomen getiteld„Die Kartoffelkrankheit kann besiegt werden durch eine einfach und leicht auszufüh- rende Kulturmethode,” om kennis te nemen vhn die wijze van behandeling, waardoor het genoem de kwaad zou kunnen worden voorkomen. Vreezende te veel ruimte in uw blad to ver gen voor een volledig uittreksel van dat werkje, vraag ik alleen verlof daarin mede te deelen, Waarop in hoofdzaak die „Kulturmethode” be rust en dat te meer, omdat het nog tijd is om haar in toepassing te brengen voor dezen oogst en do landbouwers dus weldra proefondervinde lijk kunnen weten, of zij steekhoudend is of niet. Nauwkeurige proeven hebben aangetoond dat de oorzaak der ziekte is de schimmelplant pe- ronospora infestans, welke zich ’t eerst op het loof, in den vorm van bruine of zwarte vlekken vertoont. De genoemde plant ontwikkelt knoppen, die met sporen zijn opgevuld en na eenigen tijd af vallen. Valt nu een dergelijke knop in de vochtige aarde, of op het door dauw bevochtigde blad van de plant, dan berst de want van het knopje open, de sporen treden te voorschijn en verspreiden zich naar alle zijden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Instructie voor den Directeur-boekhouder der Gasfabriek. 11 Idem van het le suppletoir-kohier v/d Hoofdelijken Omslag, dienst 1882. 12. Behandeling van eene concept-verorde ning op den Hoofdelijken Omslag. 11 1 T DE P E R 8. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 8 Juli 1882, ’snamidd. 6 uur. Punten van behandeling 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeiing van ingokomen stukken, enz, lg3. Aanbieding der Gemeente-rokening, dienst 4. Goedkeuring der rekening van de muziek- cn zangschool, dienst 1881/82. 5. Idem, idem der dienstd. Schutterij, dienst 1881. 6. Idem, idem der algem. Armvoogdij, dienst overmaathet hebben van eene verborgen neerlaag en geheime afleiding in den slang. Uit Leiden meldt men aan ’t Vad., dat de werklieden, die nog iets te vorderen hadden van. de firma De Heydor Co. reeds betaling hebben ontvangen. Het bleef daarbij rustig. Onder de vrouwen, die aan de weverij werk zaam waren, vertoonden zich teekenen van toe nadering. De werklieden der firma hebben aan de re dactie der Leidsche Ct. doen weten, dat de reden i der werkstakino- niet e-eleo-en is in dn hormort-a te onderzoeken en proces-verbaal op te maken, j dan eerst zal de nieuwe wet tot heil worden j van ons volk. Dat de vervalsching grootere i proportion heeft aangenomen dan men denkt, durf ik met zekerheid constateeren, en ’t zou g urns- b MiumMio rai de «T BINNKNLA) IS. 1 OP ZOO- iS 18 i. ,5;10 A AM. uli. ’ll 8 716 I it i»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1