III 'll! 1 fl ffl III I mOIMSSIllffl sum. SIEMS- Bl 4 in I.KTi: Vf li: III. 11! Will! M 1882 A R G A N G. J Z E V E TST-E N-D ERTIGSTE No. 57 J U L I. 19 de onachtzaamheid te t voetstuk tot zelfverheffing zou maken. a - 1 1 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7‘('2 Cents. Bij abonnement is de prijs be" lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag ver leend als 2de luitenant bij de d.d. Schutterij te Sneek aan den heer J. J. Paehlig en als zoo danig benoemd de heer A. T. Pijttersen, thans 2de luit, a la suite. Dé Regclings-Commissie uit de Vereenigingen „Algemeen Kies- en Stemrecht” te Rotterdam, f Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. Men leest in het Hbl.van gemeentewege wordt thans al het houtwerk van den stads schouwburg te Amsterdam met zoogenaamde onbrandbare verf bestreken. Dit smeermiddel heeft de kleur van geeloker, zoodat het er te genwoordig achter de schermen alles behalve vroolijk uitziet. Het slaat daarenboven zoodanig uit, dat alles met witte kimpluimeu is versierd, waardoor de dicht opeengeschoven doeken er niet fraaier op worden. Vermoedelijk zal men zich echter wel eerst overtuigd hebben, dat het geen blijvende schade aan het decoratief toe- brengt. De dagblad-pers houdt zich natuurlijk nog al tijd druk bezig met de treurige rampde „Adder" overkómenterecht een „nationale” Tamp genoemd, waardoor zoovele familiën in ons vaderland in rouw gedompeld zijn. Belang rijk nieuws daaromtrent deelt zij echter niet mee. In hoofdzaak bepalen de berichten der laatste dagen zich tot het treurig relaas, dat het getal aangespoelde of opgevischte lijken, van de op zoo noodlottige wijze omgekomen bemanning, weer met enkele vermeerderd is. Voor ’t overige levert zij slechts beschouwingen en beoordeelin- gen over het treurig feit, die het lezend publiek wil bezig houden maar ’t niet veel wijzer ma ken. Intusschen wordt in de Staatscourant bekend gemaakt, dat de Minister van Marine eene pre mie van f2000 uitlooft aan den vinder of de vinders van het wrak van de Adder. In de Staatscourant van 15 Juli jl. leest men f verder „Ten einde, allen twijfel weg te nemen, die door de vermelding der tijdingen omtrent den rammonitor Adder, geplaatst in de Staatscourant van 12 dezer, zoude kunnen ontstaan, strekke dat van het vertrek van dat vaartuig van IJmui den op 5 Juli jl., dien dag of later, noch bij het Departement van Marine, noch bij den directeur commandant der Marine te Helle voetsluis eenig bericht werd ontvangen.” Dit bericht, schrijft de Amst. Crt., dat de Mi nister van Marine even goed Dinsdag jl. reeds in de Staatscourant had kunnen doen plaatsen I nemen, In de Volksvriend van Roermond is de rede openbaar gemaakt, waarmede Prins Alexander zijn bediening van Grootmeester Nationaal heeft aanvaard. Na de redenen te hebben herinnerd, welke hem hadden gedrongen nu reeds vijfjaar lang zich aan het openbaar leven te onttrekken, wil Z. K. H. thans het stilzwijgen verbreken. Hij wijst allereerst op Prins Frederik en haalt een feit uit diens geschiedenis aan ten bewijze., dat men van iemand, die zoo onzelfzuchtig han delde, geen vrees behoefde te koesteren, dat hij van een verceniging, aan wier hoofd hij geplaatst was, een voetstuk tot zelfverheffing zou maken, Dat voorbeeld heeft ook onzen kroonprins vrij moedigheid gegeven, om deze benoeming aan te waarin hij zonder te trachten zijn als jl. Zaterdag, weerlegt hen, die toen nog met zekere volharding hebben beweerd, dit de Mi nister en de Commandant der Marine te Helle- voetsluis wel degelijk per telegraaf kennis had den gekregen van het vertrek van de Adder uit IJmuiden op Woensdag-morgen omstreeks 9 uur. In zooverre dus heeft het bericht eenige kracht. Maar voor het overige heeft hot, althans voor ons, weinig of geene waarde. En dat wel om de volgende redenen 1°. Hadden de ministers en de Commandant der Marine te Hellevoetsluis bericht gekregen van het vertrek van de Adder uit Amsterdam op Dinsdag 4 Juli, met bestemming naar Hel levoetsluis. 2°. Hadden het Ministerie van Marine en een Commandant van de Marine, die zich toch wel voortdurend op de hoogte dienen te houden van het uitvaren, het aankomen of de ligplaats der oorlogschepen, in de Zeepost, of welk ander blad ook, het vertrek van de Adder uit IJmuiden kunnen lezen. 3°. Waren bij het vertrek van de Varna eeni ge uren na dat van de Adder, op dienzelfden Woensdag morgen, marine-autoriteiten te IJ- muidou tegenwoordig, waar zij het uitstoomen van den rammonitor hebben vernomen. 4° Bezit IJmuiden een Commissaris van het loodswezen of een anderen Rijksambtenaar, wien de Minister had behooren op te dragen, om het vertrek of de aankomst van alle oorlogschepen terstond te seinen. Die instructie had de man blijkbaar niet, daar hij, indien hij ze wel heeft ge had, maar niet opgevolgd had, zeer zeker zou zijn afgezet, of op andere wijze gestraft. Dit is nu niet geschied. Men mag dus aannemen, dat de, nochtans vereischte, instructie niet bestond. Maar genoeg. De vraag is nietheeft de Minister het vertrek van de Adder uit IJmui den geweten?” Maar deze: „heeft de minister dat vertrek kunnen en moeten weten Na latigheid en zorgeloosheid blij ven naar onze mee- ning bestaan, ook na de hierboven geplaatste mededeeling in de Staats-Courant. Aan de Com missie, welke thans, naar wij vernemen, inder daad wordt saamgesteld en die onzen stadgenoot mr. E. 'N. Rahusen tot voorzitter zal hebben, zij thans opgedragen, oin ieders aandeel in de verantwoordelijkheid en de onachtzaamheid te bepalen. Aan het Vad. wordt medegedeeld, dat de Frans Naerebout en de Schelde, die voor Sche- veningen naar het wrak van de Adder zoeken, 1 Vrijdagavond met een sleeptros aan een zwaar voorwerp op den bodem der zee zijn blijven ha- ken. Daar door het trekken van de tros gevaar bestond dat de schepen elkaar te dicht zouden 1 naderen, moest men op een van beiden den tros laten slippener werden echter peilingen geno- men om het voorwerp weer terug te vinden. Het zoeken was echter tot Zaterdagmiddag te vergeefs. Amsterdam en Dordrecht, verzoekt ons meê te deelen, dat de bijeenkomst, bedoeld bij hare cir culaire van 1 Meijl,, zal worden gehouden op Zondag 23 Juli 1882, des voormiddags ten 10'/2 ure, in het lokaal Fabrieks- en Handwerksnij- verheid, in de Donkerstraat te Utrecht Ruirn 40 vereenigingen zullen op die bijeen komst vertegenwoordigd zijn. SNEEK, 18 Juli. De vreeselijke ramp met de Adder heeft al- lerwege in ons land verslagenheid en deernis verwekt, deernis niet alleen met de ongelukkige, slachtoffers, die op zoo jammerlijke wijze den dood in de golven vonden, maar evenzeer met de door hen nagelaten hulpbehoevende betrek kingen. Overal worden dan ook reeds pogingen gedaan om den dreigenden nood voor velen hun ner zooveel mogelijk te lenigen. Ook onze ijverige luit kapelmeester van het muziekcorps onzer d.d. Schutterij, wenscht zijn talenten en krachten en die van zijn corps daar aan dienstbaar te maken, door ’t geven van een Concert ten voordeele der nagelaten hulpbehoe vende betrekkingen van de verongelukten op de Adder. Naar achterstaande annonce verwijzen de, meenen we de verwachting te mogen uit spreken, dat deze edele, belangelooze poging van ons muziekcorps en zijn on vermoeiden kapelmee ster, om de kunst op deze wijze dienstbaar te maken tot leniging van den nood van zoovele ongelukkigen, hier algemeene waardeering vinden en eene flinke réussite zal hebben. Aan het toelatings-examen van het Gymnasi um alhier voor hoogere klassen, gehouden op Zaterdag 15 Juli, namen deel 4 candidaten voor kl. 2, 2 candidaten voor kl. 4 en 1 voor kl. 5. De candidaat voor kl. 5 is toegelaten voor kl. 4. Voor kl. 4 is toegelaten J. Piebenga. Van de candidaten voor kl. 2 zijn toegelaten voor klasse 1 P. H. Veen te Bolsward, B. de Jong te Koudum, B. Drost te Bolsward en J. Conradi te Bolsward. Naar wij vernemen bestaat bij het bestuur der Coöperatieve-Vereeniging „Selfhelp" alhier het voornemen om in het begin der volgende maand eene aanbesteding te houden tot het bouwen van nog 4 woningen, op het bij hare woningen liggend onbebouwd terrein, zoodat als dan hun bouwplan van 1880 (16 woningen) zal verwezenlijkt worden. Mocht het haar bij eene volgende gelegenheid dan ook niet aan de noodige steun onzer gegoe de ingezetenen ontbreken tot verdere verwezen lijking van haar plan om aan hare leden zulke flinke en gezonde woningen, als de reeds nu be woonde, te verschaffen. Maandag morgen werden door den keur meester van visch alhier afgekeurd, twee karren met bot, in bedorven staat aangevoerd door Jan Ester en Jan van der Heijde, beide te Lemmer. De afgekeurde visch werd dadelijk in beslag genomen en naar de aschbelt vervoerd. Jl. Zaterdag is te Oppenhnizen een kind verdronken, het ruim 3 jarig zoontje van den landbouwer U. G. v. d. Leij aldaar. In een onbewaakt oogenblik schijnt ’t kind in een bij de woning liggende praam geklom men en daarbij te water geraakt te zijn. f Westergoo, 17 Juli. Als men tegenwoor dig de aardappelvelden passeert, worden de reuk zenuwen onaangenaam aangedaan door iets, wat aan bonte aardappelen herinnert en den land bouwer de bede om droogte op de lippen legt. Zijn hooi kon hij wel beter in de schuur gebor gen hebbendat daarin te veel waterdeelen zijn gebleven, vertellen hem ook zijn reukorganenzijn andere vruchten zou hij nu gaarne ter bekwa mer ure en dan goed willen inrijden, het maakt persoonlijken wil en invloed door te drijven nochtans in den loop der tijden door daden hoopt te bewijzen, dat zijn benoeming niet kan geacht worden in strijd te zijn met de beginselen, waar op de orde gegrondvest is. „Indien ik verder overtuigd was geweest”, zoo ging Z. K. H. voort, „dat zij niet met de belangen van het aan alle Nederlanders zoo dierbaar vaderland zou hebben gestrookt, zoo zou ik mij op dit oogenblik niet in uw midden bevinden.” De rede van Z. K. H. was verder gewijd aan het uitspreken van de innige overtuiging om trent de wenschclijkheid van in geopende Loge over maatschappelijke, godsdienstige en staat kundige onderwerpen voordrachten te houden met daarop volgende vrije, onbelemmerde ge dachtenwisseling. Langs dezen weg zou een ruim arbeidsveld voor de vrijmetselarij in Neder land geopend worden, een veld dat door haar nog weinig is beploegd. Zoo kon zij de school worden om vele Nederlanders tot nuttige bur gers van den staat op te leiden, en hen een helder inzicht te doen verkrijgen in zaken, waar over zij te voren hoogst onjuiste begrippen had den; immers door wrijving van denkbeelden komt men tot de waarheid. Zoo zou zij een gevoeligen slag toebrengen aan de groote on verschilligheid, op ieder gebied hier te lande thans waar te nemen, zou zij den ondernemings geest opwekken en zoodoende een stoot geven aan al hetgeen den Nederlanders belangstelling en geestdrift kan inboezemen. Indien de orde zich werkelijk ten plicht heeft gesteld het menschdom beter te doen worden en zich daar van ernstig rekenschap geeft, dan is het voeren eoner vrije en onbelemmerde gedachten wisseling over maatschappelijke, godsdienstige en staat kundige onderwerpen daartoe zeker een eerst aangewezen middel. „Met genoegen hebben wij de uiting dezer denkbeelden gelezen, voegt de Hervorming aan deze meêdeeling toe, niet zoozeer om het ruime arbeidsveld, dat Z. K. H. aan de vrijmetselarij wenscht te openen wij meenden dat zij dat veld ook vroeger wel degelijk had beploegd en dat het buiten haar muren even goed als daar binnen kan worden bearbeid maar vooral om dat er een gezonde zin en een levens- en werk lust uit spreken, welke wij te lang in onzen kroonprins geheel hadden gemist. Mocht het de orde der vrijmetselaren gelukken dezen jongen vorst te doen opstaan uit zijn somberen zelfge- metselden grafkelder én hem aan zichzelf en zijn volk terug te gevenzoo had zij zich reeds hierdoor alleen jegens het vaderland hoogst ver dienstelijk gemaakt en reden gegeven om haar dankbaar te zijn, dat zij deze gezegende crisis in de gemoedskrankheid van onzen toekomstigen vorst heeft in ’t leven geroepen. Met ongeduld wachten wij de daden af, die bewijzen mogen, dat de lang geweuschte ommekeer werkelijk is ingetreden.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), ter algomeene kennis, dat zij vergunning hebben verleend aan Johannes Volkers, Metaalwerker te Sneek en zijne rechtverkrijgenden, tot oprichting eener Smederij, in het gebouw Kadastraal be kend gemeente Sneek Sectie B no. 829 gelegen aan het Grootzand. Sneek, den 18 Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 17, 18 en 19 der wet van 14 Sep tember 1866, (Staatsblad no. 138) ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat de lijst bevattende de namen der inwoners, dié voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen in aanmerking komen, bij hun be sluit van den 15 Juli 1882 is herziendat die herziene lijst is aangeplakt en gedurende 14 da gen, ingaande den 19 Juli 1882, op de Secre tarie voor een ieder ter inzage zal worden neêi- gelegden dat de bezwaren tegen die lijst, binnen 14 dagen na afloop van den tijd voorde inzage bestemd, schriftelijk moeten worden in gediend. Sneek, den 18 Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ 01 It l i SlEEkER j HINNEN I. A*».

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1