«- HI IIHIM!*11) 1111 DE s 1882. No. 58 R G A N G. Z E V E N-E N-D ERTIGSTE J lï Jaarmarkt of kermis, 22 J I E I. Z A T I II D 0 1: n Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/j Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. deelt de industrieelen, die hun producten ter ten toonstelling wenschen te brengen, te verzoeken hun aanvragen ten spoedigste te willen inzenden. Tegen het hoofd eener school in de Alblas- serwaard is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet op den kinder-arbeid. Vier van de schoolmeisjes beneden de twaalf jaren waren nl. door hem belast óm tegen ge ringe belooning school en kerk aan te vegen. n ,t iO 'e ar re nd dg ar ia le 10 ir n 5 e e 7 v. 0, Deze statistiek schijnt te kunnen worden be schouwd als een voorloopster van een wetsont werp tot beperking van den eed, thans bij het departement van justitie in bewerking. j de uitgaven op f 1,323,775,04‘/j. Onze regeering heeft besloten het oorlogs vaartuig Marnix van Malta terug te zenden naar Egypte. Het zal te Port-Saïd stationnee- ren, waarheen het reeds heden is vertrokken. De Bonaire zal ook spoedig naar Egypte ver trekken 'tot bescherming van Nederlandsehe zoowel als Belgische onderdanen. De drie oorlogsschepen kruisten dan ook Dins dag ochtend in hoogere richting dan vorige da gen. Uit Maassluis seinde men het volgende „Aan de zuidzijde van het eiland Rozenberg is een flesch aangespoeld, gedeeltelijk gevuld met wijn, waarin een briefje is gevonden met de volgende mededeeling: „Adder zinkt, geen redding mo gelijk. Van der Aa.” Dit briefje is naar het Departement van Ma rine opgezonden. Of het briefje werkelijk van den kommandant van de Adder is, wordt be twijfeld. Behalve die flesch toch is niets, van de Adder afkomstig, zuidelijk aangespoeld. Men moet dus waarschijnlijk aan een kwalijk ge plaatste mystificatie of een vergissing denken. De commissie van onderzoek naar de ramp van de Adder zal, naar het Vad. mededeelt, be staan uit vijf personen: drie burgers en twee officieren van de marine. Voorzitter is mr. E. N. Rahusen. De officieren worden gekozen niet uit die welke belmoren tot het personeel van het departement of van de direction. De benoeming geschiedt door den Koning. De commissie zal in den Haag vergaderen. of verklaring naar de oude bestaande wetgeving wordt geëischt. De bepalingen dien aangaande, komen niet alleen voor in wetten en konink lijke besluiten, maar ook in reglementen, instruc ties, resoluties, ministerieele beschikkingen, enz. Omtrent de wijze waarop en de termen waarin eed, belofte of verklaring wordt geëischt, blijkt groote verscheidenheid te bestaan. Deze statistiek staaft de meening, dat omtrent het vraagstuk van den eed geen eenheid van beginsel in onze wetgeving bestaat en de mee ning dor rogeering, dat beperking der gevallen, waarin thans ambts- en zuiverings-eeden worden gevorderd, in elk geval wenschelijk is. Aan het tweede nommer van de officieele courant der internationale koloniale en uitvoer- handel-tentoonstelling in 1883 te Amsterdam te houden, is het volgende bericht ontleend:. Naar aanleiding van het aantal aanvragen, die reeds bij het commissariaat-generaal zijn in gekomen, wordt aan industrieelen, die inschrij ving verlangen, medegedeeld, dat het uitvoerend comité genoodzaakt kan worden tot reductie van gevraagde plaatsruimtenhet noodigt de com mission, alsmede alle belanghebbenden uit om hunne aanvragen, voornamelijk voor de tweede afdeeling (uitvoerhandel), binnen den kortst mo- gehjken tijd in te zenden, indien zij verzekerd willen zijn dat aan hun verlangen kan worden voldaan. Bij het ontwerpen der gebouwen is gerekend op de mogelijkheid om den aanleg te vergroo- ten en daar het uitvoerend comité, van zijn kant, wil voldoen aan den wensch van het groot ste aantal belanghebbenden, is het noodzakelijk zoo spoedig moge lijk de oppervlakte te kennen voor de verschillende tentoonstellingen benoo- digd, ten einde de werken vóór den winter te kunnen doen uitvoeren. Men verlieze niet uit het oog, dat de gesteld heid van den grond te Amsterdam heiwerk noo- dig maakt, alvorens met het stellen van gebou wen kan worden aangevangen. Dit is de re den waarom het uitvoerend comité noodig oor- De begrooting voor 1883 voor deze provincie, is gisteren (Donderd.) door de Prov. Staten vastge steld, en de inkomsten beraamd op f1,323,775,04 */2 .-i. o™ r,n~ nj ii Verder werd Een 14tal belangstellenden in de ontginning van heidegronden en onder deze eenige com missarissen in de maatschappij „Een Nationaal belang’’ te Utrecht hebben Zaterdag jl. ge volg gegeven aan een sedert lang gekoesterd plan, nl. een tochje naar Necrpelt in Belgie, waar reeds sinds 38 jaren een man van onver- ipoeide energie, de heer Keclhoff, van staatswe- ge dangesteld leider der ifrigatie'-wörken, dórre heidevelden de ,be vloeiing-in uitgestrekte en uit stekende grasvelden herschept. De uitkomsten, die men van de bemoeiingen des heereii Keelhoff zag, waren volgens ’t Utr. Dagbl. verbazend. Hier nog heide, ginds het heerlijkste weiland dat men zich kau deuken, over groote uitgestrektheden. Het was dan ook, volgens ’t genoemd blad, niet te verwonderen, dat al dadelijk een com missie tot stand kwam, bestaande uit de heeren Van Harden broek, Van Gorkom, Copijn, Van Mariënhoff, Meijjes en Halbertsma, die de zaak nader zullen bespreken, en op nader te bepalen dag rapport uitbrengen, ten einde ten laatste te geraken tot de wetenschap, of het stelsel ook in ons land, bijv, voor de Drentsche heidegron den, bruikbaar is. Op het landhuishoudkundig congres, ’t vorige jaar te Enschede gehouden, werden door de hh. G. J. van Heek en mr. Carsten zeer belangwek kende bijzonderheden over de vloei weiden mee- i gedeeld. Bij die gelegenheid werd mede een bezoek gebracht aan de weide, zelf door den heer Van Heek, nabij Enschede, door bevloeiing pi cultuur gebracht. De Zw. Ct. ontving een uitvoerige memorie van den heer J. F. de Booij te Breda, waarin hij ’t een en ander meedeelt omtrent den on langs gemelden verkoop van afgekeurde ransels. Het blijkt daaruit, dat gedurende een aantal jaren aan twee bevoorrechte leveranciers, met uitsluiting van alle andere, herhaaldelijk de le vering werd opgedragen van zoogenaamde wa terdichte ransels. In 1865 werd daaraan een einde gemaakt. Toen had er openbare aanbe steding plaats. De heer De Booij bracht het ministerie van oorlog onder het oog, dat de ge vraagde ransels niet voor oplage geschikt en aan bederf onderhevig waren. Hij kreeg ten ant woord, dat hij maar naar het model moest leve ren, al was dit nog zoo verkeerd. Duizenden ransels werden aangeschaft en be waard vjjf jaren geleden werden zij onbruik baar gevonden. De minst beschadigde werden aan de artillerie gegeven, om slechts korten tijd te dienen. De overige duizenden werden tegen groote kosten hersteld. Dezer dagen echter wer den, gelijk is medegedeeld, de 3400 overige voor enkele centen per stuk verkocht. Deze hande ling kost het land f 27,000. De minister van justitie heeft aan de Tweede Kamer een nota toegezonden over de eedsquaes- tie. De gevallen worden daarin aangewezen waarin, of de ambten waarvoor een eed, belofte BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken bekend, dat de op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op DINSDAG den 8 Augustus 1882, des morgens acht uur, en eindigen op Vrijdag den 18 Augustus daaraan volgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 20 dier maand, alle kramen, disschen, ten ten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weg geruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is bepaald„dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwijzing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld. Sneek, den 14 Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEW1TZ. Dr. F. Seelheim verklaarde zich op aanzoek bereid de commissie met zijn kennis, waar dit noodig was, van dienst te zijn. Ook de heer Gerlach sloot er zich bij aan. Sedert ’t vorig bericht is van de bemanning van Zr. Ms. rammouitor Adder nog aangebracht en herkend het lijk van den Tamboer 3e klasse mariniers H. D. van der Piuym. Uit ’t ontbreken van berichten, rechtstreeks uit Den Haag, bleek reeds, dat de mededeelingen dor Haagsche bladen omtrent het vinden v an den Adder niet meer waren dan vermoedens. Bevestiging heeft het bericht, dat de monitor ontdekt is, dan ook nog niet gevonden. Dat op den bodem der zee tusschen Scheveningen en Monster op 10 vadem ■water iets bijzonders is aangetroffen, is echter zeker. De dreghjnen zijn aan een zwaar voor werp vastgeloopen. De stoomsleepboot Hercules vertrok daarop van Nieuwediep met den ingeni eur der marine F. O. S. M. Wijs, eenige man schappen en duikertoestellen derwaarts, ten einde een nader onderzoek in te stellen. De juistheid van het bericht wordt echter, naar aan ’t Dagblad wordt gemeld, te Scheve- ningen betwijfeld. Immers op de plaats, welke nu wordt aangegeven, is indertijd gestrand een schip niet asch, hetwelk daar is blijven zitten en in de wandeling door de zeelieden het asch- gdiip wordt genoemd. Zondag avond moeten in de Purmer, onder de gemeente Monnikendam, twee grasmaaiers, Duitschers, door een paar Geldersche of Over- ijselsche maaiers aangevallen zijn. Zij hebben hen verscheiden messteken toegebracht, waar door de verwonden niet buiten levensgevaar zijn. De oorzaak van den strijd is onbekend ver moedelijk is zij gelegen in het werken „bene den de markt” door de Duitschers. De ver moedelijke daders zijn in arrest genomen. Men bericht het volgende aan de Asser Ct. De Friesche trein, die ten 3 uur 18 min. van Leeuwarden naar het zuiden vertrekt, is Woens dag aan een groot gevaar ontkomen. Omstreeks 10 min. voor 5, terwijl de trein zich tusschen Peperga en Steenwijk bevond, werden de reizi gers hevig verschrikt door een dikke wolk rook en stof die van de locomotief kwam, waarop onmiddellijk een zware schok volgde. Nadat de trein tot stilstand gebracht was, zag men, dat de treeplanken der waggons met bloed bespat waren. Aan den trein scheen niets beschadigd te zijn, maar de oorzaak van dit oponthoud lag niet ver van den trein, levenloos, dwars over de rails. Daar dit voorwerp, hetwelk men voor een paard of eene koe hield, den trein gelukkig niet had doen derailleeren, werd de reis spoedig weder voortgezet en kwamen de reizigers met den schrik vrij. De spoorweg HarlingenGronau zal loopen van Harlingen bewesten Arum en benoorden Bolsward tot Sneek, waar zij den Staatspoorweg LeeuwardenStavoren kruist om zoo te vervol gen en benoorden Joure naar Heeren veen te gaan, daar sluiten aan den staatsspoorweg en verder westelijk van Noordwolde naar Drenthe. Zoo zal zij loopen, volgens de jongste berichten. Wanneer dat echter zoo zal zijn, wordt niet ge meld. Naar de ondervinding, die reeds verkre gen is, te oordeelen, kan de koekoek nog al dikwijls vertrekken en terugkeeren eer deze lijn van het papier naar den grond overgaat. Bij Kon. besluit van 18 Juli is, met ingang van 1 Aug. 1882, benoemd tot directeur van een der Rijks-telegraaf kantoren, de heer B. de Stoppelaar Blijdesteijn, telegrafist den le kl. Naar het Vad. verneemt heeft de heer van Lynden van Sandenburg de opd.acht tot vor ming van een nieuw Ministerie niet aanvaard. Met andere woorden, de opdracht nedergelegd. Uit ’s Hage schrijft men intusschen aan de Zutph. Crt. Met de Ministerieele crisis is men nog even ver. Ten stelligste kan ik echter het gerucht tegenspreken, dat de heer van Lynden van de vorming van een Ministerie heeft afgezien. On danks de ondervonden teleurstelling heeft hij zijn plan om een nieuw Kabinet te vormen nog niet opgegeven. In het laatst van de vorige week is er tot tweemaal toe Ministerraad gehouden. Wie heeft nu gelijk De geruchten omtrent de nederlegging van het mandaat tot Kabinets-formatie door den heer van Lynden bevestigen zich niet. De definitieve beslissing in zake de crisis is eerst na de te rugkomst des Kouings op 26 Juli e. k. te ver wachten. Uit Utrecht meldt men aan de N. R. Crt. Wij schijnen echte Yankees te wordenEen concurrence quand memo is tusschen de Neder- landsche spoorwegmaatschappijen aangevangen en men gaat daarbij op Amerikaansche wijze te werk. Langs den straatweg van Arnhem naar Zutfen en langs dien van Arnhem naar Nijme gen ziet men dezer dagen een man gaan met een groot aanplakbiljet op een langen stok en een bak voor het lijf waarin duizenden strooi biljetten die hij met milde hand ronddeelt:. Daarin wordt den volke verkondigd, dat de Rijnspoorweg een extra-avondsneltrein laat ko pen van Arnhem naar Amsterdam, die de ten 7 u. 52 uit Nijmegen vertrokken reizigers ten 10 u. 35 in Amsterdam brengt, vanwaar dan nog gelegenheid is om naar Haarlem, etc. te komen. De staatsspoorweg heeft nu ook zulk een extra-trein ingelegd en brengt de reizigers van Arnhem over Zutfen naar Amsterdam, waar men ten ongeveer half twaalf des avonds aan komt. De vrachten zijn over beide routen de zelfde, alleen zit men via Zutfen een uur langer in den trein. OEEKER (■mmb mmissrammiL Eu^^^Snilr,iiii|hi|ll|i|uiii|iii 3»! IS 1 A E 5 L A s i 3. ?0 liiMul OUROT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1