rm GE1IEEUE EX llETtRRO\I)ISSEmT SB. IKWS- ES MINIMI) ÏOOR BE I No. 60 1882. Z E V E N-E N-n ERTJGSTE 1 Ji J x.v r 11i JULI. 29 •fl 9, - 9 r. ,t. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. 85), be- be- 0 Je Een tentoonstelling, die ook ons Nederlanders groote belangstelling moet inboezemen, wordt thans gehouden te Dillenburg in den Willems- toren, die daar tot aandenken van Prins Willem van Oranje, den grooten Zwijger, voor een goed deel uit Nederlandsche bijdragen, is gesticht, ’t Is een tentoonstelling van oudheidkundige voor werpen uit de tijden, dat bet hertogdom Nas sau en het vorstenhuis van Oranje samen, ver bonden waren; zij omvat omstreeks 1400 hom mers, waaronder 400 oorkonden en boeken; verder meubels, voorwerpen van kunst en smaak, sieraden enz Voor beoefenaren van geschiede nis en oudheidkunde biedt de tentoonstelling veel aantrekkelijks, en vooral uit ons land, dat met Dillenburg verbonden is door historische herinneringen, die ieder vaderlander dierbaar zijn, zullen velen zich opgewekt gevoelen, om nader met haar kennis te maken. Tot 15 Augustus blijft de tentoonstelling geopend. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs te' langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De Minister van oorlog heeft bepaald dat aan officieren der schutterij op Zondag 13 en Woens dag 16 Augustus de gelegenheid zal gegeven worden de forten te bezoeken in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, die bezet en in staat van verdediging gebracht zullen worden. de Adder. Wij ontleenen daaraan ’t volgende „Overal waar ongeluk zich gelden laat, kan het leerzaam zijn. De wijsheid te halen uit een ongeluk, moet zijn nut hebben, om herhaling er van zooveel mogelijk te voorkomen. Uit het ongeluk van de Adder valt iets te leeren, niet om het verleden met verwijten te overstelpen maar om de toekomst beter gewapend tegemoet te treden. „Uit al de berichten, die omtrent de ramp openbaar werden, blijkt, dat jaren achtereen de mannen van het gezag zij die het beheer hebben over de maritieme middelen het ge vaarlijke spel hebben gedreven om de officieren van marine, van alle rangen, zendingen op te dragen, uit te voeren met niet-zeewaardige sche pen. Jaren achtereen heeft men in ons land admiraals gevonden, die hun gezag hebben ge bruikt om de bevelhebbers der monitors telkens naar buiten te zenden, altijd weer opnieuw met de slecht gevestigde hoop, dat het geluk nog eenmaal dienen zou. Zoo is, en nutteloos, een al te roekeloos spel gedreven met het leven der bemanning van die schepen. Waarschijnlijk alleen om zoodoende den schijn te bewaren, als of de staat beschikken kan over belangrijk oor- logsmaterieel, voor de verdediging onzer kusten te gebruiken in tijden van oorlogsgevaar. „Lichtzinnig, roekeloos was dat beheer, want er viel op te merken, dat de niet-zeewaardige schepen voor ’s lands verdediging nimmer tot steun konden zijn wel tot belemmering. „Buitengaats waren zij niet te gebruiken, want zij moesten zich zelf daar toch de grootste vij and zijn. Een vijand, die het geduld zou heb ben om buiig weèr af te wachten, kan zonder een schot te doen met de monitors afrekenen. „Binnengaats moest het bevel over een moni tor ontzenuwend werken op de stemming der opvarenden, want het onbekwame vaartuig moest er den lust tot handelen van den bevelhebber tot stervens toe afbeulen. „Het maritieme beheer kan niet worden ge dacht die alles niet te hebben ingezienmaar al te lichtzinnig heeft men het gewicht dier be denkingen voorbij gezien. Waarschijnlijk uit redenen van het beheer der uitgaven. „De ramp heeft openbaar gemaakt, nu door pijnlijke ondervinding, dat de monitors voor den dienst niet te gebruiken zijn, maar voor de na- een twijfel doen ont- en de moraliteit der Zij toch behooren verant- voor de bevelen die zij uit- Uit Utrecht wordt het volgende gemeld In den vroegen morgen van Zondag passeer de eene te goeder naam bekend staande blee- kersmeid, van de kermis komende, het Sterre- bosch, waar het artillerie-park door eene wacht van soldaten wordt bewaakt. De korporaal van de wacht sprak haar aan en lokte haar in het wachthuis, waar zij gedurende geruimen tijd aan de brutaalste mishandeling heeft blootgestaan. Des morgens te 8 uren werd haar hulpgeschrei nog vernomen, en toen daarop eenige personen toeschoten, waaronder de stationchef en een wis- selwachter van den staatsspoorweg, zag nien, dat de meid uit het wachthuis werd gesleèpt en in een greppel werd geworpen, waar zij stuip trekkend nederlag. Op aanvraag van den sta tionchef kwam spoedig een adjudant, die do beestachtige manschappen liet arresteeren en zorg droeg, dat de meid naar het ziekenhuis werd gebracht. Ofschoon men aanvankelijk voor haar leven vreesde, schijnt zij toch te zullen herstellen. admiraals heeft, heeft men nu aanleiding om te vermoeden, dat zulks, zoo zijnde, te wijten is aan een onbetamelijke aanmatiging van des ad- miraal’s baheer te Den Haag. Men heeft dan geen admiraals, omdat men in Den Haag een minister heeft, die daar een admiraals-spelletje speelt en die zoodoende de admiraals aan da direction tot zij n blinde werktuigen verlaagd heeft. „Do minister heeft geen admiraals taak te vervullen. Wannner hij het wel doet, dan heeft hij geen andere controle dan de leden der Twee de Kamer en bepaaldelijk hen, die daar specia liteiten zijn. „Die specialiteiten hebben jaren lang het werk aangezien en gezwegen." van een adres omtrent het Stadsprijs aan de Zeil er- K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken naar aanleiding der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 102), ter herziening van de artikelen 264, 265 en 266 kier wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. kegelende de samenstelling, inrichting en voegdheid der geme mtebesturen aan 'anghebbenden bekend, dat het le Aanvulling# kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1882, goedgekeurd door Heeren God. Staten van Fries land, bij besluit van den 20 Juli 1882 no. 15, aan den Geineente-Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat een afschrift van dit kohier van af den 29 Juli e. k.gedurende vijf maanden op de Secretarie dezer gemeente, tor inzage is neder gelegd. Sneek den 28 Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEW1TZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ue gemeente Sneek, maken bekend, dat de Jaarmarkt of kermis, op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op DINSDAG den 8 Augustus 1882, des morgens acht uur, en eindigen op Vrijdag den 18 Augustus daaraan volgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 20 dier maand, alle kramen, disschen, ten ten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weg geruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is bepaald„dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwijzing den Marktmeester en na voldoening van het I marktgeld. Sneek, den 14 Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. blijvenden heeft zij ook staan aan de beteekenis maritieme overheid, woordelijk te zijn vaardigen.” „Het kon mijn bedoeling niet zijn, aldus be sluit de heer Moeth, en het was dat ook niet om den admiraal te treffen, die thans in Am sterdam bevel voert. „De monitors waren van den Isten dag van hun bestaan niet zee waardig en toch hebben zij jaren lang diénst gedaan. Het personeel van adniiralen wisselde meermalen, en zij allen heb ben bevelen gegeven, die een ongeluk konden tengevolge hebben. Jaren lang bleef het onge luk uit, wat zou kunnen pleiten voor de groote voorzichtigheid bij de uitvoering, waar zoo groo te roekeloosheid voorop stond. „Inderdaad was de niet-zeewaardigheid der schepen een bekende zaak in den Haag, en daar had men die wetenschap verkregen uit de rapporten die van de directiën waren ontvan gen. Bij het ministerie bleef men het beden kelijke materieel der monitors beschikbaar stel len voor den loopenden dienstaizoo moesten de admiraals, van uit den Haag gedrongen, ge- schien wel tegen hun vertoogen in. Dinsdag jl. is te Zwolle de Algemeene Ver gadering van het Ned. Ond. Gen. geopend. On der de autoriteiten bevonden zich de inspecteur van het lager onderwijs in de 3e inspectie, de heer dr. J. J. Kreenen, de schoolopziener in het district Zwolle, de heer mr. A. G. A. Sloet tot Oldhuis e. a. De heer Persenaire, voorz. der Afd. Zwolle, heette allen welkom en hoopte, dat de hartelijk heid zou goedmaken, wat aan de ontvangst mocht ontbreken. Te een ure werd de vergadering geopend door den Voorz. van het N. O. G., den heer W. De genhardt. Een woord van warme, hartelijke waardeering werd door hem gewijd aan de nagedachtenis van - den heer A. van Otterloo, den onlangs overle- bruik blijven maken van die schepen mis- leden Voorz. des Genootschaps, den man, die gavea van hoofd en hart aan de boiaI1_ Wanneer Holland dan twijfelen kan of het gen van het onderwijs en van het genootschap Het Handbl. meldt aangaande het vinden van de Adder het volgende De Adder is gevonden op harden grond. Zon der op het rapport der commissie te willen voor- uitloopen kan het volgende nog worden gemeld. De aangebrachte deelen van de Adder, welke drijvende zijn gevonden, behooren alle tot het dek. De mogelijkheid van het springen van den ketel wordt dan ook door niemand meer aange nomen. Het aangebrachte voorwerp, dat het meeste licht geeft omtrent de oorzaak van de schipbreuk is een houten raampje, bestemd voor twee ruiten, welke echter ontbreken. Dit raam pje is gebleken te behooren tot de machinekap, voorzijde. Bij het bezwijken van de daarvoor geplaatste schalmluiken kon het water dus door een opening van pl. in. 30 vierk. dM. in de ma chinekamer stroomen. Nog is aangebracht een koperen, waterdicht gesloten kruitkistje, waarin vuurpijlen, seinlich ten en blikvuren. Van elk dezer vuurwerken ontbreken er eenige tot compleet, hoogstwaar schijnlijk zijn de ontbrekende Woensdags avonds bij het klimmen van het gevaar verbruikt. De sloepen zijn vermoedelijk in de davids stukgeslagenalthans een aantal stukken van sloepen tot de Adder behoord hebbende zijn aan aangebracht op de Rijkswerf te Willemsoord, waar alle deelen van dien bodem worden ver zameld en hun herkomst wordt bepaald. Volgens het Vaderland zal het duiken tot onderzoek van het wrak van de Adder geschie den door den duiker R. C. Weltevreden (die het wrak gevonden heeft) onder toezicht en lei ding van den luit, ter zee le klasse Nijgh, die met de Naerebout op de vindplaats blijft liggen. In ’t N. v. d. D. komt een artikel voor van den heer Moeth, oud-hoofdofficier der marine thans té Kampen woonachtig, over den monitor 'j 2. Mededeeling kept-Verordening op de heffing ■gadering hebben gestaakt. 1 4. Goedkeuring der rekening van het Buma- ■een. I 5 Vaststelling der begrooting voor de Arm- kcogdij, dienst 1883. I 6. Behandeling ■verleenen van een ■leniging. I 7. Idem van een adres tot verhooging der jaarwedde van onderwijzers. I 8. Verlenging der benoeming van de bin- hetivader en moeder in het Weeshuis. ,1 9. Voorloopige vaststelling der gemeentere- jhening, dienst 1881. 10. Benoeming van een lid der Directie van het Stads-Werkhuis. 11. idem van leeraren aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 12. Behandeling van reclames tegen den Hoofdelijken Omslag, ingediend 'bij Ged. Staten. VERGADERING .Van den Gemeenteraad van Sneek, i op Zaterdag 29 Juli 1882, ’snamidd. 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. van ingekomen stukken, enz, Verdere behandeling van art 4 der Con- J van Hoofdelijken 'inslag, waarover de stemmen in devorigever- Wichers, Den Beer Poortugael, Van der Kaaij, De N. R. Ct. schrijft het volgende Dezer dagen verscheen in een der bladen een Minister-lijstje (dat zelfs naar buitenlands werd overgeseind), bevattende een volledig Ministerie- Tak. Het waren de heeren Tak, v. Heeckeren, De Meijier, De Bruyn Kops en Mirandolle. De Heer Rappeyne zou voor Haarlem zitting ne men in de Kamer om het nieuwe ministerie te steunen. Wij zagen het aan, niet voor „een los praat je”, maar voor een aardigheid. Niet om de lijst op zichzelve, ofschoon sommige portefeuilles wel wat vreemd terecht schenen gekomen. Maar dat de heer Tak bijna zijn gansche partij in het Ministerie neemt, en in de Kamer om op te steunen, niet veel meer overhoudt dan de hh. Holtzman, Rombach en Bergsma, dat scheen ons zoo grappig. En dat de heer Kappeyne in de Kamer zou zitting nemen om een ministerie te steunen, dat scheen ons nog grappiger. Maar nu zouden wij haast gaan gelooven, dat wij ons vergist hadden. De Amsterdamsche Ct. bevat toch reeds een hoofdartikel, waarin tegen het Ministerie TakDe Meijier (dat zij heden of morgen in de Staats-Courant denkt te zien verschijnende oppositie geopend wordt, en niet malsch 1 De Amsterdamsche nu, weet men, gaat niet over één nacht ijs OEEKER COURAN miJBiiiiiuiiibiiiib HIWEVLA A i i -L'a- 4s' 3 I 'r i- e« i i I. e 0 :r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1