tHBR ffl HET 1MMMSMT SIB. 8d 1 k 1 No. 61. Z E V E N-E N-D E R T I S T E J 1882. a -^ug-ustus. W O IÜA S D A Q en de opening voor het publiek naar Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Op den 9 Aug. e. k. zal in een der lokalen van het ministerie van waterstaat worden aan besteed het maken van de grondwerken, de kunst werken, den bovenbouw en eenige andere wer ken, voor het gedeelte StavorenSneek van den spoorweg StavorenLeeuwarden. Het geheele werk moet worden opgeleverd voor 1 Mei 1884. Het bedrag der begrootiug is f 1,130,000. Eere wien eere toekomt! In verschillende ADd ERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Centi, voor eiken regel meer 7V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. dive. In een zeer breed gemotiveerd advies heeft de lord Chancellor geconcludeerd ten gun ste der maatschappij „Nederland,” tot vernieti ging van het arrest van het hof van appel en overeenkomstig het oorspronkelijk vonnis van den Master of the Rolls, met welks advies zich het rechtsgeleerd comité uit het Huis heelt ver- eenigd. Volgens dat vonnis worden de kapiteins van beide schepen schuldig verklaard en moet ieder maatschappij de helft dragen van do scha de dooi; de schepen geleden. KENNISGEVING. BURGEMEES IER en WETHOUDERS van Sneek in aanmerking nemende, dat van de ver gunning om op den verjaardag van Hare Ma jesteit de Koningin zwervers en voetzoekers af te steken, bij vorige gelegenheden misbruik is gemaakt door sommige ingezetenen, die voet zoekers gevuld met kogeltjes en andere schade lijke bestanddeelen in den handel brachten of zelf afstaken, en daardoor andere personen aan gevaar en nadeel blootstelden hebben, met toepassing van art. 117 der al- gemeene Politieverordening, besloten 1°. vergunning te verleenen, om op Woens dag 2 Augustus a. s., den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, des avonds na 7 uur zwervers en voetzoekers van volstrekt onschade- l ij ken aard af te steken 2°. den heer Commissaris en de Agenten van Politie te machtigen om, zoodra zij vermoeden dat van schadelijke zwervers on voetzoekers ge bruik wordt gemaakt, de vergunning te ontne men aan de personen, op wie dat vermoeden betrekking heeft 3°. aan de ingezetenen te kennen te geven, dat het gebruik van vuurwapenen en van, alles wat niet onder de onschadelijke zwervers en voetzoekers kan worden begrepen, blijft verbo den en behoort te worden vervolgd en gestraft. Sneèk den 1 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot ontbinding der recht bank te Haarlem herstel van die te Hoorn, wordt gezegd, dat slechts zeer enkele leden zich voor dat ontwerp verklaarden. De overgroote meerderheid verklaarde er zich tegen.. Zonder overwegende redenen wilde men niet terugko- men op het goede beginsel in 1877 aangenomen. el waren er leden, die opheffing van de lechtbank te Haarlem wenschelijk oordeelden, maar zonder herstel van die te Hoorn. De meeste leden acnttm versterking van het personeel der rechtbank te Amsterdam noodza- <e^l)k, maar de voorgestelde versterking werd Rauwelijks voldoende geacht. Het Engelsche Hoogerhuis heeft als opperste gerechtshof eindvonnis gewezen in de bekende ’^ak tusschen de stoomvaartmaatschappij „Neder- and en „Peninsular Oriental Cy.” over de botsing tusschen de Voorwaarts en de Khe- Dezer dagen is bij gebr. Binger te Amster dam verschenen een vlugschrift: „Lichaams oefening,” door mr. R. A. Kerkhoven, oud-in- specteur van het lager onderwijs in Overijssel. Het is een protest tegen de éénzijdige opvoeding der jeugd in Nederland, en het sluit zich aan bij de door den heer Bientjes op te richten Olympia-vereeniging. Als eerste stap, om de regeering té overtui gen dat het een volkswensch is het evenwicht tusschen geest- en lichaamsoefening onzer kinde ren te herstellen, wenscht de heer Kerkhoven aan de regeering het volgende adres te zenden. Aan Zijne Excellentie den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, „üe ondergeteekenden, over tuigd van de dringende behoefte aan een beter evenwicht tusschen geest- en lichaamsoefening bij de opleiding der jeugd in ons vaderland, ver zoeken eerbiedig aan Uwe Excellentie dit volks belang in ernstige overweging te nemen, en maatregelen te doen beramen om, op alle open bare scholen, zoo van lager als middelbaar en gymnasiaal onderwijs, het gewone onderricht da gelijks door lichaamsoefeningen van verschillen den aard, zoo binnenshuis als in de open lucht, te doen afwisselen.” Onder dit adres komen de volgende naamtee- keningen voor Mr. R. A. Kerkhoven, J A. Bientjes, dr. D. Lubach, dr. B. J. Stokvis, dr. B. H. Everts, dr. H. Snellen, dr. A. Heinsius, dr. T. Zaaijer, W. J. Knoop, M. D graaf van Limburg Stirum, jhr. F. de Caseinbroot, dr. J. Bosscha, dr. J. T. Buys, dr. A. D. Loman, dr. A. Pierson, dr. R. J. Fruin, dr. P. Harting, dr. D. Bierens de Haan, dr. J. M. van BemindenII Bouman, 11. G. Roodhixijzen, W. G. Degenhardt, mr. L. W. C. Keuchenius, mr. A. van Naamen van Eemnes en mr. H. E. C. van Kerckhoff. De heer Kerkhoven geeft zijn medestanders in bedenking zich allerwegc onderling te ver staan tot rondzending teekening en recht- streeksche inzending van adressen van adhaesie aan den minister van binnenl. zaken, en om van die inzending en het getal onderteekenin- gen met een kort woord aan hem bericht te doen. 7 Augustus a. s. en de opening voor het publiek den volgenden dag. De politie te Leeuwarden heeft gedurende do afgeloopen kermis een belangrijke zaak in han den gekregen. Een verdacht persoon, die reeds ruim 40 jaar gevangenisstraf achter den rug heeft en pas ver leden jaar het laatst het tuchthuis had verlaten, Johannes Roekoe genaamd, had ih eender kra men alhier onder verdachte omstandigheden en tegen spotprijs eenige prachtige portretalbums verkocht. Na de aanhouding van dezen verdachte heeft de politie door volhardend onderzoek aan het licht gebracht, dat deze albums af komstig wa ren uit een kist, welke in het laatst des vorigen jaars op de spoor weglijn tusschen Zwolle en Hee- renveen Was ontvreemd. Een brievenbesteller uit Sneek, destijds spoor wegarbeider te Steenwijk en neef van den ge vaarlijken Roekoe, is mede gearresteerd en als de hoofddader van den diefstal ter beschikking der justitie gesteld, terwijl een groot aantal goe deren te Sneek uit het water zijn opgevischt en in beslag genomen. Beide personen hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. Aanvankelijk had Roekoe in zijn verklaringen niet verder willen gaan. De politie moest nu zelve maar, gelijk hij zich uit drukte, trachten te weten te komen, waar hij die mooie albums van daan had j het was juist een goed karwei voor haar tijdens de kermis, later echter viel ook hij geheel door de korf. Deze zaak, waarbij een spoorwegdiofstal van grooten omvang aan het licht gebracht, een oud gevaarlijk tuchteling schadeloos gemaakt en bo vendien een sluw postbeambte in handen der justitie geraakt is, mag dus niet van gewicht ont bloot worden geacht. De politie-inspectour, de heer Jacobus Bakker die zich in deze zaak wederom als een ijverig en bekwaam rechercheur heeft doen kennen, heeft, met medeweten zijner chefs, het onderzoek ook buiten deze gemeente moeten uitstrekken. Daar gebleken is, dat te Steenwijk meer dief stallen zijn gepleegd, zijn reeds twee spoorweg beambten aldaar in hunnen dienst geschorst. De le Afdeeling der Friesche Maatschappij van landbouw heeft besloten een zuiver practi- schen wedstrijd te houden, ter verkrijging van de beste zaaitarwe en garst. De bedoeling is, om tegen September a. s. graanhandelaren en anderen tot dezen wedstrijd uit te noodigen, door inzending van 10 of 15 liter wintertarwe en garst. Deze monsters wor den gezaaid op een egaal stuk land, behoorlijk van elkaar afgescheiden en op gelijke wijze ge oogst, terwijl zij bekroond worden van wier monsters het meeste zaad is verkregen van het beste gehalte. Aan elk dezer twee soorten zaad is verbonden een eerste prijs van 40 en een tweede van ƒ20. De afdeeling verbindt zich bovendien, de bekroonden bekend te maken en een beschrijving der proef tegevon. Geschikte stukken land zijn reeds voor dezen wedstrijd beschikbaar gesteld. SNEEK, 1 Augs.. Als vervolg op ons bericht over de aanbeste ding van twee boterfabrieken, kunnen wij thans meededen, dat de bouw der twee fabrieken is gegund aan de heeren Dijkstra en Feenstra te Tzum, voor een som van f69270. Naar wij vernemen, denkt het Bestuur van de lie Afd. van de Friesche Maatschappij van Landbouw eene tentoonstelling te houden op Woensdug 30 Augustus e. k. te Sneek. bladen werd het voorgestdd, alsof het verbod, om de voorgestelde duivenschieterij te Bussum te houden, was uitgegaan van don Burgemees ter, den heer Langerhuizen aldaar, waartoe dan ook het door hem aan de Vereeniging tot die renbescherming te ’s Hage gezonden telegram wel aanleiding gaf. Die Voorstelling is onjuist. Do weigering, om het terrein af te staan, ging uit van de Nederlandsche Harddraverij- en Ren- vereeniging; De Burgemeester van Bussum had zijne toestemming reeds vroeger gegeven, maar nu de bedoelde Vereeniging hare terreinen niet afstond, verviel die toestemming van zelf, van daar het telegram. Naar men verzekert, had ook de Minister van justitie aan de rechterlijke autoriteiten een aan schrijving gericht, om de uitvoering van het plan te beletten. (A v. d. D.) Gedeputeerde Staten van Groningen hebben de gemeentebesturen in die provincie aange schreven, wèl in acht te nemen den termijn, die bepaald is voor de verbetering van de schoollo- calen en hen uitgenoodigd, zoo dit niet reeds is geschied, de bouwplannen voor de verbetering der scholen onverwijld in orde te brengen, ten einde daarvoor de kosten op de begrooting voor 1883 kunnen worden gebracht. Dat het staatstoezicht ook op bewaarscholen nuttig zou zijn, kan blijken uit het verslag der commissie uit den geneeskundigen Raad van Noord-Brabant en Limburg, omtrent hare bevin dingen te Breda, waar de toestand al zeer erbar melijk moet wezen. Van de 13 zoogenaamde maitressen- of breischolen zijn 11 slecht. Aan drie daarvan zijn vochtige open plaatsjes verbon den De meeste kinderen, die deze schooltjes bezoeken, hebben ter nauwernood den leeftijd van 3 jaren bereikt. Niettegenstaande het bij het persoonlijk onderzoek der commissie warm was, en dus van al die verblijven de deuren ge opend waren, was de lucht daarin onverdraag lijk. De meesten der houderessen waren wedu wen. De commissie merkt bovendien op, dat het schoollocaal tevens diende tot slaapplaats en dat meestal daarin een kachel om te koken aanwezig was. De urine liep bieren daar vrij over den vloer en men zag wichtjes vastgebon den op een stoel, anderen lagen op den grond te slapen. De indruk, dien die holen van men- schelijke ellende teweeg brachten, was treurig. Van onderwijs was natuurlijk geen sprake. Men leest in de N. R. Crt.Na lang te vergeefs gezocht te hebben naar den dader van den in de maand Juni gepleegden diefstal bij den landbouwer Ekkelenkamp te Dalfsen, moet thans gebleken zijn, dat de eigen dochter van den bestolene de schuldige is. Men heeft geld, goud, zilver en kleedingstukken onder den vloer in een kamer verborgen gevonden. De hoogste prijs in de Haarlemsche paa rden- loterij, de vorige week gehouden, is ten deel gevallen aan vier boekdrukkersgezellen van de heeren Vermande Zonen te Hoorn. De commissie van onderzoek, betreffende het vergaan van de Adder, is uit den Haag te Nieu- wediep aangekomen, om den monitor Wesp te bezichtigen, die geheel van denzelfden bouw is. Te Utrecht is de treurige tijding ontvangen van het overlijden te Wiesbaden vandenhoog- leeraar J. J. van Oosterzee. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Ternaard, gem. »V estdongeradeel, mr. F Witteveen, candt.-not. burgemeester van Achtkarspelen, lid der Prov. Blaten van Friesland, kantonr.-plaatsverv. en adv. wonende te Buitenpost. Bij beschikking van den min. van binnenl. zaken, afd. Onderwijs, zijn benoemd in de com missie, in het najaar 1882 belast met het afne- mon der examens, bedoeld in art. 56, onder a. Ier wet van 17 Aug. 1878, in Friesland: tot id en voorz. den schoolopz, in het district Hee- renveentot kden: de schoolopz. in de arr. Beeisterzwaag, L immer, Sneek en Bolsward; tot plaatsverv.de schoolopz. in de arr. Leeu warden, Harlingen, Veen wouden en Heerenveen. Bij het departement van justitie is een wets ontwerp tot beperking van den eed in bewer king. De heer Volck te Utrecht ontving uit Ham- merfest het volgende telegram van dr. Maurits Snellen, leider der Nederlandsche Noordpool- Expeditie „Vertrekken heden morgen (28 Juli) Dicksonhaven alles wel.” De Trambaan van Bolsward naar Harlingen is door commissarissen van den kunstweg goed- 1 gekeurd. In verband daarmede kan worden ge- meld, dat de feestelijke opening is bepaald op den - OE mis- o ummi™ imi! di; nraxs i B I ft ft E ft' I. A ft O tJ R A A T.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1