Mil 11' IIDHRTEÏTIE M)1111 DE i J i HET 1MHH XUIk No. 62 1882. rC 82. Z A T F, K D A G >es. ilSiiOMaiiiiillH 'er at had afgewend.” lijk te slap en te verwijld. I m. ;en e- J 1 -A Maandagochtend is de rammonitor „Haai in j land is het cijfer der plaatselijke begroetingen de haven te Schiedam aangekomen, om de ma- j 1 n - riniers van Nieuwediep, die van /laar met het Uit Rotterdam wordt bericht Naar men verzekert, hebben de duikers, die het wrak van den monitor „Adder” hebben ge vonden, den Minister aangeboden het wrak voor f5000 op het strand te leveren, welk aanbod niet is aangenomenevenmin dat van eene premie van i 10 voor elk lijk, dat door hen uit het Arak gehaald wordt. Ook de te Londen gevestigde „Salvage Asso- ciatiation” heeft aan den Minister van Marine aangeboden, om te trachten het wrak van de „Adder” te ligten. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. de haven te Schiedam aangekomen, om de spoor te Schiedam aankamen, voor de oetenings- tochteu aan boord te nemen. Van het over zee zenden der monitors schijnt dus voorloopig afge zien te worden. In de jl. Dinsdag gehouden zitting der Prov. Staten heeft de commissie voor het rapport van G. S. nopens de adressen, waarbij verzocht werd om het onderhoud van Frieslands zeeweringen over te brengen bij de provincie, hare conclu sie in zooverre gewijzigd, dat G. S. zullen uit- genoodigd worden voorstellen te doen tegen den Het hof té Den Haag heeft uitspraak gedaan in zake den gewezen directeur van het huis van arrest te Middelburg, P. A. Jansen. Hij werd alle en ter zake der niet-vermelding in den door hem overgelegden staat van de uitgaankas van A. R. veroordeeld tot een half j aar eenzame op sluiting en twee boeten van f 50. Van de ove rige punten van aanklacht werd hij vrijgespro ken. Door den verdediger van den veroordeelde mr. Bik, werd onmiddellijk cassatie aangetee- kend. Het 4de congres van leeraars en bestuurders van inrichtingen van blinden, dat te Frankfort gehouden is, heeft de medaille van verdienste toegekend aan den oud-zeeofficier, den heer L. Schuyt Corver te Snoek, voor het uitvinden van een schrijfmachine voor blind geworden personen, waartoe hij zelf behoort, en die algemeen zeer practisch bevonden werd en zeer de aandacht trok. Aan de afdeeling Nederland werd de zorg voor de uitreiking van deze onderscheiding op gedragen in haar eerstvolgende vergadering. Voor de treurige naapers van buitenlandsche misbruiken, die hier ook het laffe en barbaar- sche prijsschieten op duiven zouden willen in voeren, kan het niet zonder belang zijn te ver nemen, dat de heer George Anderson in het En- gelsche Lagerhuis eene bilt heeft ingediend strekkende om de wet tot het voorkomen van dierenmishandeling in dien zin aan te vullen, dat zij het aristocratische vermaak van pigeon shooting evenmin meer toelaten zal als de meer plebeïsche geneugten van cookfighting, ratting enz. De heer Anderson schreef aan de Daily News, dat de duivenslachterij in den laatsten tijd niet alleen ergerlijk is toegenomen, maar dat zij te genwoordig gepaard gaat met beestigheden, over welke een Zoeloe-kaffer zich schamen zou. Ton einde te beletten, dat de vogels blijven zitten wanneer ze uit de til gelaten zijn, steekt men ze' vooraf en speld in het lijf. En om te ma ken dat zij in eene bepaalde richting vliegen, zoodat de meestal even onhandige als laffe schut ters ze beter raken kunnen, rukt men hun een oog uit, of steekt hun de kromgebogen boven snep dwars door de ondersnep. Het ontwerp van den heer Anderson heeft alle kans van aangenomen te worden, zij het dan met in den loop van deze zitting nogen zoo mogen dus de N ederlandsche duivenschieters zich haasten, willen zij met hunne nieuwigheid al niet uit de mode raken. Men zou zoo mee nen, er valt uit Engeland op het gebied van sport nog wel iets kloekers, iets mannelijkere in te voeren, dan de geganteerde gruwelen van de pigeon trap. Maar juist voor dat andere zijn onze liefhebbers van duivenslachten vermoede- (A. Rott. Ct.) ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 7a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. om ’t volk over politieke vraagstukken in te Laat de liberale partij dubbelzinnige leuzen, M -„af schaffing der voogdij, die de censuskiezers over de minder gegoeden oefenen”, en wat dies meer zij, verleiden tegen hare beginselen, in het wilde naar een vermeerdering van het aantal kiezers -J grijpen, dan heeft zij daarmede haar dood- ■verstandelijken arbeid op zich neemt van ern stig na te denken over de ware beteekenis van haar beginsel en de gevolgtrekkingen ten aanzien van het practisch regeeringsbeleid, welke uit dat I beginsel voortvloeienwanneer zij voorts I want die arbeid in de studeerkamer is niet ge- noeg met vaste hand en zonder aanzien des per- soons de vrijbuiters verbant, die zich in liberale Uniform als anti-clericale of radicale partijgan gers aanstellen, dan kan zij binnen enkele jaren haar gedaald aanzien herwinnen. Eu alleen daardoor zou zich voor Nederland het uitzicht openen op geleidelijke ontwikkeling van het goe- de wat Thorbecke tot stand bracht. Wat de toekomst zal brengen, indien de libe- rale partij den weg, die prof. Spruyt ten goeden v,,eg acht te zijn, niet op wil, is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen. Maar waarschijnlijk eerst een periode, waarin de antirevolutionaire Partij, ’t zij alleen, ’t zij met de katholieke ver- bonden, aan het bewind komt. En dan, als de kerkelijke hoeren duidelijk getoond hebben, hoe veel moeilijker het is te regeeren dan oppositie te voeren, staat ons dergelijke heftige strijd om het gezag tusschen de kerkelijken en de radica len voor de deur, als thans reeds in Belgie en Frankrijk heerscht, waar de burgeroorlog zich pp den duur moeilijk kan laten wachten. Bij zulk een toestand zou het kalme en eenigszins nuchtere Hollandsche volk, dat zich niet zoo ge- makkelijk als andere volken met fraaie woorden laat paaien, denkelijk wel tot een soortgelijke conclusie komen, als waartoe E. von Hartmann dezer dagen voor zijn vaderland kwamhet drij ven van al de partijen is hoogst verderfelijk voor den staat; en dat hij nog niet wankelt op zijn grondvesten is alleen daaraan te danken dat hij gesteund wordt door den Keizer en Bismarck, die buiten en boven de partijen staan, en meer te zeggen hebben dan alle partijen te zamen. Prof. Spruyt besluit met de volgende sombere beschouwingen „Vergeleken met de souvereiniteit van het on verstand, waartoe het algemeen stemrecht ons thans noodzakelijk leiden moet, en met de re- geeringsloosheid, waai toe het gemakkelijk leiden kan, is niet alleen het ernstige koningschap maar zelfs het Caesarisme van een overweldiger een gelukkige toestand. Het laat althans de moge lijkheid open voor iets goeds; het ontslaat den burger van staatkundige bemoeiingen, zoodat hij zijn krachten onverdeeld aan iets anders wijden kan. Waar daarentegen de partijen een strijd om de macht voeren als in Frankrijk en Belgie, daar bemoeit zich de politiek met alles, en ver pest zij alle levenskringen met hare domme voor- oordeeïen en blinde bekrompenheid. En de ver standige lieden kunnen zich daar niet eens ge heel en al aan de politiek onttrekken, zoo zij niet willen dat het onverstand en de razernij der volksleiders alle perken te buiten ga. Met zulk een toestand vergeleken, is zelfs de regeering van Napoleon III nog een zegen. „Moge de liberale partij, nog bij tijds tot in keer gekomen, ons bewaren voor dion eeuwig- durenden kringloop tusschen regeeiingloosheid en dwingelandij, waartoe de practische toepas sing van de leer der volkssouvereiniteit leiden moet! Wij genieten in Nederland nog altijd de zegeningen van de grootst mogelijke vrijheid bij vrij goed gevestigd gezag en streng gehandhaaf de orde. Een verstandig regeeringsbeleid om de bestrijders van onze staatsinstellingen zooveel mogelijk te bekeeren, en vooral hare Laodiceesche aanhangers in warme vrienden te veranderen. Een krachtig, goed gewapend, goed aangevoerd leger, om te voorkomen dat deze of gene bui- teulandsche staatsman, wanneer de stand van het diplomatieke schaakspel zulks voor hem wensche- lijk maakt, door een militaire promenade een eind maakt aan het vervelend schouwspel, dat ons politiek geharrewar aan Europa zou aan bieden, indien Europa er zich niet reeds lang geleden al geeuwende van had afgewend.” UIT DE PERS. De vraag, welke houding de liberale partij in den tegenwoordigen stand van zaken moet aan nemen, heeft aan prof. Spruyt te Amsterdam een uitvoerige beschouwing ontlokt, welke dezer dagen in een reeks artikelen in de N. R. C. werd opgenomen. De conclusie, waartoe hij komt wordt aldus gesteld „Wanneer het Nederlandsche volk duidelijk gesteld wordt voor dit dilemma: of inkrimping van het gebied der staatsbemoeiing en daardoor de kans op verzoening met een deel der zooge naamde kerkelijken, die in sommige opzichten bij ons de echt liberale leer met moed, stand vastigheid en groote geldelijke opofferingen ver dedigen, óf uitbreiding van de grenzen der staats macht naar het recept van Kappeyne wel te verstaan Kappeyne, den redenaar van 24 Nov. 1874, want de minister Kappeyne heeft nooit veel lust getoond de plannen van zijn hoogdra- venden alter ego te verwezenlijken dan zal de oovergroote meerderheid der liberalen zich voor de eerstgenoemde politiek verklaren. Som mige van de toongevende liberalen zullen moeten erkennen, dat zij over de „schoolquaestie” even beginseloos en onnadenkend gesproken hebben, ■als zij thans in zake de „kiesquaestie” doen. Een kleine-schaar liberalen met min of meer socialistische neigingen zal de tegengestelde keus doen. Waar de heer Kappeyne blijven zal, kan niemand vóórspellen. Hopen wij dat hij zich wijde aan de advocatuur en aan de studie van het Romeinsch recht. „Be leuze, die de liberale partij naar mijn bescheiden meeaing b j de eerstvolgende verkie zingen stellen moet, is derhalvevolstrekte ver werping van de leden der Kappeyniaansche frac tie. Van eiken candidaat der liberalen moet geëeht worden, dat hij vast o.ertuigd zij van den schidelijken invloed van mr. Kappeyne als politiek min en bepaaldelijk de door hem op 24 Nov. 1874 geformuleerde denkbeelden als hoogst on rjzinnig verwerpe.” Dat er veel kans bestaat de liberale partij die onder Kappeyne met rassche schreden den dwaalweg is opgegaan tot koeren te bewe gen, wil prof. Spruyt niet beweren, maar dat ontslaat iemand die verder meent te zien dm hen tot wier roeping het nu bepaaldelijk behoort I lichten, te waarschuwen. I zich door onbepaalde en I i ■vonnis geveld. Maar wanneer zij moedig den t «.vu van stig na te denken over de ware beteekenis van Gelijk onlangs regds met een enkel woord is gemeld, is in de jongste vergadering van de V ereeuiging van burgemeesters en gemeente secretarissen in Friesland uitgebracht een rap port over den financieelen toestand van de ge meenten in die provincie sedert 1881. Aan dat belangrijke stuk zijn toegevoegd eenige tabellen, waaraan wij het volgende ontleenen 1°. In nagenoeg alle gemeenten van Fries- gedurende de laatste 30 jaren belangrijk geste gen en over ’t algemeen meer dan verdubbeld, terwijl de bevolking in dat tijdvak slechts inde verhouding van 25 tot 33 toenam. 2°^ In verband met de stijgende opgaven is het cijfer der plaatselijke belastingen in die provincie van f 1,141,500 in 1849 tot ruim f2,057,280 in 1880 gestegen. 3°. Terwijl het geheel vervallen middel der plaatselijke accijnsen, waaruit in 1849 f630,000, dus de grootste helft der inkomsten, werd ge vonden, de bevolking met f 2.50 per hoofd be lastte, zijn daarvoor hoofdelijke omslagen in de plaats gekomen, met een gemiddelden druk van f 4,40 per ingezeten (het laagst in Engwirden, f 0,59, het hoogst in het Bildt, Dokkum, Fer- werderadeel en Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde, f6, te Leeuwarden f5.25). 4°. De uitgaven voor het armwezen verdub belden sedert 1880 in de gemeenten Achtkars- pelen, Engwirden, Franeker en Oostdongeradeel, vermeerderden in 25 gemeenten min of meer belangrijk, verminderden in 10 gemeenten, en bleven stationnair in 4 gemeenten, terwijl in 1 gemeente (Bolsward) in al die jaren niets voor armwezen uit de gemeentekas werd betaald. De afschaffing van het restitutiestelsel heeft, over het geheel, in de steden gunstig gewerkt. 5°. De uitgaven voor het onderwijs nameu toe2 maal in 9, 3 maal in 6, 6 maal in 4, 7 maal in 2, 8 maal in 3 gemeenten, 9 maal in 1, 10 maal in 1 en 12 maal in 1 gemeente. Toonen nu deze cijfers de buitengewone toe neming van de gemeentelasten in Friesland aan en den zwaren druk, die daardoor op de inge zetenen wordt gelegd, dit wordt nog duidelijker uit eene vergelijking met andere provinciën, welke op de medcdeeling dezer resultaten volgt. Het rapport treedt tevens in een onderzoek naar de oorzaken van dezen hoogst ongunstigen toestand en in beschouwingen over de middelen om daarin verbetering aan te brengen. Die middelen zouden zijn 1°. Overneming van sommige uitgaven der gemeenten ten laste van het Rijk. (Kosten van den burgerlijken stand en van de politie). 2°. Verhooging der gemeente-opcenten op de grondbelasting der ongebouwde eigendommen van 10 tot 30. 3°. Verhooging van het rijkssubsidie in de kosten van het lager onderwijs van 30 tot 50 pet. 4°. Toekenning aan de gemeenten van de ge- heele opbrengst der personeele belasting. 5°. Heffing van tien opcenten op eene in te voeren rijks inkomstenbelasting, met afschaffing der gemeentelijke hoofdelijke omslagen. 6“. Overneming in onderhoud door de pro vincie van de gemeentelijke kunstwegen. Bij toepassing van de sub I0.—41. voorgedra gen middelen zou het bedrag van den hoofde- lijken omslag per hoofd worden verminderd o.a. in het Bildt van f 6 tot f 4.50, Bolsward van f 1.10 tot nihil, Dokkum van f 6 tot f 3.50, Fer- werderadeel van f6 tot f3, Franeker van f3,40 tot fl, Harlingen van f4,30 tot f 1,70, Hinde- loopen van f3.80 tot f2, Leeuwarden van f 5.25 tot f4.85, Sloten van f3.05 tot fl, Sneek van f5.90 tot f3.30, Stavoren van f 1.47 tot nihil, Workum van f5.25 tot f2.90, Ylst van f3.10 tot f0.80. 1 ta, 88 I ft E X E /I I I in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1