ams- H mimB'TiHiiD w in T L j® ■Ml BMSSmi SS 1 1 J 31 No. 63. Z E V E N-E N-D ER.TIQSTE J A 1882. B I X N K X fl; A i>. over zijn schouder te kijken. 9 te brengen. MB! ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te 1 vernemen bij den Uitgever. P> 11- \l Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. E- ,8- sen iar agt her a s a ü- jd u. re e j- !- 1- 1 k fel De Noord-Hol- Maar „den Ameri- „Een drommels glad aanmerking kan komen, omdat onmogelijkheid moet worden be schouwd met zóo weinig kosten de 1,600,000 kilogram zware Adder te lichten en op strand De weduwe C. S. te Makkinga is door de Recht bank te Heerenveen veroordeeld tot 7 dagen celstraf, omdat zij aan drie jongens beneden de 16jaar sterken drank verkocht zouder vergunning. Vrijdagmiddag zijn tusschen de Hooibrug en Papelaan aan den Muiderweg te Amsterdam twee stoomtrams op elkander ingeloopen. Aan het materieel is belangrijke schade toegebracht. De machinist is licht gekwetst. Deze botsing wordt ten stelligste geweten aan onvoorzichtigheid van den machinist. Zonder op den wisselstand acht te slaan reed hij op het verkeerde spoor door. Het voornemen van eenige beeren, om Vrij dag te Bussum een schietwedstrijd te houden op duiven, welk plan door het gansche land een kreet van verontwaardiging over het wree- de schouwspel deed klinken, is op last van den Minister van Justitie verhinderd. De advocaat mr. Jolles, een brigadier en 20 rijksvelwachters zijn daartoe noodig geweest, want de heeren wilden hun plan doorzetten, hadden alles voor hun onmenschelijk feest gereed gemaakt en ga ven zich eerst gewonnen toen zij zagen, dat zij voor de overmacht moesten wijken. Geenszins schijnen zij echter hun plan voor goed opgege ven te hebben, want zij hebben per telegraaf aan den Minister bericht, dat zij thans Zondag den verijdelden wedstrijd zouden houden. Men'mag zich verbazen over de wijze waarop in dezen het openbaar gezag wordt getart en dat door mannen die een beter voorbeeld be hoorden te geven, die behoorden te beginnen zich te onderwerpen aan het gezag, om daarna hun recht te zoeken tegen den Minister, die misschien een verbod uitvaardigde, dat wel door ieder weldenkende wordt toegejuicht, maar waar van nog niet gebleken is of ZEx. recht had al dus op te treden. Ook jl. Zondag zijn zij door de openbare macht verhinderd in hun voornemen. In Nederland vindt men blijkens mede- deeling in de Staats-Crt. 1,126,300 H. gras land, 863,000 II. bouwland, 772,300 H. woeste gronden, 233,300 H. bosch en 133,400 H. wa teren. Dus bijna evenveel woeste grond als bouwland! En dat in ons volkrijk vaderland, waar, bij overvloed van kapitaal, zoovelen door den honger worden uitgedreven naar Amerika. Bevestigd wordt, dat de dalende prijzen der landerijen aan de slechte uitkomsten van het landbouwbedrijf moeten worden toegeschreven. Grasland was minder onderhevig aan teruggang dan bouwland. Medegedeeld wordt verder, dat de koopprijzen in Groningen de helft, de huur prijzen */5 lager waren dan voor eenige jaren. In Haskerland daalde de koopprijs in 1880 van f2000 tot f1600 en de huur van f80 tot f60. Als het geen officieel verslag was zou er aan de juistheid dier laatste cijfers getwijfeld kun- ïien worden. Van de 100 landgebruikers was het aantal eigenaars in Groningen 89, in Friesland 49. Naast Zeeland, waar dat cijfer 48 is, vindt men dus in onze provincie de meeste huurboeren. Genemuiden is in den nacht van Zaterdag op Zondag door een groote ramp getroffen. Opnieuw is een groot deel van die plaats door brand ver nield. Naar men uit Zwartsluis aan de Asser Cft. telegrafeert, zijn de groote kerk met de pas torie, een dertigtal huizen, twintig hooibergen veel schuren door de vlammen in asch gelegd. De oorzaak van deze ramp is onbekend. Uit Kampen, Zwartsluis en andere omliggende plaat sen zijn brandspuiten aangevoerd, die er met de W brandbluschmiddelen van Genemuiden-zelve den volgenden morgen eerst in geslaagd zijn den fei len gloed te dooven. Meerdere bijzonderheden zijn nog niet be kend, maar deze zullen zeker weer een droevig geheel uitmaken van verwoesting en vernietiging door het woedende element aangericht, terwijl de ellende ongetwijfeld groot zal zijn. Deze ramp is echter niet zoo groot, als op 11 en 12 Maart 1868 aan Genemuiden overkomen, toen 140 huizen en 39 hooibergen zijn verbrand, waardoor aan de ingezetenen een schade werd veroorzaakt van f339,725. Met alle reserve maakt het Vad. melding van een gerucht, dat de heer Tak van Poortvliet, tegen heden (Maandag) middag bij Z. M. den Koning op het Loo zou zijn ontboden, welke conferentie in verband zou staan met een opdracht tot vorming van een Ministerie. ne COMMISSARIS van POLITIE te Sneek D maakt aan belanghebbenden bekend, dat de sluiting der koffiehuizen en tapperijen gedu rende de Kermis zal moeten plaats hebben als volgt den 8, 11 en 12 Augustus des nachts ten 3 ure de overige dagen tot de Politie de slui ting wenschelijk acht, terwijl de sluiting door de politie onmiddellijk kan worden gelast bij onge regeldheden of vechtpartij. kunst om ’t nuttige van ’t aangename te binden. Die Amerikaan is een man, van wien wat valt te leeren. Hij verbetert zijn veestapel, het koste wat het wil. Goed succes, vriendMaar neem toch niet al ons vee mede. Uw getal klimt nu reeds tot verscheideoe honderden. Het volgend jaar moogt gij anders gerust terug ko men, en breng haar dan weder mede, ’tjonge wijfje, dat zich zoo onmisbaar weet te maken. Moet zij dan te huis blijven? Nu! dau zullen wij u recht hartelijk feliciteeren. AU right SNEEK, 8 Augs. De Kermis is er ’t is ons op de gebruike lijke wijze aaugekondigd, dat zij haar jaarlijk- sche tiendaagsche compagne heden morgen ge opend heeft maar de kermis-drukte is er nog niet en zal zooals gewoonlijk ook nog wel een paar dagen op zich laten wachten. Wèl verrijst reeds hier en daar, op de daarvoor be stemde pleinen en straten, een houten geraam te, dat binnen korten tijd geheel aangekleed weldra in volle glorie zal prijken, om straks de verschillende kermis-gasten tot een bezoek uit te noodigenwè] werden we reeds ver- gast op de eerste tonen van de amalgama van allerlei strelende geluiden, welke de straat- virtuosen ons gedurende een tiental dagen voor „muziek” zullen verkoopen, maar of er ove rigens op de kermis veel bijzonders te zien en te hooren zal zijn of zij m a. w. veel te genie ten aanbieden en geanimeerd zal wezen, is voor alsnog moeilijk te zeggen. Daarvoor moeten we eerst den tijd afwachten, tot zij behoorlijk toi let gemaakt heefteen kermis en negligé toch is totaal ongenietbaar, zelfs voor den grootsten enthousiast van het oude, maar taaie bestje. Wij zullen dus met onze kermis-revue wachten op het gereed zijn van haar toilet. Intusschen is ’t ons reeds aangenaam te kun nen melden, dat de liefhebbers van het tooneel althans gedurende de kermisdagen zich de ge legenheid zien aangeboden, om reeds dadelijk van den Schouwburg te profiteeren. Het too- neelgezelschap, onder directie van den heer Hart, opent reeds heden avond hare voorstellingen. Moge het met een talrijk bezoek vereerd wor den. De lijn HarlingenBolswardSneek der Ned. Tramwegmaatschappij, werd gisteren, in te genwoordigheid van tal van genoodigden, heeren Burgemeesters, Wethouders en Raadsleden der Uit Edam schrijft men aan de Nieuwe Rot- terdamsche Courant „De Amerikaan” is weder in deze streken Wie hij is Hij schijnt wel een geheimzin nig wezen. Iedereen kent hem als „den Ame rikaan”, maar zijn naam weet niemand. Nu reeds eenige jaren aaneen bezoekt hij om dezen tijd Noord-Holland. Hij verschijnt geheimzinnig. Zijn fraaie, slanke gestalte, met die helder blau we oogen, die iets smachtends zouden hebben, als zij niet zoo hoog opengespalkt waren en voort durend in ’trond speurden; met dat stereotype lichtgrijze costuum en dat kleine grijze mutsje op ’t hoofd, gij ontmoet hem overal. Heden in den Purmer, morgen in den Schermerdan ijlt hij door den Beemster, om straks plotseling te staan op de Hoornsche koemarkt, of nog verder op ergens in ’t Nooiderkwartier. En hij ver dwijnt even geheimzinnig, maar niet zonder overal gevoelige sporen achter te latengevoe lig in de weide van den boer, wiens schoonste koebeest hij scheidt er bezwaarlijker van dan van zijn kloeke dochter in den koppel ont breekt gevoelig in den zak van den boer, die zwaar beladen is met „ponden.” Dat doet de Amerikaan. Waar is hij Terwijl ge u even omdraait in uw hooiland om een Zweedsche lucifer aan te steken en tegen den wind te beveiligen, staat hij eensklaps daar naast op uw weide en heeft onmiddellijk een koe bij de horens. „Hoeveel dat vraagt hij op teemerigen toon. En vóórdat gij er iets van begrijpt, wendt hij zich driftig «tot zijn tolk, die achter hem aan komt kruipen als zijn schaduw „ask him’’ meer niet. De tolk verhaalt u dat dit heer is „den” Amerikaan, die telken jare in Noord-Holland beesten komt koopen van het ware Noordhollandseh-Friesche slag, om het Amerikaansche ras te verbeteren. Een knip oogje van den tolk zegt u genoeg. Gij moogt gerust een goeden prijs vragen. Als boer zijn de overvraagt ge altijd, maar nu nog iets meer dan anders zoo’n Amerikaan kan wel wat mis sen En gij lacht in uw vuisje, omdat hij gek genoeg geweest is juist dien mageren scharmin kel beet te pakken. Indien hij u straks maar niet bedroeft, wanneer gij begint te begrijpen, dat hij met zijn arendblik juist de beste voort- teelster en melkgeefster heeft uitgezocht. Die Amerikaan hij lijkt wel „dul”. Gaf hij niet zeshonderd gulden voor vij f onnoo- zele kalvers, die pas twee-en-vijftig weken tel den Wat een geld heeft die manReden eens aanhij logeert nu al zes weken in het logement te Purmerenddat is iederen dag zoo veel. Hij rijdt heel Noord-Holland door, giste ren was ’tdriemaal inspannen; dat kost geld. En dan die tolk! Nu, hij vertelt je ’tniet, hij is leep, maar pas op’k wou dat mijn vader mij ook Engelsch had laten leeren. Maar de drommelwie is dat Die man kwam altijd alleen, nu heeft hij zoo waar een vrouw bij zich. Zijn geheimzinnigheid rijst. Die vrouw een kleine lieve Amerikaansche met een keurig blauwfluweelen keurslijfje en een stroohoedje, ochom te stelen is een „gare”. Op zijn kamer houdt zij de boeken. Maar wat doet zij nu Daar staat zij op geringen afstand van de koe, die hij bij de horens gepakt heeft u van zoo’n practisch echt Ame- Mr. Godefroi heeft aan tal van kerkelijke in richtingen onder de Israëlieten bij testament gel- delijken steun geschonken. Hij heeft echter de inrichtingen van hervormden en katholieken te Den Haag en Amsterdam evenmin vergeten. Volgens de jV. R Ct. is gerechtelijk beslag gelegd op het gemeentehuis te Havelte en de school te Uffelte (gemeente Havelte), terzake dat de gemeente Havelte nalatig blijft de kos ten te betalen eener door haar gevoerde ontei geningsprocedure, waarbij zij in het ongelijk is gesteld. De vordering liep over een som van i 18. Z. M. heeft, onder dagteekening van 27 Juli, bekrachtigd het door de St ffen-Generaai aange nomen wetsontwerp van den heer de Savornin Lohman tot wijziging van de artikelen 4 en 5 der wet op het lager onderwijs. Aan het departement van marine zijn, naar ’t Vad. verneemt, tal van aanbiedingen ingeko- mon om het wrak van de Adder te lichten. Doch onder de velen schijnen slechts enkele als een ernstig aanbod te kunnen worden beschouwd. Het departement wil blijkbaar ook eerst nadere mededeelingen van den uitslag van het onder zoek van de duikers omtrent de ligging van het schip en verdere bijzonderheden afwachten, eer tot een besluit omtrent het lichten wordt over gegaan. De chef der afdeeling materieel, de kapitein ter zee jhr. A. C. van Haeften, vertrok naar Londen met een opdracht van den minister van marine om inlichtingen in te winnen ia verband met aanbiedingen van Engelsche maatschappijen, die, in bezit zijnde van het noodige materieel, de meeste kansen voor slagen met het moeilijk werk aanbieden, Het hericht in sommige bladen, dat de duiker Weltevreden den minister van marine zou heb ben aangeboden hot wrak tegen een belooning van f 5000 op het strand te brengen, en dat dit aanbod niet is aangenomen, eischt, volgens ge noemd blad, zeker nadere toelichting. Zoo komt het haar althans niet aannemelijk voor. Het waarschijnlijkst is, dat, als het aanbod zóo ge daan is, de deskundige adviseurs den minister wel zullen hebben medegedeeld, dat het aanbod niet ernstig in het als een en haalt fluks een langwerpig boekje uit den zak, ziet het dier scherp aan en krabbelt wat in haar boek. AU right! „Al klaar!” zegt de tolk. De geheimzinnigheid stijgt nog hooger. Straks worden al de beesten geleverd te Pur merend aan den stal. De lange Amerikaan staat op zijn post. „Horoept hij met een langen rek den stalknecht toe, die het beest naar binnen wil brengen. Daar haalt hij uit rijn borstzak een langwerpig boek, opent het, zoekt op de eene bladzijde dan op de andere, legt eindelijk de vinger op een derde. Met kal- men blik monstert hij het dier dan nog een blik op het boek en nall right." Het beest is waardig den stal binnen te treden. De geheim zinnigheid heeft nu haar hoogsteu graad bereikt. „Gosterdunk, daar heb je nu zoo waar het beestroept de melkmeid uit, die gewaagd heeft even over zijn schouder te kijken. Han dig, niet waar, om zoo even een koe te portret- teeren Men kan niet weten. landsche boer is „gauw.” kaan” is hem te vlug af. wijf heit ie.” Wat dunkt rikaansch huwelijksreisje? Zoó verstaan ze de ver- rj i I i Ui U L- .0 0 jr V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1