■l> ffl ABHRTESTIE Bl ID W M l Bij Sijberen Potma DUIZEND BLOEMENGEUR REUKWATER en TOILET-ZEEP van J. G. Boldoot. mmHBwmwiMssfflwsiB. 1882. No. 64. Z E V E N-E N-D ERTIGSTE J Ji :6. 1. ys.viii J i iet hlJ [ei 0. 1: Getrouwd o biitenlabb. n n ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te! vernemen bij den Uitgever. De ondergeteekenden betuigen hunnen l van de geboorte 10 j. ijt- tra jr. 2e 0, Se en, d, W je, te en :e, er tia o. )0 er .er slechts zes dagen oud. Japara, 16 Juni 1882. A. T. COCK. G. M. S. COCK—Verloop. Voorts FIJNE EAU de COLOGNE, ODEURS en ZEEPEN. CORRESP ONDEN TI E. O W E El W E S W E Sf» K. E. VAN GRIETHUIZEN. S. M. van GRIETHUIZEN—Roosdorp. Kraamvisites afgewacht Woensdag en Don derdag 16 en 17 Augustus, ’s namiddag 24 uur. Sneek, 11 Augustus 1882. II. VEEN Hz. en G. H. ten OEVER. ?,nu®k’ h I 11 Augustus 1882. Bellmgwolde De Heer en Mevrouw VEENten Oever, betuigen hunnen hartelijken dank, ook namens wederzijdsche betrekkingen, voor de vele blij ken van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Heden overleed ons jongste lieveling ik- ld uli em ga. ske te len Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. pen van zjjn gezant gedreigd, terwijl hij er bij voegde, dat de Turksche troepen, die scheep gaan, niet voor Alexandrie doch voor Candia bestemd zijn. Er wordt nog onderhandeld over Turkije’s tusschenkomst in Egypte, doch omtrent den stand dier onderhan delingen kon de minister niets me- dedeelen. Wel echter sprak hij over de aange legenheden van het Suez-kanaal. De eenige vraag, die volgens den minister daarbij van gewicht is, is de vraag of het vaarwater open blijft, en dit verzekerde hij dat het geval zou zijn. Er is over geenerlei protectoraat over het Suez-kanaal een overeenkomst getroffen Er is enkel voor gesteld het kanaal te beveiligen door een rege ling, waaraan alle mogendheden zullen deelne men. Aan Lord Dufferin is last gegeven, geen schikking te treffen dan met behoud van den grondslag, zooals die tot dusver vaststond. Voorts wordt uit Konstantinopel gemeld, dat de conferentie Maandag weder een zitting hield en de Turksche gevolmachtigden nu verklaarden de voorwaarden aan te nemen, die de mogend heden in hare uitnoodiging ter conferentie heb ben gesteld. Said-pacha heeft ook aan lord Duf- ferin een proclamatie tegen Arabi toegezegd. De Khedive heeft dan ook reeds ©en procla matie uitgevaardigd aan het Egyptische volk, waarin Arabi verklaard wordt een muiter te zijn. Of die proclamatie echter wel veel zal uitwer ken, moet later blijken. Als echter al die be richten zich nader bevestigen, die beloften ver vuld en die verklaringen nagekomen worden, en als voorts Arabi met zijn fanatieken aanhang, zijn nationale partij, geen hardnekkigen tegenstand biedt, dan is er kans dat de politieke hemel in liet oosten weer wat opklaart. Er moet echter nog heel wat gebeuren eer het zoover is. Het nieuws uit of over Egypte is overi gens buitengewoon schraal en bepaalt zich tot een telegram uit Alexandrie, meldende, dat een der kanonneerbooten, voor Ramleh ten anker liggende, op de voorposten van Arabi vuurde, omdat men deze verdacht van plannen om tegen de stad op te rukken. In Alexandrie zelf schijnt men voor gebrek aan drinkwater te gaan vree- zen en is de bevolking en het garnizoen op rantsoen gesteld. Men weet dat Arabi het ka naal heeft afgedamd, dat Alexandrie van drink water voorziet, zoodat deze ongelegenheid te voorzien was en men reeds op middelen bedacht geweest is om daaraan tegemoet te komen. Engeland en Turkije schijnen het intusschen wer kelijk eens geworden te zijn over de Egyptische quaestie. Uit Konstantinopel wordt althans gemeld, dat de Sultan twee decreten heeft uitgevaardigd, waarvan het eerste de door Arabi uitgevaardig de proclamatie onwettig verklaart en het tweede het ministerie machtigt om met Engeland een overeenkomst te sluiten omtrent de interventie der Turksch-Engelsche troepen in Egypte. Tur kije zal beginnen met 6000 man derwaarts te zenden en dit zou, volgens een depêche uit Pa rijs, reeds gebeuren. Een tweede legerkorps van 10,000 man zal echter weldra volgen. In de heden (Donderdag) uit Konstantinopel en Londen ontvangen telegrammen, wordt een en ander nader bevestigd. Frankrijk heeft weer een ministerie. De President der Fransche republiek stelde blijk baar te veel belang in zijn vaderland en in een geregelden gang van zaken aldaar, dan dat hij, zooals een Koning in het land der Hotten- totten zou doen de staatsmachine bijv, drie maanden lang door demissionaire ministers zou laten drijven, terwijl hij-zelf zich in het land der Vuurlanders ontspande van zijn staatszorgen 1 De Grévy heeft het algemeen belang als hoogste wet beschouwende niet gerust alvo- Te Bussum is 11. Donderdag f 5000 en Zatur- dag f 10,000 aan entreegelden ontvangen. zien. Een meer stil, maar daarom door velen niet minder geliefd genot, wordt den kermisbe zoeker aangeboden in het fraaie panorama van den heer Dobbelare, terwijl een nieuw kermisver maak voor jong en oud: Xhaftaire's dubbele pleizier-Tramway of dubbel Paardenspoor, even als zijiï welbekende voorganger en concurrent: de dubbele Velocipède-circus van Reinhart en, KaiSer, zeker menigeen zal uitlokken om eens een toertje meê te maken in die net ingerichte circussen. Overigens bieden op het kermister rein nog verschillende kleinere tenten in bonte mengeling haar meer of minder bezienswaardigs aan, alle hopende op een druk bezoek van kijk grage en gulle kermisgasten. Dat het dezen ook weer niet ontbreekt aan de gelegenheid, zich te midden der kermisvreugde wat te restaureeren, behoeft niet gezegd. Gelegenheid te over om den smaak te streelen door zoet en zuur en ver dere versnaperingen Ook de Sociëteiten en Café’s hebben zich zoo veel mogelijk bejverd, door het geven van flinke concerten zoowel als door het engageeren van muziekgezelschappen, hunne leden en bezoekers het verbijt in hunne uitspanningslocalen zoo prettig en aangenaam mogelyk te maken. Voor ’t overige biedt een vrij talrijke rij kramen, met allerlei fraaie artikelen voor jong en oud, de kijk- en koopgrage kermis-bezoekers een keuze te over voor het icoopen van een kermis-geschenk- je, waarmee men vooral de kinderharten zoo vroolijk een dankbaar kan stemmen. Wij sluiten onze vluchtige kermisrevue onze beperkte ruimte laat geen verdere uitwei dingen toe met den wensch, dat onze ker misvreugde zich moge kenmerken door dien op- gewekten vroolijken geest, die elk genot ver hoogt en die, wars van ruwheid en losbandigheid, de feestelijke stemming ten einde toe weet te bewaren, zonder tot buitensporigheden te leiden, waarover men later zou moeten blozen. Ieder amuseere zich dus zooveel mogelijk, maar hij zorge, dat zijn genot ook wezenlijk genot blijve! Wij spreken dien wensch met te meer aandrang uit, nu we, tot ons leedwe zen, van verschillende kanten vernemen, dat er m den afgeloopen nacht schandelijke baldadig heden zijn gepleegd aan enkele tenten en kra men on zelfs aan huizen van ingezetenen, ’t Zou zeker zeer te wenschen zijn, dat de politie de schuldigen wist uit te vinden en dergelijke bal dadigheden voortuin te voorkomen. Voor de vacature van leeruur aan onze departements-Gymnastiekschool, zjjn voorgedra gen (aiph. gesteld) de heeren K. Hoeve te Am sterdam, T. Keijzer te Groningen en Visser te Elburg, uit welke voordracht, na vergelijkend examen, eene keuze zal moeten worden gedaan. OVERZICHT, De beperkte ruimte, waarover wij heden te beschikken hebben, noodzaakt ons beknopt te zijn in onze buitenlandsche revue, waarbij onze lezers echter niet veel zullen verliezen, daar het nieuws der laatste dagen over ’t geheel weinig belangrijk is. Met genoegen kunnen we echter reeds dadelijk melden, dat de berichten uit het Oosten iets gunstiger luiden, of liever, dat de hoogst ongunstige geruchten der laatste dagen, die elk oogenblik een bloedige botsing tusschen Engeland en Turkije deden voorzien, voor een groot deel tot het rijk der verbeelding behoorden, in elk geval erg pessimistisch gekleurd waren, zoodat enkele daarvan reeds officieel gelogen straft werden. Zoo heeft Gladstone in het La gerhuis verklaard, dat Engeland den Sultan geen ultimatum had gesteld, noch met het terugroe- rens hij een staatsman gevonden had, die zich met de samenstelling van een nieuw ministerie zou willen belasten, ’t Kostte moeite, maar hij slaagde toch binnen zooveel weken, als men in het land der Hottentotten maanden noodig heeft. De Senator Duclerc nam de opdracht tot samen stelling van een nieuw kabinet op zich, ’t welk thans reeds is samengesteld. Hij zelf wordt mi nister-president en minister van buitenlandsche zaken, met Faillières voor binnenlandsche zaken; Deves, justitie; Tirard, financiën; Duvaux, on- derwjjs; Billot, oorlog; Jauréguiberry, marine; Mahy, landbouwCochery, post- en telegraaf- wezenLegrand, koophandel en ad interim open bare werken. Reeds heeft het nieuwe ministerie zijn intre de bij de Kamer gedaan. Zoowel daar als in den Senaat werd een ministerieele mededeeling voorgelezen, in hoofdzaak hier op neêrkomende: Het kabinet zal Frankrijk geen deel laten nemen aan eén expeditie naar Egypte of het Suez-ka naal, doch als Frankrijks belang of eer een an dere houding eischte, onverwijld het parlement bijeengeroepen om het daarover te laten beslis sen. De binnenlandsche aangelegenheden zullen door den minister in de op handen zijnde parle mentaire vacantie nader overwogen en daarna met medewerking der Kamer in vrijgevigen zin geregeld worden. Nog een ander doel heeft het kabinet zich gesteld, namelijk om nadere aan eensluiting tot stand te brengen onder de ver schillende groepen der republikeinsche partij en die met elkander te verzoenen, hetgeen zeker het geheele land ten goede zou komen. Het uitvoerend comité voor de internationale en Koloniale Tentoonstelling maakt bekend, dat de besparing op het tarief van plaatsruimte, die het gevolg zal kunnen zijn van een eventueel subsidie der Regeering ten behoeve van de 2e afdeeling der Tentoonstelling, zal komen ten ba te der inzenders, en dat dan natuurlijk zij, die reeds nu hun aanvragen inzonden, daarvan even zoo goed prefiteeren zullen. I De schietwedstrijd op duiven, die, dank zij het I krachtig optreden van den Minister van Justitie I op Nederlandschen bodem werd tegengegaan, zal I nu, naar het N. v. d. 1). bericht, in de nabij heid van Antwerpen gehouden worden, op 14 I of 16 dezer. Een der liefhebbers van deze sports I jhr. Michiels van Kessenich, heeft jl. Zondag op I zijn eerewoord aan den advocaat-generaal Jolles I verzekerd, dat vooreerst in ons land geen dui- I Venschietwedstrijd zou worden beproefd. Mr. J. Kappeyne van de Coppello niet de I oud-Minister, maar zijn neef, advocaat te Am- I sterdam die Vrijdag als rechtsgeleerde raads- I man van de duivenschieters optrad, schrijft aan het N. v. d. D., dat hij uittarting van en verzet tegen de gestelde macht nooit heeft aangeraden Cn nimmer zal aanraden. Te Den Haag is jl. Woensdag aanbestced het L maken van de grondwerken, kunstwerken, bo venbouw van het gedeelte Stavoren-Sneek van den spoorweg Stavoren—Leeuwarden raming f 1,130,800. Tijd van oplevering 1 Mei 1884. Minste inschrijvers waren de hh. J. <1. Bek- ker te Lent en A. D. van Seeters te Nijmegen voor f 1,038,400. SNEEK, 11 Augs. De eerste kermisdagen gingen, zooals gewoon- hjk, vrij stilletjes voorbij, zoodat er van eigen lijke kermisdrukte dan ook nog geene sprake is. De volgende week echter belooft als het 1 weder ons althans gunstig blijft druk te zul len worden en zal vooral ook met het oog °P de feesten der Zeilvereeniging „Sneek" en de volksfeesten van wege de Gymnastiek-Vereeni- I ging „Uitspanning door Inspanning"zeker j tal van vreemdelingen lokken en niet weinig bijdragen tot verhooging eener algemeene feest- l. vreugde. De kermis biedt bovendien dit jaar, in haar bonte verscheidenheid, overvloedig de gelegenheid aan, om zich, elk op zijne wijze én volgens zijn smaak, te ontspannen en te amu seren. De liefhebbers van het tooneel kunnen in de nette schouwburgtent van den heer Hart profi- teeren van de voorstellingen door het goed sa mengesteld gezelschap aldaar te geven, ter wijl het Theatre Acrobatiek et Physiek van den I heer Coppejans, in zijn varieerend programma van kunstverrichtingen eene verscheidenheid aan biedt, welke door velen zoo gaarne wordt ge- Uit Alexandrie wordt aan het D. v. Z. H. per telegraaf gemeld, dat de Engelsche Regee ring van de erfgenamen van Prins Hendrik der Nederlanden heeft aangekocht het door dien Prins te Port-Said gesticht etablissement met bijbehoo- rende terreinen. Gebouwen en gronden zullen door Engeland tot het optrekken van hospitalen enz. worden gebezigd. De koopprijs moet nage noeg gelijk staan met de uitgaven, welke de ontslapen Vorst aan het grondvesten en inrich ten van het etablissement ten koste legde. s\ I BOBBS ■wnrwa I! IX X I A L1M). lU- 10 10 in- Feuilleton en een groot gedeelte van het binnen- en buiten-» landseh nieuws moeten, wegeiis gebrek aan rilimte, achterwege blijven. Ked. hartelijken dank voor de vele bewijzen belangstelling bij gelegenheid van van hun Zoon ondervonden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1