:s f joA-- 1 No. 65. Z R V E N-E N-D ERTIGSTE 1882. N G. J I W1' rs e W O I3 N S Ci- 1G A U G US T U S. s? 30 r, n f ,K "j ;o- itt 15 e or de Dit aid die ror ie- iet ?e- ten jor ,an lo er- jid un in- ADI ERTENTIËN van 1 tat 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te'vernemen bij den Uitgever. als Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. Naar het Vaderland verneemt, heeft Z. M. de Koning, na het antwoord van den heer Tak van Poortvliet, den 10 Aug. de opdracht aan den heer van Lynden van Sandenburg tot een Kabinets formatie vernieuwd. Die vernieuwde opdracht, zegt het Hbld., was door den heer van Lynden blijkbaar voorzien, want hij heeft reeds vóór Donderdag pogingen gedaan, om zijn demissionair Kabinet met een Minister van Financiën en een van Koloniën aan te vullen, ten einde zelf naar Buitenlandsche Za ken te kunnen terugkeeren. Die pogingen heb ben aanvankelijk geen guustigen uitslag gehad, maar uit het vernieuwen der opdracht mag men wel de gevolgtrekking maken, dat het einde der crisis nabij en het Koninklijk besluit over de gewijzigde Kabinetsformatie eerstdaags te verwach ten is. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SweZc, Gelet op de betrekkelijke be palingen van hot wetboek van strafrecht en op art. 117 der algemeene politieverordening in deze gemeente. Brengen ter kennis der ingezetenen dat het bij gelegenheid der op Donderdag 17 Augustus e. k. te houden Admiraal Zeilpartij verboden is, in het openbaar zwervers, voetzoe kers of andere vuurwerken af te steken. Een ieder wordt gewaarschuwd zich hieraan niet schuldig te maken, daar door de politie hier op ten strengste zal worden gelet en de over treders gestraft, Sneek 15 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. In ’t Dbl. van 4 Aug. jl. wordt een oproepingge- daan tot het ondernemen van een „vreedzamen oor log”, tegen de 600,000 bunders onontgonnen grond welke nog in Nederland' gevonden worden. Wie tot de ontginning daarvan de handen wenschen ineen te slaan, worden verzocht zich poste re stante te adresseeren onderbet motto „Ontginning” te Den Haag. De Amst. Crt. verneemt o a. uit ’s Graven- hage, dat de heer mr. K. W. baron van Dedem, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en burgemeester van Hoorn, als Minister van Ko loniën zal optreden. to cylinderdeksels, niet groot. Van rollend ma terieel werd een goederenwagen zwaar bescha digd en van gemengd rijtuig no. 66 en 3e kl. no. 41 de zijwanden ingedrukt. Er waren de kleine kwetsuren buiten rekening gelaten Een postambtenaar deelt mede, dat de niet zonder eenigen ophef aangekondigde „lotsverbete ring” voor de postbeambten in den vorm eener procentsgewijze belooning ter verhooging der tractementen, thans losgekomen is en volgens berekening per gaar bestaan zal ia f 8 voor den directeur, f 6 voor den hoofdcommies, f 2.50 a f 5 voor de commiezen, f 0.50 a f2.50 voor de mindere beambten. Terecht wordt ge vraagd of de Minister eens den spot met de ambtenaren heeft willen drijven. zijden worden toegelichthet rapport zal aan leiding geven tot nadenken, tot gedachtenwis seling de openbare meening zal zich bevesti gen kortom, de grondwetsherziening, nu telkens verdaagd omdat zij niet voorbereid is, zal voor bereid worden. dit jaar geheel zouden moeten spenen van het heerlijk genot, hier een Concert van een onzer beste korpsen te kunnen bij wonen. Toch was dit niet het geval. Aan de kloeke ondernemingsgeest van den nieu wen societeithouder, die daardoor op nieuw getoond heeft, niettegenstaande de groote finan- tieele bezwaren en de risico daaraan verbonden, gaarne iets ten genoegen zijner leden en hunne dames te willen doen hebben wij het te dan ken, dat wij hier konden kennis maken met het uitstekend corps van den heer Kwast, dat hier jl. Vrijdag zulk een hoogst genotvollen avond verschafte aan een zeer talrijk opgekomen pu bliek. De geheele uitvoering van het met zorg gekozen programma was inderdaad uitstekend té noemen, zoowel in de ensemble-nummers als in de solo-partijen. Vooral de solo voor Fluit en Hoorn, van Tittlhet air varié voor Alt Saxaphone van Meijseder en de Rhapsodie Hon- groise no. 2 van Er. Liszt, hebben ons bijzon der toegesproken. De geheele uitvoering bewees trouwens, dat aan het muziekcorps van den heer Kwast een der eerste plaatsen toekomt onder onze stafmuziekcorpsen. Wij roepen hem en zijn corps dan ook een hartelijk „tot weerziens” toe. Men verzoekt ons meê te deelen, dat zich hier eene voorloopige commissie heeft gevormd met het doel, om, ter gelegenheid vau de op 30 Augustus a. s. alhier van wege de 11de Af- deeling der Friesche Maatschappij van Land bouw en Veeteelt te houden Tentoonstelling zoo mogelijk eene flinke harddraverij te organi- seeren. acht verwonden, meest kwetsuren aan bee- nën en voetennl.de Heer Bucker uit Am sterdam, die zijn reis echter kon voortzetten de heer H Postema (Amsterdam), mevrouw Marie Heldoorn, gehuwd met den heer Van Hamelof Van Hanelde heeren J. F. van Saagsveld (Den Haag), D. N. Meyners (Delft), J. C. Sta leman, met vrouw en kind, (Rotterdam). Voor een dame, die ’t zwaarst gewond werd, is de hulp van een Roomsch-Katholiek geestelij ke ingeroepen haar naam is nog onbekend. Voorts nogmej. Brak, die in een woning nabij het station wordt verpleegd. De gewonden werden in de wachtkamer 3e kl. van het station gedragen. Hulp werd ver leend door beide doctoren Langelaan van Voge- lezang en chirurgjjn de Waal Malefijt uit Haar lem ziekenverpleegsters kwamen des namiddags; de hh. Saagsveld en Meijnors zijn, na verbonden te zijn, weer per trein huiswaarts vervoerdook mevrouw Staleman kon vertrekken. De toestand der achtergebleven gekwetsten is ernstig, die van mevr. Van Hamel zeer zorgelijk. De raad van toezicht en rechterlijke autori teiten waren op de plaats van het onheil voor onderzoek in loco. Aan den weg is geen schade toegebracht. De communicatie was ongeveer half drie hersteld. De machinist van trein 9 uit Amsterdam is gearresteerd, maar ook reeds weer op vrije voe ten gesteld, Als een bewijs van verregaand „sang-froid” kan dienen, dat een Amerikaansche dame, die zonder letsel uit den trein kwam, zich onmiddel lijk op den weg neerzette om in haar schetsboek een teekening te maken van het tooneel, dat de weg met de verongelukte treinen aanbood. Dit was trouwens de tweede maal in haar leven dat zij in een trein zat die met een anderen in bot sing kwam. Een later bericht zegt, dat zij eerst den volgenden ihi.o' OD het terrein van lio* on heil kwam schetsen. U I T I) E PER S. De meeste reizigers kennen het alarmsignaal op de spoorwegen nietdrie snel op elkander volgende korte stooten op de stoomfluit, ’t Is zaak daarop te letten. De wagens schuiven in den regel ineen en de banken tegen elkander. Trekt jnen snel de beenen op de bank, dan heeft men althans een kans meer dan anders, dat men zonder kwetsuren vrij komt. De mee ste verwondingen zijn beenbreuken. Uit den boedel van den gewezen notaris de Haan te Wolvega hebben de schuldeischers nog 5 pet. ontvangen, zoodat nu in het geheel slechts 15 pet. is uitgekeerd. (Prov. Gron. Crt.) SNEEK, 15 Augs. Door den keurmeester van vleesch en visch werd Zaterdag, ten huize van Andries de Groot, afgekeurd, het vleesch van een gestorven koe. Door de politie in beslag genomen, werd het dadelijk naar het aschland vervoerd. Heerlijk zomerweder begunstigde jl. Vrij dag avond het Concert, door de Stafmuziek van het 8ste Regiment Infanterie, uit Arnhem, onder leiding van den heer J. A. Kwast Jr., in den tuin van de buiten-societeit „de Harmonie” ge geven. Alhoewel we hier in de laatste twee, drie I jaren bij herhaling het voorrecht hadden, de élite onzer muziekcorpsen te kunnen hooren, zoodat we in dat onzicht reeds eenigszins ver lekkerd werden, scheen het wel, alsof we ons OVERZICHT De Conferentie over de Egyptische aan gelegenheden schijnt nog niet verdaagd te zijn, althans bepaald bericht daarvan is tot nog toe niet ontvangen. Waarschijnlijk wil men het sluiten van de overeenkomst afwachten, waarbij het gezamenlijk optreden van Engeland «n nye geregeld wordt. Dat de Porte in beginsel bereid is om zulk een conventie te sluiten werd reeds gemeld. Intusschen komen er van verschillende zijden berichten omtrent den in houd der door den Sultan tegen Arabi uit te vaardigen proclamatie. Daarin wordt, volgens een depêche uit Londen, verklaard, dat het ee- nige wettige oppergezag in Egypte bij den Khe dive berust. Arabi heeft reeds vroeger onwet tig gehandeld door tegen dat oppergezag in ver zet te komen. Maar hij vroeg toen vergiffenis en heeft die bekomen. De Sultan was daarme de zeer ingenomen en decoreerde hemmaar sedert hervatte Arabi zijn vroegere onwettige gedragingen tegen den Khedive en verergerde zijn euveldaden door vijandelijke handelingen te plegen tegen de oorlogschepen van Engeland, des Sultans vriend en bondgenoot. Daarom ver klaart de Sultan Arabi, alsmede zijn Volgelin gen, tot rebellen en zullen zij als zoodanig be handeld worden. Enkel de Khedive is des Sul tans en des Kalifs vertegenwoordiger in Egypte en hij moet dus worden gehoorzaamd. Engeland heeft alle reden om met zulk een proclamatie tevreden te zijn en als nu de on- derhandelingen over de mditaire conventie even zeer tot een bevredigend einde leiden, kan men het begin der Engelsch-Turksche actie in Egyp te weldra tegemoet zien. De conferentie houdt heden (Maandag) hoogst waarschijnlijk haar laatste zitting, waarin me- dedeeling zal geschieden van de militaire con ventie tusschen Engeland en Turkije gesloten, doch waaromtrent tot heden niets betrouwbaars Wij vernemen zegt de N. Rott. Crt. dat de koopprijs voor het door de erfgenamen van Prins Hendrik aan de Engelsche Regee- ring verkochte etablissement te Port-Saïd be paald is op een millioen Ned. gulden. De naar ’t schijnt officieuse mededeeling van Hand. nopens de minlsterieele crisis, geeft de N R. Ct. aanleiding tot do opmerking, dat zij niet anders had gedacht of de heer Tak zou, gesteld hij werd geroepen, wel middelen vinden om zich te onttrekken. Behalve dat hij in zeer geringe mate hot vertrouwen heeft van de par tij. op welke hij zou moeten steunen, kon het «ogenblik voor hem niet ongelukkiger komen. Oni niet te spreken van het Amsterdamsch Rij n- kanaal, dat alleen genoeg zou zijn om hem nu terug te houden van het aanvaarden van het lewind: tot welke schikking met Frankrijk reeft hij zich den weg niet afge=neden De weigering des Konings om de gestelde voor waarde aan te nemen, zal den heer Tak dan dan ook wel niet ongelegen zijn gekomen. Het zwaartepunt van de zaak ligt echter, naar de N. R. Ct. doet opmerken, in het feit, dat voor de tweede maal de grondwetsherziening tij een ministerieele crisis in den weg is getre den. Men kan die herziening wel verschuiven, naar de vraag rijst of hiermede ook zedelijk de verantwoordelijkheid van de regeering is ge dekt. Meer en meer dringt bij de natie liet besef door, dat het tot een herziening moet ko- Inon en niet alleen de bekende groep, waartoe de heer Tak behoort, maar ook vele anderen wenschen haar, ’t Gaat niet aan zich van de herziening af te maken met te verwijzen naar een onbepaalde toekomst. Wat op den weg der regeering ligt is, vol gens de N. R. Chet benoemen eener staats commissie om een rapport in te dienen over de wijzigingen die in de Grondwet noodig zijn ge bleken. De commissie kon zóo samengesteld Worden dat er, in stadhuistaal gesproken, niets gepraejudiceerd werd. Wat in 1848, toen er nieuwe grondslagen voor het staatsgebouw moes ten gelegd worden, ondenkbaar zou zijn geweest een staatscommissie zonder eenheid zou thans, nu er minder hervormd dan herzien moet worden, geen overwegend bezwaar opleveren. Wel zou over zekere punten zulk een commis sie niet tot eenparigheid komen, maar hoe- ben, en io trokken zijn, liggen verschil Indien de regeering, die na I het onderzoek naar de wijzigingen die de grond- I wet behoeft om aan de eischen van dezen tijd I te blijven voldoen, zou er een stap in de goede I richting gedaan zijn. De zaak zal dan in haar Igeheelen omvang worden overzien, met weten- lBchappelijken ernst worden onderzocht, van alle Omtrent het spoorwegongeluk op de Hol- landsche lijn bij Vogelenzang, brengen de Hol- landsche bladen thans meerdere bijzonderheden. Aan het Vad. is hot volgende ontleend: De trein van 8.41 van Rotterdam, machine „Pega- sus„ machinist Muller, kwam bij Vogelenzang, waarbij groote nationale belangen be- I van Amsterdam, machine n er niet buiten alle partij- de crisis zal op- j beide richtingen door verschillende spoortreinen 1 -J -opne men trein 8 was geloodst, doch trein 9, die op loods had moeten wachten, reed door. nalen kwamen te laat om den. schok te komen. De botsing was hevigde schade aan machi nes was, behalve gebroken buffers en ingedruk- zou over zekere punten zulk een cominis- veel andere punten, die herziening noodig heb- ongeveer kilometerpaal 25, geloopen op trein 9 4-J - „Cerberus”, machinist Bink. Door reparatie van den weg, moest deze in weden, zulk een' staatscommissie belastte met worden bereden; deze moesten een loods De sig- voor- I KER COURM SV SB 53 I S X E X A .V W. BUITEKILAMB. i- 'V ■ft w LT, i. raws-1 ADmmnE blad voor de I aunt ei vllv> Ji<o o - - - e- - -- - I jé» Wsu -Ii.ifciijfcr v, A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1