fflWS- III 1DW1WMU ÏOOR II ■ffllflllWWIDISSIIEWSIIH. No. 67. 1882. I ir o ten is afgezien van het denkbeeld om het Maand je 0. k i- s- I de >lt- ze, en, site in- P- li fe dk do cje we eh .as os 2e 0, Z. M. heeft benoemd tot notaris teGorredijk, gem. Opsterland, E. Heringa Jz notaris te Au- gustinusga, gem. Aohtkarspelen. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter-plaats- verv. in het kanton Bolsward M. van den Bergh ontv. der registr. en dom. te Bolsward her benoemd tot burgem. vanBarradeel C. van Dalsen-Fontein; Menaldumadeel mr. W. A, Berg- sma; Sloten E, A. R. Lichtenvoort Cats. De proc.-gen. bij het Gerechtshof te ’s Hage heeft geen cassatie aangeteekend tegen de uit spraak van 11. Woensdag. De vrijgesprokene, L. J. J. Roland, is Donderdagavond in vrijheid gesteld en heeft per spoor de residentie verla ten. De juistheid der mededeeling, nopens den in vloed der nieuwe wet op de vischvangst in de Zuiderzee, onlangs door ’t N. v d. D. en Hand. gedaan, wordt door iemand uit Huizen weerspro ken. „De wet, zegt hij, is ia het leven geroepen om de in dit bericht terecht genoemde moord- vischyangst tegen te gaan, doch niet om hen, die zich met het vangen van visch voor de men- schelijke consumptie geschikt, bezighouden, broo- deloos te maken of maar eenigszins te benadee- len. Het verbieden dus van de kwakkuul en de wonderkuul, gedurende tien maanden van het jaar, belet volstrekt niet dat in den tegenwoor- digen tijd bot, in het voor- en najaar haring en spiering en gedurende het geheele jaar gar nalen kunnen gevangen wordenneen, de bot- vangst heeft er niets door geleden, de haring en spieringvangst zal er niet door lijden, en ook de garnalenvangst ondervindt geen nadeel, aan gezien daarvoor een vischtuig, zoogenaamde „wij zer bestaat, die even goed en even voldoende is. De eenige, die door het verbod geleden heeft, is de moordvisscherij deze bestond in het ge regeld het geheele jaar vangen van kleine visch- jes, die voor beestenvoeder en bemesting werden aangewend en waarin onderscheidene visschers uitsluitend hun bestaanmiddel zochten, milli- oenen vischjes werden zoo jaarlijks vernietigd, en ik behoef U niet op te merken, dat zulks ongetwijfeld tot ontvolking van de Zuiderzee moest leiden. Het bericht dus, dat het aan de bepalingen der visscherijwet is te wijten, dat er in de laatste dagen zeldzaam bot in Amsterdam was, is on juist, want bot, voor menschelijk voedsel ge schikt, wordt met de knul bijna niet gevangen. De Huizervischventers hebben dan ook geen vischje minder in Amsterdam gebracht dan ge woonlijk, en mocht ’t al waar zijn dat op de vischmarkt minder bot werd aangevoerd, dan moet zulks eerder aan een demonstratie worden toegeschreven van die enkelen, die zich met de bepalingen der wet niet kunnen vereenigen, en daardoor de niet ingewijden in den waan willen brengen, dat daarvan de wet de schuld draagt. Als bewoner van een visschersplaats, waaruit wekelijks ruim 150 schuiten ter vischvangst uit- Mej. Humel,’die bij het spoorwegongeluk te vogelenzang zoo ernstig gekwetst werd, is, blij kens een bercht uit Haarlem, aan de gevolgen b /weken De toestand van de familie Staleman blijft gunstig. I b>e heer C. J. Sickesz, voorzitter van het uit- Voerend comité der Internationale Landbouw tentoonstelling in 1884 te Amsterdam, heeft een circulaire verspreid, waarin hij in de eerste plaats wijst op het groote voordeel dat er voor den landbouw in gelegen is om op een centraalpunt van ons land bijeen te brengen, al wat landbouw en veeteelt in heel ons land vermogen, opdat een groote wedstrijd tusschen landbouwers uit alle gewesten van ons land, onzen landbouw en veeteelt uit hun te zeer gelocaliseerden toestand opheffen. Jaar op jaar worden in de naburige landen internationale landbouwtentoonstellingen geor ganiseerd, waarheen de Nederlander met veel inoeite en kosten zijn vee, zijn zuivel en land bouwproducten heen zendt, maar nog nooit noo- digde Nederland, het landbouwland bij uitne mendheid, den vreemdeling tot een edelen wed strijd op landbouwgebied binnen eigen grenzen uit. En dat men in het buitenland er prijs op stelt, den Nederlandscben landbouw te leeren kennen, dat bewijzen de commission, die Ame nta en Engeland met dat doel reeds tot ons afzond. Daarom kon een goed geslaagde inter nationale tentoonstelling in hooge mate leerrijk zijn voor den Nederlander. Ook dat overwogen do besturen onzer landbouwmaatschappijen, toen zij tot het houden eener internationale landbouw tentoonstelling zich vereenigden. In de tweede plaats vraagt het comité niet alleen groote giften, maar bovenal aller mede- I Werking, dan behoeven de gitten niet groot te i, Z1jn. Met vol vertrouwen roept de heer Sickesz a eu °P> die den Ned. landbouw liefhebben en onze nationale eer ter 1 arte gaat, om deze ten- I toonstelling te ondersteunen. I .Reeds zijn in verscheiden gemeenten eommis- I sien gevestigd om voor dit doel werkzaam te I zijn. Deze commission de behulpzame hand te JJ1G«en, met woord en daad, wordt ten slotte iedereen verzocht. Men zal zich herinneren dat de heer des Amo- Ve van der Hoeven bij het ccnversie-debat in J.e Iweede Kamer (in April 11.) f 10.000 heeft ttgeloofd voor een door den heer van Nispen aan te wijzen liefdadige instelling, zoodra de j 1GGr van Nispen hem kon aantoonen, dat hij dergelijks gezegd of geschreven had, dat in het belang der Europeesche onder la eiUln8'en de Javaan tot proletariër gemaakt 1 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te'vernemen bij den Uitgever. gaan, durf ik u de gulle verzekering geven, dat de bepalingen der wet hier ten zeerste worden toegejuicht, ja zelfs zou men haar nog strenger wenschen, en wel zoo, dat ook de dwarskuul, die ook tot de moordvischtuigen kan worden gerekend, niet meer dan twee maanden in het jaar werd toegelaten. Zekere B. te Stadskanaal, wiens echtelijk leven niet altijd even effen en glad is, zit thans pre ventief achter slot en grendel voor een zaak, waarvoor de ambtenaar van het O.M. 6 maan den straf eischte. Omdat het wel meer gebeurt, dat de straf bij de uitspraak wordt verminderd, heeft zijn lieve vrouw een schrijven tot don of ficier van justitie te Winschoten gericht, hou dende verzoek om „de straf van haar man niet te verminderen”, daar ze dan zoo zegt ze in dat schrijven „den winter geruster kan ingaan.” SNEEK, 22 Augs. Wat we reeds lang hadden verwacht, is eii.« deljjk tot vervulling gekomen. Onze normaal inrichting nl., die bij de nieuwe regeling ten vo rige jare in de tweede klasse was gerangschikt’ is bij besluit van den Minister van Binnenland- sche zaken, met ingang van den 1 September e. k., geplaatst in de eerste klasse. Tengevolge van dat besluit zal met 1 September e. k. het aan tal vakken aan die bloeiende inrichting worden vermeerderd met het onderwijs in de Fransche taal, de wiskunde, het teekenen en de gymnas tiek. Een en ander heeft eene vermeerdering van onderwijskrachten noodzakelijk gemaakt. Het onderwijs, in de Fransche taal zal worden gege ven door den heer J. C. van Druten, leeraar aan de H. B. S. en het Gymnasium alhierin het teekenen door den heer H. Visser te Joure in de gymnastiek door den heer C. Koorevaer in de wiskunde door den heer J. Bergmans, de laatste reeds vroeger werkzaam aan die inrich ting. levens zal een voorbereidende cursus wor den geopend voor jongelieden van 12—14 jaar teneinde hen voor te bereiden voor het volgen van het onderwijs aan de Normaalschool. Als onderwijzers daarvoor zijn benoemd de heeren J. Visscher en W. Deinum, beiden te Sneek. Wij behoeven er zeker niet aan toe te voe gen, dat de beslissing van den Minister ons ge noegen doet. Daardoor toch wordt niet alleen een vroeger onrecht hersteld, maar de verwach ting gewettigd, dat ook onze Normaalschool, die reeds zooveel jaren tal van jongelieden voorbe reidde voor het onderwijs vak, nu beter dan vroe ger ten zegen van het onderwijs werkzaam zal kunnen zijn. De Rotterdamsche Afdeeling van het Nederl. Tooneel, zal, naar wij vernemen, Zaterdag 2 Sept. e. k. alhier eene voorstelling geven. Voor de liefhebbers van het tooneel zal dit bericht zeker een blijde boodschap zijn, daar het reeds langen, tijd geleden is, dat we het genoegen had den, hier van een onzer uitstekendste tooneel- gezelschappen te kunnen profiteeren. Van de thans aangeboden gelegenheid zal dan ook on getwijfeld een druk gebruik worden gemaakt. Door Burg, en Weth. is tot Concierge in het Ziekenhuis benoemd R. Ringenoldus en Echt- genoote, thans wonende te Hardegarijp. t Harlingen, 21 Augs. Vele stedelingen hebben de gewoonte, wanneer het des Zondags kermis in een naburig, niet al te vér af gele gen dorp is, dit dorp alsdan met een bezoek te vereeren. Zoo is de kaatspartij te Kimswerd elk jaar de aangewezen plaats voor velen onzer ingezetenen, om elkaar daar rendez-vous te ge ven. Alleen de Stoomtram vervoerde gisteren Jannetje Struik doet weder van zich spreken Kostbare voorwerpen, ter waarde van ruim f 100,000, werden in de laatste maanden door haar besteld bij den goudsmid Bosch in de Kal- verstraat te Amsterdam. Herhaaldelijk werden ze aan de juffrouw in bruikleen gegeven, om dat men was overeengekomen, dat de eigenlijke levering niet zon plaats hebben dan tegen gelijk tijdige betaling. De juffrouw is echter in het bezit dor voor werpen gebleven zonder comptante betaling, waarin de heer Bosch aanleiding heeft gevon den eene klacht in te dienen bij den officier van justitie. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Een vrouw met drie kinderen liep Zaterdag, bij het station te Amsterdam, op de sporen van den Gooischen stoomtram, juist toen een trein in aantocht was. Op het waarsehuwingsteeken vau den machinist kon de vrouw niet spoedig genoeg uitwijken, met het noodlottig gevolg dat zij werd overreden en een half uur later den geest gaf. Een der kinderen geraakte eveneens onder de wagens, doch kwam ongedeerd weder te voorschijn. 12 Juli twee citaten uit zijn eigen nummers f van 23 Sept 1865 en 24 Juni 1866, toen de blad in een Weekblad te veranderen, neer van der Hoeven hoofdredacteur was, over- gedrukt, in het eerste waarvan men leest„Laat ons erkennen, dat de invoering van den indivi- dueelen grondeigendom het proletariaat uitbrei den zal, en dat die uitbreiding als een hoogst wenschelijke zaak moet worden beschouwd,” ter wijl in het tweede herhaald wordt„dat tot ont wikkeling van de Javaansche maatschappij en tot vorming en instandhouding van groote on dernemingen op Java eene klasse van proletariërs onmisbaar is.” In antwoord op die citaten schrijft de heer Des Amorie van der Hoeven aan de N. Roti. Crt., dat hij nooit iets anders heeft verkondigd dan Een gezonde maatschappelijke toestand is ook op Java niet mogelijk zonder verdeeling van ar beid. Zoolang het gemeentelijk grondbezit met telkens herhaalde verdeeling in het belang, van hoeren- en cultuurdiensten en van de in- landsche hoofden gehandhaafd en uitgebreid wordt ook tegen den wensch der bevolking zoo lang deze nagenoeg uitsluitend blijft bestaan uit zeer kleine landbouwers, die voortdurend verkee- ren op de grens van ellende en hongersnood zoolang zich daar geene vaste klasse van hand werkslieden en daglooners vormt, gelijk die in elke wel geregelde maatschappij wordt aange troffen zoolang zal ook de onmisbare voor waarde blijven ontbreken van vooruitgang en ontwikkeling, zoolang zullen voor geen groot werk van openbaar nut, voor geen groote on derneming van landbouw oi nijverheid waarlijk vrije arbeiders te krijgen zijn. En nu moogt gij voegde ik er zoowel in mijne bedoelde artikelen als in mijne rede van 21 December 1876 bij die daglooners en werklieden „pro letariërs” noemen, die naani is mij onverschillig, mits het vaststa dat zulke proletariërs er onein dig beter aan toe zullen zijn dan thans de groote meerderheid der landbouwers. Naast deze is een vaste klasse van vrije daglooners ook op Java een vereischte voor de maatschappelijke welvaart. En nu vraag ikof deze redeneering, welke ik zonder eenige reserve blijf voeren, eenige de minste overeenkomst heeft met de mij toegoschre- ven stelling, „dat de Javaan moest gemaakt wor den tot proletariër, juist met het doel om Eu ropeesche ondernemingen te doen bloeien” (woor den van den heer van Nispen op 28 April 1882, Hand, bh 10631. Eene stelling, die wel niet anders kan beteekehen, dan dat ik de Javaansche bevolking zou hebben willen onteigenen ten voor- deele van Europeesche particulieren Het oordeel daarover laat ik met vertrouwen aan eiken denkenden lezer over. Den Haag, 18 Aug. 1882. Des Amorie van der Hoeven. Te Amsterdam is overleden de dichter en letterkundige J. L. Wertheim. Hij werd gebo ren in 1839 en schreef onderscheidene novellen, terwijl hij zich in de laatste jaren bijzonder ver dienstelijk maakte voor ons nationaal tooneel door het overbrengen van eenige schoone lettervruch ten o. a. van Frangois Coppée. De in de vorige week te Amsterdam gehouden vergadering der Vereeniging tegen de Kwakzal verij was vrij druk bezocht. De toestand der kas is gunstig en het ledental toenemendehet bedraagt nu 473. Aan een commissie van vijf leden, onder wie een advocaat, is het ontwerpen van statuten 'opgedragen. Een bepaling van grenzen voor hetgeen is te verstaan onder „kwakzalverij” bleek onmogelijk. Wegens gebrek aan stof en om de groote kós- - li I W EXL A i. 'V V .s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1