■MS- H ABTOimiE BLA» Ï00R DE ffllffllMWlWfflMmTSJB. No. 68. Z E V E N-E N~D E R T I G S T E 1882, TO I del T ■ro.»aBW et 0 I al'- 2 van het besluit van Gedeputeerde Staten stitie, pen is. a J i e 0 v. ie g, te d. Ic- e- tn a o 0 ;r 11 ia, ts- ,n- :k- ,ts, >er ie- >0 Io A q I on bestuur der gem lente-gas abriek. I 11 v'm2„ I teur-Boekhouder der gemeente-gasfabriek. den gasprijs. De „n.illioenenjuffrouw” (mej. Jannetje Struijk) is Maandagnacht, om 12 uur, te Rotterdam' in Vermoedelijk zal dat onderzoek zich ook wel uitstrekken tot hetgeen de verdachte vroeger heeft verricht, de beruchte erfeniszaak en Wat daaruit is gevolgd.” Dat de drankwet het gebruik van „vuurwa ter” krachtig tegengaat, is bekend. Dat zij bo vendien medewerkt om de vervolgde tappers tot would-be-rechtsgeleerden te vormen, bleek bij de behandeling voor de Rechtbank te ’s Gravenha- ge van de vervolging van een persoon, die vroe ger te Ter Aar tot het tappersgilde had behoord. Toen het O. M. f 10 boete tegen hem had ge- ëischt wegens het schenken van drank zonder vergunning aan twee personen, hield de tapper een pleitrede, waarin hij zijn eigen wetsovertre ding trachtte te dekken door de strafbaarheid aan te toonen van de twee gelagmakers, die drank gebruikten, wetende dat de schenker ver gunning miste, en door Burg, en Weth. zijner gemeente van nietnakoming hunner wettelijke verplichting te beschuldigen om hem in kennis te stellen van de weigering of onthouding van vergunning. Bovendien beriep hij zich op art. 28 der wet, waarschijnlijk om daaruit af te lei den, dat hem in geen geval vergunning kon wor den geweigerd. Of onze advoeaat-tapper zijn proces zal 'win nen, zal Zaterdag blijken. De onderscheidene afdeelingen der Unie, „de school met den Bijbel”, in Westdongeradeel ga ven eenvoudig kennis aan den burgemeester, van het houden der collecte op 17 dezer. Aan al de afdeelingen werd hierop gemelddat hoc houden eener collecte aan huizen van ingezetenen der gemeente, niet wordt toegelaten, tenzij de ver gunning daartoe aan den burgemeester gevraagd en verkregen is. De collectanten gingen intusschen hun gang, maar werden door de politie namens den bur gemeester in hun voornemen belet, waarop twee hunner zich Vrijdag per telegram gewend heb ben tot den Minister van Binnenlandsche Zaken. Evenals te Westdongeradeel, zijn ook te Bus sum de collectanten voor de school met den bijbel door de politie, uit naam van den burge meester, belet met de inzameling voort te gaan. De Minister van Binnenl. Zaken, wien daar van kennis werd gegeven, zond den volgenden morgen den burgemeester een telegram van den volgenden inhoud: „de collecte voor de scholen met den bijbel mag door niemand verhinderd of bemoeielijkt worden.” SNE E K 25 Augs. Een rund van den landbouwer Flapper te Hommerts is deze week gestorven aan besmet telijk miltvuur. f Westekgo, 24 Aug. Alsof hij den oor log had verklaard aan al, wat nog op den naam van groen en bloemen aanspraak kon maken, zoo heeft de reus uit het zuidwesten hier voor al in de laatste 24 uren huisgehouden, tal van bondgenooten uit den oceaan mede nemende, die hem getrouw in zijn vernielingswerk bijstondeu, zoodat het bij wijlen was alsof er met vurige wagens door het luchtruim werd gereden. De prachtig bloeiende dahlia’s, balsaminen, asters en zoo vele andere kindertjes van vrouw Flora, zwart en onooglijk staan ze daar, alsof de zwar te dood over haar heen gegaan is en haar le vensadem heeft verpest. De 'tarwe en haver op het veld, in- en door elkaar gesmakt, moes ten ze de korrels laten vallen, die, zoo ze niet door de vogelen des hemels worden opgepikt, waardeloos zijn. Hoveniers en warmoeziers blik ken treurig op de van vruchten ontbloote twij gen, de van groen beroofde stokken, die giste- 1. 2. Mededeeling 4 Als voren van 5. Goedkeuring du. Werkhuis, dienst 1881/82. den Concierge van het Gemeentehuis. Men moge den minister Modderman en de pers verwijten, dat zij in den „schietwedstrijd op miiven,wel wat veel eer aan de heeren schutters nebben bewezen, ’t is zeker, dat de laatsteu nok niet vrij te spreken zijn van zekere drukte. H-a duivenschieters verplicht zijn den wed- stiijcl buiten ons land in Antwerpen -te waden, laten zij de mededeeling daarvan voor- I af£aan door de volgende tirade: I Be commissie voor den schietwedstrijd op dui- I 'eu, heeft de eer mede te deelen, dat zij, krach- I een besluit van Z. E., den minister van j u- uie, waarvan de wettelijke grond vergeefs ge- Wht werd in het belang der iu geen enkel op- '^cht bedreigde openbare orde, door de gewapen- e macht verhinderd werd aan haar voornemen ederlaridschen bodem gevolg te geven,” VERGADERING geleden zijn 25jarig dienstfeest bij gemelde maat schappij gevierd. Maandag stond te Utrecht de trein, die te 5.43 naar Arnhem vertrekt, gereed. Terwijl ve le passagiers gezeten waren, en anderen instap ten, kwam de sneltrein, die 5 u. 39 m. van Am sterdam aankomt, met zulk een vaart voor ’t Station aanstoornen, dat er noodwendig vreeselij- ke ongelukken hadden moeten plaats hebben, wanneer niet een wisselwachter zijn naam is Piet Lange, naar men zei naast den chef op het perron staande, geen twee seconden voor de trein passeerde, over den weg was gesprongen en een op de andere lijn gelegen wissel had aangezet, dat hem alleen met gevaar van zijn leven is gelukt. De trein kwam nu op eenige ledigstaande wagens terecht, die minstens 25 a 39 meter verder stonden dan de plaats waar de botsing met den trein naar Arnhem had moe ten plaats hebben. De buffers van den sneltrein braken als glas en vielen in scherven op den grond dé ledigstaan de waggons stoven een gezicht ver vooruit. Of er schuld bestaat, eu bij wien, voor zulk een ontstuimig binnenkomen, is nog niet be kend, maar zeker is ’t, dat er volgens ’t oordeel van allen, die op het perron aanwezig waren, politieagenten, conducteurs en passagiers, gru welijke ongelukken hadden moeten plaats heb ben, wanneer die wisselwachter zich niet zoo flink had gehouden. Zulk een cordaatheid ver dient in ’t algemeen waardeering, dank van de zijde der passagiers, die aan een groot gevaar zyn ontsnapt, maar tevens een milde belooning van de spoorwegmaatschappij.” Machinist eu stoker zouden, naarde N.R. C. meldt, onmiddellijk- geschorst zijn. Blijkens de rekening over 1881 ontving de kas der gemeente Amsterdam in dat jaar f 11.150,951,49 en gaf die gemeente een totaal van t 10.594,707,40 uit. Ter waardeering van het batig saldo van f 556,244,09 heeft men ech ter te weten, dat onder de ontvangsten is uit getrokken bijna twee millioen vroegere saldo’s en ruim 3 millioen buitengewone ontvangsten, en onder de uitgaven daarentegen bijna 4% mi hoen „buitengewoon van allerlei aard.” hechtenis genomennadat door den rechter commissaris, iu tegenwoordigheid van den offi cier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, het getuigenverhoor had plaats gehad. Dat ver hoor was reeds des morgens te 11 uur aange vangen. Voornamelijk werden gehoord de hee- ren Bosch (vader en zoon), zijne dochter en de aanstaande echtgenoot van mej. Struijk. Bij het vernemen, dat zij vocrloopig in hechtenis zou blyven, betoonde de anders onverschillige dame zich ten hoogste ontroerd. De heer Bosch, die voor f115,000 in de zaak is betrokken voor geleverde juweelen, had zijne belangen in handen gesteld van mr’. Rud. B. Benjamins te Amsterdam. Men leest in ’t Handélsblad „In de mededeeling omtrent de aanhouding, is ten onrechte gezegd, dat de heer Bosch in de zaak is betrokken voor geleverde juweelen. Die juffrouw is namelijk juist in hechtenis genomen, omdat zij juweelen zou hebben gehouden, die niet waren geleverd, maar haar voor eeuige ©ogenblikken op haar verzoek in bewaring waren gegeven. Omtrent de aanleiding der aanhouding verne men wij het volgende: lu de laatste maanden kocht J. S. veel en contant bij den goudsmid Bosch in de Kalver- straat. Zij besteedde daar ongeveer f 7000, zoo- dat de heer Bosch niet aarzelde kostbaarheden te bestellen vooreen verkoopswaarde van ff 15.000, die eveneens contant zouden worden betaald. In het begin van Juli werden de voorwer pen vertoond. De juffrouw vond ze prachtig en kreeg herhaaldelijk vergunning van den heer Bosch om ze te dragen, ook op reis, maar steeds in gezelschap van den zoon des heeren Bosch, die de kostbaarheden niet blijvend uit handen gaf zonder betaling. De betrekkingen bleven echter zeer vriendschappelijk, zoodat zelfs mej. Bosch bij mej. Struik, toen op de Leuvenhaven te Rotterdam wonende, uit logeeren ging. Op 24 Juli zou de levering plaats hebben. De heer Bosch Jr. was met de kostbaarheden ineen verzegeld pakket den avond te voren uit Am sterdam vertrokken. De broeder van mej. Struik werd met f 100,090 uit Apeldoorn mede verwacht. Toen de heer Bosch in het huis op de Leu venhaven kwam, was mej. Struik nog te bed. Hij werd echter in de slaapkamer toegelaten, waar hij op verzoek het kistje even in een bloem vaas nederzette. Hij kon wel niet anders dan gevolg geven aan de vriendelijke uitnoodiging om even in de kamer daar naast te gaan, daal de juffrouw zou opstaan om de zaak te regelen. Toen hij terugkwam, was er geen kistje meer in de bloemvaas en de juffrouw verklaar de dat hij het niet terugkreeg, maar dat ’t geld „goed” was. Het zou wel in orde komen. Nu ■ontstond een hevig tooneel, dat ook werd bijge woond door den heer Hoetink en mej. Bosch en bij welke gelegenheid niet alleen slagen vie len, maar Jannetje zelfs het leven van den heer Bosch met een geopend scheermes bedreigde. Na dit tooneel deed de heer Bosch vergeef- sche pogingen zijn kostbaarheden, die hij niet geleverd had, maar die hem ontfutseld waren, terug te krijgen. Niets hielp. Hij trok naar Apeldoorn, naar Zutphen, naar Amersfoort, al tijd op het zeggen van juffrouw S., dat daar het geld zou worden betaald, maar ’t baatte niet. De kostbaarheden waren spoorloos verdwenen, maar de betaling bleef achterwege. Zoo althans luidt het verhaal van het gebeur de, waaromtrent het gerechtelijk onderzoek wel het juiste zal aan. den dag brengen. Want op die gebeurtenissen volgde een aan klacht bij den officier van justitie, en thans is de zaak te Rotterdam in onderzoek. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Zaterdagnacht is op den Ouden Schevening- schen weg het volgend geheimzinnig tafereel vertoond. Een rijtuig met bezoekers en bezoek sters van Pulls Fète de nuit werd, van het Vic toria theater stadwaarts keerende, achterop ge reden door een ander rijtuig, waarin zich een heer en een dame bevonden, die den koetsier duchtig aanspoorden het eerste in te halen. Toen dit bijna was geschied zou uit het laatst volgen de rytuig een voorwerp naar het andere zijn ge worpen, waarop een knal volgde, die op een re volverschot geleek. Den koetsier werd gelast onmiddellijk om te keeren. Later werd deze aan het tolhuis door de politie, die van het gebeurde was onderricht, aangehouden en kon hij de daders aanwijzen. Deze, door de politie in verhoor genomen, verzekerden een stuk klein ontplofbaar vuurwerk in het rijtuig te hebben geworpen. De autori teit onderzoekt in hoever dit beweren geloof verdient en in deze zaak ook wellicht een aan slag uit minnennijd in het spel is. Bij een nader ingesteld onderzoek, is ge bleken, dat er geen revolverschot is gelost, maar alleen met een zoogenaamden voetzoeker gewor- d avond is een spoorwegwachter van it!1 d. Rhijnspoorweg, post hebbende aan de sselrnondsche Laan te Kralingen, door den sue h’eiu, uit Rotterdam, overreden. Do onge- 1 ^kige werd op gruwelijke wijze verminkt. De ooc volgde onmiddellijk. De man had kort ADI ERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent tel vernemen bij den Uitgever. 'i I van den Gemeenteraad I op Zaterdag 26 Aug. 1882, ’snamidd. 6 Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. J van ingekomen stukken, ènz, Vaststelling der Schutterij-begrooting voor de Stadsreiniging voor 1883. Ier rekening van het Stads Voorstel tot verhooging der jaarwedde van 7- Alsvoren van den Concierge van het Gym nasium. 8. A lsvoren van den ophaler der Schoolgelden. 9- Voorstel tot het verleenen eener toelage aan den heer J. J. van Velzen. 10. Eervol ontslag van den leeraar P. Roorda. 11. Opmaking eener voordracht voor drie leden van het College van Zetters. 12. Aanwijzing van het batig saldo der Stads reiniging, over 1881. 13. Intrekking der verordening op het beheer Wijziging der instructie voor den Direc- 15. Voorstel tot verlaging van BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken bekend, I dat door hen wijziging is gebracht in don I Vaa openbare tot de gerneene dienst van I allen bestemde watorstauts-werken in deze ge- I p‘aante> laet ih onderhoud en beheer bij het I - njiv, de Provincie of bij Waterschappen, wat aangaat liet water „Sperkhera”; I dat de Suppletoire Staat ter voldoening aan I 2 van het besluit van Gedeputeerde Staten ir /;i°vincie Friesland, van 28 Mei 1878 no. o (I rov. blad no 76), gedurende 39 dagen. I te rekenen van af Maandag ^8 Augustus a. s., I ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is ne- I 'f i binnen welken termijn hiertegen ^elitnteiijij bezwaren kunnen worden ingébracht. I Snoek, 25 Aug. 1882. burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEW1TZ. ÏT an ■it I OEEKER COIIRO bs &3 i I 4 (‘F T; 1 .1 i - ,r- LL i. ii. ■a, 18- IV. te li- 3. 1883. 0 JA I. 1 VAN SNEER, uur. 1>' K i V KX I. A 18.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1