Jlfflffi- [J 1DTERTEÏTIE BUD INI Dli CBBITE EN W1RMDBSMEÏÏ SBL w J fj No. 70. 1882. Z vV T J33 1 I AV d- l’T IC B E IJ. L paard gaan. voor voor voor voor voor rowro^MMWiawM Deze COUBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Allo brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVEBTENTIËN voor eiken regel meer 7' langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent Uitgever. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- -- -te vernemen bij den .A;',. '::»r 10. houders. H. Idem gelijken Stand Voorstel tot afstand 3 SNEER, 1 Sept. De jl. Woensdag alhier gehouden Tentoon stelling van wege de 11e Afdeeling der Frie- sche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, is, niettegenstaande het weder ons gunstiger had kunnen zijn, toch zeer goed geslaagd en vrij druk bezocht geworden, zoowel door buitenlie den als ingezetenen. De catalogus bevatte, be halve een 14tal nummers ter opluistering, 116 nummers, en, volgens het oordeel van deskun digen, waren onder het tentoongestelde vee vele schoone exemplaren. Tengevolge het slordige weder der laatste da gen kon de tentoonstelling niet worden gehou den op het primitief daarvoor bestemde terrein buiten de voormalige Oosterpoort, maar had zij nu plaats op de met vlaggen en groen versierde veemarkt en wel van ’s voormiddags 11 tot des namiddags 3 uur, waarna ecne harddraverij met paard, en chais werd gehouden door paarden die niet meer dan één geadverteerden prijs had den gewonnen. Hiervoor waren 16 paarden in geschreven, waaronder zeer flinke dravers. De prijs f 130, werd na feilen kamp behaald door de bruine ruin van K. Boonstra te Wieuwerd, gereden door J. de Boer, terwijl het le cadeau, een Christoffel zilveren Koffiekan, ten deel viel aan de zwarte merrie van J. Veltman te Tjal- huizum, gereden door F. Koopmans, en het 2e cadeau, een Zuurstel, aan de bruine merrie van II. Ferwerda te Lollum, gereden door J. Bruins- ma. Een aanzienlijk getal toeschouwers woon de den wedstrijd bij, die, door vrij goed weêr begunstigd en opgeluisterd door de muziek on zer d.d. Schutterij, in de beste orde afliep. In de concertzaal van den heer Agoma werd ’s avonds het feest van den dag besloten. Bij monde van den Voorzitter der 11e Af deeling, den heer P. Walma, werden daar de bekrooningen en door den heer W. T. van der Molen, do prijzen aan de overwinnaars bij de Harddraverij uitgereikt en voorts nog menigen feestdronk ingesteld, getuigende van den opge- wekten, vroolijken geest, die ook dezen dag weerhad gekenmerkt en tot een genot vollen voor vele ingezetenen en vreemdelingen had gemaakt. De volgende bekroningen zijn toegekend: Rubriek A. Paarden. 1. Tuigpaarden. 1ste prijs f30 aan een zwarte 6 jarige merrie, eigenaar Wed. U. Mie- dema te Aalzum 2e prijs f 15 aan een bruine ïjarige merrie, eigenaar Tj. Zuidstra te Goënga. 2. Veulendragende mrriën met veulen, le prijs f25 aan een bruine merrie met dito mer rie veulen, eigenaar S. S. Veltman te Soharnstcr- biug; 2e prijs 1’10 aan een bruine merrie met 12. Voorstel tot afstand van Gemeentegrond aan C. H. Visser. 13. Goedkeuring der rekening van de Ge meen tc-Gasfabriek, dienst 18811882. 14. Voorstel tot het vcrleenen eener nieuwe dagteekening aan de verordening op den Iloof- delijken Omslag. 15. Aanbieding der Gemeentebegrooting, dienst 1883. rig veldwachter is Zaterdagavond tegen don! c gezien, gaande in de richting van de plaats, waar later zijn lijk gevonden is, en zeggende er op uit te gaan om te zien of hij geen stroo- per zou kunnen betrappen. Tusschen 8 en 9 uur ’s avonds is in die richting een schot ge lost. Denkelijk is daarop de strooper door Kraaijenbrink betrapt, doch heeft deze hem da delijk met zijn geweer een slag tegen het hoofd gegeven, waardoor hij bewusteloos is neergeval len. De. moordenaar heeft toen zijn slachtoffer in het eiken akkermaalshout gesleept en het li chaam grooiendeels in een konijnengat verbor gen. .Zware vermoedens zijn gerezen tegen een daar in de buurt wonenden bekenden wildstroo- per V. In diens woning woet een kleeding- stuk gevonden zijn, bevlekt met bloed. Deze man, tegen wien door do justitie een bevel van voorloopige aanhouding is verleend, is gevanke lijk te Arnhem binnengebracht. Hot D. v. Z. H. verneemt, dat door een aan nemer te Oostzaan aan den Minister van Marine is medegedeeld, dat hij op zeer eenvoudige wijze den gezonken rammonitor „Adder” wil lichten, of bij openbaarmaking van de bewerking aan Z. Exc. zich desnoods met de leiding wil belas ten. Door deze firma zijn reeds vroeger twee groote stoomschepen, waaronder de „Nordenkjold” met eenvoudige werktuigen gelicht. De Koning van Belgie zal eerlang een be zoek brengen aan Amsterdam, waar hij de ko loniale tentoonstelling wil bezoeken vóór deze geopend wordt. De Koning zal zijn reis in cognito doen en slechts vergezeld zijn van zijn broeder, den graaf van Vlaanderen. Idem van drie leden der Commissie voor het nazien van rekeningen en begroetingen. i 10. Idem van twee plaatsvervangende Wet- van één Ambtenaar van den Bur- De klachten over de geweldige hooge eischen. gesteld aan inzenders op de internationale ten toonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden, hebben de commissie aanleiding gegeven haar voorwaarden te matigen Het comité heeft de volgende mededeeling aan de sub-corn missiën verzonden Ten einde zooveel noodig tegemoet te komen aan de bezwaren, die vele industrieelen en fa brikanten schijnen te vinden in het reglement der tentoonstelling en het daarmede gepaard gaan de tarief voor plaatsruimte, is het besluit geno men om, nu de hooge regeering naast haren ze- dehjken steun ook finaneieelen bijstand heeft toe gezegd, en, vertrouwende op de welwillende me dewerking van de wetgevende macht, het tarief voor de plaatsruimte in het hoofdgebouw en in de galerij voor werktuigen met 40 pet. te ver lagen, terwijl voor het innemen van wandvlakte evenzeer een belangrijke prijsverlaging zal plaats hebben. Ook zullen de inzendingen van arbei dersverenigingen, ambachtscholen, liefdadigheids gestichten enz. gratis worden toegelaten, voor zoover de plaatsruimte zulks gedoogt. Evenwel met dien verstande dat, mocht onverhoopt be doeld wetsontwerp niet worden aangenomen, het comité vrij zal zijn het verlaagde tarief buiten toepassing te laten en de inzenders hunnerzijds vrij zullen zijn aan hunne verklaringen tot in zending geen gevolg te geven. Om hiertoe te geraken is bruikbare oppervlak te van 4 a 5000 meter voor de Nederlandsche afdeeling gereserveerd. De inwendige inrichting en de decoratie van het gebouw, de bewaking en verzorging van de in te zenden voorwerpen enz. zal geschieden door of van wege het comi té en op zijn kosten. De onderlinge verdeeling en toewijzing van de plaatsruimte aan de expo santen zal uitsluitend door het comité geschie den. Van de exposanten zal geen vooruitbeta ling worden gevorderd; over het bedrag voorde aan te vragen plaatsruimte zul op 1 April 1883 worden beschikt. De kosten van installatie, het vervoer naar en van de tentoonstelling, zoomede de kosten van bewiriug van de emballage en de verzekering tegen brandgevaar, blijven evenwel voor rekening der exposanten, alhoewel het co mité, desverlangdgaarne ook hierin de expo santen behulpzaam zijn zal. Als uiterlijke ter mijn voor de aangifte van de inzendingen is vast gesteld 31 October a. s. Voor hen, die reeds hunne verklaringen heb ben ingediend, zullen de gewijzigde voorwuarden evenzeer van kracht zijn. Aan hen, die zich later mochten aanmelden, kan geen verzekering worden gegeven, dat aan hunne inzendingen een behoorlijke plaatsing zal kunnen worden verstrekt, terwijl zij evenmin aanspraak zullen kunnen ma- ven op de gunstige voorwaarden van het ver- 1 .jgd tarief, omdat een van o van het gebouw, met aanzienlijke kosten zal ge’ De Haagsche correspondent van het Zeeuwsch Dagblad bericht, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken, mr. Pijnacker Hordijk, met zijn ontwerp eener kieswetherziening gereed is, (*at> nu de crisis geëindigd is, spoedig naar den Raad van State zal kunnen gezonden worden. Onder de wetsvoorstellen, waarmede de Ka mers in September zullen worden begroet, be- hobren ook die tot invoering van het nationaal strafwetboek. De leeningwet zal gewijzigd wor den, daar de tot dusver v» rkrogen financieele uit komsten een belangrijke vermindering van ’t C1jter der leening mogelijk maken. In ’t alge meen kunnen van al de Ministers gewichtige Wcts voordrachten tegemoet gezien worden. Het menu van Se; t. zal oen breed veld van werk zaamheid voor de Kamer openen. Naar men zegt kan eerstdaags een koninklijk besluit verwacht worden, waarbij het gebruik ian de Westinghouse-rem verplichtend wordt gesteld. Men leest in de Arnh. Crt. Omtrent den ontzettenden moord op den ge meenteveldwachter Kraaijenbrink te Steenderen, vernemen wij nog nader, dat die kennelijk in eventueele uitbreiding verband staat met de betrapping van een wild- de gereserveerde ruimte, wegens vergrooting j strooper. het gebouw, met aanzienlijke kosten zal ge - Kracije .brink, een zeer geacht en hoogst ij ve llet jaarverslag der Maatschappij van Wel dadigheid, uitgebracht op de algemeene vergade ring op 5 Juni jl. te Amsterdam gehouden, is thans in druk verschenen. Wij meenen, naar aanleiding van het daarbij uitgedrukt verzoek aan de redactiën van de verschillende bladen, nogmaals er op te moeten wijzen, hoe nog steeds ten onrechte de Maatschappij van Weldadigheid met de rijksgestichten Ommerschans en Veen huizen wordt verward en ook in andere opzich ten de groote menigte nog altijd niet het stre ven kent eener" instelling, van welker instand- houdhouding het geluk en hot bestaan eener groote bevolking afhangen. Toch is voortdu rende steun dringend noodig, waar het ledental in het afgeloopen jaar is achteruitgegaan van 4911 op 4731. Mocht de herhaalde roepstem van het bestuur alsnog velen bewegen om te gen de betrekkelijke geringe som van f2.60 ’s jaars, lid te worden, dan kan men zich te U- trecht aanmelden bij de hoeren jhr. J. J. Lamp- sins van den Velden, voorzitter,en mr. A. B. Falie, seeretaris-penningmeester. De Amst. Ct bericht, dat de heer A. Hoe- tink, de bruidegom van de zoog-enaamde milli- oenenjuffrouwwonende op den N.-Z. Voor burgwal, no. 48 te Amterdam, bij den officier van justitie bij de Arr. Rechtbank aldaar eene aanklacht heeft ingediend tegen de heeren G. M. Bosch, vader en zoon, goud- en zilverkas houders in de Kalverstraat, ter zake dat zij voor eene waarde van ongeveer f20.000 aan gezette brillauten, kostbaarheden en contante pen ningen, hun aanvertrouwd deels ter tijdelijke bewaring, deels tot betaald wordenden arbeid (reparatie), weigeren af te geven, zonder daar voor, ook zeks gesommeerd, reden op te geven, door welke handeling de heer FLoetinkdie daarin zijn vermogen beweert belegd te hebben persoon lijk geruïneerd zegt te zjn. De heer Hoetink heeft zijne belangen toevertrouwd ten deze aan mr. William J. ten Hoet, adv.-procereur te Am sterdam. Wat de mej. Struik betreft,deze is in de laat ste dagen minder wel en ouder geneeskundige behandeling. Zij is nog altijd te Rotterdam in arrest en wordt geheel op gewone wijze ver pleegd. Tot nog toe gaf zij geen verlangen te kennen naar ander voedsel dan de gewone kost der gevangenen. Naar men verneemt, is het alleen het onre gelmatig toevloeien der schatten, die de juf frouw een tijdlang in verlegenheid brengt, welke verlegenheid zij zich volstrekt niet aantrekt, daar zij volkomen gerust is, dat zij weldra weder in ovei- vioed van geld zal wezen en dan al hare ver plichtingen denkt te voldoen. Tot heden blijft het een raadsel van waar zij haar geld heeft; zelfs de justitie slaagde er nog niet in, de op lossing van dat raadsel te weten te komen. Vrijdagochtend ontving de familie Struik te Apeldoorn een onverwacht bezoek van de justi tie, om in verband met de zaak der „millioenen- juffrouw”, eene huiszoeking te doen. Het onderzoek, dat van ’s ochtends half negen tot ’s namiddags half drie heeft geduurd, leidde tot geen uitkomsten. Van de preeiosa, waar het om te doen was, werd geen spoor gevonden. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneer, op Dinsdag 5 Sept. 1882, ’s namidd. 6 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. 3. Nadere behandeling van het voorstel tot verlaging van den gasprijs. 4. Benoeming van drie leden der Commissie van beheer der stadsreiniging. 5. Idem van drie leden der Commissie straten en wallen. 6. Idem van drie leden der Commissie gemeente-eigendommen. 7. Idem van drie leden der Commissie strafverordeningen. 8. Idem van drie leden der Commissie openbare werken. 9. K E N N I S G E V I N G. Aan de belanghebbende ingezetenen wordt bekend gemaakt dit, van af den 4en tot en met den Hen September e. k., des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie der gemeente zal worden gevaceerd tot de af gifte der patenten over 1882/83, tegen overgave van het door den Ontvanger afgegeven ricu, en bovendien, voor zooveel de drankverkoopers betreft, tegen vertoon der Kwitantie van betaalde belastingen, zullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den Deurwaarder der belastingen, tegen bjtaling van tien Cents, aan de huizen der belanghebbenden worden bezorgd. Snoek den 1 September 18*2. B irgemeester en Wethouders van Snee':, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. RhJ LS1S bh ■-^3 ffimD «I AA '■AA W J5S B Ai JW KNL A A O. WilRlIKBlfflPSBi ttMNMBMl®

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1