BIB III iMMEHU) M DE «■munHiEBDraramisiB. rm L No. 71. 1882. Z E V E N-E N-E) ERTIGSTE J A. R G- A. N G. a X Jui- >nd. W O EN S A. G 6 S E I’ T E 3I B E K. 1 KENNISGEVING. i- i; 8 ,v l ,ii>. a Nog ït veroor- een voor Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. 'e- i', P- is 1» it is De Staats-Crt. bevat de goedgekeurde statu ten der vereenigingen van gemeenten van ge doopte Christenen te Foxhol, gemeente Hooge- zaud, en te Sneek. Hieruit blijkt o. a. dat de „gedoopte Christenen” geen eed zweren, eene bijdrage tot de eedsquaestie du». De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zutphen heeft van den Commissaris des Konings in Gelderland eene missive, dd. 29 Aug., ont vangen, waarin wordt meegedeeld, dat de Min. van Bi nnenl. Zaken, in antwoord op een adres der Kamer, heeft bericht, „dat het den Minister „gebleken is dat de Engelsche regeering niet „genegen is verandering te brengen in de bepa lingen, waaraan onze vee-invoer in Engeland „is onderworpen, zoolang niet een geheel jaar „verloopen is, zonder dat een enkel geval van „longziekte in het geheele rijk, met inbegrip van „het spoelingsdistrict, zal zijn voorgekomen.” Het Vad. doet terecht opmerken, dat de voor waarde, die hier gesteld wordt, met een absolute weigering gelijkstaat. Al is ook de longziekte geheel geweken, er zal zich toch nog wel in een geheel jaar een enkel sporadisch geval voordoen. Van déze Engelsche regeering schijnt in dit op zicht niets te verwachten. Aan de belanghebbende ingezetenen wordt j bekend gemaakt dat, van af den 4en tot en met den 11 en September e. k., des voor middags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie der gemeente zal worden gevaceerd tot de af- I gifte der patenten over 1882/83, tegen overgave van het door den Ontvanger afgegeven regu, en bovendien, voor zooveel de drankverkoopers betreft, tegen vertoon der Kwitantie van betaalde belastingen, zullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den Deurwaarder deif belastingon, tegen betaling van tien Cents, aan de huizen der belanghebbenden worden bezorgd. Sneek den 1 September 1882. Burgemeester en Wethouders van Sneelc, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be' langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het spoorwegongeluk bij Vogelenzang eischte een tweede slachtoffer. De heer Saagsveld van ’sHage is eergisternacht overleden aan de gevol gen van het breken zijner beenen bij de botsing der treinen. Door de rechtbank te Arnhem is, naar de A. C. meldt, rechtsingang met bevel van gevangen houding verleend tegen den persoon van Antoon Vredegoor, als verdacht van den moord te heb ben gepleegd op den veldwachter Kraaijenbrink te Steenderen. De militaire rechtspleging staat als gestreng bekend, maar een zeer treffend voorbeeld van die strengheid levert het volgend arrest, onlangs door het hoog militair gerechtshof gewezen. „A. J. Z., oud 23 jaren, geboren te Leiden, stukrijder (vrijwilliger) 2e reg. veldartillerie, is schuldig verklaard aan tweede desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie. Tijdens het ondergaan van de straf voor de eerste desertie, overleed zijn vader. Ontslagen zijnde wilde hij gaarne zijn familie bezoeken, doch geen verlof kunnende bekomen, verliet hij de kazerne zon der vergunning en begaf zich naar Amsterdam, maar hij werd gearresteerd.. Hij werd deeld tot een militaire gevangenisstraf van jaar, met ontzegging van het recht, enz., den tijd van vijf jaren.” Het Vad. bespreekt het belangrijke rapport, dat het bestuur der Vereeniging van burgemees ters en gemeentesecretarissen van Friesland in het licht heeft gegeven over den fmancieelen toestand der gemeenten in die provincie sedert 1851. Op den voorgrond wijst het blad op de gebrekkige regeling der plaatselijke belastingen in de gemeentewet, die te meer gevoeld wordt, naarmate de uitgaven stijgen. En dat is in hooge mate het geval. In Groningen en Leeuwarden werden in 1851 directe belastingen geheven tot een bedrag van f 11000 ’s jaars. Dat noemde Thorbecke een Behalve dat de uitgaven voor het armwezen drukkend bleven, zijn die voor onderwijs en kunst werken aanmerkelijk gestegen. Daarentegen steeg de opbrengst der belastingen niet, vooral omdat in Friesland de welvaart in de laatste 25 jaar weinig is vooruitgegaan, tendeele ook omdat de opdrijving der hoofdelijke omslagen, een gevolg der beperkende bepalingen van de gemeentewet, ten aanzien der plaatselijke belastingen vermo- gendenen ook minder vermogenden, noopt om van zwaarder belaste plaatsen naar minder zwaar belaste te verhuizen. In een gemeente, waar de hoofdelijke omslag f 60000 bedroeg, vertrok iemand, die voor f 8000 daarin deelde. Zoo werkt alles er toe mede, om in de meest gedrukte ge meenten den last voortdurend zwaarder te ma ken. Als middel ter verbetering beveelt het rap port aan1. overneming van sommige uitgaven der gemeenten ten laste van het rijk2. ver- hooging der gemeente-opcenten op de grondbe lasting, wat de ongebouwde eigendommen betreft. 3. toekenning van meerdere subsidie voor de kos ten van het lager onderwijs4. toekenning van de geheele opbrengst der personeele belasting 5. heffing van opcenten opeen in te voeren rij ks- inkomstenbelestingen, en 6 overneming in onder houd door de provincie van de gemeentelijke kunstwegen. Niet al die middelen zijn voor da delijke toepassing vatbaar, merkt het, Vad. op, dat met het tweede echter zeer ingenomen is. Maar de stellers hadden inzonderheid het oog op Friesland. Waren er ook Hagenaars onder ge weest, zij zouden gewezen hebben op de nood zakelijkheid om een einde te maken aan het niet te verdedigen kwaad, dat tal van vermogende ingezetenen, die te ’s Hage de kostbaarste huizen bezitten, door hun hoofdverblijf elders te vesti gen, met de wet in de hand de gemeente-belas- ting weten te ontduiken. Dit wordt echter ver gemakkelijkt door kennis der plaatselijke toestan den, waarvoor het besproken rapport bouwstoffen levert, die het Vad. wenscht, dat ook door an dere besturen verzameld zullen worden. Bij beschikking der rechtbank te Amsterdam’ is aan den leverancier van Jannetje Struik, win kelier C. M. Bos, zich noemende Bosch, winke lier in goud- en zilverwerker, wonende te Am sterdam in do Kalverstraat no. 155, verleend provisioneele surséance van betaling, met benoe ming van de heeren mr. Rud B. Benjamins, advocaat en J. Spits, koopman, lid der firma Wagenaar en Spits, beiden wonende te Amster dam, tot bewindvoerders. De Minister van Binnenl. Zaken heeft afwij zend beschikt op het adres van den Raad der gemeente Dokkum tot het oprichten van eene hoogere burgerschool met Sjarigen cursus. Dat adres was ondersteund door de gemeentebesturen van Oost-Dongeradeel, West-Dongeradeel, Dan- tumadeel en Kollumeriand. De. Raad heeft nu besloten de bestaande school voor m. u. 1. o. voor meisjes te combineeren met die voor jongens, hoofd de heer Feenstra. Door meer personeel aan deze school te ver binden, hoopt men althans eenigszins in de be hoeften van het onderwijs te voorzien. Te Valthermond is een man, die hevig aan den drank verslaafd was, door zijn vrouw van dat kwaad genezen. De vrouw, ’t leven met haar dronken man moede, peinsde op een middel tot uitkomst en ’t duurde niet lang of haar besluit was geno men. Zij legde een groot vuur aan, hing er een ke tel met water over, en toen dit goed kookte, goot ze, onder den uitroep: „ik zal dij duvel dat zoepen wel oflóren!” den geheelen inhoud over de beenen van haren man uit. L., die intusschen was ingedommeld, scheen van dit bad niets te bemerken, maar sluimerde rustig door. Doch duizend bommen en gra naten 1 toen hij, eindelijk wakker geworden, zijn roes een weinig had uitgeslapen Ziedend van toorn over deze mishandeling, sprong hij op om zich op zijn ega te wreken, doch' de hevige pijn, die zijne brandwonden hem Vrijdagmiddag werd te Arnhem aan het Vel- perplein de gevelsteen ter eere van Cremer ont huld, in het huis waar deze geboren is. De steen bevat Cremers portret in dubbele grootte, staan de in een nis, bekroond met eikenloofonder het beeld leest men: Jacobus Jan Cremer, geb. te Arnhem 1 Sept. 1827, overleden te ’s Hage 5 Juni 1880.” Dit schrift wordt door een beeld, voorstellende het Volk, aan de rechterzijde van Cremer, in half liggende houding, met den rech- tervinger aangewezen, terwijl met dezelfde hand de draperie wordt opgehouden. De linkerarm heeft eene gelijke drapeering voor het portret weggenomen, waardoor het gelaat zichtbaar blijft. Aan de linkerzijde is het beeld „de Geschiede nis” geplaatst, dat, over den schouder ziende, met de linkerhand het boek houdt, waarin met de rechterhand de aanteekeningen van geboorte en overlijden worden opgeteekend. In allen eenvoud, en alleen in tegenwoordig heid van enkele daartoe uitgenoodigde familie leden, werd Cremer’s huidelijk onthuld. Bij de onthulling voerde de heer J, W. Staats UIT DE PERS. Het Vaderland bevatte dezer dagen een ge heimzinnig bericht van een minister, die zich zelf op min of meer onkiesche wijze bevoordeeld had. Uit nadere mededeeling blijkt, dat de mi nister van buitenlandsche zaken bedoeld is. Het geval komt hierop neer: Op de begrooting voor tractementen aan diplomatieke ambtenaren was nog een zeker bedrag beschikbaar wegens va caturen, etc. Dat geld kon of in de schatkist worden gestort, öf worden gegeven aan hen, die de vacante betrekkingen tijdelijk hadden waar- _v genomen, of wel het kon over de verschillende veroorzaakten, dwong hem wel ’t bij dreigen te titularissen worden verdeeld. Dit laatste is ge schied en natuurlijk deelde ook de minister, die vroeger gezant te Berlijn was, daarin. Wellicht is in deze zaak een steeds geldende regel gevolgd; in dit geval is er niets zonder lings in. Wij vertrouwen echter, dat eerstdaags wel eenige inlichtingen zullen worden verstrekt. Het Dagblad geeft inmiddels de volgende ver klaring „Bij organiek besluit van 28 Aüg. 1881, ter wijl do heer van Lijnden van Sandenburg Mi nister van Buitenlandsche Zaken was, werd wij ziging gebracht in de rangen en in de minima en maxima der bezoldigingen enz. van het corps diplomatique. Voorzoo ver hieruit verhooging vftn bezoldiging voortvloeide, werd hieraan ech ter niet terstond toepassing gegeven, omdat eerst blijken moest of de begrootingspost daartoe al dan niet ruimte lietmaar toen dit aan het eind van het dienstjaar wel het geval bleek te zijn, werd de zaak geregeld en ontvingen de diplo matieke ambtenaren datgene, waarop zij krach tens dat besluit aanspraak hadden. Onder de zen behoorde ook de tegenwoordige Minister van Buitenlandsche Zaken, krachtens zijn vroegere qualiteit”. Het Dagblad voegt er bij, dat „niet alleen met de regeling niets ongewoons, niets onbehoor lijks is geschied, maar dat de Minister wel dwaas zou zijn geweest indien hij, wegens zijn latere opklimming tot de ministerieele waardigheid, afstand had gedaan van een deel der bezoldi ging, welke hem in zijne vroegere functie, met al de overigen die het genoten, volkomen recht matig toekwam.” f 11000 ’s jaars. niet gering bedrag. In 1880 ■werd in Leeuwarden reeds 1 */2 ton opgebracht en in andere gemeenten is de heffing naar ver houding nog hooger. Herziening, waardoor het zich onttrekken aan lasten, terwijl men mede geniet van de lusten, onmogelijk wordt gemaakt, is onvermijdelijkmaar zij kan alleen aan de verwachting beantwoorden, als de oorzaken van den bestaanden onvoldoenden toestand zooveel Juogehjk worden nagespoord. Uit dat oogpunt vooral is het rapport van belang. Dat de toe stand der financiën van vele gemeenten in Fries land allertreurigst is, was bekend, maar over de oorzaken van dat verschijnsel in het zoo wel varend gewest en over de middelen van verbe tering, heerscht onzekerheid. Reeds vóór de in voering der gemeentewet waren de plaatselijke belastingen in Friesland belangrijk hooger dan elders, hoofdzakelijk door den druk der kosten van het armwezen, dat in 184348 groote uit breiding erlangde. lu 1850 werd er in Fries land voor armenbedeeling uitgegeven f1419 per duizend zielen, in Z.-Hoïland 1051, in Zeeland f732, in Groningen f623, in N.-Holland f586, in Utrecht f 321, in N.-Brabant f 286, in Over- ijsel f 135, in Drenthe f 133, in Gelderland f 108 en in Limburg f28 per 1000 zielen. Van de 100 Friezen werden er gemiddeld 18 bedeeld. Het ongunstigst was de verhouding in het Blldt, Waar 31 pCt. van de bevolking bedeeld werd, het gunstigst in Ooststellingwerf, waar de per centage nog geen 5 pCt. bedroeg. Zoo was de toestand in 1850, maar in 1860 en 1870 onder gingen deze verhoudingscijfers slechts weinig verandering. Als oorzaken noemt men, dat de landbouw des zomers veel handen noodig heeft, maar dat in den winter de arbeidende klasse weinig middelen van bestaan heeft, en dat Fries land een groote vlottende bevolking heeft van schippers, polderwerkers enz., die weinig sparen en des winters van de openbare liefdadigheid leven. laten. Op allerlei wijze aan zijne woede luchtge- vende, zat hij daar geheel machteloos. Vier a vijf weken heeft L. in dien toestand doorgebracht, en dat hem die tijd, gedurende welken hij zich van „zijn fleschje” moest spenen, lang, zeer lang viel, is te denken Doch, wonder, boven wonder het paar denmiddel heeft geholpen Lambert heeft, zoo zegt men, na zijne her stelling nog geen droppel drank weer geproefd en volgens zijn eigen woorden „wil hij ’t zoepen voortaan laten, doch op zien vrouw wordt hie nooit weer goud!” sheerer roi kav KJ i- i i i ■T 1“ o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1