HEM'S- KI mil il mHi <10 TOOR HE CEIEEXTE ffl HET fflMDISSMW STEEL n No. 72. Z E VÊ N-E N-D ERTIGSTE J 1882. we en. H 0a 3e 1,00 ■oer 9 SIC I? T JE 3113 IC II. Bui- ■onl DAV 50 .50 H I N SI K Hi L, A 3b’ I». er- een hevigen slag wakker was geworden •V M. it, F 30 -.00 rie- dat io van op- e B, I J. uni, take sltjo UU1. Ion- lam jf' )am Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. Holland, getiteld gens.” ren '70 a 00. rer- )()0 on- rd: cn 2o 50, Naar de Amsterdammer verneemt, hebben zich voor het examen tot toelating aan de too- neelschool 26 jongelieden aangemeld. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7 Va Cents. Bij abonnement is de prijs be' lang rijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Jhr. van Sijpesteijn is eervol ontslagen als «oeverneur van Suriname en in zijne plaats is benoemd baron van Heerdt, Goev. van Curagao. In den vroegen Ochtend van Vrijdag op Za terdag circa 5 ’/2 uur, werd een politie-agent door eene vrouw opmerkzaam gemaakt op het huis van den heer v. O., aan den Blauwburgwal te Amsterdam; ’t was daar niet „pluis,” zeide ze. De agent spoedde zich naar het aangeduide per ceel en hoorde een hevig gegil, dat blijkbaar uit de keuken kwam; daar gekomen stond een man doodbedaard daar, die op de vraag wat hij daar deed, ten antwoord gaf: „ik moet op de beste kamer wezen.”. De vrouw, die zoo gegild had, het was de dienstbode, verklaarde, toen zij eenigs- ■u zins van den schrik bekomen was, dat zij door een hevigen slag wakker was geworden en dat i die vreemde persoon voor haar bed stond. Aan de politiebeambten is herinnerd, dat, be houdens de uitzonderingen, in de wet bepaald, het vangen, dooden, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of ten verkoop of ter aflevering in voor raad hebben van lijstors, vinken, leeuwrikken en ortolanen nog gedurende de geheele maand Sep tember verboden is. Uit Wageningen meldt men, dat Dinsdagavond twee pistoolschoten gelost zijn op den veerknecht te Opheusden, terwijl hij overvoer. Hij werd in het hoofd getroffen. Zijn toestand is hopeloos. De vermoedelijke dader is bekend. Voor den moordaanslag zou, volgens de N. R. C., geen andere beweegreden bestaan, dan dat bedoelde veerknecht voor eenige dagen, den da der weigerde jenever aan te bieden. De commissie van onderzoek naar de oorza- ken der schipbreuk van de „Adder” houdt, naar de Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron, Ct.^ bericht, bijna elke week gedurende vier dagen van ’s morgens tot ’s middags, zitting. Haar rap port, dat vóór de opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal in ’t licht wordt verwacht, zal een lijvig boekdeel beslaan. Voor de te verzorgen slachtoffers van des schip breukelingen is, naar de corr. meldt, omtrent f 85,000 bijeen gebracht. Volgens zijne inlich tingen zouden zeven personen aanspraak hebben op ondersteuning. bezat tegenwoordigheid van geest genoeg, om naar de kamer van haar meester te vluchten en toen zij met dezen in den keuken terugkwam, vond zij de politie reeds daar. De brutale in breker, die gelukkig geen gelegenheid had ge had om iets te stelen en op heeterdaad betrapt werd, is genaamd C. v. d. B. Hij had om in het huis te komen een ijzeren hek verbroken en de deur met geweld geopend. Na door defi com missaris in de 2e sectie te zijn gehoord, werd O. v. d. B. naar de cel gebracht. Omtrent den oorsprong van het geld der milli- oenenjuffrouw weet de Amsterdamsche corres pondent der P. G. Ct. het volgende te melden Zekere Woudhuijzen heeft zijne familie, zijn kennissen geld doen geven aan Jannetje. Ik weet van de heeren de Sniett, vader en zoon, b.v. die f 130,000 hebben gegeven, niet fictief, maar in zuiver echt Nederlandsch bankpapier. Zij ont vingen geen quitantie, vertrouwende op verkla ring van hun bloedverwant Woudhuijzen, dat alles met zeer ruime winsten zou worden terug betaald. Wel hebben ze, naar gezegd wordt, geschenken aangenomen. Die gelden vloeiden in de zakken van Jannetje, die gemakkelijk gro ve verteringen kon maken en nog wel wat zal hebben overgehouden, ten minste totdat ze de kostbaarheden van Bosch „aansprak.” Wat ook van het tegendeel mocht worden beweerd, er is niets betaald van al de vorderingen die opkwa men, toen de bom verleden jaar losbarstte, en ben ik wel ingelicht, dan is op eene vergadering van schuldeischers, in het begin van dit jaar hier gehouden, gebleken, dat niet minder dan voor een bedrag van zeven tonnen gouds door mej. Struik verschuldigd is. Te Baarn is eene vergadering gehouden personen, belangstellende in onderwijs en voeding, belegd door de heeren mr. R. A. Kerk hoven en J. A. Bientjes, met het doel om een genootschap te vormen onder den naam van Al- gemeene Olympia-vereeniging. Het doel dezer vereeniging is Het brengen van evenwicht tusschen geest- en lichaamsoefe ningen bij de opvoeding der jeugd in Nederland door middel vana. vermeerdering en verbete ring van gelegenheid tot gymnastische oefening, tot kracht en vlugheid bevorderende spelen en wedstrijden, oog en hand oefenenden arbeid, leer rijke wandeltochten en andere soortgelijke spier- kracht-ontwikkelende en zintuig-scherpende oefe ningen b. verbetering van onderwijs-methoden, gepaard met besnoeing en concentratie van on- derwijs-programma’s en leerstofc. vermindering van den tijd, die thans onafgebroken zittend in de school wordt doorgebracht d. beperking der examens tot het onvermijdelijk noodzakelijke. De vergadering werd bijgewoond door een vijftigtal personen, waaronder eenige dames, af gevaardigden van den geneeskundigen raad van Noord-Brabant en Limburg en van het Neder- landsche gymnastiekverbond. De zaak werd ingeleid door den heer Kerk hoven, die voornamelijk uiteenzette, dat het nut van hetgeen de te stichten vereeniging bedoelt, nagenoeg algemeen wordt erkend. Hij wees op hetgeen door mannen als Fruin, van der Wijck, Lubach, Allebé, EverzCharles Boissevain, Mezger, Roodhuizen, Coronel en Bientjes dien aangaande is geschreven, op de erkenning door de geneeskundige raden en op het streven van het gymnastiek-verbond. Er ligt echter een blok dwars in den weg van onze nationale welvaartmen is ’t niet eens over de middelen om dat te verwijderen. Welnu, om een en dezelfde richting tot verbetering te vin den, om de disharmonie tusschen intellectueele en physieke ontwikkeling te doen verdwijnen, dient de nieuwe vereeniging, die daartoe de mid delen zal hebben te beramen. De heer Bientjes zette daarna ook de betee- kenis van het streven, dat tot de bijeenroeping dezer vergadering aanleiding had gegeven, uit een, met aanhaling van hetgeen door bevoegden dienaangaande is geschreven. Er moet veran dering worden gebracht in de school- en examen- tyrannie; het dogma van den alleenzaligmaken- den geest mag niet langer worden gehandhaafd; er moet evenwicht zijn tusschen geest- en lichaams oefening. Bij de beoordeeling daarvan, zoo ging spr. verder, behoort aan de gymnastiek in de meest uitgebreide beteekenis even veel plaats te wor den ingeruimd als aan de verbetering der me- Naar aanleiding van het spoorwegongeluk te j thode van onderwijs. Vogelenzang geeft iemand in ’tW. v. d. D. aan --1-4~- verschillende spoorwegdirectien in overweging, om den passagiers voortaan niet meer toe te staan zware handkoffers in de impériale der wa gens te plaatsen, daar het toch reeds meerma len is voorgekomen, dat, bijaldien men geen kinder van het ongeluk zelf bekwam, men toch letsel beliep door de zware bagage boven in de rijtuigen gestapeld. Daarom geeft hij in beden king, het netwerk in de rijtuigen voor het ver volg niet anders te gebruiken dan tot het plaat sen van lichte bagage, als handtasehjes, hoeden, parapluiën, stokken enz. en de zwaardere te plaatsen in een goederenwagen, tegen betaling van 5 cent per stuk, onverschillig welken af stand men moet afleggen. Het denkbeeld is, volgens ’t N. v. d. D., reeds met goed gevolg hier en daar in Engeland in toepassing gebracht. Voorts maakte hij mel ding van de ontvangen bewijzen van instemming. Te Arnhem gaat reeds een adres van instemming rond met het adres, door de heeren Kerkhoven en Bientjes tot de regeering gericht, evenals te Eist en te Groningen. Staatkundige en confes- sionneele geschillen, zoo eindigdo spreker,, ko men hierbij niet ter sprake. Besloten werd: 1) Een commissie te benoe men tot redactie van twee prijsvragen en tot het vaststellen van de wijze, waarop de gewenschte antwoorden zullen worden beoordeeld en gekeurd, welke prijsvragen zullen moeten strekken tot het verkrijgen van een antwoord op vraag 1Wat onder de bestaande wetgeving, in Nederland gedaan kan worden tot zooveel mogelijk bereiking van het aangewezen doel en tot toepassing der daarbij voorgestelde middelen; Vraag 2 het samenstellen van een ontwerp van wet op het middelbaar en gymnasiaal on derwijs, in overeenstemming met het beginsel van evenwicht tusschen geest-en lichaamsoefe ning, en met aanwijzing tevens der wijzigingen, die in de wetten op het hooger- en lager on derwijs noodig zullen zijn, om ze in een goed verband te brengen met dit ontwerp. 2) . Een dringend verzoek te richten tot hen, die belang stellen in een grondige voorbereiding der noodzakelijke verbetering onzer onderwijs wetten, om door vrijwillige bijdragen het be stuur der Olympia-Vereeniging in staat te stel len om voor de beantwoording dezer prijsvragen premiën uit te loven, eenigszins in verhouding staande tot het gewicht van het onderwerp, de wetenschap en de studie, die voor een grondige beantwoording noodig zullen zijnpremiën b. v. van f100 voor iedere prijsvraag. 3) . Een commissie te benoemen tot het ont werpen der statuten van de „Algemeene Olym pia-Vereeniging”, met opdracht om in December e. k. rapport uit te brengen. 4) . Een voorloopig bestuur der vereeniging te kiezen, in December e. k. door een definitief bestuur te vervangen. Enkele wijzigingen, door eenige sprekers be sproken, zullen bij het opmaken der stukken worden overwogen. Zoo wees de heer M. Deutz op de dameskleedij, die in het belang der ge zondheid hervormd moet worden de heer Hui sdier uit Deventer las een hoofdstuk voor uit een eerstdaags te verschijnen werkje van Jan Holland, getiteld„Het tobben met onze jon- Een leest in de Standaard „Steeds drongen we aan op een Reform-bill Kabinet. „Zoo in 1879. „Zoo nogmaals bij de jongste crisis. „Toch bleef het uit. „Maar zie, nu verluidt dat van Lynden’s Ka binet zelf Reform-bill Kabinet zou willen worden en vraagt men ons, wat ons onder die constellatie te wenschen overblijft. „Ons antwoord op die vraag kan kort zijn. „1. Een Reform-bill Kabinet ad hoe is een Kabinet uitsluitend met het oog op Kieswets- herziening gevormd. Aldus een Kabinet samen gesteld uit mannen, die voor dit hooge belang geestdrift koesteren op dat ééne punt veerkracht kunnen openbaren, cn door die veerkracht derwijs de Staten-Generaal imponeeren, dat er een degelij ke Kieswetsherziening mogelijk zij. „2. Van Lynden’s Kabinet bestaat, Pijnacker uitgezonderd, uit lauwe persoonlijkheden, die officieëel in ’79 verklaard hebben, dat de drang om tot Kieswethervorming te komen zoo groot niet was; die allerlei vóór Kieswetherziening scho ven, en er nu niet dan schoorvoetend, zonder sweetn van geestdrift en dus ook zonder kans op veerkracht, toe over zullen gaan. „3. Dit maakt, dat de kieshervorming zich vooreerst tot een minimum zal bepalen en ten tweede er door zal gesleept worden, dank allerlei plooiingen en schikkingen, insteó van ons staats bestuur te brengen in het spoor van beslistheid ui kloeken zin. „Eu 4. gevolg hiervan zal wezen, dat après coup >nze vrienden, d. i. allen, die dusver voor een lieforn-bill ijverden, h®t kind van de rekening mllen worden en dat al het profijt zal zijn voor ie middensoort liberalen, die steeds de kieswet- lorz.iening bestreden. „Wie met ons voor Reform bill is, zij dus wel °P zijn qui vive. En liever nog zouden onze vrienden onverbiddelijk Pijnacker’s plannen weer staan moeten, dan zich aïs onnoozelen met la Mis volk tot dupe te laten maken van slimheid bh kunst in het passen en meten.” liet Vaderland heeft het bericht nopens den Munster van buitenlandsche zaken nader toege licht en er op gewezen, dat de tractementswijzi- =>ng, waarop het Dagblad wees, eerst is inge- i gaan na het optreden van den heer Rochussen. let Dagblad zegt nu weder zijnerzijds dat reeds blJ het besluit van 12 April 1877 hetzelfde maxi- luum werd toegelaten dat nu niet overschreden, ,a nog niet bereikt is. Volgens ’t Vaderland z°u de minister een nieuw Kon. besluit uitlokken de gepleegde onregelmatigheid te herstellen. Oagblad weet niet in hoeverre dit juist is, maar vermoedt dat, als het geschiedt, dat zal gebeuren om te voorkomen dat een beginsel- Quaestie tot een personenquastie wordt gemaakt. Ee welbekende boerenhofstede „Rozenstein”, Haarlem heeft te Amsterdam in veiling 0Pgebracht f 18,902. Tot burgemeester van ’s Gravenhage is be noemd mr. J. G. Patijn, lid van de Tweede Kamer. UIT DE PERS. Voorde rechtbank te Den Haag stond Maan dag terecht mr. J. II. M., advocaat bij den Hoo- gen Raad, in zijn qualiteit van president der sociëteit „de Eensgezindheid”, tegen wien procei- verbaal was opgemaakt wegéns het ten verkoop in ’t klein in voorraad hebben van sterken drank; Verschillende getuigen werden in deze zaak ge hoord, door wier verklaringen het O. M. het geïncrimineerde feit bewezen achtte en dienten gevolge veroordeeling tot een boete van f 25 requireerde. De heer M. grondde zijne verdediging hoofd zakelijk hierop, dat de sociëteit, waarvan bij ’t hoofd was, niet ten doel had het verkoopen van Zij sterken drank aan het publiek, maar uitsluitend a SVI. Ml K AN I ZJXMU 'AVI. UVUXXlk. MUlkVlUUll V» VlCvU I i i i 16 16 I ilo. ,in-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1