1 m MW'S- KI IDIllIllUll lil.lll TOUR DE MRfflHIfinilKSBBTSH. Paardenmarkt No. 74 1882. J :z; v r i i j i>v o TE SNEEK. 16 S E I? T EJ Al 13 E E. B? B SWEN LAMI. de Leeuw. 0 J I let- DA [A- het a le 0 J; ian ide Jit- W Je an its, H. le a rn 7 0 2e 0, Bii Koninklijk besluit van 8 Sept. jl. is be paald, dat de gewone zitting 1881/82 van de Sta- ten-Generaal namens den Koning door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken zal worden ge sloten op Zaterdag a. s., des namiddags ten 2 ure. De 70en verjaardag van onze beroemde roman cière, mevrouw Bosboom-Toussaint, zal op luiste- rijke wijze worden gevierd. Ruim 800 Noord en Zuid-Nederlanders gaven door het inzenden van albumbladen blijken van sympathie. De Te Arnhem is de brievenbesteller Langen bach gearresteerd, als verdacht van een brief met geldswaardig papier te hebben verduisterd. Deze brief, bestemd voor iemand te Breda, kwam niet terecht, van daar een onderzoek door de politie. Het waren drie coupons der geldleening van de groote sociëteit te Arnhem. Een dezer coupons was in Kralendal in betaling gegeven, wat den commissaris van politie aanleiding gaf tot de ge grond gebleken onderstelling, dat de persoon die ze ontvreemd had, daar woonachtig moest zijn. Er zijn onder het stempelen meer brieven, die hem door hun dikte toelachtenont vreemd. Op andere postkantoren zij men op zijn hoede. Uit de sterftecijfers over de verschillende pro vinciën, onlangs opgemaakt, blijkt, dat Drente de gezondste provincie moet genoemd worden, Zeeland de ongezondstede overige komen in deze volgordeFriesland en Gelderland, Gro ningen en Noordbrabant, Overijssel, Utrecht, Noordholland, Zuidholland. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents> voor eiken regel meer Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Met zekerheid kunnen wij mededeelen zegt het N. v. d. D. dat het plan bestaat, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen de exploitatie der Nederl. Centraal Spoor- weg-Maatschappij zal overnemen. In een schrijven uit Utrecht aan Crt. wordt de overname van den Ned. Centraal- spoorweg door de Exploitatie-Maatschappij on gelooflijk genoemd, omdat de verhouding dezer laatste maatschappij tegenover den Ned. Cen- traalspoorweg sedert de laatste tien jaren zoo geheel van gedaante is veranderd. Sedert de lijn ArnhemEistNijmegen voor het verkeer geopend en de opening van de sectie EistGeldermalsen aanstaande is, heeft de Ex ploitatie-Maatschappij hare verbindingslijn ver kregen met haar Zuidernèt en wel eene, die veel beter is dan de Ned. Centraal-Spoorweg ooit kon zijn, niet alleen omdat zij eene veel welvarender en dichter bevolkte streek doorsnijdt, maar bovenal, omdat zij eene veel kortere en regelmatiger onderlinge gemeenschap geefteen nauwkeurige blik op de kaart kan ieder daar van overtuigen. Het vervoer van personen, goederen, paarden en vee van onze Noordelijke naar onze zuidelij ke provinciën, naar Belgie, Frankrijk, Zuid- Duitschland, Zwitserland en Italië zal zijn weg over den Ned. Centraal-Spoorweg moeten verla ten en dien moeten nemen over de lijnen van de Exploitatie-Maatschappijomdat deze (wij herhalen zulks) beter en korter en geographisch daarvoor aangewezen zijn. De Ned. Centraal-Spoorweg zal alleen kun nen behouden het vervoer tusschen de Noorde lijke provinciën aan de eene en de provinciën Utrecht, Noord- en Zuidholland aan de andere zijde. Dit vervoer zal voor de Maatschappij, die nu of later dien spoorweg exploiteert, de levensvraag worden zij zal daarvoor echter aan de Exploita tie-Maatschappij geen enkele onvoordeelige voor waarde kunnen opleggen, maar daarentegen ge heel van deze afhankelijk zijn. Wij meenen zegt de schrijver hierme de op afdoende en door ieder gemakkelijk te controleeren gronden te hebben aangetoond, dat eene overneming van den Centraal-Spoorweg door de Exploitatie-Maatschappij niet gerecht vaardigd zou zijn en vooral van de zijde der aandeelhouders van de Exploitatie-Maatschappij I door geen enkel belang zou te verdedigen we- zen. Mr. H. J. M., directeur eener sociëteit te Den Haag, is wegens overtreding der drankwet in een geldboete van f 10 verwezen. Wel dege lijk werd hij beschouwd, als de persoon, die in het bezit behoorde te zijn van de vereischte ver gunning. De opmerking, dat louter aan vrien den in een beperkten kring een borreltje werd geschonken, ging niet op. Te Cuyck is een man door een zandtrein over reden; beide voeten zijn hem verbrijzeld en na 10 minuten was hij overleden. Hij laat een vrouw en 2 kinderen na. en beroepsbezigheden had, terwijl de taak door allerlei omstandigheden zeer bezwaarlijk was. Niemand toch overleefde de rampgeen docu ment van het vaartuig werd gevonden het wrak zelf ligt het onderste boven in een 50 voet diep water. Getuigen hooren of raadplegen was dus aanhoudend ruwe weder ding aan het* wrakW^ ramp te vernemen. Slechts op enkele dagen was het duiken mogelijk, zoodat dan ook de belang rijke vraag, of ligten mogelijk is, in het rapport niet tot afdoende beslissing komt. De commissie heeft tot het bekomen van inlichtingen een groot aantal personen gehoord, vooral visschers, die zich in die dagen in het betrokken deel der Noord zee ophielden. Ook dit is oorzaak dat het rap port langer uitblijft dan het ongeduld van het publiek zou wenschen. Immers sommigen dier visschers kwamen eerst in het laatst van Augus tus in het vaderland terug. Als het publiek na denkt, dan zal het, aldus besluit het blad, over tuigd zijn van het moeilijke der taak, die aan de commissie is opgedragen en billijkheid betrach ten bij het wachten naar en het beoordeelen van het werk der commissie. Voorzien van een notariële acte (ingeval van onvermogen door tusschenkomst van buurtmees- ter en Rechtbank kosteloos te bekomen), uit welke acte blijkt, dat zij de éénige wettelijke rechthebbenden zijn tot het in bezit nemen der nalatenschap, kunnen de erfgenamen van Klaas Leuring, geboren te Krommenie, in leven mili tair bij de landmacht in Indie, zich schriftelijk of in persoon aanmelden bij den Minister van Koloniën tot het in bezit nemen der door be doelden erflater nagelaten vier centen, welke som naarde St.-Ct. er uitdrukkelijk bijvoegt „echter niet eerder zal worden uitgekeerd dan nadat van het Indisch bestuur opgaaf zal zijn verkregen omtrent het bedrag der daarop nader- in Indie af betaalde schulden van den erflater.” De aanvraag geschiedt, indien schriftelijk, op een zegeltje van 21 centen. De St.-Ct. bevat een geheele lijst van dergelijke erflatingener komen onder voor nalatenschappen van 13, 15, 16, 175, 185, 19, 195, 245, 25, 265, 295, 34, 395, 43, 445, 47, 56, 58 centen en hoogeralle kunnen na de bedoelde formaliteiten en onder de genoemde voor waarden ingevorderd worden. somtijds tegen zijn zin het goede kan uitwerken, zoo kan men ook meermalen met zuivere bedoe lingen een kwade en gevaarlij ke zaak in de hand werken.” t ri). Onder de kleine aanteekeningen in het jong ste nummer van Eigen Haard merkt men een graphische statistiek op van de schommeling der prijzen van de voornaamste levensmiddelen, waar voor genomen worden brood, vleesch, aardappe len, boter en rijst, over een tijdvak van 30 jaren. Daaruit blijkt, dat met uitzondering van boter en vleesch (het laatste vooral), de gemiddelde prijs der levensmiddelen niet gestegen, ten deele zelfs lager geworden is. Wanneer men dus jongelieden, die zich huwe lijksplannen in het hoofd hebben gezet, voorhoudt dat er tegenwoordig zooveel meer bezwaren aan het oprichten en in stand houden van een huis houden zijn verbonden dan vroeger, omdat „alles” zoo duur is geworden, dan dient men wel te be denken, dat onder dat „alles” niet zoozeer de eerste en noodzakelijkste levensbehoeften zijn be grepen, dan wel die ontelbare overtolligheden, die zoo ongemerkt in de woning, in de huishou ding, de levenswijze, kleeding enz. zijn ingeslo pen. Een tal van zaken, die vroeger als artike len van weelde werden beschouwd, worden nu maar al te veel als levensbehoeften aangemerkt. Niet ten onrechte wordt tegenwoordig zoo gewe zen op en gewaarschuwd tegen de zucht naar weelde, die de bron is van zooveel ellende en die een tal van jongelui er van terughoudt, zich een eigen haard en een gezelligen huiselijken kring te scheppen. het getal der met 1 Januari a. s. onbruikbare gezegelde formulieren niet grooter zij dan gewoon lijk en daardoor geen onnoodige schade worde geleden. Met de uitgifte van nieuwe zegels zul len vermoedelijk nog eenige weken voorbijgaan. De nieuwbenoemde voorzitter van den Hoo.o-en Raad TVndcrlande.u. uil'. L. de V OS Van Nederveen-Cappel, is het oudste lid van het hoogste rechtscollege, waarin hij reeds in het laatst van 1855, dus 27 jaren geleden, een zetel kreeg.. Z. M. heeft hem tot de hoogsterechter lijke betrekking in den lande benoemd, met voor bijgang van den vice- president mr. F. R. Coninck Liefsting, den uitstekenden rechtsgeleerde, wiens benoeming tot dat ambt in 1878, niettegenstaan de de Hooge Raad oudere leden telde, nog al be sproken i§. Thans is vermoedelijk niet zon der medewerking van den heer Coninck Liefsting weder de regel van anciënniteit gevolgd(ffóf.) Naar het Rott. Nbl. verneemt, zal het rap port der vh/i/er-commissie binnen kort den Ko ning worden aangeboden. Mocht door Z. M. tot openbaarmaking worden besloten, dan zal ech ter toch nog wel eenigen tijd verhopen eer de inhoud ter algemeene kennis komt. Het rapport is zeer lijvig en er zal wel uit blijken, hoezeer de commissie gedaan heeft wat zij kon, tot af- vcu «vxuvu vF- I doening barer taak niet alleen, maar ook tot be- eenten op het gezegeld papier moet blijken. Het spoediging dier afdoening. Men vergete niet, dat BURGEMEESTER en WETHOUDERS der jemeente Sneek maken hiermede bekend, jlat de Najaars-Paarcleiiniarkt dit jaar invalt op WOENSDAG den 20sten SEPTEMBER e. k. J. van DRIESSEN Burgem. J. W. BENNEWITZ, Secr. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt bekend, dat de Commissaris des Konings in de provincie Friesland, op Maandag 18 Sep tember e. k., des voormiddags omstreeks half elf ure deze gemeente zal bezoeken, en dat als dan aan Rijksambtenaren en verdere ingezetenen gelegenheid zal worden gegeven om Zijn H. Edel. Gestr. ten 12 ure ten Raadhuize te spre ken. Van af heden zal op de Secretarie de audien- tio-hjst ter teekening gereed liggen. Sneek, 12 September 1882. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. Naar men verneemt heeft de Minister van fi nanciën, bij aanschrijving van 6 dezer, no. 42, aan de ambtenaren te kennen gegeven, dat, vol gens art. 13 der wet op het recht van zegel 11 Juli 1882, o. a. het thans voorhandene formaat- zegel na 1 Januari 1883 niet meer gebruikt kan worden, omdat van dat soort van zegel, volgens de nieuwe wet uit te geven, voortaan 50 opcen ten worden geheven en van de betaling dier op- doening barer taak niet alleen, maar ook tot be- publiek wordt hiervan in kennis gesteld, opdat t het mèerendeel der commissie-leden drukke ambts- UIT DE PERS. In een derde artikel aan de frontverandering in den schoolstrijd gewijd, gaat de Tijd verder na, welke de gevolgen zullen zijn van de nieuwe beweging voor het lichamelijk welzijn der jeugd. Nieuw is zij slechts ten deele, daar, vooral in Duitschland, door eenige personen reeds jaren op hetzelfde aambeeld is geslagen. Mannen als prof. Fischer te Frankfort verlangen voor alles gezonds- heidsleer als hoofdzaak op de school en gaat hun streven door, dan zouden wij ten laatste als noodzakelijko consequentie nog komen tot een algemeene voeding van staatswege op Spar- taansche manier en volgens een menu, dagelijks door staatsgeneesheeren en scheikundigen vastge steld. ’t Blad resumeert ten slotte zijn oordeel over de beweging aldus: „Ofschoon natuurlijk met genoegen door ons geconstateerd wordt, dat vele grieven, welke wij reeds lang tegen de bestaan de ouderwijswetgeving deden hooren, thans ook éi wijderen en invloedrijken kring erkend wor den ofschoon wij het nut van gepaste lichaams oefening voor de jeugd ten volle erkennen, toch moeten wij het streven van de Olympia- vereeniging en van leden die met haar samen- iverken, als een nieuw gevaar beschouwen in den schoolstrijd. De stelling, dat bij de opvoe ding de lichamelijke ontwikkeling evenzeer als de geestelijke behoort tot de staatszorg, verwer pen wij ten stelligste, omdat hare toepassing, tooral in aanmerking genomen wat wij in gelij ke richting op ander gebied zien plaats hebben, üoodzakelijk moet leiden tot een ondragelijke ty- r®nie en ten slotte tot vernietiging van alle in- dividueele vrijheid. Wij beweren volstrekt niet, dat een en ander in de bedoeling ligt van de oprich ters der besproken vereeniging of van anderen, die zich in Nederland over deze quaestie heb ben uitgelatengaarne nemen wij de mogelijk heid aan, dat zij alleen door liefde en belangstel ling voor de jeugd gedreven worden. Al zouden toj evenwel van de zuiverheid hunner bedoelin gen volmaakte zekerheid kunnen erlangen, dit z°u niettemin geen wijziging brengen in het eind- °ordeel, zooals het daareven door ons werd uit- gesprokeu. Gelijk men, het kwade bedoelende, O OURO 11- 10 1 Mi 1 !f o CUlIlAm vy 11CI pc.pivi ILlUt'L Wiya-VXX. XXUU «xvx. «...xyyxxxxx^. XXXVXJ JU1ÜU, Udl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1