■ffi- Ell ABVERTEITIE BLAD Illi DE fflBWHlIlffllMNSSfflWSBS. No. 76. Z E V E N-E N-n ERTIGSTE JAARGANG 1882. N I 23 SF P T K M B E IS. >0 o. 10 plaatst. 0 li n overleden. De postboden, wien bij de invoering van de •e 0- 1: sn ji- rd 7- nt li !e >0 ;r e- te ra iV. ir is, h 10 m 10 a ?e 0, le vermind. Doopsgezinden of Mennonieten 21 25 26'/, 28 31 In de zitting van den gemeenteraad van Win terswijk van 14 dezer, heeft de burgemeester, mr. T. B. Mackay, lid van de Tweede Kamer voor Hilversum, naar aanleiding van een schrij ven van de commissie van toezicht, die daarin haar leedwezen uitsprak over de wijze waar op door hem als lands-ambtenaar in de vorige vergadering over de rijks hoogere burgerschool gesproken was, zijn oordeel over die inrichting toegelicht. Hij verklaarde niemand iets onaan genaams te willen zeggenzijn doel was alleen 27 7a 41 51 17a 87a H7a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. 1 De troonrede wordt door do bladen, voor zoo- yer zij er haar oordeel reeds over konden mee- fleelen, over ’t geheel vrij gunstig ontvangen. De toezeggingen nopens het strafwetboek, de wij- Hfeiging der wet op ’t middelbaar onderwijs, de te Wachten belastingvoorstellen enz., geven tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding. Men hoopt pr algemeen ’t beste van, zonder er in breede beraadslagingen over te treden. De woorden, die betrekking hebben op de vijziging van het kiesrecht en van de grondwet, rekken natuurlijk ’t meest de aandacht. Het Dagblad is van oordeel, dat de bezorgdheid waar mede de regeering op dit punt bezield schijnt te lijn, voor velen tot geruststelling kan strekken, grondwetsherziening, zegt het blad, is een woord lat spoedig is uitgesproken, en het formuleeren ran voorstellen, waardoor de gewenschte verbe teringen zouden zijn aan te brengen, is een ar- )eid, waar tegen bekwame mannen, als thans aan iet hoofd van ’s lands bestuur staan, wel geacht manen worden te zijn opgewassen. Maar voor tellen op dit ingrijpend punt kunnen niet ge- 'echtvaardigd geacht worden, voordat de stelli ge overtuiging bestaat, dat de meerderheid der iatie ze, op goede gronden, noodig oordeeltniet loordat te berekenen valt in welke richting de lationale wenschen daaromtrent zich bewegen !n hoever zij gaan. De minste onberadenheid, laarbij gepleegd, kon wel eens sluizen openen, lie allicht niet meer te sluiten zouden zijn op sen oogenblik wanneer dit nochtans dringend loodig zou blijken. Dat de regeeringzich alzoo ’lijkbaar nog niet het hoofd warm heeft laten naken door een aandrang, ten deele komende ran onbevoegden tot oordeelen, anderdeels van Irijvers, wien elke beroering welkom is, voor een klein deel van personen, die hun aandacht uit buitend door éen hun dierbaar geworden ver ingen laten overheerschen, dat is een bewijs lat haar de hoedanigheid, van de vereischte ralmte te kunnen bewaren, mag worden toege- ichreven. Maar zij doet daarbij verstandig, zel fs de vraag, in de troonrede aan de orde ge steld, niet, hetzij dan in bevestigden of wel in ’ntkennenden zm, te willen beantwoorden. In sen onderzoek naar de raadzaamheid wil zij den grond vinden, waarop een vaste overtuiging zal te vestigen zijn. Wie zal het wraken?” Het Vad. wijst er op, dat gesproken wordt van voorstellen betreffende het kiesrec/zt en doet opmerken, dat de woorden nopens de grondwet ongetwijfeld de voorbode zijn van een staatscom missie, om të onderzoeken welke bepalingen her zien moeten worden. Het Hand, heeft met eenige bevreemding van be grondwetsherziening gewag zien maken, vooral daar tevens van kiesrecht wijziging wordt gespro ken. „Het programma is zonderling genoeg, schrijft het blad. De grondwetsherziening wordt E°g niet voorop gestelder wordt in de troonrede Vfm gesproken als van een vrij onbelangrijke zaak, althans een die eerst in de laagste plaats ver melding verdient. «Dat de regeering van plan is, tijdens het on derzoek en de voorbereiding der herziening, de Wetgevende macht niet werkeloos te laten blij- 'fe0> is zeer begrijpelijk en verstandig en het aankondigen van verschillende wetsontwerpen kan dan ook geen verwondering baren. Maar Wd is het vreemd, dat het voornemen omtrent d° herziening van de grondwet als bijzaak wordt behandeld en niet op den voorgrond is gesteld. T Vooral is dit van gewicht voor het kiesrecht, leder erkent, dat in de eerste plaats voor een goede regeling der kiesbevoegdheid, de grondwet Wijziging behoeft. En toch kondigt de regee- geweest, de methode van onderwijs op de mid delbare scholen te bestrijden. Op voorstel van den wethouder Dericks heeft de raad met 7 te gen 4 stemmen verklaard deze explicatie van den burgemeester aan te nemen. Naar aanleiding van den brief van Gedep. Staten van Gelderland, waarbij het gemeente bestuur wordt gelast tot de oprichting van een school voor meer uitgebreid lager ouderwijs over te gaan, heeft de wethouder Dericks een uitvoe rig betoog geleverd, waarvan de conclusie luidt, dat hij den raad in overweging geeft, zich tot Z. M. den Koning te wenden, met verzoek de R. II. B. S. te Winterswijk op te heffen, en zoo op dit verzoek gunstig mocht worden be schikt, het gebouw der H. B. S. te bestemmen voor een school van meer uitgebreid lager on derwijs met onderwijzerswoning. Na een pro test van den tweeden wethouder, den heer Wil link, tegen dit voorstel, werd besloten de behan deling van deze zaak tot een volgende vergade ring aan te houden en inmiddels over de mis sive van Gedep. Staten het advies van de plaat- belijders van Hersteld Evang. Lutfeerschen Anglikaansche Episcopaten Engelsche of Presbyt herv. Fransche of Waalsche herv. Portugeesche Israëlieten Evangelisch Lutherschenx x Oud-Roomsch ofBissch. Clerezy 18 I T Z> •- Remonstranten Roomsch Katholieken Nederduitsch Hervormden Nederduitsche Israëlieten Leden der Schotsche gemeente 41 Christelijk afgescheidenen 186 Tot geene gezinte behoorendc 2128 Maandag jl. werd in „Odéon” te Amsterdam de vergadering gehouden van afgevaardigden van Nederlandsche Ijsclubs, ter goedkeuring van de conceptstatuten van een Nederlandsch Schaat- senrijdersbond. Vertegenwoordigd waren Am- sterdamsche Skatingclub, idem Ijsclub, Ijsclub Groningen, Ijsclub Haarlem en omstreken, Ijs club „Thialf” te Heerenveen, Ijsclub Kralingen en omstreken, Ijsclub Leeuwarden, Studenten ijsclub Leiden, Ijsclub Steenwijk en Ijsclub Win sum. Vele vereenigingen, hoewel niet vertegenwoor digd, hadden hare toetreding beloofd. De concept-statuten werden met kleine wijzi ging aangenomen. Aan de commissie, belast met het opmaken der Statuten en onder wier leiding de vergade ring plaats vond, werd het voorloopig bestuur opgedragen, totdat in de eerste vergadering van het nu tot stand gekomen Nederlandsch Schaat- senrijdersbond een definitief bestuur zal zijn be noemd. Het voorloopig bestuur bestaat dus uit de heeren M. J. Waller, voorzitter; mr. M. E. van Heloma, Jacob J. v. Vollenhoven en J. v. Buttingha Wichers, secretaris. Dit bond zal zeker, meent het Hbl., algemeen belangstelling vinden, omdat daardoor bij inter nationale wedstrijden ons land’ waardig zal kun nen worden vertegenwoordigd en ook ten on zent internationale wedstrijden mogelijk zulfen worden. A D VERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer ?72 Cents. Bij abonnement is de prijs be' langrijk lager. V oor waarden daaro mtrent te* vernemen bij den Uitgever. wet op de postpakkettendienst het vervoer van pakjes op straffe van schorsing of ontslag werd verboden, hebben daardoor natuurlijk een niet onaanzienlijken bijslag op hun bezoldiging moe ten derven. Naar men uit goede bron verneemt, worden door het hoofdbestuur der posterijen nu maatregelen genomen om de hoegrootheid van dat geldelijk verlies te onderzoeken. Zeer waarschijnlijk zal dus een vergoeding volgen. Mevrouw BosboomToussaint, onze beroem de 70-jarige schrijfster, heeft dezer dagen tref fende bewijzen van waardeering ontvangen. Op het feest, haar Zaterdag jl. te ’s Hage be reid, waren vertegenwoordigd onze Koningin, Prinses Hendrik, de Prins van Oranje, de Mi nister van Lynden en de oud-minister van der Ileim, de burgemeesters van Amsterdam en van ’s Hage en tal van aanzienlijken en letterkun digen. Z. M. de Koning en ’s Lands Regeering ga- Veti geen blijk van sympathie. „Maar zegt het Handelsbl. om den wille der letterkundigen betreuren wij het niet, dat ze zelden openlijk geëerd worden en voegt het er zeer scherp bij niemand krijgt het hier ook in ’t hoofd te vragen of bijv, de Genestet, Potgieter, Vosmaer, Schimmel, ooit openlijk door Kroon en Regeering geëerd zijn. „Voor de opvoeding van ’t volk echter is het goed, dat de Regeering het talent eert en als dit ten aanzien van mevrouw Bosboom-Toussaint is nagelaten, kunnen wij aan de regeering mede- deelen, dat het leedwezen daarover vrij alge meen is.” Een zonderling geval melden de Indische bla den uit Pasoeroean. Acht jaar geleden beviel centsgewijze af- en toeneming van het aantal onderstaande godsdiensten V selijke schoolcommissie in te winnen. De heer L. Leopold deelt in ’tV. v. d. D. mede, dat hij eene brochure zal in het licht ge ven, waarin de bedenkingen, tegen zijn leesboe ken ingebracht, door hem worden weerlegd. Door de politie te Rotterdam zijn naar de cellulaire gevangenis overgebracht drie gebroe ders V. W., zijnde één brievenbesteller, één te legrambesteller en één kellner. De brievenbe steller had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een postwissel, terwijl de beide anderen daarop gefingeerde handteekeningen hadden ge plaatst, een waarvan den postwissel vervolgens ter inning van het geld presenteerde op een Bij kantoor der posterijen, alwaar men de valsch- heid ontdekte, hetgeen aanleiding gaf tot de ar restatie van alle drie, waarvan er reeds twee waren gevlucht naar Amsterdam, Bij eene zoeking ten huize van den brieven besteller zijn nog eenige bescheiden gevonden, die hem ter bestelling waren toevertreuwd. Z. D. II. Mgr. Andreas Ignatius Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, assistent-bisschop bij den pauselijken troon, ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, Metropolitaan der kerke lijke provinciën van de Nederlanden, is in den morgen van 19 dezer, te vier uren, aan eene langdurige ziekte en na het herhaald ontvangen der laatste H. sacramenten, zacht en kalm over leden. De heer jhr. mr. M. M. vanAsch van Wijck, voorzitter van het Munteollege en sedert 1874 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort, is te Utrecht UIT DE PERS. ring iceldra in te dienen voorstellen betreffende dat kiesrecht aan, dus nog onder de bestaande bepalingen der grondwet. Acht zij dan den ar beid der herziening zoo tijdroovend, dat de ver betering der kieswet niet op den afloop wach ten kan „Zoolang de regeering zich tegen grondwets herziening verklaarde en velen met haar die als ontijdig beschouwen achtten wij ook het wen- schelijk, dat men althans binnen de perken der grondwet het kiesrecht zou uitbreiden maar nu de slagboom zal worden opgeheven, klinkt het plan om dergelijk halfwerk toch to verrichten, wel wat heel vreemd. „Intusschen zal men moeten afwachten, wat de regeering in dat opzicht voorstelt. Maar in allen gevalle is het merkwaardig, aldus besluit het blad, dat de grondwetsherziening, waartoe men in Aug. 1879 den tijd nog niet gekomen achtte en die ook nog in Juli 1882, toen de heer Tak haar als voorwaarde van zijn optreden stelde, „ontijdig” heette nu, slechts twee maanden later, in September 1882 in de troonrede aange- kondigd wordt De N. R C. wijst met voldoening op de zin snede nopens de grondwetsherziening en acht de benoeming van een staatscommissie de eenig mogelijke weg om tot een zuiveren toestand te komen, aan de gedachten een vaste richting te geven en de openbare meening te leiden. Hoe met het voornemen, om de grondwetsherziening practiseh voor te bereiden, het plan van kies- wetsherziening, ook in de troonrede aangekon- digd, strookt, zal eerst kunnen blijken als het ontwerp het licht heeft gezien. Onder het voor uitzicht van een nieuw kiesrecht zou, ook naar de N. R. C. meent, ingrijpende wijziging van het oude noch logies noch politiek zijn. De Tijd, kan zich best met de troonrede ver- eenigen. De belofte nopens de wijziging der wet op ’t middelbaar onderwijs en die betreffen de het belastingwezen heeft het met genoegen vernomen en het plan tot herziening van de kieswet verdient toegejuicht te worden. Over de grondwetsherziening wenscht het blad zich vooralsnog van alle toejuiching of afkeuring te onthouden. Het Utr. D'ii/bl. vat zijn oordeel over de troon rede aldus samen „’t Geheel der troonrede bewijst, dat het mi nisterie niet uitsluitend een cabinet d'affaires wil zijn, maar dat het met voorzichtigen tred den weg der hervormingen wil bewandelen, dat het voorshands do meest dringende hervormin gen ter hand wil nemen én voor latere, verder strekkende, den weg wil bereiden.” De Middelb. Ct. is van oordeel, dat de troon rede wat veel overhoop haalt en vreest voor een lang debat bij het adres van antwoord. De ne teligste onderwerpen worden er in aangeroerd, maar hetgeen zij bevat geeft voor geen der aan geroerde vragen uitzicht op een bevredigende oplossing. De Standaard is ’t meest verwonderd over dë aankondiging van een grondwets-commissie. Het blad is overigens van oordeel, dat het constitu tioneel ondoordacht is in eenzelfde troonrede eerst allerlei wetsvoorstellen en dan ook nog een reform-bill aan te kondigen. De laatste elf jaren (31 Dec. 1870—31 Dec. 1881) geven voor Rotterdam de volgende per- L OEEKER OIR1V 0 K 3- 6 BINNENLAND. 6 ft L- n vermeerd i n I T> I H,-? Ol 10 V V) n n n n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1