IIH1ÏS- ffl iUllIlTIUII. III .11) TOOR DE KAW1RHABKT No. 80. 1882. z O (TOB 12 if. zes- aankondi- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. Dinsdagnacht is er brand ontstaan in ’t Amstel- otel te Amsterdam In de volmaakste orde werden de gasten door brandwachts en politie agenten gewaarschuwd. Er ontstond geen pa niek. Middelerwijl had de brandweer, die door r t 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Cents. Bij abonnement is de prijs be’ vernemen bij den Naar de Amst. verneemt, heeft Prins Alexan der het vaste voornemen gehad, dit jaar mede ter opening van de Kamers naar ’t Binnenhof te gaan. Niet hem is het te wijten, dat ditmaal Z. M. onvergezeld daarheen reed. Wien dan Den Koning misschien Gesteld dat er iets te verwijten valt, dan zullen we ons toch in do zen wel tot den Prins of den Koning moeten wenden. Of zouden we misschien ook rekening te houden hebben met den invloed der Koning in De Franschen zouden dan al weer gelijk heb ben, met in alles den regel te volgen Cherchez la femme Een voorstel is bij het Ministerie aanhangig om de spelling van het woordenboek tot deeo- nig officieele té maken. ADVERTENTIËN van voor eiken regel meer 71/2 langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te Uitgever. „„Een onze onderwijstoestan- de gebreken, die hen aan kleven, bovenal te ontkomen aan de overdrij ving, waartoe men misschien in hec streven naar het goede zich heeft laten verleiden, ligt van den anderen kant de reactie op de loer, om van die begeerte een Den vooruitgang heeft zij met leede oogen aan schouwd zou nu voor hagr de kans schoon staan, om dien weder voor een niet gering deel te niet te doen? Wat zou zij juichen, indien op den wellicht wat te forschen stap voorwaarts, die vroeger is gedaan, nu een nog veel grootere volg de in aehterwaartsche richting Indien het met moeite verworvene niet, door verwijdering van uitwassen, der volmaaktheid naderbij werd ge bracht, maar in zijn deugdelijk wezen zelf weder verloren ging „Of de vrees daarvoor geheel hersenschimmig is P aldus besluit het blad. Naar onze moening niet zoo geheel, dat wij met ingenomenheid be groeten kunnen het optreden van een vereeni- ging, welke in de personen, die zij in haar ge lederen roept, geen waarborgen biedt, dat zij de beweging, door haar in gang te brengen, zal weten te sturen in een veilige haven.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van art. 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en her-enting. Sneek den 6 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. In een herberg onder de gemeente Uelestra- ten (Limburg) ontstond Zondagavond twist tus- schen den herbergier en twee zijner gasten (een vader en diens zoon). De twist liep zoo hoog, dat de herbergier een revolver loste, waardoor de vader gedood werd en de zoon een kogel iu den arm kreeg. De dader is gearresteerd. een scherp versneden pen ten strijde is getrok ken tegen de serie leesboeken van den heer Leo pold. De heer L. Leopold heeft thans bij den heer Een der beambten van de tram tusschen Vlis- singen en Middelburg is op de hoogte van den Abeelen van den wagen gevallen, waardoor een zijner beenen werd afgereden. Hij is kort daar na overleden en laat een vrouw en 7 kinderen na. Eenigen tijd geleden hebben bestuurders van de „vereeniging van onderwijzers in het teelte nen in Nederland” te Amsterdam, bestuurders van de „Amsterdamsche gymnastiek-onderwij- zers-vereeniging”, en 62 vak-onderwijzers en onderwijzeressen in het zingen, vreemde talen en rekenen, alsmede onderwijzeressen in de hand werken voor meisjes aan de openbare lagere scholen te Amsterdam, een adres gericht aan den Koning, waarin het verzoek wordt gedaan „om te willen besluiten dat art. 15 der wet op het lager onderwijs zoo moet worden opgevat, dat ook bedoelde vak-onderwijzers en onderwijzeres sen door pensioensbijdrage aanspraak hebben op pensioen van rijkswege.” Namens den Koning is hierop door den mi nister Pijnacker Hordijk te kennen gegeven, dat genoemde wet, krachtens art. 15a niet toepas selijk is op hen die uitsluitend onderwijs geven, hetzij op een openbare lagere school, hetzij daar buiten, in zingen, nuttige of fraaie handwerken voor meisjes, handteekenen, beginselen der land bouwkunde en gymnastiek, en aan het verzoek van adressanten, voor zoover zij onder deze per sonen behooren, derhalve niet kan worden vol daan dan door een wetswijziging. Vooralsnog kan dus het verzoek niet ingewilligd worden. De betrokkenen wenschen zich nu tot de Twee de Kamer te wenden, met verzoek een wijzi ging te brengen in art. 15 der genoemde wet. Alvorens echter daartoe over' te gaan, wenschen zij door middel der bladen de aandacht der pu blieke opinie op deze aangelegenheid te vestigen. Door de opneming van bovenstaande meenen wij aan het verzoek, om daartoe mede te wer ken, te voldoen. geboden, de twaalf artikelen des geloofs enz. ook den heelen berijmden 119en psalm (528 vrij- voetige versregels) zonder fout kan opzeggen. Het kind mag weinig buitenshuis spelen en is erg zoet. Het schaap kan dat alles natuurlijk niet helpen, maar de ouders smaken de zelfvol doening, dat hun kind bewonderd wordt, en er zeer bleek en ongezond uitziet. Het Volksblad, het orgaan voor volksonder- X)s, wenscht zich te onthouden van medewer- Iking waar het de nieuwe Ölympia-vereeniging Keldt, de vereeniging die zich ten doel stelthet Perstel van evenwicht tusschen geestes- en li chaamsoefening bij de opvoeding der jeugd in INederland. Niet dat het blad iets heeft tegen gymnastiekoefeningen, spelen en wedstrijden, het petenen van oog en hand, enz.integendeel het overtuigd van het voordeel, ’t welk in flinke jhphaamsoefening der jeugd schuilt. Maar de f leuwe vereeniging w’enscht ookverbetering f?111 onderwijs-methoden, en zij vraagt voor dat Foel steun bij allen, die belang stellen in onderwijs E? opvoeding. Dit nu acht het blad verkeerd. *an pacdagogische hervormingen, als hier wor- bedoeld, kan men wel van deskundigen, maar Wt van het groote publiek iets verwachten I is juist op dezen weg veel, zeer veel beleid f ®i» tg voorkomen, dat slechts wind ge paaid en f ogst worde. Waar van den eenen kant Men schrijft aan het U. D. „De duikers, die werkzaam zijn bij het lich ten van de „Adder”, verdienen veel geld en voeren weinig uit. Om het duikerspak slechts aan te trekken, onverschillig of zij naar bene den gaan of niet, krijgen zij f 2,50 per man voor elke minuut dat zij onder water zijn 10 cent, terwijl zij bovendien f 1 daags overwerk- geld genieten. De duikers zullen dus wellicht aan het lang ste lijntje trekken, want er bestaat, volgens on zen zegsman, die het weten kan, zeer weinig kans, dat men de Adder weer goed en wel bo ven zal krijgen. In den monitor durven de dui kers geen kijkje nemen. Het electrisch licht moet slecht voldoen.” Te Tholen is een knaapje, dat reeds op jarigen leeftijd, behalve eenige gebeden, de tien geboden, de twaalf artikelen des geloofs enz. De heer II. Hemkes Kz., lid der commissie van --toezicht op ’t lager onderw. te Haarlem, heeft, zoo- een veel goeds vernielende storm ge- als men weet, onder den titel„Een Nederlandsch W...„ - 1de belang” een brochure uitgegeven, waarin hij met KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, brengen door deze ter ken nis van de ingezetenen, dat op Woensdag den Sen November e. k., des voormiddags van elf tot des namiddags een uur op het gemeentehuis alhier zal worden gehouden, de vergadering om de plaatsen aan te vullen der leden van de Ka- wer van Koophandel en Fabrieken te dezer ste- ie, die met bet einde dezer jaars aan de beurt van aftreding zijn, zijnde de heeren Jetze Lykles Bakker, Hijlke Jansz. Kingma, Pieter Eenne- n,a en Nicolaas Wilhelmus Jacobus Catharinas de Voogt, of die door overlijden of andere oor zaken zullen zijn uitgevallen. Dat de Lijst der kiesgerechtigden voor een ieder ter inzage ligt op de Secretarie der ge- peente en dat de bezwaren tegen- die lijst ge- Idurende acht dagen, te rekenen van den 7 de fer maand, bij het gemeentebestuur kunnen wor pen ingeleverd. I En zal deze door aanplakking en aankondi ging in de Sneeker Courant worden bekend ge- pnaakt. I Sneek den 6 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. De politie te Rotterdam heeft eene arrestatie gedaan, waarbij eene zeer belangrijke inbeslag neming heeft plaats gehad. Zekere K., die vroeger een sigarenwinkel op den Binnenweg heeft gehad, woont thans, met eene achttienjarige bijzit, in de Coolsche straat, alwaar hij zich uitgaf voor reiziger in tabak. Reeds sinds eenigen tijd was hij aan een winke lier in de binnenstad ongeveer f3 schuldig ge weest, en telkens wanneer er met eene kwitan tie om dit bedrag werd gezonden, had hij onder het een of ander voorwendsel de betaling uit gesteld. Toen nu Maandag jl. de loopknecht van den winkelier andermaal bij hem kwam, verklaarde hij, wel een bankbiljet van f 60 gul den te hebben, maar niet te willen afgeven als hij niet dadelijk geld terug kreeg. De knecht ging met de boodschap naar den patroon terug. Deze gaf hem nu wel het noodige bedrag van f57 en zond hem daarmede naar K., maar ver trouwde de zaak toch niet. Hot zou toch niet zoo heel onmogelijk zijn, dat de schuldenaar de f57 inpalmde, het bankbiljet hield en naderhand beweerde, het aan den knecht te hebben gege ven. In alle geval, de winkelier ging met den knecht mede en bleef voor de deur wachten. Eenige «ogenblikken later kwam de knecht het huis uit, en ja wol, alles was in orde daar was het bankbiljet 1 De winkelier echter, hetzij uit wantrouwen of slechts uit voorzorg, scheen het noodig te achten, zich van de echtheid van het biljet te overtuigen. Hiertoe bestond de beste gelegenheid bij de Bijbank op de Leuvehaven. Het biljet werd aldaar onderzocht en onmiddel lijk naar Amsterdam gebracht, alwaar ten kan tore der Nederlandsche Bank werd geconstateerd dat het een valsch biljet was. Nauwelijks was dat bericht te Rotterdam ontvangen, of de politie nam maatregelen om K. in handen te krijgen. Zij kreeg hem in de nabijheid zijner buurt in ’t oog. Zoodra hij dit bemerkte, ging hij op den loop. Door de agenten vervolgd, nam hij de vlucht naar zijne woning, alwaar de politie binnendrong en hem in hechtenis nam. Bij de daarop gevolgde huiszoeking vond men onder het bed eene kist, bevattende alle noodige lithogra- phische toestellen, met gereedschappen en benoo- digdheden, die bij het maken van valsch bank papier dienstig kunnen zijn. Doch bij nader onderzoek vond men ook een hoop valsehe bank biljetten van f60 en van f 100, eenige reeds ge heel, andere nog slechts gedeeltelijk afgewerkt. Dit alles werd door de politie medegenomen, terwyl K. naar de gevangenis werd gebracht, tegelijk met zijne bijzit, die tijdens de arrestatie beschuldigd werd van onlangs te Rotterdam een valsch bankbiljet te hebben uitgegeven. J. B. Wolters te Groningen het licht doen zien eene gemotiveerde verdediging, getiteld „Mijn behendig gebruik te maken, -leesboek voor de volksschool, getoetst aan Nederlandsch belang” van den heer H. Hem kes Kz. UIT DE PERS. In overleg mot het Departement van Finan ciën bestaat bij de regeering het voornemen, maatregelen tot bescherming en regeling van de visscherij van oesters en mosselen in de Zuider zee te beramen en tevens een proef te nemen om de kunstmatige teelt, in de Zeeuwsche wa teren met uitnemend gevolg gedreven worden de, ook op de Zuiderzee in te voeren. Een zee-officier geeft in het Hbl. met enkele zinsneden een treffende schets van het „voorheen en thans” op Atjeh. In November zal het drie jaren geleden zijn, dat ik Atjeh verliet en toen was mijn revolver al eenigen tijd opgeborgen als ik o.p verschillen de punten van onze kust naar den wal ging. Wanneer ik nu binnenkort daar weder heen ga, zal ik mijn revolver maar weer gereed houden om een glas bier te gaan drinken op Oleh- leh. Het is zoowat vier jaren geleden, dat ik op een zekeren nacht, om 12 uur ongeveer, dood, alleen van Kotta-Radja naar Oleh-leh wandelde, en niemand vond daar bezwaar in. Ik denk dat het mij nu van hoogerhand verboden zou worden, als ik het ’s middags om 12 uur wilde doen. Voorheen was het oorlog, thans heet het vre - demen zou eer ’t omgekeerde meenen, wan neer men deze schets leest. BEKENDMAKING. I begeerte zich openbaart BURGEMEESTER en WETHOUDERS van i den te zuiveren van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de dat jaar invalt op Maandag den 16 Oct. 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. B !XX E.A 1 AX W. L OEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1