0 S1EIIIÏS- niDHRmTIHLW M R f.111.FAI I. El HET BOfflSStra 8ML No. 83. 1882. op W K s D A G IS O <D T O 13 E 1*. >ek b io oi as d. el, ia V d 3 October jl. 1 Alle brieven in te zenden. •i- i- com- men Het ZÜ in z ien 0 et. k- an en s. d- P- ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Te Middelburg is een misdrijf gepleegd dat, ofschoon ’t misschien meer voorkomt, slechts zelden gestraft wordt. Een echtpaar, tot den burgerstand behoorende, moet een knaapje uit Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.—franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Naar het Dagblad verneemt, is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingekomen het eerste der wetsontwerpen tot herziening van het kies recht. Is het blad wel ingelicht, dan bepaalt het zich in hoofdstrekking tot een verlaging van den census, en wel meer bepaald voor die ge meenten, welke in de tabel bedoeld bij art. 1 der kieswet tot de uitzonderingen zijn gebracht, voor Amsterdam, Rotterdam en ’s Gravenhage moet het bedrag op f 60 zijn teruggebracht, ter wijl voor de overige groote gemeenten in de Verschillende districten gradatie van f 40, f 30, i 24 en f 20 zou zijn aangenomen. Volgens ’t Vad. zal de census van f 60 geëischt worden in de gemeenten Amsterdam, Rotter dam en ’s Gravenhage. De census van f 40 wordt ingevoerd voor de gemeenten ütrocht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haarlem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft, Schie dam en Middelburg. De census van f 30 zal gelden voor de ge meenten Maastricht, Nijmegen,’s Ilertogenbosch Zwolle, Gouda, Alkmaar, Zaandam, Harlingen, oneek, Vlissingen, Gorichem, Goes, Bols ward, Dokkum, Zierikzee, Hoorn en Purmerend. De census van f 24 zal bepaald worden voor de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zut- Phen, Amersfoort, Roermond. Tie1, Zalt-Boinmel, Assen, Meppol en voor alle gemeenten in de provinciën Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, voor zoover deze hier boven niet zijn uitgezonderd. De census van f20 zal gelden voor alle ande re gemeenten in de overige gewesten, ook voor zoover die niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd. De vermoedelijke vermeerdering van het aan- a kiezers door deze censusverlaging wordt op ongeveer 22,000 geschat. De polemiek over het commissieloon aan de ypotheekkantoren, door notarissen te betalen, c m van de plaats, waar het kantoor gevestigd is, verwijderd wonen, heeft volgens het Weekbl. Wr Notaris .mbt en Registratie tengevolge ge- ad, dat het bestuur der registratie zich de zaak te hebben aangetrokken. Bij min. aanschrijving toch van 3 Octoberjl. o. 6 reg., z,ijn de bewaarders der hypotheken verzocht een opgave in te zenden van 1 het tarief waarnaar de beëedigde klerken 01 andere i Men schrijft ons uit Westergoo dd. 16 Oct.Het vee begint reeds te hunkeren naar den warmen stal en als ’t weer omslaat zal het wel spoedig opgezet wordenzijn spijskamer toch is buitengewoon goed voorzien, alhoewel ze niet dadelijk aangesproken behoeft te worden, daar er nog genoeg gras over blijft om op stal opgevoederd te worden. Ploe gen, eggen en ’t zaaien van winterkoren, kan tegenwoordig aardig plaats hebben. Velen kla gen echter over het verdwijnen der jeugdige plantjes, kort nadat ze er boven gekomen zijn en schrijven dit aan een ontelbaar aantal slakken toe, die met teugellooze vraatzucht hun vernie- De gemeenteraad van Rotterdam heeft Vrij dag jl. behandeld het adres der Nederlandsche electriciteit-maatschappij, om vergunning tot het aanbrengen van electrische geleidingen. Met het oog op de nog steeds hangende gasquaestie, vond het gunstig advies, dat B. en W. hieromtrent hadden uitgebracht, bij velen bezwaar, wat leid de tot het voorstel, om de behandeling va» de zaak aan te houden, totdat eene beslissing zou zijn genomen omtrent het aanhangig voorstol tot oprichting eener gemeentelijke gasfabriek. Het dagelijksch bestuur deed echter uitkomen, dat het hier slechts gold een proefneming met electrisch lichtde concessie zou dan ook niet voor bepaalden tijd, maar slechts tot wederop zegging verleend worden, terwijl bovendien het leggen van eiken draad nog van de nadere ver gunning van B. en W. afhankelijk zou zijn. Om allen twijfel weg te nemen, werd in het be sluit nadrukkelijk opgenomen, dat de vergun ning slechts tot het nemen van proeven met electische verlichting gegeven wordt. Daarmede was alle bezwaar weggenomen en met slechts één stem tegen werd op het adres gunstig be schikt. De geleidingen zullen zoowel onder als boven den grond aangelegd mogen worden, doch aan de maatschappij is de verplichting opgelegd, tot het bezigen van geïsoleerde draden, voor zoo ver bovengrondgeleidingen boven huizen worden aangebracht of in het algemeen bereikbaar zijn. voor f25,000. Men verzekert mij, dat hij bij zijn „verdwijnen” in het bezit was van meer dan f 80,000. Ook anderen dan de twee ge noemden zijn in den val geloopen. Het Hand, geeft de volgende necrologie van wer<^ ge™eld, zal op- De Amst. Crt. bestaat sedert het jaar 1610. Ten minste men weet met zekerheid dat er in de maand Mei van dat jaar een courant uit kwam ghedruckt tot Amsteldam bij broer Jansz. out courantier in ’t legher van zijn Princel. Exel. woonende in St. Niclaesstraet, naast den Ver gulden Os.” Uit dit blad heeft zich vermoede lijk de Amst. Crt. ontwikkeld. De tegenwoordige titel prijkte het eerst op 17 Aug. 1776 aan het hoofd dat vroeger bij afwisseling „Dingsdagsche,” „Donderdagsche,” en „Zaterdagsche Courant” luidde. Van 1734 tot 1852 geschiedde de uitgave van wege het stedelijk bestuur en werden de berichten nu en dan aan toezicht onderworpen, waarbij willekeur niet buiten spel bleef. In Sept. 1847 werd de redactie bijv, „op straffe van afzetting” door B. en W. gedwongen om een ingezonden stuk over de stedelijke verkie zingen op te nemen, waarvoor zij zelven de ver antwoordelijkheid niet wilden dragen. Ook de vrijzinnige richting der redactie baarde haar me- nigwerf doornen. Mr. S. Vissering, die in 1847 de hoofdleiding aanvaardde en mr. J. T. Buys tot medewerker had, moest dan ook 1 Dec. 1847 ontslag nemen. In 1852 ging het recht van uitgave, onder zekere voorwaarden, bij raadsbesluiten over aan de heeren J. van Bonga en A. ,T. Buil en se dert was het blad een orgaan van de conserva tieve partij. Het stedelijk bestuur nam daarentegen de verplichting op zich de officieele stukken en ken nisgevingen in geen ander blad, hier ter stede uitkomende, te doen opnemen, waarvoor de uit gevers een vergoeding van f 1000 ’s jaars betaal den, een bepaling, die sinds 1 April dezes jaars, volgens raadsbesluit, is vervallen, zoodat het blad geen officieel karakter meer draagt. Sedert het overlijden van den heer Van Bon ga (Aug. 1864) is het beheer geheel overgegaan aan den heer A. J. de Buil. Nadat de vereeniging besloten had te liqui- deeren, wordt thans het recht om de uitgave voort te zetten bij inschrijving te koop aange boden. Heden Dinsdag, heeft de verkiezing plaats in het hoofdkiesdistriet Amersfoort, ter vervulling van een plaats in de Tweede Kamer, openge vallen door ’t overlijden van den heer jhr. mr. M. M. van Asch van Wijck. Door de liberale kiesverenigingen in ’t dis trict is tot candidaat gesteld de heer K. W. van Gorkom, te Baarn. De roomsch-katholieken en anti-revolutionairen stellen de graaf van Bijlandt, de conservatieven de heer Van Golt- stein. Daar mr. J. G. Patijn zijn ontslag heeft ge nomen als lid van de Tweede Kamer, zal in het hoofdkiesdistrict Gouda de verkiezing van een lid dier Kamer plaats hebben Dinsdag 7 Nov. e k. en de herstemming, zoo noodig, Dins dag 21 Nov. d. a v. het loon berekenen voor de waarneming der be langen van notarissen aan het kantoor 2. De gemiddelde jaarlijksehe opbrengst van dat loon 3. het bedrag van het loon hetwelk c. q. bo vendien door de bewaarders aan die personen wordt uiigekeerd. De groote Park-Schouwburg te Amsterdam nadert langzamerhand zijne voltooiing. Hij zal in April 1883 (dus voor de opening der kolo niale tentoonstelling) geopend worden. Deze schouwburg zal 2500 bezoekers bevatten kunnen. De opening zal zoo is althans het voornemen plaats hebben met de opvoering van een ballet, waarin niet minder dan 300 personen zul len medewerken. Het amendement op de voordracht voor den bouw van eene nieuwe beurs te Amsterdam, door eenige raadsleden ingediend, wordt door burg, en weth. van Amsterdam met groote inge nomenheid ondersteund. Dit amendement strekt om de beurs te bouwen op een te dempen ge deelte van het Damrak, tusschen de Oude- en de Papenbrug, zonder dat onteigening behoeft plaats te hebben. De uitvoering van het tegenwoordig ontwerp kan geschieden zonder verhooging van bestaan de belastingenhet houdt voldoende rekening met de eischen van het verkeer langs het Dam rak en ontziet de belangen van hen, wier ei gendommen zich tusschen Warmoesstraat en Damrak uitstrekkenhet laat het ruimste ge deelte van het Damrak onaangeroerd, en zij het ook, dat het de demping na zich sleept van een grootere watervlakte dan voor den beursbouw wordt vereischt, de daardoor te verkrijgen ruim te komt, na slooping der oude beurs, ten goede aan den Dam, welke daaraan groote behoefte heeft. Eindelijk kan, naar dit ontwerp, de te genwoordige beurs gebruikt worden totdat de nieuwe is voltooid. Volgens globale raming zullen de kosten van de te bouwen beurs met inbegrip van demping, bewailing, rioleering, bestrating enz. f 2.300,000 bedragen. Omtrent het verdwijnen van Engels, den missionair in granen te Amsterdam, kan geene juiste berichten te weten komen, vermoeden, als zou hij naar Amerika gevlucht zijn a la Pincoffs, wint al meer en meer veld. Men spreekt van een onrechtmatig beleende goederen-ceel en van het ten eigen bate incas- seeren van een aan derden behoorenden wissel. Bij buitengewoon algémeen Politieblad wordt door den Officier van Justite te Amsterdam de opsporing en aanhouding van J. G. Engels ver zocht met telegrafisch bericht. Daar het niet onaannemelijk is, dat hij zich van het leven heeft beroofd, zoo wordt ook bij het vinden van zijn lijk onmiddellijk bericht daarvan verzocht. Het signalement van Engels is als volgt oud 47 jaar, gestalte lang en zwaar, haar en wenkbrauwen grijsachtig, zwart, oogen blauw grijs, neus van voren rond afloopend, mond groot, lippen dik, aangezicht en kin rond, kleur vaal, baard grijsachtig, heeft een litteeken op den rug en op een zijner beenen, tengevolge van het zet ten van koppen. Bij zijn vertrek uit Amster- dam was hij gekleed met blauw fantasiepak en fantasiehoedzijn ondergoed met roode letters gemerkt J. G. E. De gesignaleerde is, naar men uit Amster dam aan het U. D. meldt, 12 dezer van Liver pool vertrokken naar Amerika naar men zegt naar New-York. De firma Bunge Co. - -o— - is door hem beetgenomen voor de som van pl. aajn hun kantoor verbonden personen m. f 35,060 en de Twentsche Bankvereeniging Het bestuur der Amsterdamsche koloniale ten toonstelling heeft de Nederlandsche fabrikanten van stoom- en andere werktuigen, ongeveer vijf tig in getal, uitgenoodigd tot een gemeenschap pelijke bijeenkomst, om te bepalen op welke wijze deze belangrijke tak van nijverheid op de tentoonstelling tot haar recht zal worden gebracht. Aan de Nederlandsche en buitenlandsche regee- ringen, voor zooverre zij aan de tentoonstelling deelnamen, zal het verzoek worden gericht om, naar gelang van het getal inzenders, juryleden te benoemen. Slechts het één zesde der jury leden zal door het comité van uitvoering wor den aangewezen. Voor de vervaardiging van de modellen van medailles en getuigschriften voor de bekroonin- gen zal een internationale wedstrijd gehouden worden met uitloving van vrij belangrijke prij zen in geld. De eigendommen in het Groothertogdom Luxemburg gelogen, behoorende tot de nalaten schap van Z. K. H. Brins Hendrik, zullen ten beiioeve der erfgenamen verkocht worden. het eerste huwelijk van den man reeds gerui- men tijd schromelijk mishandeld hebben. Niet alleen ontving het kind, dat eenig vermogen bezit, weinig voedsel en veel slaag, maar hij droeg ook van ernstiger mishandelingen de spo ren. Vooral de stiefmoeder schijnt op laffe ma nier haren wrok aan den ongelukkigen knaap gekoeld te hebben Haai men aan de Midd. Cl. verzekert, kunnen de feiten door verschillende getuigen bewezen worden en heeft de justitie zich de zaak aan getrokken. Zondag is de winterdienst op den Rijnspoor weg begonnen. In alle sneltreinen op die lijn zullen voortaan rijtuigen derde klasse zijn. De winterdienst op de andere lijnen begint 1 No vember. Men schrijft uit Tiel aan de Standaard Zaterdag avond werd hier ter stede de ont zettende tijding vernomen, dat ds. Anspach, se dert meer dan 25 jaren predikant bij de Herv. gemeente te Eek en Wiel, in de rivier de Rijn bij de overvaart met de pont, nabij die gemeen te, jammerlijk verdronken is. De koetsier, die hem gereden had, sprong hem na en is mede in de diepte verdwenen. Ds. Anspach was onge veer 60 jaar oud en sedert eenige jaren weduw naar met 12 kinderen. Te Leiden, waar onlangs tengevolge van een gebrek aan een der gashouders de aan voer van gas gestaakt moest worden, is nu de in aanbouw zijnde gashouder in elkander gezakt. TT SVEEkEKIOIHIVÏ EK3 tia i y Wy jo in 35 ■a er v. te jo iw

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1