WHiMmi KALTOMMAWCT dit jaar invalt op Maandag den 30 Oct. 1882. ri No. 84. È882. <S z a. t ir, Ti D 21 O <D T O 15 E H. Ln- mu lo. 00 50 A4?® Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. len en- ren en Jo- en 60 15. tóo. ml. 78 2e .0, 2e 00, J a 3e ,00 oer an- en zv. eg. ries ach rd: ui en e- er ?n le kt en de it- kt 27. .00 was was, Juli en Augustus herziening der grondwet op de weigering des Konings zou zijn afgestuit, heb ben de voorstanders van het algemeen stemrecht getracht, het streven naar grondwetsherziening met hunne politieke beginselen te vereenzelvi gen Tegenover dezen toeleg komt de troonre de duidelijk verklaren dat tegen een behoorlijk voorbereide herziening van al die bepalingen der grondwet, die wijziging behoeven, tegen een her ziening, waardoor een blijvend werk in het be lang van Nederland tot stand wordt gebracht, thans zoo min als in 1879 van de zijde der kroon bedenkingen bestaan. In de tweede plaats kan de overweging der raadzaamheid eener grondwetsherziening het aan brengen van verbeteringen binnen de perken der bestaande staatsregeling belemmeren. Doch dit bezwaar kan niet zwaar wegen, indien men bedenkt met hoe groote moeilijkheden e.lk plan tot grondwetsherziening zal te worstelen hebben. Dat de voorstellen van den minister Kappeyne, thans opnieuw door den heer Tak van Poort vliet ter sprake gebracht, vermoedelijk zouden zijn aangenomen, zal door slechts weinigen wor den beweerd. Het mag wel als zeker worden beschouwd dat een voorstel, om alleen de be palingen over het kiesrecht te herzien, de in art. 197 der grondwet gevorderde meerderheid niet zoude verwerven. Grondwetsherziening heeft slechts dan kans van slagen, indien zij door sa menwerking van vertegenwoordigers der ver schillende partijen is voorbereid. Die samen werking is thans zeer goed mogelijk, daar het nu niet, als in 1848, de hoofdbeginselen van ons staatsrecht, de regeling van de macht des Ko nings en van de rechten der volksvertegenwoor diging geldt. Zal deze voorbereiding op behoor lijke wijze geschieden, dan zal echter eenig tijds verloop noodig zijn. Er is nog een reden waarom kiesrechthervor- ming (de minister bedoelt kieswethervorming) aan grondwetsherziening behoort vooraf te gaan. In de Staten-Generaal, die over de voorstellen tot grondwetsherziening zullen oordeelen, behoort het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk afge- beeld te zijn. Is het goed te keuren dat over voorstellen tot herziening der grondwet beslist wordt door een volksvertegenwoordiging, tot wel ke samenstelling velen niet hebben medegewerkt die daartoe volgens het stelsel der grondwet had den behooren geroepen te worden Daarop het ontwerp zelf toelichtende, zegt de minister, dat een voorstel nopens het toeken nen van het stemrecht aan zoogenaamde capa citeiten niet geoorloofd is. Zijn zij uitgesloten dan draagt de slechte regeling van het belasting stelsel daarvan de schuld. Dit is te verande ren. Daarop brengt de minister de redenen bij, die geleid hebben tot de door hem voorgestelde cijfers en geeft de veranderingen op, die er uit zullen voortvloeien. Het getal kiezers, volgens den tegenwoordigen census voor de Tweede Ka mer 126,290, zal volgens den gewijzigden cen sus 148,679 bedragen Voor den gemeenteraad zal het cijfer 208,763 op 236,500 worden ge bracht. De minister dringt ten slotte op spoedige be handeling van het ontwerp aan. De Stand, schrijft het volgende „Pijnacker’s reformbill ziet er niet kwaad uit. In hoofdzaak geeft ze wat wij reeds voor jaren vroegen60 gulden voor de grootste, 40 gulden voor de grootere steden, en voorts over heel het land tegen de twintig gulden aan. Op zichzelf schijnt dit ontwerp dus steun te verdienen. „Edoch onder twee belangrijke reserves. „En wel ten eerste, dat we tegelijkertijd ver nemen, wat ’s ministers verdere plannen zijn. OVERZICHT. De verdediging van het tegen Arabi, als het hoofd van den Egyptischen opstand, in gestelde proces toont, volgens de Köln. Ztg., opnieuw hoe hardnekkig de Oosterlingen zich aan hun haat en hun wraakzucht vastklemmen. In de omgeving van den Khedive wil men na tuurlijk in geen geval toegeven dat aan de be schuldigden een verdediger worde toegevoegd als in strijd met de Egyptische zeden. Kunnen Arabi’s vijanden niet op Oostersche wijze met ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 ij2 Cents. Bij abonnement is de prijs be' langrijk lager. Voorwaarden .daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKEND MA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van do gemeente Sneelc, maken hiermede bekend, dat de 2e- Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. TWEEDE KAMER.- Deel éen van den reformbill kan niet beoordeeld worden, dan na voorloopige kennisneming van deel twee en drie. „En ten andere, dat die kleingeestige diffe- rentiaal-rekening met stedekens en vlekken en meer of minder gunstige streken er uitga, en men voor alle provinciën en gewone gemeenten dale op f 20, of althans op een normaal cijfer. „Door al dat wegen op de goudschaal komt men van zelf weer in het oude getob. Pijnacker zal het merken.” Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Amersfoort zijn; uitgebracht 1859 gel dige stemmen. Verkozen mr. F. W. C. P. graaf van Bijlandt te ’s Hage (cand. der antir. eniCatholieken) met 1285 stemmen. De heer K. W. van Gorkum te Baarn (cand. der liberalen) verkreeg 562 stemmen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de vier jongelieden van 16 jaar, die terecht stonden wegens moed- willigen doodslag op een bediende in een koffie huis aldaar, van welk geval eenige maanden ge leden melding werd gemaakt. Het hof heeft niet bewezen verklaard dat zij hem gelijktijdig en gemeenschappelijk hebben aangegrepen, doch bewezen geoordeeld, dat de 16jarige J. H. Stas hem moedwillig een schop heeft gegeven, ten gevolge waarvan de man is overleden. Ofschoon nu Stas de bedoeling niet heeft gehad hem te dooden, moet hij aansprakelijk worden gesteld voor de gevolgen. Hij werd tot een celstraf van 9 maanden veroordeeld, terwijl een ander, zekere J. M. de Boer, tot een celstraf van 15 dagen en een geldboete van f 8 werd veroordeeld, ter zake van het moedwillig toebrengen van een slag. De andere jongens zijn vrijgesproken. De Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam heeft op 18 dezer uitspraak gedaan in eene se dert het jaar 1878 hangende procedure der Sin ger Maatschappij te New-York (Hoofdkantoor voor Nederland: Amsterdam, Katoenstraat 25) contra den handelaar in Naaimachines, den heer A. Lewenstein te Amsterdam. Men zal zich herinneren, dat laatstgenoemde bij vonnis van 19 December 1879 wegens ge bruik maken van den na'am „Singer”, veroor deeld werd tot schadevergoeding, nader op te maken bij staat in de kosten. Op grond van dit vonnis heeft de Singer Maatschappij, na ge durende ruim 3 jaar ondervonden te hebben, dat de veroordeelde zich niet aan de vermelde uit spraak van de Rechtbank stoorde, maar doodeen voudig yoortging, niet van de Singer Company afkomstige machines, onder de benaming van „verbeterde Singer Machines” aan te bieden thans het opmaken bij staat der haar eerst in principe toegestane schadevergoeding verlangd. De rechtbank vereenigde zich dan ook met hot gevoelen van de eischeres en heeft den ge daagde veroordeeld tot vergoeding van vijf dui zend gulden en in de kosten. De eisch werd toegelicht en bepleit door mr. Ph. A. Haas Azu., terwijl voor den gedaagde mr. J. Kappeyne van de Copello en mr. J. W. Ra- maer, (allen advocaten, te Amsterdam), optraden. Het bij de Naaimachinenhandel ingeslopen misbruik om Machines, bij welker fabricatie eene Machine der Singer Company als model gediend heeft, eenvoudig als „Singer Machines” of „ver- beterde Singer Machines” aan te bieden on zoo doende het publiek in den waan te brengen, dat er sprake is van Machines uit de gerenommeer de fabrieken der Singer Maatschappij, zal na dit vonnis nu wel zeldzamer worden. Het bericht omtrent het verdrinken van ds. A. te Eoorspronkelijk uit de Standaard af- VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 21 Oct. 1882, ’s namidd. 6 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. 3. Nadere behandeling van het adres der Agenten van Politie le klasse. 4. Behandeling van een adres van de hoofd onderwijzeres der Bewaarschool. 5. Alsvoren van P. Bangma. 6. Alsvoren van de Commissie van het ziekcorps der dd. Schutterij. 7. Goedkeuring der rekening van het Buma- leon over 1881—1882. 8. Voorstel tot wijziging der verordening op het afkondigen in deze gemeente. 9. Voorstel tot het verleenen eener toelage aan den kweekeling L. Faber. 10. Voorstel tot verkoop van den trekschip- persstal aan het Bolwerk. 11. Vaststelling eener verordening op de hef fing en invordering van schoolgeld. 12. Behandeling van de begroeting, dienst 1883. Het wetsontwerp nopens de Icieswethervorming thans bij de Tweede Kamer ingekomen, stemt overeen, wat den inhoud betreft, met de mede deeling van ’t Vad. Wij kunnen dus, wat dit betreft, verwijzen naar ons vorig nummer. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de regeering zich niet bij dit ontwerp wil bepalen, Blaar thans reeds dit ontwerp indient, wijl de daarin voorgestelde herziening ’t meest urgent is met ’t oog op het samenstellen der nieuwe kiezerslijsten in Februari a s. Een voorstel no pens de indeeling der kiesdistricten zal spoedig volgen. Uit de mededeelingen des ministers, ter toelich ting van de woorden van de troonrede nopens grondwetsherziening en wijziging van het kies recht, blijkt, dat de vrees voor de beweging ten gunste van het algemeen stemrecht volgens den minister een ramp voor ’t vaderland de iioofdreden is geweest, waarom in de troonrede van grondwetsherziening is gewaagd. Nadat men gepoogd heeft de meening ingang te doen vinden, dat in 1879 en in de maanden komstig, berust, volgens eene nadere mededee ling van dat blad, op een misverstand. De goedertrein, die Maandagmiddag te Vcnlo aankwam, heeft den lijnopzichter van het sta tion Crefrat overreden en geheel verpletterd. Aan het station Venlo geraakte een werkman onder een aankomende locomotief, doch deze had de tegenwoordigheid van geest, om zich plat op den grond te leggen, waardoor de locomotief over hem heenging. Toen deze voorbij stond hij op, nam zijn pet, die afgevallen en ging weer ongedeerd aan zijn werk. Het Vad. verneemt dat de commissie, belast met het onderzoek naar de ramp van de Adder, haar rapport voltooid heeft, zoodat binnen wei nige dagen de openbaarmaking daarvan kan ver wacht worden. Het Utrechts Dagblad behelst een adres aan den Koning, onderteekend door de heeren mr. G. W. Opzoomer, dr. C. H. D. Buys Ballot, mr. J. de Louter en dr. P. Tempelman van der Hoeven, waarin, onder verwijzing naar den treu- rigen toestand op Atjeh, op herstelling van het militair bestuur aldaar wordt aangedrongen. Zij achten in dat herstel het eenige redmiddel ge legen. Het adres wordt aldus besloten „De deelneming des volks in de handhaving onzer belangen in Atjeh begint zich te uiten. Enkele stemmen lieten zich hooren. Maar geen woord kan baten, als het niet tot daad wordt. Het tot daad maken is de taak der regeering. ’s Lands welzijn vordert, dat bij haar de beweeg kracht blij ve, dat het voorstel tot groote dingen van haar uitga, de leiding haar zelfstandig werk zÜ- Wij leven in een tijd, voor ons Vaderland van den grootsten ernst. Wat thans op het spel staat, trekt den blik van politieke twisten af, en richt dien op vragen van eer, van zelf behoud. Daar is geen hoop meer, als de vrees in ons moet wonen, dat het hachelijke oogenblik niet den rechten ernst ontmoet, die een krachtig handelen doet verwachten. „Van den schijn zelfs van agitatie afkeerig, zoeken wij niet door tal van namen ons te ster ken. Met bescheidenheid, een recht tot spreken alleen aan onze beschouwing der feiten en aan onze liefde tot het Vaderland ontleenend, bieden wij de uitkomst van ons overleg aan niemand ter onderteekening aan, maar richten het uitslui tend tot Uwer Majesteits hooge Regeering. Wij durven vertrouwen, dat Zij weldra zal toonen het gevaar in te zien en voor afdoende maatre gelen niet terug te deinzen.” SNEEK, 20 Oct. Bjj de heden gehouden herstemming ter ver kiezing van zes volmachten van Wijmbritsera- deel c. a., contributie zeedijken, zijn bij de on derscheidene stembureaux in ’t geheel uitgebracht 852 stemmen. Van dit getal zijn bij het bureau te Sneek door 241 kiezers uitgebracht 551 stemmen. W OEEKER 01 KAY Minis k uurnm-mi voor de B V 3 T IS V 1. A V J) 6 SL. lig. lin- ■r- ak Ön ir- hi'nr H..BÜ is icuuiUin r;’-; 110 De Kamer heeft gisteren (Donderda k met 35 tegen 16 stemmen oesloten tot een tweede sectie-onde o v n het wetsontwerp nopens den Rotterdamschen waterweg. De discussie is voortgezet over de ontwerpen tot vaststelling der Indische rekeningen over 1867, 1868 en 1869. De lieer Keuchenius deelde de meening van den hoer van vennep, dat tot goedkeuring moest besloten worden, omdat geen oetere rekeningen waren te verkrijgen. Hij verdedigde de In dische Rekenkamer. De Minister van Koloniën verdedigde de ontwerpen en be streed de amendementen door den heer Keuchenius voorgesteld om de sloten dezer rekeningen terug te brengen op de aanvan kelijk in Indie vastgestelde cijfers. De Kamer heeft nog een voorstel van den heer vanderFeltz, om de kiestabel de volgende week in de sectiën te onderzoe ken, daar de Regeering op een spoedig onderzoek heeft aangc- ürongen, verworpen met 34 tegen 23 stemmen. fn! i ”eslissing over de toelating van den heer van Bijlandt is rot heden verdaagd. De commissie adviseert tot toelating, maar tr schijnt twijfel omtrent zijn Nederlanderschap te bestaan. -Na verwerping van de amendementen-Keuchenius zijnde In- utsche rekeningen over 1S67, 1868 en 1S69 onveranderd aange nomen, zoomede de verschillende kleinere ontwerpen. S5 2 ft' ft E ft I. A fiö. MS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1