mits- h iniriffruiii:! m mi us IWUIIIUIH 1BMD1SSBW Slffl. 1 W i if rm No. 88. Z E V E N-E N-D E R TI G S T E J 1882. i net 4 N O -E 3X 13 IG 1<. IMF- Itje 2e sal e- B a A K L A hjk '/2 ar >0. 00 Io. 00 te ns, E. cn 60 k 19. .00 ri- zv. dv. te en on- d: n- en ijk ik- :11a te ran ea rn). e- rd W ■rn- na, en sob ga. des itje lei- ADJ ERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 ‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- 1 an gr ijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De toestand van den Minister van Financiën is sedert eenige dagen vrij gunstig. De heer van Lynden verricht reeds eenige lichte bezigheden. Het Rblad verneemt, dat de heeren Vrolik en prof. N. Gr. Pierson aan de Regeering het advies hebben gegeven, om, mocht de goudvoor raad bij de Ned. Bank dalen tot onder de 5 mil- lioen, zilver te ontmunten en goud aan te mun ten bij bedragen van één millioen tot twintig millioen toe. De Regeering heeft daarop het advies gevraagd van verschillende autoriteiten op financieel ge bied. Uit nadere inlichtingen blijkt aan ’t Hand. dat het advies van de heeren Vrolik en prof. N. G. Pierson eenigszins anders luidt dan het blad eerst gemeld heeft. Het goud zou namelijk niet van regeeringswege moeten worden aan- gemuut, maar men zou zilver kunnen af geven aan particulieren, waarvoor deze dan in Londen goud kunnen koopen en hier laten aanmunten. De Tweede Kamer, die bijeengeroepen is tegen Woensdag 8 November, zal de beide volgende dagen in de afdeelingen vergaderen, om Maan- ’t Hoofdbezwaar van 1 -.J van het stelsel van den minister. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. AFKONDIGING. F van Sneek, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 21 Oc tober 1882 is vastgesteld de volgende verorde ning: VERORDENING betrekkelijk DE AF KONDIGING DER PLAATSELIJKE VEROR DENINGEN in de Gemeente SNEEK. Art. 1. De verordeningen, bedoeld bij arti kel 161 en volgende der Gemeentewet, zullen worden afgekondigd door plaatsing in de Snee- ker Courant. Art. 2. Na de afkondiging zullen zj worden ingeschreven in een daartoe bestemd register en geteekend door den Burgemeester en den Se cretaris. Art. 3. Onder de handteekeningen in art. 2 bedoeld zal worden geplaatst de volgende ver klaring van en onderteekend door den Secretaris. „Afgekondigd den „In kennis van mij Secretaris.” Aldus vastgesteld door den Gemeenteraad van Sneek den 21 October 1882 no. 8. (get) J. van DRIESSEN, Burgemeester, n J. W. B ENNE WITZ, Secretaris. Zijnde deze verordening aan Gedeputeerde Staten van Friesland, volgens hun bericht van den 26 October 1882 no. 35 in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 4 November 1882. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN Burge,n J. W. BENNEWITZ, Secr. De Standaard heeft een viertal artikelen aan het ontwerp tot wijziging der kieswet gewijd en komt tot een vrij gunstig resultaat. Het blad acht de splitsing der reformbill geen ongelukkige greep. Nu censusverlaging voorge steld wordt zonder gelijktijdige wijziging der dis tricten, is het oordeel vrijer, en loopt men geen gevaar dat de stemming door bij-omstandigheden wordt beheerscht. Men moet don census helpen verlagen, zonder te weten waar het op uitloopt. Maar daar de regeering reeds bj dit onder werp natuurlijk weet hoe de indeeling der dis tricten zal worden voorgesteld, heeft zij een groo- te macht in handen bij de vaststelling van dit ontwerp. Om te voorkomen dat de Kamer bij de eindstemming over het ontwerp censusverla ging gebonden worde ten opzichte van het ont werp tot wijziging der district-indeeling, acht het blad het wenschelijk, dat de eindstemming over het eerste ontwerp zal worden uitgesteld tot aan de eindstemming over het tweede. De artikelen kan men geheel af handelen, maar, de eindstem ming genaderd, behoude de Kamer zich het recht voor om vooraf met volledige kennis van zaken over de districtsverdeeling te kunnen oordeelen en stelle de eindstemming dan uit, tot de behan deling der artikelen over deel twee ten einde zij gebracht. De Stand, maakt er voorts den minister een gnef van, dat hij te veel gewicht heeft gehecht aau de adviezen van Ged. Staten. Hij moest ?e vragen zooals de zaken nu staan, maar dat behoorde een loutere formaliteit te zijn: 1° de kruidenierspolitiek van vroeger, die, zoodra het sociale verhoudingen geldt, alles op een goud schaaltje weegt, heeft uitgediend, terwijl 2° alle colleges met uitzondering van Noord-Brabant cq Limburg in „liberalistische” banden zijn on de adviezen dus altijd volgens de Stand aard weinig hooger waarde hebben dan een Partij-advies. Bezocht mr. v. M. de Duitsche geleerden, prof. Veth, uit Leiden, vond bij eenige der Fran- sche geleerden eveneens sympathie en grojte bereidwilligheid in het steunen der zaak. Zoo heeft zich o. a. dr. Hamy, directeur van het Ethnologisch Museum te Parijs, bereid ver klaard, behoudens goedkeuring der Regeering, een verzameling van Afrikaansche ethnographica tijdelijk af te staan ten behoeve der tentoonstel ling. Hij stelt daartoe 1200 nummers ter be schikking van het comité. Ook beloofde hij nog voor de afdeeling anthropologie belangrijke inzen dingen te doen. Doch de vruchten van de jongste onderzoekin gen zullen wij hoogstwaarschijnlijk van een on zer landgenooten zelf verkrijgen. De heer H. F. C. ten Kate Jr. is voor eenige dagen naar Amerika vertrokken, teneinde etfinologische stu diën te maken van eenige Indianen-stammen, dié vermoedelijk spoedig zullen uitsterven of zich onder de blanke bevolking zullen oplossen. Hij zal die stammen bezoeken, de meest kenmerken de individu’s photografeeren, hun zeden en ge woonten onderzoeken, opdat de schakel, dien zij vormen in de keten der volken, niet door hun verdwijnen spoorloos verloren zal gaan. Hij reist als gedelegeerde van het Aardrijkskundig Ge nootschap. Verder heeft de Ned. Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst drie harer leden, nl. prof. B J. Stokvis, dr. Guye en dr. F. J. van Leent, afgevaardigd en hun opgedragen, met het comité van uitvoering te beraadslagen over het plan der Maatschappij orn een bijzondere internationale tentoonstelling voor geneeskunde aan de koloniale afdeeling toe te voegen. Daarbij bestaat ook het plan, een internatio naal congres te houden, waarop uitsluitend ko- loniaal-medische vraagstukken behandeld zullen worden. Ten slotte deelen wij nog mede, dat door prof. Veth, bijgestaan door eenige specialiteiten van het koloniaal comité, een uitvoerige wetenschap pelijke catalogus van de Ned.-Ind inzendingen, zoowel in de Hollandsche als Fransche taal, zal worden opgesteld. Ged. Staten van Zuidholland hebben aan de Provinciale Staten van dat gewest voorgesteld aan het uitvoerend comité voor de internatio nale landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amster- dam te houden, een subsidie van f 5000 toe te kennen. De galerijen om den tuin van het Volkspaleis te Amsterdam naderen haar voltooiing. Ze zijn aan vier zijden toegankelijk en vormen als het ware drie straten, aan de eene zijde begrensd door den tuin van het Paleis, terwijl zich aan de andere zijde een 50tal winkels bevinden. Indien het gerucht waarheid bevat, staat de kans om den voortvluchtigen graanhandelaar Engels in handen te krijgen, niet zoo goed als men aanvankelijk had verwacht. Twee dagen na zijn vertrek uit Amsterdam, zou hij nl. te Hamburg scheep zijn gegaan naar Buenos-Ayres, waarmede wij geen uitleveringstractaat hebben. De vrouw van B. S. te Zevenaar is gevanke lijk naar Arnhem overgebracht, als beschuldigd van moord op haar stiefkind door middel van een pannekoek met luciferkoppen. Uit Winterswijk’wordt aan de N. R. Crt. geschreven dat de heeren Mackay, burgemeester, Dericks, wethouder en voorzitter der plaatselijke schoolcommissie, en J. B. Snellen, secretaris de zer commissie, zich aan het hoofd eener bewe ging hebben gesteld tot opheffing van de Hoogere Burgerschool aldaar. UIT DE PERS. dag daarna de behandeling der voor de open bare beraadslaging aan de orde te stellen onder werpen aan te vangen. Voor de nagelaten betrekkingen der beman ning van den monitor „Adder” is van de verschil lende sub comités onz. tot dusver’bij het centraal comité ingekomen een bedrag van ongeveer f 70,000. A Nieuws van den Dag zegt: „Het schijnt dat reeds met 1 Nov. de veran dering van personeel op Soestdijk zal tot stand komen, welke in verband staat met het voorne men des Konings om dit lustverblijf van tijd tot tijd te betrekken. Het geheele personeel wordt namelijk vervangen. Voor Z. M. bestaan bij zondere banden ten opzichte van Soestdijk, want, hoewel te Brussel geboren, heeft hij zijne jeugd en een groot gedeelte van zijn verder leven daar doorgebracht. „Prinses Heudrik verlaat dezer dagen het bui tenverblijf voor goed.” Nadat in de zitting van den gemeenteraad van ’s Hage van 25 Oct. jl. was verworpen het voor stel om het paleis aan den Kneuterdijk voor de som van f150,000 aan Z. K. II. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, af te staan, hebben burgemeester en wethouders van Z. K. H. een schrijven ontvangen, waarbij hij, onder herinnering dat aan genoemd paleis voor hem dierbare herinneringen zijn verbonden, het verzoek doet dat paleis, zooals het bij de laatste onderhandelingen werd omschreven, aan hem over te dragen voor den prijs van f227,000 Burgemeester en wethouders aarzelden niet dit voorstel aan den Raad der gemeente over te brengen, overtuigd als zij zijn dat het aanbod is in het financieel belang der gemeente en dat de Raad alsnu gaarne gevolg zal geven aan den door Z. K. II. uitgedrukt en wensch. Zij stellen mitsdien voor het paleis aan den Kneuterdijk aan Z. K. II, over te dragen voor de som van 227,000, buiten en behalve de kos ten van overdrag. De heer Loffelt te Den Haag verzoekt het Vad. mede te deelen, dat het geschil tusschen den heer Bouwmeester en hem, naar beider vol doening, is bijgelegd. Dat is een heele geruststelling voor het publiek De oude vorm van re§u voor aangeteekende brieven zal wederom worden ingevoerd en alzoo naam en woonplaats van den geadresseerde op die bewijsstukken weer worden ingevuld. De uitgever van het Weekblad de Amster dammer deelt mede, dat dit orgaan met 1 Jan. 1883 in eigendom overgaat aan de dagblad-ver- eeniging Holtz Co., die zich ten doel stelt de uitgifte van een nieuw ochtend- en avondblad. De uitgave en de redactie van het weekblad blijven echter onveranderd. Volgens het II bl. heeft mr S. C. J. W. van Musschenbroek, lid van het comité voor de a.s. Internationale Koloniale Tentoonstelling, voor eenigen tijd een reis door Duitschland, Dene marken en Zweden ondernomen, teneinde met de geleerden dier landen te bespreken, op welke wijze hun medewerking in de groepen I en II der koloniale afdeeling zoo belangrijk mogelijk zou kunnen worden. De heer van Musschenbroek ontmoette bij het talrijk aantal geleerden, die hij bezocht, warme ingenomenheid met de strekking der tentoon stelling. Bijna allen beloofden hun steunvele belang rijke verzamelingen werden ter inzending aan geboden. A ^AFKONDIGING. I De„ BURGEMEESTER en WETHOUDERS wikkeldheid Dat er wijziging in de indeeling moet zijn spreekt van zelf, en dat Urk niet op een lijn I gesteld kan worden met Amsterdam, voelt ieder. Dat er ook verschil bestaat bijv, tusschen Pur- merend en Amsterdam, is mede te vatten, maar waarom nog verdire schakeéringen Waarom Zutfen lager censuscijfer dan Vlissingen De Standaard blijft er daarom op aandringen, dat men alle steden, dien naam nog waard, in hoogstens twee klassen indeele, door f 60 voor de grootste steden te nemen en f 30 voor de kleinere. Voorts zouden de steden onder de 25,000 inwoners, die althans in onze dagen vol strekt geen eigen centrum meer opleveren, mee moeten vallen in den census van haar provincie. Voor die provinciën zelf zag het blad liefst het cijfer op eens op f 20 dalen, voor alle pro vinciën zonder onderscheid. Indien ons land éen kiesdistrict vormde, dan, ja, kon er reden voor bestaan, om de provinciën, die feitelijk ongelijk zijn door verschil van cen sus, gelijk te maken. Maar nu dit niet het ge val is nu de Friezen niet met de Zeeuwen in één district stemmen, wat reden is er nu denk baar, waarom men ia Zeeland een anderen cen sus dan in Friesland zou vaststellen. In elk district op zich zelf genomen bestaat er voor dat censusverschil geen de minste oorzaak, tenzij men willens en wetens verklaartop zichzelf is een census van f 20 te laag. Maar vooral mag worden verwacht, dat de onbegrijpelijke knutselarij, om zelfs in de pro vinciën nog weer enkele dorpen lager of hooger te stellen, uit het ontwerp zal verdwijnen. Zijn oordeel samentrekkende komt de Stand. tot de slotsom 1° dat de anti revolutionaire partij deel een van den aangeboden reformbill, voor wat het algemeen politieke standpunt raakt, veilig kan aanvaarden. 2° dat ze echter, ter voorkoming van verras singen, wel zal doen met vóór de eindstemming over het deel een uitstel te vragen deel tot twee in de artikelen behandeld zij. En 3° dat het gewenscht zou zijn, indien ze mee kon werken tot zoodanige amendeering van het eenig artikel van dit wetsontwerp, waardoor de vier stedenklassen op twee gereduceerd werden en de uitzonderingen voor de dorpen wegvielen. het blad geldt de inge- o ÏER (OI R VV M. i .6 ■A ID. 16 s 2e JO, I a 3e 50 icr ■a* ■if

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1