r 1 MEEWS-Elf IDTIRrariE BHD WH Dï f No. 101. Z E V E N-E N-D E R TIG ST E J A R Gr AN a. 1882. I 20 I) JE <D IS 3X 13 FC B I K 31 E L A D t een op- Alle brieven in te zenden. Dooi' de Brusselsche briefschrijver van de Por tefeuille wordt gemeld „En nu nog iets over onze Hollandsche re geering. De Belgische regeering heeft onlangs aan de Nederlandsche een voorstel gedaan, om het port over gedrukte stukken van vijf cen tiemen op twee centiemen, dus van 2L2 cent Nederl op 1 cent per 50 gram te verlagen. Dit is door de Nederlandsche regeering gewei gerd, ofschoon de Belgische regeering er op heeft aangedrongen en op het groote belang ge wezen heeft, dat de Nederlandsche boekhandel en de Nederlandsche pers bij die verlaging had den. Niets hielp. De Belgische regeering zal nu hetzelfde voorstel aan de Duitse he en Fran- sche regeeringen doen, vermoedelijk met gun stiger uitslag.” We betreuren dit besluit zeer, voegt het blad er bij. Men heeft terecht de brieven op 10 en niet op 12*/2 cent port gebracht, omdat ’tin ’t belang der beide landen is, daar de gemeen schappelijke taal nadere aansluiting vordert. ---1 meer zouden beide landen er bij win- SNEEK, 19 Dec. Gisteren avond hield het alhier bestaande De part. „Sneek” van de Nederl. Maatschappij van Nijverheid eene vergadering, waartoe door het Bestuur ook aan niet-leden toegang werd ver leend. Als punt van behandeling werd ruin», half negen aan de orde gesteld: De zegelbelas- ting, zoo als die met 1 Januari 1883 zal wor den geheven. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer H. Veen, trad de heer mr. C. C. Paehlig op, om het aan de orde gestelde punt in te leiden. In eene zaakrijke rede ging deze achtereenvolgens de geschiedenis en den aard dier belasting na, om ten slotte meer be paald bij de zegelbelasting stil te staan volgens de nieuwe regeling. Met belangstelling werd deze inleiding gevolgd en velen hebben zeker gedeeld in het ongunstig oordeel dat door den spreker, in verband met de uitspraken der we tenschap, over de belasting zelve werd geveld. Nadat het recht was verleen d om over enke le punten, waarover men inlichting wenschte, eene beslissing te vragen bij den heer Ontv. van de Registratie, die op de meest welwillende wij- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco De groote fabriek van de heeren Bogaerts Co. te Vught, inzonderheid bekend door de uit vinding der peinture-Bogaerts, is dezer dagen aan een Engelsche maatschappij verkocht voor een bedrag van f 1,500,000. De heer Bogaerts blijft directeur der fabriek. In vele Nutsdepartementen klaagt men, dat men ’s winters geen sprekers voor de openbare vergaderingen kan krijgen. Die klachten heb ben thans haren grond verloren, want in het N. v. d. D. komt de volgende advertentie voor „Iemand, die reeds menigmaal met veel suc ces voordrachten hield op Nutsvergaderingen, biedt zich aan om tegen billijke vergoeding nog in eenige plaatsen voordrachten te houden. Brieven franco, letters A W B, bij Adr. Kol ler, boekh. te Rotterdam. „N. B. De beste informaties staan ten dien ste.” een blijvend fonds uit die gelden te stichten, ten einde daaruit later bij vrij valling van ren ten op andere menschlievende wijze te kunnen beschikken. Jan Gerber, sjouwerman aan de Engelsche gasfabriek te Amsterdam, die beschuldigd werd vóór ongeveer twee jaren een nachtwacht in de Prinsengracht geworpen te hebben, doch bij gemis aan voldoende bewijzen weder op vrije voeten gesteld was, is thans weder opnieuw in hechtenis genomen. Zekere Kwak, eveneens arbeider aan genoemde gasfabriek, moet mede- deelingen gedaan hebben, waaruit zou blijken, dat men den waren misdadiger te pakken heeft. De trein, die Woensdag avond te 6.20 van Alkmaar naar Helder vertrok, geraakte bij het afrij den van het station te Alkmaar op een ver keerd spoor en kwam in botsing met vier ledige veewaggons, welke bijna geheel verbrijzeld wer den. De postconducteur B. werd daarbij aan de borst bezeerd, terwijl vijf personen min of meer gekwetst werden. De treinen bleven ge regeld loopen, doch de reizigers moesten op de plaats der botsing overstappen. De redactie van het llbld. ontving een bezoek van vd. Pol, den kruier van „Jannetje,” zich be klagende over het bericht omtrent een koffer en papieren „van waarde die bij hem zouden ge vonden zijn. A an den koffer, zoo zeide hij„is niets waar” en de „papieren” waren eenvoudige verzoeken om bij Sinkei en anderen het een of ander te halen. i °r dö m°tie d0n heer Schaepman spre kende, waarin te kennen wordt gegeven dat vermindering van het aantal rijksuniversiteiten wenschelijk is, spreekt de Arnh. Cl. den wensch uit dat dergelijke „wenschmotien” achterwege zullen blijven Deze wenschelijkheid daargela ten, meent het blad, dat, in elk geval, dit rauwe lijks midden in hot begrootiugs-debat opwerpen van een zoozeer allerlei hartstochten en belan- uawJns ÏeTT"’ breng0nd twistPunt, ten hoogste 't Blad besluit het artikel aldus „Een bepaald voorstel tot opheffing van één rijks-universiteit of van twee rijks-universiteiten, te midden van ue behandeling van het budget, zouden wij zeer ontydig en voorbarig achten; maar het zou kun nen gehouden worden voor een daad van stout moedigheid. Stoutmoedig echter toont de heer Schaepman zich hier volstrekt niet. Hij handelt ’U uitstek voorzichtig Hij verlangt, dat de h-amer als haar oordeel zijn oordeel zal over nemen, dat „vermindering van het aantal rijks universiteiten” noodig en nuttig is, doch wan neer men hem vraagthoe groot zal die ver mindering moeten wezen welke universiteit (of weik0 umversiteiten) zal moeten worden op<m- I neven dan blijft bij het antwoord schuldig. Hij I 8tuk §'eschut gesteld, geladen en gericht - 01']ijk beducht voor den weeromstuit, I «at hij het afschieten aan anderen aan Kamer C1 regeering over. I »Het is, èn om nog niet schromelijk veel tijd I *ctl, verbeuzelen dan toch reeds verbeuzeld en om de geregelde samenwerking van gouvernement en Kamers niet te storen, zeer c nopen, dat zulke wensc/i-motien, als de motie emaepman er een is, niet in de mode zullen dat wij voor verdere proefjes er van uilen bewaard blijven. De grondwet heeft aan Batioi 0Q der tweede Kamer het recht van initi- a j?e®®ven, het recht om voorstellen van wet ■«n deil koiling te doen> Laat de heer Sch^ep- Van ,dlt reckt gebruik maken. Laat hij ■ondAen>Sch formuleerea en ridderlijk, duidelijk, ■/^bbehmnig zeggen welke uuiversiteiten hij ?V1 hebben. Dan is een eerlijk, grondi- Bd/iï e“ eeu beslissend votum mogelijk, maar K de k CS1S de debatingclub zal, al vereenigde lbr'S^er Z1C1 medö’0118 geen stap verder UIT DE PERS. nen, als boeken, couranten en tijdschriften goed- kooper over de grenzen kwamen. Een daartoe strekkend besluit zou ineens ’t taalgebied van beide landen verdubbelen. Een hevige brand is Vrijdag nacht te rui m 11 uur uitgebroken bij den kruidenier Fónger de Haan, op het Vliet te Leeuwarden, welke zoo spoedig in hevigheid toenam, dat niet alleen het achterpand, maar ook een belendend pak huis, gevuld met cichorei, granen en vlas, de daarnaast gelegen tabaksfabriek van schade, aan de groote voorraad goederen toe gebracht, is van belang te noemen. Aan de spoedige hulp der brandweer en ook vooral aan de volkomen windstilte is het te danken, dat men den brand te ruim 2 uur meester was. Te Leeuwarden is aanbesteed het driejarig onderhoud van de groote rijkswegen in de prov. Friesland, in vier perceelen. De laagste in schrijvers waren van het le perc (Leeuwarden- Groningor grens) M. van der Moolen, te Buiten post, voor f 7796, het 2e perc. (Leeuwarden- Harlingen met zijtak Marssum-het Bildt) H. J. Boetzer, te Oldebildtzijl, voor f10,421, het 3e perceel (Leeuwarden-Overijsselsche grens) W. Arntz, te Millingen, voor f16,134, eu het 4e perc. (Herberg de Drie Romers-Sneek-Lemmer) dezelfde voor f8366, alles per jaar. Te Leeuwarderadeel heeft men niet te kla gen over gebrek aan dienstijver der politiea genten. Te Leije, onder Finkum, is de vorige week op den avond, toen Waling Dijkstra al daar „Winterjoune nocht” gaf en de klok 10 uur sloeg, de politieagent gekomen met do mededeeling dat het publiek de zaal moest ver laten. Nog eenige oogenblikken en de spreker zou aan ”t einde van ”t laatste nommer zijn, doch het veto blijft gehandhaafd. Enkelen ge hoorzamen en gingen heen, doch anderen stel den voor ditmaal het. progamma hooger dan ”t bevel van den veldwachter. Wat de gevol gen voor hen zullen zijn zal de tijd loeren. Aan de in de aanstaande week te Birmingham bij gunstig weder en ijs te houden internationale hardrijderij op schaatsen, zullen uit Friesland deelnemen twee bekende snelle rijdersOkke van den Berg van Rijperkerk, en Dark Postma van Eernewoud. Zij zullen naar Engeland ver trekken onder geleide van den secretaris van den Ned. Ijsbond, den heer Wichers van Lei den. kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken naar aanleiding der wet van 28 Juni 1881, (Staatsblad no. 102) ter herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der wet van 29 Juni 1851, (Staatsblad no. 8o), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeente-besturen, aan belair»- langhebbenden bekend dat het 2e aanvullings-kohior van den hoof- delyken omslag, dienst 1882, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, bij besluit van deu 8 December 1882, no. 18, aan den Uemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is, zijn aansla«- op den bij de wet bepaalden voet te voldoen."; dat een afschrift van dit kohier van af den 2Ü December e. k., gedurende vijf maanden op «e Secretarie dezer gemeente ter inzage is ne- Mergelegd. Sneek den 19 December 1882. Burgemeester en V ethou iers voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Een gerucht, waaraan wij vooralsnog moei lijk geloof kunnen hechten, gaat door het land, zegt het A. v. d. D. Z. M. de Koning, na den dood van prins Hendrik eigenaar geworden van het lustslot Soestdijk en aanhoorigheden, zou besloten hebben de wandeling in hetBaarn- sche bosch aan het publiek te verbieden, tenzij van eeu toegangskaart voorzien. Allen die weten hoeveel duizenden in den zomertijd van alle kanten samenstroomen om in dit heérli ke bosch hun hart aan dennengeur en schaduwrpt lommer op te halen, zullen begrijpen met welk een verslagenheid de bevestiging van dit bericht wordt tegemoet gezien. Reeds worden dan ook adressen in gereedheid gebracht om Z. M. te bewegen van dit besluit c. q. terug te komen en aan ’t algemeen de wandeling door dit prach tigste deel van het indertijd aan Z. M. Wil lem II door het Nederlandsche volk geschonken landgoed weder, als vroeger, te willen vergun nen. Dezer dagen komt tot stand do verdeoling van de nalatenschap van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden en HDs. wettige erfgena men. In het aandeel van Z. M. komen o a. de Luxemburgsche domeinen en het Koninklijk paleis en domein van Soestdijk. In het aandeel van H. K. II. de Groothertogin van Saksen zijn begrepen de Posensche domeinen en het paleis in het Voorhout te ’s Hage, thans be woond door H. K. II. Prinses Hendrik, en waarvan het voordurend gebruik aan H. K. H. blijft afgestaan. Mr. I. Ph. baron Mackay, lid der Tweede Kamer, heeft zijn eervol ontslag als burgemees ter van W iuterswijk gevraagd. Tegen het aanstaand Nieuwjaar is het voor zeker niet ondienstig, zooveel doenlijk ter al- gemeene kennis te brengen, dat bij de Rijks- postspaarbank in den loop dezes jaars de ge legenheid is geopend, om, voor of ten behoeve van anderen, op eene gemakkelijke wijze, in lagen in die spaarbank te bewerkstellingen. (Vroeger ging dit metgroote bezwaren gepaard.) V il men alzoo de gebruikelijke Nieuwjaars giften die voorwaar niet altijd nuttig wor den besteed geheel of ten deele doen’ strek ken, om anderen den weg tot sparen te doen wijzen, dan kan dit het best geschieden door middel van een spaarbankboekje, hetwelk aan alle Postkantoren kosteloos te verkrijgen is en ten name van hen, wien men iets schenken wil, kan worden gesteld. Hoewel reeds de deelneming in de Rijkspost- spaarbank, in Januari van het nog loopend jaar, inzonderheid op Nieuwjaarsdag, bijzonder groot is geweest (er werd toch over die maand ruim 190000 gld. ingelegd, zijnde ruim 60000 gld. meer dan in de daaraan voorafgaan de maand) is de voorspelling niet gewaagd, dat de bovenbedoelde gelegenheid, om voor an deren iets uit te zetten, de deelneming in de j genoemde Rijksinstelling, als middel om nuttig gebruix van de Nieuwjaarsgiften te be vorderen, nog zeer zal doen toenemen. De „Dame aux Camelias” zal nu zelfs op gevoerd worden in den raad van het kleingees tige Nijmegen. De burgemeester zal er geïn terpelleerd worden omdat hij „die dame” op het tooneel liet komen 1 Naar men verneemt, bestaat het voornemen bij het centraal-comité in zake de „Adder”, om, in verband met de belangrijke som, die ontvan- auui»ppei gen is ten behoeve der nagelaten betrekkingen, I Hoeveel 11 uur uitgebroken bij den kruidenier Fónge spoedig in hevigheid toenam, dat niet alleen uvuwxpcouu, xuaar uui< een huis, gevuld met cichorei, granen en 1 en - -den heer Meinesz, gedeeltelik is uitgebrand. De belang te otiiiiibiiiiwissmtw USG9 I L OEEKER ®l RAVT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1