SUMS- Bl MfMEWLID HR RE ffllEEffl EI HET 1RRMSSEMT SHffi. T. ■2 No. 103. Z E V E N-E N-E> ERTIGSTE 1882. J ARG ANG. Jl >er ist» 50 ek. 27 I) F C i: 3r i3 F K. ;en. —SS te- geld genoeg om te beginnen. De loterij zelf, die uw ,00 B U I 'ff E N L, A IV EB if i X XE ALAMI s ko- in 153 t-3 rdt do Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. hot Do ing ?lt- ,en !O- .A- jcr- hi- ;el net iid- ,ar- ito- >rt- pen en ide ell en y’s s- N. Te Winterswijk ’is eene commissie in het leven geroepen, om met de Catholieke geeste lijkheid aldaar te waken over het openbaar on derwijs aan de gemeentelijke scholen en om, in geval van wetsschending, daartegen gepaste maatregelen te nemen en voorts om voorberei dende maatregelen te nemen tot oprichting van een Catholieke school. Toezegging eener schen king van f 4000 is reeds tot dat doel gedaan. daaraan niet meer gehecht, dier artikelen, aldus meldt men de Temps, is Oostenrijk te dwingen krachtige houding aan te nemen en Men berekent dat er op de geheele wereld 6 millioen man onder de wapenen zijn, die jaar lijks 37 milliard kosten. Wat kon er ~voor dat geld al niet worden gedaan. Wij ook voor on ze dertig millioen, we zouden, zonder dat het gevoeld werd door de belasting-betalenden, zee ën kunnen dempen, poelen en plassen droogma ken, heidevelden ontginnen, kanalen graven en wegen aanleggen. Voor ’t volgende jaar ie echter alweer het besluit gevallen. Hoe sommige leden ook waar schuwden tegen het hooge oprlogsbudget, de meerderheid heeft weer toegestemd om op nieuw millioenen in ’t water te gooien. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders voornoed, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Op den Rijnspoorweg tusschen Zeist en Maars- bergen is Woensdag een conducteur, die tegen het portier van den in beweging zijnden trein leunde, door het openslaan van het portier op den grond gevallen. Hij is aan de bekomen wonden overleden. Zijn lijk is naar zijn woon plaats te Emmerik overgebracht. AD VERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. DeRotterdamsche schouwburgvereeniging, die, gelijk men weet, door een lotery-leening haar fondsen bijeen heeft moeten brengen, daar slechts circa 1 ton op de eerst geopende leening was geteekend, heeft het geluk gehad zelf id. als deelgenoot in het cyndicaat van bankiers den hoogsten prijs te trekken. Daardoor is er althans Amsterdam krijgt eeu nieuw panoramahet doek dat in den tuin van het Paleis voor Volks vlijt tentoongesteld is, wordt verwisseld met dat van Kopenhagen van denzelfden schilder Garnier en voorstellende Konstantinopel. Tevens zal een schilderij van Garnier, voorstellende den slag bij Samalangan met levensgroote portret ten der voornaamste holden tentoongesteld worden. De N. R. C acht het verkeerd dat het de partement van financiën voornemens is de plak- zegels alleen daar bij de postkantoren verkrijg baar te stellen waar geen registratiekantoren bestaan. In schier al de steden van e enige beteekeniszal het verkrijgen van die zegels daardoor geenszins gemakkelijk worden gemaak t. In stee van aan het postbureau, dat den ganschen dag open is, en aan de geriefelijk gelegen hulp- bureaux terecht te kunnen komen, zal men zich tot één enkel, dikwijls zeer ongelegen geplaatst kantoor moeten wenden, met beperkte dienst uren. „Ons er in verheugende, dat van alle kanten zich teekenen opdoen, die eerlijke meewerking van het publiek voor het welslagen der nieuwe wet voorspellen, willen wij vertrouwen, vervolgt het blad, dat hot departement van financiën zijnerzijds toch wel er van overtuigd zal wezen, hoe het dien goeden zin dient tegemoet te ko men en te bevorderen. Men versta ons wèl: zijn er te groote bezwaren aan verbonden, dan zouden wij er vrede mee nemen, dat de pro- portioneele plakzogels voor het handelspapier alleen op het registratiekantoor te krijgen zullen zijn. Maar wat het stuivers plakzegel betreft, voor de quitantien en het kort papier, waaraan, vooral in de eerste dagen, een buitengewoon groote behoefte zal bestaan, de minister zorge er toch voor, dat dat overal, aan alle postbureaux en zegeldepots, zoowel in de groote als in de kleine plaatsen, verkrijgbaar worde gesteld. „De minister telle dezen wenk niet te licht van kleinigheden kan de zaak afhangen, niet het minst bij den allereersten aanvang.” Art. 3. De toelating van leerlingen geschiedt twee malen ’s jaars en wel op den eersten Maart en den eersten September. Tusschentijds kunnen leerlingen worden toe gelaten, die zich in de gemeente komen vesti gen en in hunne vorige woonplaats reeds onder wijs hebben ontvangen. Geen leerlingen worden toegelaten voor een enkelen dagelijkschen schooltijd of voor een of ander leervak uitsluitend. Art. 4. De aanvraag tot toelating geschiedt bij de hoofden der scholen. Wat school N°. 3 en 4 betreft, worden de aanvragen door de Hoofden dier scholen bij Burgemeester en Wethouders ingediend, die be slissen tot al- of niet toelating. Art. 6. Het onderwijs wordt, overeenkom stig het leerplan, vastgesteld door Burgemeester en Wethouders en den Districts-Schoolopziener, gegeven dagelijks van 9bovendien Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag namiddag van 24 en ’s avonds van 5 */a7 uur. Op school N°. 1 duurt de morgenschooltijd voor de leerlingen van het 7e tot en met het 10e leerjaar van 9 tot 12 uur en worden voor dezen geene avondlessen gehouden. Het onderwijs in het ioervak q wordt op school N°. 1 gegeven door den daarvoor aangestelden leeraar. De uren, voor godsdienstonderwijs bestemd, zijn dagelijks van 12 tot 1 uur en Woensdag namiddag van 24 uur. Art. 8. Een kwartier uurs voor den aanvang der lessen moeten de localen voor de leerlingen geopend zijn en zijn de onderwijzers verplicht, zich in hun aangewezen klasse te bevinden. De schooldeuren worden bij den aauvang van eiken schooltijd gesloten. Art. 10. Dit noodig oordeelence, raag het Hoofd der School eene leerling tijdelijk wegzen den; bij geeft daarvan kennis aan de ouders of den voogd, en, bij verwijdering van meer dan één dag, tevens aan de Plaatselijke Schoolcom missie. Tot algeheele wegzending kan, op zijne voor dracht, de Plaatselijke Schoolcommissie besluiten. Sneek, 27 Dec. 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN Burgem. J. W. BENNEWITZ, Secr. er volgens een der financieele adviseurs „als vet i zou ingaan”, is, niettegenstaande de hulp van Bolle, Koster c. s., slechts voor een deel ge plaatst. ’t Scheen dat de kleine man, die er gelijk het Rotterdamsch Nieuwsblad indertijd deed opmerken een mooie gelegenheid tot sparen in had, wijzer is geweest en zijn geld niet in dezen put heeft gestort. Er is nu 31'1 ton beschikbaar, dank zij het buitenkansje, zoo- dat met den bouw kan worden begonnen. Uitnoodigihgen tot het indienen van planne n zijn gedaan aan een twaalftal bouwkundigen vau naam naar een door de hh. Gugel, Witkop Ko- niug en Gosschalk gemaakt avant-proj eet. Volgens de N. R. C. zal door het centraal- comité in zake de Adder een verslag worden uitgebracht en openbaar gemaakt, hetwelk een nauwkeurige opgave zal bevatten van de onder steuning, aan ieder der nagelaten betrekkingen sedert het oogenblik der ramp verleend, den on derstand hun voor het vervolg toegekend en hoe met de in kas blijvende gelden verder zal worden gehandeld. De Arr.-Rechtbank te Groningen veroor deelde jl. Woensdag deu drogist A. L. O. te Groningen tot 18 maanden celstraf en 5 geld boeten a f 25 ieder of 1 dag celstraf veor elke boete, en diens huishoudster T. D. tot 4 maan den celstraf, beiden wegéns oplichting. O. hield zich namelijk in den laatsten tijd bezig met het verzilveren van 2*/2centstukken, heele en halve centen, welke pasmunten, aldus toefyereid, des avonds door hem en zijne huishoudster voor kwartjes en dubbeltjes werden uitgege ven. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen door deze onder de aandacht van degenen, die gedurende dit jaar iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar geleverd, dat hunne pretentien, zoo spoe dig mogelijk na 1 Januari 1883 ter Secretarie moeten worden ingeleverd. Sneek, 23 Deo. 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Alweer wordt een huiszoeking gemeld, ten gevolge de millioenen-juffrouw quaestie, thanel bij de schoonmoeder van Jannetje’s broeder Ger rit Struik. De bewoonster was afwezig, zoodat deuren en kasten op last der politie opengebro ken werden. Een later bericht maakt melding van een be langrijke vondst van vermiste voorwerpen, tot deze geheimzinnige zaak betrekking hebbende, jl. Zaterdag door de Politie te Rotterdam ge daan. N°. 2, de Jongensschool. N°. 3, de Tussehenschool. N°. 4, de school voor Kosteloos Onderwijs. Art. 2. Do in het vorig artikel genoemde scholen zijn toegankelijk N°. 1 uitsluitend voor meisjes. N°. 2 uitsluitend voor jongens. N 3 en 4 voor kinderen van beiderlei kunne. Om tot eene dezer scholen te worden toege- lafen, moet de leeftijd van zes jaren zijn bereikt. I c OVERZICHT. De Christenwereld vierde haar schoonst feest en het was dientengevolge stil in de politieke wereld. Ook de laatste donkere dagen vóór kerstmis brachten weinig belangrijk nieuws aan. Wel Laopóldo mnn nnn Ixpofjp nVP” meerende berichten der Duitsche pers om trent de vroeger vermelde gespannen verhou ding tusschen Duitschland, Rusland, en Oosten rijk, maar bijzondere groote beteekenis wordt daaraan niet meer gehecht. Het ware doel uit Berlijn aan om een aan zijn plichten als Duitschlands bondgenoot te herin neren. Bismarck wenscht dat Oostenrijk gebruik zal maken van de omstandigheden en vooral Salonika niet uit het oog,verliezen, welke haven het eigenlijke doel geweest is van de bezetting der Turksche provinciën Bosnië en de Herze- gowina. Volgens Bismarck heeft het rijk der Habsburgers voortaan de roeping om Duitseh- lands pionier te zijn en het door den Balkan den weg naar Midden-Azie te openen, terwijl hot tevens Rusland in bedwang houdt door de Turken in Konstantinopel te handhaven. Oos tenrijk is onze voorpost aan de Adriatische zee en in het Oosten, zegt de National Ztg. Vol gens de lezing der Temps beschouwt men te Ber lijn die voorpost als tamelijk gedesorganiseerd, terwijl Rusland zich op de flanken uitstekend toerust om den marsch tegen te houden. Men moet te Weenen dus wakker geschud worden en van daar al het leven dat thans te Berlijn gemaakt wordt. B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter kennis der inge zetenen het volgende uittreksel uit het Regle ment voor de Openbare Lagere Scholen in de gemeente, hetwelk 1 Januari 1883 in werking treedt. Art. 1. De openbare scholen voor lager on derwijs in deze gemeente zijn N9. 1, de Meisjesschool. SNEEKER COURANT is i i ia- M. 0 li 116 lö ïl C ï|6 I Üll on ort icd der BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72), en op de Wet van 1 Mei 1863 Staatsblad no. 44). Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofd stuk III dier wet, handelende over de inschrijving voor de mi litie, onder anderen voorkomt het navolgende; Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, w»ens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, sijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verbluf hield 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hy binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezetenen wordt niet gehouden de vreemdeling, be- hoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, w’aar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4. van den buitenslands wonendenzoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voorde militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Kijk achtergebleven zoon vaneen inge zeten, die gèen Nederlander is; 2. de in een vreemd Kijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die terzake van ’s lands dienst in ’s rijks overzeesehe bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschre ven, is verplichl, zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders anti te geven tusschen den lsten en Sisten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, ia deze overleden, zijne moeder, of, zyn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst nu het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven by burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden. baarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art. 18. Zjjne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waar toe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burge meester en Wethouders verder bekend, dat op Woensdag den 5e Januari 1883 ten Gemeen tebuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tut inschrijving der mannelijke ingezete nen, die op den lsten Januari 1883 hun 19de jaar zijn ingetre den, en die alzoo geboren zijn in 1864, en wel voor Wijk 1 en 2 ’s morgens 9 uur. r> 5 4 10 5 6 11 7 8 ’s middags 12 n 9 10 ’s namiddags 1 uur Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeente jkan geschieden van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. En zullen hiervan openbare afkondigingen geschieden den 8 <n 23 December 1882. 8ueek den 8 December 1882.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1882 | | pagina 1