MFiiis hiiiiiumni inifiiijiiiini (EBEllEllltHIIIMSSEIlBTSlI L y' 1 I J N No. 1. J 1883. tij 1 Drankwet. j 1 3 JANUARI. be- k - A a 'd vrede en liefde, toit bij vorsten ons. en Was het een maatschappij 1 voor er van [en In .SAaU landbouw, handel zoowel in ’s lands onze provincie en en samen- i.R werken zijn, om lijk belang en vorderen En hiermeeonzen lezers heil Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.—franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende, franco in te zenden. Z. M. heeft benoemd tot not. binnen hot arr. Leeuwarden, ter standplaats St. Jacobi-Parochie, gem. het Bildt, S. Mossel, cand. not. en gemeen te,-secr. te Grouw. ’t Dep. Joure der Maatschappij t. bevordering v. Nijverheid, overwegende dat de druk der nieuwe zegelbelasting hoofdzakelijk rust op den burgerstand, die door handel of winkelnering een bestaan vindt en door de patentbelasting, jn vergelijking met de kapitalisten, onevenredig zwaar wordt getroffen, heeft besloten onder koop lieden en winkeliers eene adres-beweging te pro- voceeren, en wijziging te verzoeken aan de re- geering van de nieuwe zegelwet. De procureur-generaal van het Hof te Arn hem heeft voor Antoon Vredegoor, terechtstaan de wegens moedwilligen doodslag op den veld wachter te Steenderen, 20 jaar tuchthuisstraf geëischt. De Bloemfonteinsche Express bevat een schrij - ven van den hoogleeraar Harting, dato 29 Oct. jl., betreffende de zending van den heer dr. H. F. Jonkman, vroeger secretaris van het hoofd comité ter behartiging van de belangen der Trans- vaalsche Boeren, naar de Zuid-Afrikaansche Re publiek. De hoogleeraar bespreekt in dit schrij- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van belang hebbenden, dat zij, die na afloop der tegenwoor dige vergunning, met drankverkoop in het klein wenschee voort te gaan, daarvan vóór 1 Febru ari 1883 schrilteljk aan hun college aangifte moeten doen. Saeek den 27 Dec. 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEW1TZ, Secretaris. B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter kennis der inge zetenen het volgende uittreksel uit het Regle ment voor de Openbare Lagere Scholen in de gemeente, hetwelk 1 Januari 1883 in werking treedt. Art. 1. De openbare scholen voor lager on derwijs in deze gemeente zijn N°. 1, de Meisjesschool. N°. 2, de Jongensschool. N°. 3, de Tusschenschool. N°. 4, de school voor Kosteloos Onderwijs. Art. 2. De in het vorig artikel genoemde scholen zijn toegankelijk N°. 1 uitsluitend voor meisjes. N°. 2 uitsluitend voor jongens. N°. 3 en 4 voor kinderen van beiderlei kunne. Om tot eene dezer scholen te worden toege- lafen, moet de leeftijd van zes jaren zijn bereikt. Art. 3. De toelating van leerlingen geschiedt twee malen ’sjaars en wel op den eersten Maart en den eersten September. ven de pogingen, aangewend om de bevolking tegen den heer Jonkman in te nemen en zegt te dien aanzien het volgende „Misschien verlangen sommigen te weten of de heer Jonkman orthodox of modern is? Ik kan daarop geen antwoord geven. Wij natuur kundigen zijn gewoon alle theologische twistvra gen te laten rusten. Maar hetgeen ik wel zeg gen kan, omdat wij dit punt meermalen samen besproken hebben, is, dat hij zoowel als ik het een onvergeeflijke dwaasheid zou vinden, indien iemand weder in de voetstappen van wijlen pre sident Burgers wilde treden en de Transvaal zoogenaamd moderniseeren. Elk volk moet zijn eigen ontwikkeling doorloopen. Wie kan hopen met goed gevolg de loot van een wijnstok of van een pruimenboom op een peerenboom te enten? De heer Jonkman is een te goed bo tanicus en in het algemeen een te verstandig man, om aan zulke domheden te denken. Hij zal zich eenvoudig met de zaken van godsdienst en onderwijs geheel in den geest der vereo- niging, die hem afgevaardigde volstrekt niet be moeien, maar deze overlaten aan de predikanten, vooral aan den voljverigen superintendent ds. Du Toit, bij wien zj in goede handen zijn. „Een ding wordt in dr. Jonkman geheel ge mist, en het is goed dat uw medeburgers dit weten, opdat zij hein geen vragen doen, die hij niet in staat is te beantwoorden. Hij is nl. noch handelsman noch fabrikant en is volstrekt geen aanbidder van den mammom. Dit wist ook het bestuur der vereeniging zeer goed, toen zij voor hem een groot krediet opende, grooter dan hij zelf het noodig oordeelde. Hij zal van dit, hem wegens zijn algemeen bekende eerlijkheid en belangeloosheid met volkomen gerustheid ge schonken vertrouwen geen misbruik maken, maar het geld, dat hij van zijn reis overhoudt weder in de kas der vereeniging storten.” De hoogleeraar besluit zijn schrijven aldus „Tegen den tijd dat dr. Jonkman ouder u verschijnt, zal de presideutskeuze afgeloopen zijn. Wij beiden hebben met groote instemming het verkiezingsprogramma van den uitmuntenden vice-president Paul Kruger gelezen en evenzeer met bewondering kennis genomen van hot vader landslievend manifest van den kommandant-ge- neraal, den dapperen Piet Joubert, waarin hij atziet van alle aanspraken op het presidentschap om de zoo noodige eensgezindheid van het volk der republiek niet te storen. „Zoolang zulke mannen, als het driemanschap hebben samengesteld, leven en eendrachtig blij ven samenwerken tot heil van het gemeenschap pelijk vaderland, mag men de gegronde hoop koesteren, dat de Transvaal de thans nog be staande moeilijkheden allengs zal te boven komen en in bloei en welvaart toenemen. Dien bloei en welvaart wensch ik aan geheel Züid-Afrika met zijn overwegende Hollandsehe bevolking van harte toe. Moge het bezoek van den heer Jonkman, die aan alle Afrikaanders mijne wel gemeende groeten en heilwenschen overbrengt, daartoe eenigermate medewerken.” Naar van vertrouwbare zijde wordt verzekerd, zal het vonnis door arbiters in zake de water- geneeskuudige stichting Bethesda te Laag-Sóeren. bij Dieren, contra de erfgenamen van wijlen den stichter dier inrichting, den heer P. N. Jut van Breukelerwaard, in dier voege worden gewezen, dat deze zoo nuttig werkende stichting duurzaam zal gevestigd blijven. De Friesche maatschappij van landbouw heeft besloten f 1000 beschikbaar te stellen voor de internationale landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam en f 500 voor die afdeeling of vereeniging van particulieren, die ten gencege donkere schaduwenop elk gebied heerscht woeling en strijd, strijd vooral om het gezag, boekdeel rijker strijd tegen waarheid en lichttegen ware izer christelijke beschaving en humaniteit. Inderdaad on der de onverdeeld goede jaren kan 1882 moei lijk worden gerekend. Toch, al is er dan ook veel wat ons ontstemt en bedroeft, toch gelooven wij te vast in de macht van het goede, hebben Wij te veel ver trouwen op de misschien langzame, maar zeker vooruitgaande ontwikkeling der volken en zien wij te veel verschijnselen om ons heen, die van toenemende vooruitgang en beschaving getuigen, dan dat wij zouden gaan twijfelen aan de zege praal der beginsels, die op den duur onmisbaar zijn voor de meerdere volmaking van ons ge slacht. Moge ook het pas ingetreden jaar 1883 ons een schrede nader brengen aan het ideaal, waar toe wij allen, ieder in zijn kring en met de hem gegeven krachten, moeten meèwerken. Moge het jaar 1883 voorts een gezegend jaar zijn voor ons vaderlandmoge het een jaar van bloei en welvaart zijn en nijverheid en moge vergaderzaal als in die gemeente een eendrachtig streven het algemeen en maatschappe- welzijn zooveel mogelijk te Tusschentijds kunnen leerlingen worden toe gelaten, die zich in de gemeente komen vesti gen en in hunne vorige woonplaats reeds onder wijs hebben ontvangen. Geen leerlingen worden toegelaten voor een enkelen dagelijkschen schooltijd of voor een of ander leervak uitsluitend. Art. 4. De aanvraag tot toelating geschiedt bij de hoofden der scholen. Wat school N°. 3 en 4 betreft, worden de aanvragen door de Hoofden dier scholen bij Burgemeester en Wethouders iugediend, die be slissen tot al- of niet toelating. Art. 6. Het onderwijs wordt, overeenkom stig het leerplan, vastgesteld door Burgemeester en Wethouders en den Districts-Schoolopziener, gegeven dagelijks van 9—ll‘/2; bovendien Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag namiddag van 24 en ’s avonds van 5 */27 uur. Op school N°. 1 duurt de morgenschooltijd voor de leerlingen van het 7e tot en met het 10e leerjaar van 9 tot 12 uur en worden voor dezen geene avondlessen gehouden. Het onderwijs in het leervak q wordt op school N°. 1 gegeven door den daarvoor aangestelden leeraar. De uren, voor godsdienstonderwijs bestemd, zijn dagelijks van 12 tot 1 uur en Woensdag namiddag van 2—4 uur. Art. 8. Een kwartier uurs voor den aanvang der lessen moeten de localen voor de leerlingen geopend zijn en zijn de onderwijzers verplicht, zich in hun aangewezen klasse te bevinden. De schooldeuren worden bij den aan vang van eiken schooltijd gesloten. Art. 10. Dit noodig oordeelonae, mag het Hoofd der School eene leerling tijdelijk wegzen den hij geeft daarvan kennis aan de ouders of den voogd, en, bij verwijdering van meer dan één dag, tevens aan de Plaatselijke Schoolcom missie. Tot algeheele wegzending kan, op zijne voor dracht, de Plaatselijke Schoolcommissie besluiten. Snoek, 27 Dec. 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. van DRIESSEN Burgem. J. W. BENNEWITZ, Secr. Hij den aanvang. Weer is de geschiedenis een 1 geworden. Het 1882ste jaar onzer christelijke jaartelling is opgenomen in dien breeden stroom der tijden, die zich in de eeuwigheid verliest, en wij, menschenkinderen, wij hebben een oogen- blik onzen slakkengang gestaakt om den voor bijsnellende onzen laatsten groet te brengen en nog eens te overdenken, wat die korte spanne tjjds ons heeft gegeven of van ons heeft genomen. En onwillekeurig brengt die terugblik ons in «ene ernstige stemming, als we in onze gedach ten nog eens de dagen doorleven, die daar ach ter ons liggen. Welk een bonte mengeling van zoet en zuur, van lief en leed, van genot en lijden, trekken ons oog als in een kaleidoscoop voorbij. Hier een vriendelijk zonnestraaltje en daar een donker wtJlkjehier een groenend lachend landschap en ginds een kille doodenak- kerhier een wereld van liefde en geluk en ginds een doornenweg vol distelen van misken ning en grievende teleurstellingen; hier de zoete herinnering aan een welbesteden dag en daar in ast vaak weer de zelfbeschuldiging van verbeu zelde uren. Niet waar, er ligt een rijke schat van leering in het verleden, waaruit we levens wijsheid kunnen putten en winst doen voor de toekomst, zoowel voor Ons-zelf als voor anderen? Het jaar 1882 ligt achter gezegend jaar voor huisgezin voor landen en volken Wij kunnen die vraag niet onverdeeld tocstem'- mend beantwoorden. Wèl was het in zoover «en jaar van vrede, dat althans in ons wereld deel het zwaard in de schede kon bij ven en we bewaard bleven voor het afschuwelijk schouw spel eener algemeeue mensehenslachting, maar het is er toch nog verre af, dat de geest van van broederschap en humani- en volken algemeen is dóórge drongen. Integendeel, telken jare klimt het aan tal vaa kracht voile jongelingen eu mannen, die, /aan de werken des vredes onttrokken en in het i soldaten-pak gestoken, afgericht en gedresseerd worden voor het groote vernielingswerkdie als j parasieten leven ten koste van anderen en te ren op de algemeeue welvaart, welke buitendien gedrukt wordt door de steeds toenemende las ten. eOp maatschappelijk gebied zien wij over ’t geheel geen toenemende welvaartgeen hersteld evenwichtmaar veeleer het tegendeel. - Op staatkundig gebied heerscht malaisehet oude, ellendige gehaspel, de verdeeldheid in ei gen boezem, werkt verlammend op alles ne be let het tot staudkomen van zoovéél, waaraan reeds zoolang dringende behoefte bestond. Op het gebied van godsdienst en kerk de oude strijd, steeds met vernieuwde kracht en bitterheid ge streden, met eene wederzijdsche onverdraagzaam heid, die een scherpe satire levert op den gods- I dienst der liefde. In één woord, waarheen we onze blikken ook richten, overal ontwaren wj i l i •V SHIi EIKER II JI i - *4 T a 3 uei Lis OIJROT. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1