c Xi FI n S IS IIHIlim IBDI ID TOOR DE JBL o No. 3. ACH T-E N-D E R T I G- S T E .5 1883. R G A N C. Kiesrecht. ,r IO .J A ALA K I. De Minister van Waterstaat heeft beslist, dat hare tra- U I T 1882 lacht ook hem het denkbeeld, om een staatscom- f ill 3 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. van noemt ae neer in. eten gewezen minister van art. 18 1 koloniën, Van Goltstein, een weinig vertrouw- De heer Noorman levert, onder het opschrift „Nederlandsche spraakverwarring,” in het Janu- ari-n immer van den Tijdspiegel een l den jongsten parlementairen toestand ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be- 1 an gr ijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De Voorzitter van den Gemeentenad van •Sneek, noodigtter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het Kiesrecht enz van don 4 Juli 1850 (Staatsbl. no. 37), de inwoners ue- zer gemeente uit, om, zoo zij elders in do Directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15en Februari ek., hetzij door de aanslugbiliet- ten, hetzij door andere daartoe betrekaeljke be scheiden te doen blijken. Sneek den 9 Januari 1883. Be Voorzitter voorneem!,, J. van DRIESSEN. ilet ontwerp tot herziening van de kiestabel is thans gedrukt. Daarbij wordt de vermeer dering van het ledental tot 92 voorgesteld, met het oog op de toegenomen bevolking. Het stre ven van den minister is naar evenredig gelijke vertegenwoordiging van politieke meeningen der kiezers. Zeer ernstig overwoog hij de verdee- ling des rijks in weinige districten of de invoe ring van het stelsel van Hare. Doch de proef neming met dit nog nergens op groote schaal ingevoerde stelsel achtte hij niet wenschelijk. Waar geen stelsel van proportioneele vertegen woordiging wordt aangenomen, is de verdeeling in groote kiesdistricten niet aanbevelenswaardig. Vandaar dat bij dit ontwerp aangenomen is het stelsel van enkelvoudige districten, waardoor de politieke kansberekening ónmogelijk wordt, en de minderheid in meervoudige districten kans heeft meerderheid te worden in enkelvoudige districten en een onderling overleg der kiezers gemakkelijker wordt. Aileen te Amsterdam, Rotterdam, ’s Gravenhage en Utrecht zijn meer voudige districten gebleven. De nieuwe hoofdkiesdistricten worden voorge stéld te Warffum, Vèeridam, Hoogeveen, Fra- neker, Haskerland, (Joure), Opsterland (Beet- sterzwaag), Tietjerksteradeel (Bergum) Kampen, Enschedé, Ommen, Groenlo, Zevenaar, Harder wijk, Apeldoorn, Eist, Zaltoommel, Doorn, Har- melen, PurmerendDen Helder Zaandam Heemstede, Warmond, Alphen, Schiedam, Rid derkerk, Schoonhoven, IJzendijke, Kruiningen, Roosendaal, Oosterhout, Helmond, Veghel, Oss, Gulpen, Sittard en Venlo. Deze en de overige bestaande districten zullen ieder 1 lid kiezen. Amsterdam 8, Rotterdam 4, Den Haag 3 en Utrecht 2. JB ari-n immer van den Tijdspiegel een bijdrage tot den jongsten parlementairen toestand van ons vaderland, waarvan de Prov. Oo Ci t. het vol gende resumeert. Van een geschiedkundig standpunt uitgaande, betoogt hij o. a dat de liberale meerderheid in de 8tuten-Generaal, die, uit tal van minderheden bestaat, de schuld draagt van het klearlooze, uit zoo zeer in richting; van elkander verschil-) lende deeien samengestelde, kabinet. De hngdurige minisferieele crisis van 1 kwam z. i. slechts voort uit de onmacht der hburale partij om zelf de teugels van het bewind in handen te nemen, want het aanbod van den heer Tak, om onder de gestelde voorwaarde van eogenblikkeiij.ee grondwetsherziening, een minis terie samen te stellen, noemt de schrijver een stout stuk, waarbij de vraag onopgelost blijft, hoe de neer Tak ambtgeuooten zou hebben ge vonden, die met hem en zijn program in zee zouden hebben durven steken. Het tegenwoordig kabinet besprekende, zegt de heer N. dat het een zonderling ministerie is. De premier noemt hij een man vau zeldzumen tact, meester in de politieke schermkunst, in veie vakken als te huis, doch noch grondig geleer de, noch man uit een stuk. In den heer Modderman ziet de heer N. een man, bij wieu het gevoel sterk spreekt, soms zoo sterk, dat het over zijn rechtsbegrip triom- pheert. Van deu heer Pijnacker Hordijk wordt De Amsterdamsche kiesvereeniging „Burger plicht” hield in de vorige week een vergadering tot bespreking van de belangrijke vraag, of bij een eventueele grondwetsherziening art 194, het bekend onderwijsartikel, behoort te worden prijsgegeven.- Mr. J. A. Levy- trad als inleider op en hield een uitvoerige rede tot betoog der wenschelijkheid, om de openbare school in de grondwet te behouden. Hij handhaafde het recht en den plicht van den Staat, om in de openbare, d- i. voor ieder toegankelijke school aan allen de gelegenheid te openen tot het verkrijgen van onmisbare kundigheden. De Staat heeft bovendien in de school een middel noodig tegen machtmisbruik van de Kerk. Tegen dat misbruik is art. 194 gerichthet procla meert de roeping en de taak van den modernen rechtstaat, dat ieders godsdienstige begrippen moeten worden geëerbiedigd. De spr. ontwik kelde de nationale beteekenis en de zedelijke strekking van de volksschool, die alleen leer stellige begrippen van de school naar de kerk verwijst. XV aar de Kerk verdeelt, moet de Staat trachten te vereenigen. En eischt men, dat de Staat dit streven uit zijn grondwet schrap- pe, dan antwoordde mr. Levy tot geen prijs. Door de hh. Hoetink, Hartogh en prof, de Hartog werden bezwaren tagen het betoog van den inleider ingebracht; men behoorde h. i. zooveel vertrouwen in het liberale beginsel te DE PERS. I De Minister van Koloniën heeft op het rap port aangaande de Billiton-quaestie geantwoord. Hij betoogt, dat verlenging der concessie gebo den werd door de goede trouw, daar de twee voorwaarden zijn vervuld, waarvan die verlenging afhing, nl. de wijziging der mijnverordening, waarbij een langer maximumtermijn is aangeno men, en tienjarige ervaring over de werking van twee artikelen. Niet-verlenging zou ook tot roof bouw voeren. Een financieel offer heeft de Staat niet ge bracht, daar in 1881 de totale tin voor raad een derde a een vierde werd gerekend van de door de commissie opgegevene en waarop zij baseert haar beschuldiging, dat 70 millióen. cadeau is geschonken. Door de aangebrachte wijzigingen is het landsbelang niet verzaakt, grooter aandeel kon de staat niet bedingen. Op dit Suppletoir contract zijn bepalingen voor riieuive concession niet toepasselijk. Erkennende, dat het contract niet had behooren gesloten te zijn zonder mach tiging des Konings of voorbehoud van diens goedkeuring, betoogt de Minister, dat eene latere goedkeuring hetzelfde effect heeft veroorzaakt en het contract heeft gewettigd. Eindelijk wijst hij er op, dat door aanneming der conclusie de Ka mer niet op Staatsrechtelijk gebied zou blijven, maar in botsing zou komen met den burgerlijken rechter. de quitantiën, afgegeven voor aangeboden tele grammen, die meer dan f 10 kosten, aan het zegelrecht onderworpen zijn ten laste van de afzenders. Omtrent de millioenen-jnffrouw en hare tra wanten wordt thans weer uit Rotterdam het volgende medegedeeld VanZutphen, bij wieu zij in den laatsten tijd inwoonde en bij wien ook de brillanten uit de bottines gevonden werden, moet ook al een oude kennis niet alleen van Jannetje Struik, maar tevens van de justitie zijn. Toen Jannetje Struik nog een boerinnetje was zegt men was v. Zutphen veldwachter te Vuren en werd voor een paar jaar in het tuchthuis gezet, omdat hij goederen van besmettelijke zieken, die hem waren toevertrouwd, ten eigen bate had aangewend. Consenheini; de Amsterdamsche gearresteerde, heeft, zooals men weet, voor eenige dagen ge tracht zich van het leven te berooven. Thans is hem het recht van op de pistole te zitten ont nomen en is hij in een gemeenschappelijk ver trek geplaatst. Ook de millioonen-juffrouw zelve, die tot voor 14 dagen op de pistole zat, deelt sedert den kost met de gevangenen, want sedert schijnt haar geld op te zijn geraakt. Behalve Jannetje Struik en Consenheim zit thans nog in het huis van arrest zekere Jools, terwijl de andere gearresteerden allen in de cel- gevangenis bewaard worden. In zake de millioenen-jnffrouw kan nog ge meld worden, dat zij tijdens haar verblijf te Haarlem van iemand in drie gedeelten een som van vier-en-twintig duizend gulden heeft weten ter leen te verkrijgen. De leener gaf het geld, zonder eenigen waarborg, op een gewone qui- tautie, waarin alleen stond vermeld, dat bij de ontvangst der erfenis f 100,000 zou worden teruggegeven. Om geld te krijgen had hij zijn vaste goederen met hypotheek moeten bezwaren. De accijns op het gedistilleerd heeft in het vorige jaar f 602,863 minder opgebracht dan in 1881. Het gebruik blijkt alzoo met 1,057,654 liter te zijn afgenomen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen door deze onder de aandacht van degenen, die gedurende dit jaar iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar geleverd, dat hunne pretentien, zoo spoe- dig mogelijk na 1 Januari 1883 ter Secretarie moeten worden ingeleverd. Sneek, 23 December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN Burgem. J. W. BENNEWITZ, Secr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, herinneren, naar aanleiding van den ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven tot Kostelooze inenting en Her- inenting. Sneek den 9 Januari 1883. Burgemeester en Weth'u iers voornoemd J. van DRIESSEN, Burgeme ster. J. W. BENNEWITZ, S cretaris. zegd: hij is er een die weet en durft wat hij wil, doch hij is erg onervaren op parlementair gebied, waardoor hij, ongevraagd en ontijd g, j soms te veel zegt. De min. denkt over de ver houding van den staat tot het lager onderwijs anders dan andere liberalen. Hij zou den toe- j stand als een ideaal beschouwen, waarin de open bare scholen zullen hebben plaatsgemaakt voor het bijzonder onderwijs. De overige ministers zijn volgens den schrij ver dii minores; zijn wel bekwame vakmannen, doch zij geven geen eigenlijke beteekenis aan het ministerie. De bekende Billiton-quaestie aanroerende, noemt de heer N. den gewezen minister van der wet van 4 December 1872 (Staatsbl. no. 134), I baar figuur, wiens houding in bovengenoemde quaestie van een ditmaal niet volkomen gelukt overleg getuigt. Het verwondert hem, dat die minister zoolang in dezen rainisterkring kon blij ven vertoevenz. i. hoort hij daarin niet te huis, want „wat men op de heeren ministers moge aanmerken, dat zij hun positie misbruiken zou den voor hun eigen persoonlijke belangen, daar van zal niemand hen verdenken.” Moge de heer De Brauw, tegenwoordig mi nister van koloniën, over de Biïliton-zaak strui kelen en, na aanneming der motie van de com missie tot onderzoek uit de Tweede Kamer om trent deze zaak, welke motie eene ook voor den gouverneur-generaal F. ’s Jabob vijandige strek king heeft, vallen, dan zal dezen conservatieven minister wel gebrek aan doorzicht, maar geen bewuste oneerlijkheid worden nagegeven. Van den heer Kappeyne, noch van diens ad judant zoo noemt hij den heer Tak blijkt de schrijver een groot vriend te zijn. Immers, den eerstgenoemde, wien hij het talent om iets beters dan het cacographische ontwerp op het lager onderwijs te leveren niet ontzegt, voegt hij toe: „men behoort te weten, dat een beu zelachtige behandeling van staatszaken erger is dan onkunde. Gebrek aan kennis kan worden verholpen, maar gebrek aan karakter niet” terwijl van den „adjudant” wordt gezegd „po litieke moraliteit,” „het waarachtig belang des lands” klinken zeer vreemd in den mond van iemand als de heer Tak. Wees wat gij zijt, heer Tak, roept hij dezen toe, maar maskers af. In een verder gedeelte van dit stuk geeft de schrijver zijn vrees te kennen, dat een wijziging der kieswet schipbreuk zal lijden immers, zegt hij, geen landsbelang is voor onze volksverte genwoordigers zoo hoog en heilig als hun eigen zetel in de Kamermen weet wat men heeft, .maar, niet wat men na wijziging te wachten zal hebben. Is grondwetsherziening noodig, dan missie in te stellen, toe. Ten slotte geeft hij nog in enkele woorden zijn afkeuring te kennen over de weinig waar dige wijze waarop de volksvertegenwoordigers in den jongsten tijd hun aanvallen inkleeden en betreurt het gemis eener conservatieve partij, die soms als steunpilaar der regeering goede diensten bewijst, doch bij ons, getuige den ver koop der Amsterdamsche Courant, heeft opge houden te bestaan. Hij verheugt er zich echter over, dat het iuzicht in den ongezondea politie ken toestand van ons vaderland meer algemeen is geworden en eindigt zijn opstel met de vol gende weinig optimistische woorden„Ik zie den tijd komen, dat men van de opgeschroefde beweging op het Binnenhof nog minder notitie zal nemen en de slotsom van de meerderheid buiten de kamer zal zijn ik heb wel wat an ders en wat beters te doen, dan mijn tijd te verbeuzelen met te kijken naar den politieken windmolen.” I i 1 \ll I if i MEEKER COIJ&O if ohhi ill ini mDMissnm sitt 5 rJHMIWSLI B I ME NLA 5’0 P ii j ge Volgens de nieuwe kiestabel zullen bestaan: het hoofdkiesdis trict Leeuwarden uitLeeuwarden, Leeuwarderadeel en Baarde* radeel. Hooidkiesdistrict Franekcr uitFranekcr, Bairadee.1, Me- naldumadeelHarlingen, Franekeradcel en Henuaarderadeel. Hooidkiesdistrict Sneek uit: Sneek. Wonseradeel, Bolsward, liau- werderliem, .Wymbmseradeel en IJlst. Hooidkiesdistrict Has kerland (Joure) uit: Haskerland, Utingeradee], -Engwirden, Do- niawerstal, Workum, Hindeloopen, Hemelumer Oldepliaert, Slo ten, Stavoren, Gaasterland en Lemsterland. Hoofdkiesdistrict Op- sterland (Beetsterzwaag) uit: Opsterland, Smallingerlund, Oost- stellingwerf en Schoterland. Hoofdkiesdistrict Dokkum uitBok- kum, Schiermonnikoog, Ameland, Westdongeradeel, Oostdonge- radeel, Ferwferderadeel en ’t Bildt. Hoofdkiesdistrict Tietjerkste radeel (Bergum) uit: Tietjerksteradeel, Dantumadeel, Kollumer- land, Achtkarspelen eu Idaarderadeel. j I ■s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1