Jims- H MOTHE BUD TOOR DE l.l'illlllU III] 1RIWMIISSHB1T SJEES. h No. 8. 1883. 0 II Z ATI' 14 I) a. 27 J AXIA R I. tantièmes, somtijds f 25000’s jaara de voormalige meisjesschool in Wijken. 19 on 20 0 n ter bekoming a. e 0 2 4 6 8 e 0 n t i 'd ’g ie it >g 2 3 k o I) ir recteur gekozen de heer J. van Santen. Deze betrekking is niet te versmaden, daar die door het genot van tantièmes, somtijds f 25000’s jaara oplevert. Maandag 19 Febr. Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Maandag 26 Woensdag 28 Donderdag 1 Vrijdag Zaterdag j De heer Ferdinand Meijer, eigenaar van het Hotel et Café Francais” in de Kalverstraat te Amsterdam, zal een perceel op den Singel aldaar geheel inrichten voor de herberging van corporatiën van werklieden, colleges en andere personengroepen, die gezamenlijk de tentoon- Wethouders voornoemd, J. VAN DRIESSEN. De Secretaris. J. W. BENNEWITZ. 17,-4’/, 17,-47, 17,-4'/, 17,-4'/, 17,-3 17,-57, 17,-4'/, 17,-47, 17,-47, 17,-3 1 aan Do politie heeft de hand gelegd op een be diende, die, om naar Muiden te kunnen gaan, het horloge van zijn meester stal, beleende en de opbrengst nagenoeg geheel op het reisje ver teerde, en op een persoon, die aan de huizen rondging om bijdragen in te zamelen voor een nieuw vaartuig, daar het zijne gezonken heette te zijn, hoewel de man nimmer een vaartuig had bezeten. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ffranco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. II. K. H. de Groothertogin van Saksen-Wei mar, geboren prinses Sophia der Nederlanden, schonk dezer dagen aan de Prins Hendrik-stich- ting te Egraond a/z de kapitale som van f 15,000 als bewijs van haar ingenomenheid mét die stichting. uren voor na middag. 11-12 9-12 9-12 9-12 9-12 11-12 9-12 9-12 9-12 9-12 De Haagsche corr. van dat de Minister van Binnenlandsche Zaken waarschijnlijk nog een derde wetsontwero zal I indienon tot wijziging der kieswet. a. kunstmatige kiezersteelt te gaan. ij 1 y X i:\ i.1 v;» Z. M. heeft aan L. Britsel, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Wonseradeel. de Zutf. Crt. bericht, derde wetsontwerp zal van enkele bepalingen zou dit strekken om de voor ’t vervolg tegen Het bestuur van de kweekschool voor onder wijzeressen te Haarlem heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek om art. 65 van de schoolwet van 1878 in dien zin te wijzigen, dat onderwijzeressen ook zonder hoofdaeto tot de verlichte taal-examens kunnen worden toege laten. Het bestuur meent, dat men bij het vor deren van de hoofdacte ook voor meisjes uit het oog heeft verloren, dat aan het hoofd van bijna alle scholen mannen staan en dat dus de vrouw in het verkrijgen eener hoofdacte geen toekomst vindt. Het bestuur der kweekschool voor zeevaart te Leiden brengt ter kennis, dat jongens in voornoemde inrichting kunnen geplaatst worden, die eene verbintenis in ’s Rijks zeedienst wen- schenaan te gaan. Vereischtenzijn: 1 lichamelijke geschiktheid, 2. leeftijd van 13'/, tot 16 jaar, 3. lengemaat van 1.4 meter tot den löjarigen en 1.45 tot den IGjarigen leeftijd, 4. een weinig lezen en schrijven. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den directeur der kweekschool op franco aanvraag. Dezer dagen werd aan het station te Utrecht een goochelaar van beroep de dupe van zijne behendigheid. Hij kocht een plaatskaartje, dat f 4 kostte, maar waarvoor hij slechts f 3 betaal de. Nog voor het vertrek van den trein merkte de biljetuitgever zijne vergissing en snelde den reiziger achterna, die, reeds in den wagen ge zeten, wel erkende dat hij een gulden minder had betaald dan op zijn biljet als prijs gedrukt stond, maar op het verzoek om bijbetaling slechts antwoordde: „Het kantoor is er goed voor.” De conducteur kwam om de biljetten te knippen en nam ook dat van den reizenden goochelaar, doch gaf dit niet aan hem, maar aan den klerk terug. Met zijn bagage in de handen snelde de goochelaar dezen onder het geroep van„Mijn drie golden, mijn drie gol den achterna naar het bureau, waar men hem bereidwillig zijn geld terug betaalde. Maar de trein was inmiddels vertrokken. Of hij dien dag zijne bestemming nog heeft bereikt, is niet bekend. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 11 Januari 1883, no. 20, brengen ter kennis van de ingezetenen, navolgende U I T N O O D I G I N G. „De Gedeputeerde Staten van de Provincie Friesland „Gelet op het 2e lid van art. 73 der Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37); „noodigen de inwoners der provincie uit om, „zoo zij in andere provinciën in de Rijks direc- „te belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór „den 1 April aanstaande aan hunno vergadering „te doen blijken, ten einde door haar daarop „kunne worden gelet bij het opmaken der lijst „van hoogst aangeslagenen voor de verkiezing „van de afgevaardigden ter Eerste Kamer van „de Staten-Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd door plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 26 Januari 1883. Burgemeester en De Zaanl. Cour, meldt, dat Z. M. de Koning 700 aandéelen der Billiton-maatschappij aan de markt heeft doen brengen, welke van f 2400 tot f 2600 hebben opgebracht. Door een der wethouders en drie raadsleden van Nijeveen is een adres aan Z. M. verzonden, inhoudende grieven tegen den burgemeester der gemeente, P. A. Derks, met het verzoek, dat het Z. M. moge behagen genoemden burgemees ter uit zijn betrekking tot de gemeente Njje- veen te ontslaan. In de Eerste Kamer hebben vóór de verleg ging van den Maasmond gestemd de heeren Blussé, Visser van Hazerswoude, Stork, Smitz, Pyls, Hengst, Teding van Berkhout, Regout, Pijnappel, Vos de Wael, Verheyen, Beeren- broek, van Voorthuysen, van Akerlaken, Mul ler, «Joost van Vollenhoven, van de Putte, Blij- denstein, Coenen, van Sasse van Ysselt en de Voorzitter. Tegen de heerenvan Naamen, Schimmel- peuninck van der Oye, Breuning, Thoott, van Swinderen, van Limburg Stirum, de Raadt, van Roijon, Carsten, Merkes van Gendt, Pieké, No bel, Borsius, Viruly, Huydecoper van Maarsse- veen, van Tienhoven, Insinger en de Sitter. In de algemeene vergadering der Nederlandsch- Indische handelsbank is met algemeene (368) stemmen, in de plaats van den heer De Clercq, die wegens ziekte eervol outslag kreeg, tot di- Naar de Amsterdammer verneemt, is Dins dag jl. een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing te Muiden ingesteld door den officier van justitie en den rechter-commissaris. Daarbij is gebleken, dat o. a. op de fabriek petroleum werd gebruikt. Getuigen zijn opgeroepen. Een dertigtal heeren hebben zich tot een commissie gevormd, om giften in te zamelen ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp te Muiden. Het bestuur bestaat uit de hh. G. O. Fabius, burgemeester van Naarden, voorzitterA. Greve, majoor der artillerie aldaar J H. Dennig, wethouder te MuidenL. D. Taunaij, dijkgraaf aldaar, le penningm.H. Schouten, scheepsbouwmeester, mede te Muiden, 2e penningm.A. N. J. Fabius, le luit -adj. de art. te Naarden, secr. De op roeping is van den volgenden inhoud Ldndgenooten Een ontzettende ramp heeft de stad Muiden getroffen. Tal van weduwen en weezen betreuren het verlies van hun kostwinners. Hun nood is dringend. Ondanks het voornemen, dat bij hh. directeu ren der buskruitfabriek bestaat om aan de ach- terblijvenden steun te verleenen, zien wij ons toch verplicht de liefdadigheid onzer landgenoo- ten in te roepen voor die achterblj venden, als mede voor de vele verminkten. Laat onze bede niets te vergeefs zijn. Elk der ondergeteekenden is bereid giften in ontvangst te nemen, terwijl wij verder dringend verzoeken om door het vormen van sub-comité’s buiten Muiden onze pogingen te steunen. De doctersquaeste te Varseveld, of liever do quaestie der onbetaalde doktersrekeningen, geeft aanleiding tot curieuse verklaringen. Men weet dat de erfgenamen van den ouden dokter alle rekeningea lieten uitschrijven en rondbrengen en dat het reclames regent van menschen, die beweren reeds betaald of geen doktershulp ge noten te hebben. Er zijn er zes, die beweren dat de personen, wier namen op de nota’s ver meld stonden, toen nog niet eeas geboren of reeds lang dood waren. Eene weduwe, die op 70jarigen leeftijd nog eene bevalling op haar rekening had, ontkende dat geval, niet zonder 1 eenigen schijn van recht enz. enz., te veel om te noemen. Allemaal reclames en achterdeur- 1 tjes enbetalen deden er maar enkelen. Thans 1 is een yereeniginggovormdvan niet-betalingsgezin- den, die gezamenlijk de kosten' van een eventu eel proces tegen de erfgenamen zullen dragen. 1 en 3 en 5 en 7 en 9 en 10 11 en 12 13 en 14 15 en 16 17 en 18 19 en 20 -;j dat dit jaar al de maten en gewichten den herijk moeten worden onderworpen dat, ingevolge art. 1 en 4 van het Koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 160) de onjuist bevonden gewichten, op verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke betaling van een bij dat besluit vastgesteld bedrag, ten bate van 's Rijks kas, door den ijker worden geju steerd dat geene maten of gewichten tot de verifi catie kunnen worden toegelaten, dan die welke behoorlijk droog en schoon zijn en dat de aan bieders het aan zich zelven te wijten hebben in dien, bij niet inachtneming van dit voorschrift, hunne maten en gewichten onherijkt worden terug gegeven dat de belanghebbenden bij het terug ontvan gen der voorwerpen er op hebben te letten, of deze behoorlijk zijn gestempeld, daar later een beroep op verzuimen, die bij den herijk moch ten zijn begaan, niet van rechtsvervolging zal ontslaan en dat de gewichten beneden het gram, die krach tens Ministeriëele beschikking, d.d. 16 April 1872 no. 193, afdeeling 12, Nijverheid, uitslui tend aan de ijkkantoren worden onderzocht, ten allen tijde, franco aan het adres IJkkantoor Leeuwarden, ter verificatie kunnen worden op gezonden. Sneek don 16 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. J W. BENNEWITZ, Semetaris. Do BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op de mededeeling van den Landmeter voor den velddienst te Sneek, gedaan bij zijn brief van 24 Januari 1883, no. 370. Brengt ter kennis der ingezetenen, dat de ge wone op- en uitmeting voor het kadaster in de gemeente Sneek, zullen worden aangevangen op Vrijdag 2 Februari a. s. Sneek, 25 Januari 1883. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van do gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van den löden Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (S taatsblad no. 46); Brengen door deze ter kennisse der belang hebbenden, dat de loting van de ingezetenen de zer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den 31sten Januari nog in leven waren en ingeze ten van het Rijk zijn gebleven, zal plaats heb ben te Sneek, op Donderdag den 22sten Febru ari e. k., des voormiddags 10 /a uur, in de Schouw burgzaal, dat op den 23e dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn eenige wetti ge zoon, alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen, het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkel.jken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zit ting van den Militie-raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeieverd. Sneek den 26 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BEKEND MAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, gevolg gevende aan het verzoek van den IJker der maten en gewichten te Leeuwarden, dd. 10 Januari jl.brengen ter kennis van de ingezetenen dat, voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gëvaéoefd, in een der localen van de voormalige meisjesschool in de Kleine Kerkstraat, in orde als volgt: Dagen. Datums. SNEEKER IB A A rma 9 9 16 6 16 3 0 it V 9 9 9 9 9 Maart Me—Moagao

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1