ffllWl EI MET WMSBW Milk. .1 No. 9. ACH T-E N-D ERTIGSTE 1883. t; (i. T 1 F KENNIS GE VING. I Dagen. Datums. V g j I Het uitvoerend comité der dezen zomer te Amsterdam te houden internationale tentoonstel- 1 i i 2 4 6 8 2 3 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. A.\ V I De Dev* Cour, bericht, dat dezer dagen door veldwachters uit Neede wegens overtreding dor jachtwet proces-verbaal is opgemaakt tegeneen ötal ingezetenen van Borculo, waaronder een wethouder, een raadslid en een veldwachter. 1 en 3 on 5 on 7 en 9 en 10 Hen 12 13 en 14 15 en 16 17 on 18 19 en 20 Maart I. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7ll2 Cents. Bij abonnement is do prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Een ruim 70jarige vrouw te Oostelbeers (Noord- Brabant) heeft een poging aangewend om hare buurvrouw, met wie ze in onmin leefde, te vergiftigen. Met dat doel zond zij deze een potje eten, met de verzekering, dat het zeer lekker was en door haar zelve gereed gemaakt. Toen deze spijs gewarmd werd, bespeurde men blauwe vlammetjes aan de oppervlakte, en bij onderzoek bleek,' dat de spijs vermengd was met lucifers koppen. De justitie houdt zich met de zaak bezig. l’/2-4’/2 1 */x-4’/2 1S-3 l'/2-5'/2 De gemeenteraad van den Haag heeft in be ginsel besloten het gemeen te-badbuis voor 75 jaren met inbegrip der buitenbaden, op nader vast te stellen voorwaarden, in erfpacht uit te geven aan de hoeren Coblijn, Reiss, Sonneville, en Uijttenhoven. Te Breda heeft iemand in een aanval van woede een ander het oor afgebeten. Natuur lijk werd de „menscheneter”, zegt hetDW., di rect onschadelijk gemaakt. Het Fad/zegt; hij werd onmiddeilijk op diëet gesteld. Do directie der Hollandsche Ijzeren Spoor wegmaatschappij heeft de inschrijving openge steld op een 4-pct. geldleening, groot tweeën twintig millioen, ter uitbreiding van werken en aflossing van 4‘2-pct. en 4-pct. leeningen. De politie te Den Haag heeft Donderdag jl. zes werklieden opgepakt, verdacht van diefstal van een belangrijke partij fijnen wijn, uit den kelder van een huis, waarin zij werkzaam wa ren. Op het werk zelf waren reeds flesseneu uitgedronken, terwijl door genoemde politiebe ambten nog een 80tal flesschen wijn werden in beslag genomen. daar zij van oordeel is, dat de staat door krach tige maatregelen tegen die beide misbruiken kan waken. K E N N I S G E VIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van do gemeente Sneek Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. no. Z. M. heeft W. TL F. baron van Heemstra benoemd tot burgemeester der gemeente Deven ter, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Harlingen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 12 Februari, des middags te 3 uur. K E NNISGEVI N G. Narr aanleiding eener missive van hoeren Burgemeester en Wethouders van Leeuwarden, waarbij wordt to kennen gegeven, dat zijn in getrokken de reglementen op de beurtveren tus- schen die en andere gemeenten, wordt aan de schippers of ondernemers alhier, medegedeeld, dat wanneer zij hunne vaste ligplaatsen en de andere aan het varen op gezette tijden verbonden voordeelen wenschen te behouden, zij zich vóór 1 Maart e. k. bij gezegeld adres aan Burgemees ter eu Wethouders te Leeuwarden moeten wen den. Snoek den 30 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. VAN DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Maandag 19 Febr. Woensdag 21 J fonderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Maandag 26 Woensdag 28 Donderdag 1 Vrijdag Zaterdag Een groot aantal handelaren, fabrikanten en winkeliers te Joure hebben tot Z. M. den Ko- ning het verzoek gericht het plakzege] voor quitantien en kort papier beneden honderd gul den te doen vervallen. Zij zijn van oordeel, dat deze „stuiversbelasting” hoofdzakelijk op de han del- en neringdoenden drukt en betreuren het das in de plaats daarvan geen belasting cp ka pitaal of rente wordt ingevoerd, die den minder bezwaarden en meer draagkracht hebbende hoogeren zouden treffen. Naar aanwijzingen van den kunstschilder A- pol wordt voor het Amsterdamsche panopticum een groep vervaardigd, voorstellende een tafreel uit de vroegere Noordpool vaarten, en wel de ontmoeting van Heemskerk en de Rijk. De N. R. C. bericht, dat de bekende lucht reizigers, Crommelin en Godard, die tijdens de aanstaande tentoonstelling te Amsterdam lucht- reizen zullen ondernemen en waarschijnlijk ook een vastgelegden ballon (ballon-captif) op het tentoonstellingsterrein zullen hebben, voornemens zijn om gedurende den zomer ook in Utrecht, Arnhem, Rotterdam en Den Haag op te stijgen. tionale Militie (Staatsblad no. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad 46); Brengen door deze ter kennisse der belang hebbenden, dat de loting van de ingezetenen de zer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den 3istcn Januari nog in leven waren en ingeze- te i van het Rijk zijn gebleven, zal plaats heb- beu te Sneek, op Donderdag den 22sten Febru ari e. k., des voormiddags 10 ‘/2 uur, in de Schouw burgzaal, dat op den 23e 'imaand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de loteiingeu aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekomiug van vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn eenige wetti ge zoon, alsmede dat, om vrijstelling wegens j eigen militaire dienst of die van broeders I te verkrijgen, het paspoort of ander bewijs van j ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zit ting van den Militie-raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. Sneek den 26 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. de gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 11 Januari 1883, no. 20, brengen ter kennis van de ingezetenen, navolgende U I T N O O D I G I N G. „De Gedeputeerde Staten van de Provincie „Friesland. „Gelet op het 2e lid van art. 73 der Wet van „4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37); „noodigen de inwoners der provincie uit om, „zoo zij in andere provia; ën in de Rijks diree- „te belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór „den 1 April aaust rande aan hunne vergadering „te doen blijken, ten einde door haar daarop „kunne worden gelet bij het opmaken der lijst I „van hoogst aangeslagenen voor de verkiezing „van de afgevaardigden ter Eerste Kamer van „de Staten-Generaal.’ En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den algekondigd door ola. tsing in de Sneeker Courant. Sneek den 26 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris. J. W. BENNEWITZ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, gevolg gevende aan het verzoek van den Ijker der maten en gewichten te Leeuwarden, dd. 10 Januari jl.brengen ter kennis van de ingezetenen dat, voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd, in een der localen van de voormalige meisjesschool in de Kleine Kerkstraat, in orde als volgt: Wijken. Het Dagblad wijst er. op, dat de accijns op het gedistilleerd t at afgeloopen jaar ruim 6 ton, vertegenwoordigende een hoeveelheid van meer dan een millioen liter, minder opbracht dan in 1881. Ofschoon men andere redenen voor dat minder gebruik aan wees, meent zij, daarbij acht gevende op de meerdere opbrengst van alle andere accijnsen, dat de drankwet de ze gunstige uitwerking heeft gehad, dat er 20 millioen borrels in den tijd van 8 maanden minder werden gebruikt, dan in de 12 maan den van 1881 het geval was. Rekent men iederen borrel op 5 cent voor den consument, zoo gaat zij voort, dan werd 1 millioen gespaard, waarvoor waarschijnlijk dege lijker kost we-d aaugeschaft en minder oneenig- heid werd berokkend dan bij besteding van die som voor drank zou zijn teweeg gebracht. Tegenover het verlies van 6 ton, dat de schatkist leed, weogt de moreele winst, die werd verkregen, wel op, meent het blad, doch boven dien genoten de gemeenten door het geheven vergunningsrecht een meerder inkomen van ru..n 8 ton. Het staat te voorzien, dat de inkomsten uit het drankgebruik nog aanmerkelijk zullen ver minderen, zegt het blad, nu de verleiding, in het groot aantal kapelletjes gelegen, langzamerhand minder zal wordenimmers, het aantal vergun ningen beliep in 1882 nog 33201, waarvan bij na 20000 krachtens de overgangsbepalingen be staan en dus gaandeweg zullen afnemen tot het v ettelijk maximum, zijnde 13731, zal zijn be reikt. Tot die verminderingen, betoogt het Dagblad ten slotte, kunnen de gemeentebesturen veel medewerken door toepassing van het maximum van het vergunningsrecht, zooals in Aarlander- veen het geval is, waar nu slechts 13 personen als tappers zijn gepatenteerd tegen 53 voor de invoering der drankwet, welke groote vermin dering, volgens den betrouwbaren berichtgever van het Dagblad, het uitsluitend gevolg is van de heffing van het vergunningsrecht naar het maximum. Do’e handeling zal, meent het blad, oök eindelijk in het financieel belang der ge meenten zijn. Zij meent echter, dat de staat ook kan mede werken tot bestrijding van het drankgebruik en tévens tot vermeerdering van zijn inkomsten door den accijns van f 53 op f 60 te brengen. De bezwaren tegen dezen maatregel, in meer- I déren prikkel tot sluikhandel en vervalsching der jenever gelegen,' wegen bij haar niet zwaar j De memorie van antwoord op het voorloopig BURGEMEESTER en WETHOUDERS van i verslag over het censusontwerp is verschenen. De minister handhaaft het ontwerp onveranderd, doch vermeerderd met bepalingen ter aanvulling van de kiezerslijsten, nu het ontwerp niet voor Februari wet kan zijn. Ontkennende dat kies- rechtherziening en grondwetsherziening thans eerst door de regeering op den voorgrond zijn gesteld, na het desen zomer gebeurde blijft de regeering kiesrochtherzieuing vóór grondwetsher ziening noodig achten en verzekert zij, dat geen belastingvoorstellen de Kamer zullen bereiken voor dat over de kiesrechtplannen is beslist. Evenmin zal er ee’der een commissie tot voor- I bereiding van de grondwetsherziening worden benoemd. Nadere kieswet wijzigingen zullen vooreerst niet worden Voorgesteld. De regeering is niet nu reeds besloten om aan te blijven, welke ook de uitslag harer plannen zijn moge. Aanneming van de tegenwoordige plannen zal een kamer ontbinding noodzakelijk rniken, waarvan het tijd stip aan de regeering moet worden overgelaten. De minister dringt op spoedige behandeling aan. uren voor na middag. 11-12 9-12 9-12 9-12 9-12 11-12 9-12 9-12 9-12 9-12 dat dit jaar al de maten en gewichten aan ■don herijk moeten worden onderworpen dat. ingevolge art. 1 en 4 van het Koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 160) de onjuist bevonden gewichten, op verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke betaling van een bij dat besluit vastgesteld bedrag, ten bate van ’s Rijks kas, door den ijker worden geju steerd dat gcene maten of gewichten tot de verifi catie kunnen worden toegelaten, dan die welke behoorlijk droog en schoon zijn en dat de aan bieders bet aan zich zelven te wijten hebben in dien, bij niet inachtneming van dit voorschrift, hunne maten en gewichten onherijkt worden terug gegeven dat de belanghebbenden bij het terug ontvan gen der voorworpen er op hebben te letten, of deze behoorlijk zijn gestempeld, daar later een beroep op Verzuimen, die bij den herijk moch ten zijn begaan, niet van rechtsvervolging zal ontslaanen dat de gewichten beneden het gram, dio krach tens Ministeriëelo beschikking, d.d. 16 April 1872 no. 193, afdeeling 12, Nijverheid, uitslui tend aan de ijkkantoreu worden onderzocht, ten allen tijde, franco aan het adres IJkkantoor Leeuwarden, ter verificatie kunnen worden op gewonden. Sneek den 16 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. sms- n iihekti: v in:i ui won w BBS!" ■HR! I j 7 IS 1 Si ft E ft L. A ft .W 1 <7 W W w l’/2-4'/2 1 >/s-3 SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1