I &a No. 13. A C II T-E N-D ERTIGSTE J 1883. H 14 F K B U A II I. rig ar. ri 50 I in ret :er ko- in 153 ■rste oui- sten van icb- Alle brieven in te zenden. geven, - van zwervers ijs, an van er- len ge- pko net, tee- )ik- )8 i' en ge- >0- A. of van crd. ”/n ‘/4 7/ /lb 7'1 6 I :/2 7, 78 Het Paleis van Justitie deelt in haar jongste nummer mee dat, te ngevolge van gebrek aan ruimte in de cellulaire gevangenis te Amster dam alle preventief gevangenen, ouden en jongen, ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. K E N N I S GE VIN G. De BURGEMEESTER, Hoofd der Politie, der gemeente Sneek; Gelet op de wanordelijkheden, die zich meer malen. tengevolge van hot misbruik van sterken drank, op den dag der loting voordoen, maakt belanghebbenden bekend, dat bij de wet van 28 Juni 1881 tot beteugeling van openbare dron kenschap, de volgende strafbepalingen zijn vast gesteld „met eene geldboete van 50 cent tot vijftien gulden woidt gestraft hij, die zich in ken’nelij- ken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevindt; „met enne geldboete van 50 cent tot vijf-eu- fwintig gulden of gevangenisstraf van een tot zes dagen wordt gestraft hij, die, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeert, het verkeer be lemmert of de orde verstoort; „met gevangenisstraf van één dag tot negen maanden of geldboete van 50 cent tot driehon derd gulden wordt gestraft o. a. hij, die aan ie mand, die in kennelijken staat van dronken schap verkeert, sterken drank toedient.”- at het oog op de te houden loting voor de Nationale Militie, op Donderdag 22. Februari e. k., wordt bovenstaande aan belanghebbenden boter niet herinnerd, onder opmerking, dat overtreding door drapt ™rkOopers, opheffing van hun bedrijf ten gevolge kan hebben. Sneek den 13 Februari 1883. De Burgemeester, Hoofd der Politie, voornoemd J. van DRIESSEN. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco De heer van Gennep heeft reeds een gewijzigde Billiton conclusie voorgesteld strekkende °om de schending der betrokken Indische verordenin gen uit te spreken en af te keuren, en, zich verder uitsluitend op het gebied der publiek- rechterlijke bevoegdheid bewegende, te verklaren, dat het beroep op de Koninklijke machtiging niet-ontvankelijk is, daar daaraan geen Staats- rechterlijke beteekenis kan worden toegekend. Overigens verklaart het amendement, dat bedoel de overeenkomst geen aanbeveling verdient het landsbelang bij hare nietigheid zal zijn baat. Mr. C. Pijnacker Hordijk, minister van bin- nenlandsche zaken, is benoemd tot ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw. Waaraan hij deze onderscheiding te danken heeft, zal misschien, velen met ons niet recht duidelijk zijn. Naar men verneemt zou een ontwerp van wet; waarbij den minister van financiën mach tiging wordt gegeven om twintig millioen zil veren standaardmunt te doen versmelten en te verkoopen, bij den Raad van State in behan deling zijn. Door don minister van de loonen der werklieden elkander verschiltdatech- deeling der kieswetten. Na de bekende rede vnn den Minister van Financiën, merkt terecht de Arnh. Crt. op, kan dergelijke geheimzinnigheid volstrekt geen doel treffen. Nu de Kamerleden en het geheele volk toch eenmaal de hoofdzaak weten, nu het bekend is, dat het in de bedoeling ligt, om door afschaffing van drie grondslagen bij het perso neel en door invoering eener rentebelasting verandering in het kiezerscorps te brengen, is het veeleer wenschelijk, dat ook de bijzonder heden en de gevolgen van het plan vóór de behandeling der kieswetten met stelligheid zijn medegedeeld. De vrees voor het onbekende zou hier schadelijker kunnen zijn dan de oppo sitie van sommigen tegen deze of gene bepa lingen. Het Wag. Weekblad is overtuigd, dat bij ee ne eerlijke indeeling der kiesdistricten, in ver-' band met een lageren census, de meerderheid in de Tweede Kamer, van links naar rechts' zal worden verplaatst. „Maar lezen wij verder dan zijn wij er nog volstrekt niet Immers is de basis, waarop de operaties zouden moeten geschieden, een zeer wankelbare. De Roomschen zijn, wat hun stabiel cijfer van 17 loden der Tweede Kamer betreft, van iedere ander partij onafhankelijk, terwijl daarentegen ons politiek' bestaan als iu de lucht hangt. Wanneer de Roomschen het over eenigen tijd beter keuren eene andere gedragslijn te volgen, waarbij ze ons kunnen missen, dan zitten we terstond aan lager wal. Is dat niet penibel Moet reeds dit ons niet tot kalmte stemmenMaar goed stel dat ze in ons bondgenooteu blijven zien, zullen wij ’t dan saam kunnen vinden Loopen de belangen der Roomschen en die der onzen niet op menig punt uiteen Hoe zou ’t gaau met een nieuwe kieswet; hoe met de onderwijs-quaes- tie; hoe met de kerkelijke quaestiehoe met de herziening der grondwet; hoe met het bekomen van de twee derden der stemmen om de meest gewenschte veranderingen, bijv, die van art. 194 er door te krijgen? Wij herinneren dit alles niet om de onzen neer te slaan. Maar tevens wenschen we, dat de onzen hunne verwachtin gen niet te hoog spannen, zich wel bewust wor den, dat we betrekkelijk nog slechts aan ’t be gin van den strijd staan.” marine is bepaald, dat aan ’s rijks werven voortaan een trapsgewijze vermindering zullen ondergaan, naarmate de werklieden den leeftijd van 55, 60 of 65 jaren zullen bereiken. Deze maatregel is, naar de N, R. C. opmerkt, niet vrij van hardheid voor die werklieden, bij wier arbeid spierkracht de hoofdzaak niet is, of voor wie de door jarenlange practijk verkre gen bedrevenheid ruimschoots goedmaakt, wat zij in spierkracht achteruit mochten zijn gegaan. Het is dan ook op dezen grond dat door de belanghebbenden adressen zullen worden inge diend, om den minister tot een verzachting of wijziging der bedoelde bepaling te bewegen. V olgens den Haagschen correspondent van de Zutph. Cit. is de regeering van voornemen veranderd en zal zij de belastingontwerpen niet, gelijk zij aanvankelijk had toegezegd, reeds spoedig indienen, maar zal zij daarmede wach ten tot na de aanneming der kieswetten en de daarop volgende ontbinding der Kamer. Het doel, dat zij hiermede beoogt, zal natuur lijk zijnte voorkomen, dat beschouwingen, ontleend aan de verandering van het kiezers personeel, van invloed zullen zijn op de beoor- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, in aanmerking nemende, dat van de vergunning, om op den Verjaardag van Zijne Majeeteit den Honing, zwrN&ts en voetzoekers af te steken, bij vorige gelegenheden misbruik is gemaakt door sommige ingezetenen, die voetzoekers gevuld met kogeltjes en andere schadelijke bestanddeelen in den handel brachten of zelf afstaken, en daar door andere personen aan gevaar en nadeel bloot stelden hebben, met toepassing van artt. 117 der al- gemeene Politie-verordéning, besloten 1°. Vergunning te verleenen, om op Maan dag 19 Februari a. s. den verjaardag van Zijne Majesteit den Koning, des avonds 7 uur, zwer vers en voetzoekers van volstrekt onschadelijken aard, af te steken ,2°. den heer Commissaris- en de Agenten van Politie te machtigen om, zoodra zij vermoe den, dat van schadelijke zwervers en voetzoekers gebruik wordt gemaakt, de vergunning te ont nemen aan de personen op wie dat vermoeden betrekking heeft 3°. aan de ingezetenen te kennen te dat het gebruik van vuurwapenen en alles wat niet onder de onschadelijke en voetzoekers kan worden begrepen, blijft ver boden en behoort te worden vervolgd on ge straft. Sneek den 13 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. In het jongste nummer van de Economist stelt de heer Adolf Mayer, professor aan de landbouwschool te Wageningen, de beide navol gende vragen: 1°. heeft kunstboter geringer ge bruikswaarde dan du natuurlijke boter? 2°. is kunstboter in ieder afzonderlijk geval met vol komen zekerheid van natuurlijke boter te on derscheiden Om tot beantwoording van de eerste vraag te komen, onderscheidt schrijver de positieve voedingswaarde, den smaak en al of niet scha delijkheid van de kunstboter. Dat zij niet scha delijk is voor de gezondheid, is duidelijk, zegt de heer AL, immers wij gebruiken dagelijks in andere voedingsmiddelen de stoffen waaruit de kunstboter bestaat. Wat de smaak betreft, zoo betoogt de schrijver, slechts hoogst zelden zul men onderscheid kunnen proeven trouwens in dien men goed in smaak kon onderscheiden, zou .du fabricage van kunstboter met het tegen haar bestaande vooroordeel niet die vlucht hebben genomen, als. ook bij ons het ge val is. Tot sta ving van laatstgenoemde meening, vermeldt de heer Mayer, dat de uit voer van. boter sedert het ontstaan, der kunstboterfabriekenmet gemiddeld 9,500,000 kilogram per jaar toenam. Om tot eenig resultaat omtrent de positieve voedingswaarde te.gerakenj werden twee perso nen door prof Mayer aan een proefneming on derworpen gedurende negen dagen. Hij kwam I naar aanleiding daarvan tot het resultaat: dat de verteer baarheid vaq kunstboter en natuurlijke U IT DE PERS. Gister kwam de 2e Kamer bijeen en heden jgen we de Billiton-contract-verlenging op het Binnenhof, zegt de schrijver der Haagsche kro niek. Men verwacht een discussie van meer dan een week, deswege er pogingen aangewend wor den om den storm te bezweren. Men sprak van een bijeenkomst van liberaal anti-conclusie- leden op gisterenavond, om een reddende conclusie te ontwerpen. KENNISGEVI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van <le gemeente Sneek^ voldoende aan de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 11 Januari 1883, no. 20, brengen ter kennis van de ingezetenen, navolgende U I T N O O D I G I N G. „De Gedeputeerde Staten van de Provincie ricsland, „Gelet op het 2e lid van art. 73 der AVetvan „4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37); „noodigen de inwoners der provincie uit om, „zoo zij in andere provinciën m de Rijks direc- „te belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór „den 1 April aanstaande aan hunhe vergadering „te doen blijken, ten einde door haar daarop „kunne worden gelet bij het opmaken der lijst „van hoogst aangeslagenen voor de verkiezing „van de afgevaardigden ter Eerste Kamer van „de Staten-Generaal.’ En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd door plaatsing in de Sneeker Courant. Snoek don 26 Januari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W.BENNEWITZ. K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd, de Sta.it, opgemaakt naar aanlei ding van art 81 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsbld np. 127) waarop voorkomen, namen van kinders van boven de zes en beneden de 12 jaren oud, die op 1 Januari jl. de lagere scholen in deze gemeente niet bezochten. Ouders of verzorgers van op dien staat voor komende kinderen, verkrijgen geene ondersteu ning, geneeskundige hulp uitgezonderd, van we- ge de gemeente, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien staat zijn gebracht -of het niet schoolgaan van deze aan hen niet is te wijten. Sneek, den 13 Februari 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. ir... yQg'f van elkander verschiltdat eeh- ter -wil men waarde hechten aan de kleine- rp verschillen, in zooverre zij ongetwijfeld vast staan de natuurlijke boter voor beide indi viduen, die aan de proefneming onderworpen waren, bepaald lichter verteerbaar geweest is. Doch' vervolgt dé schrijver, wat de practische resultaten aangaat, die uit de verkregen uitkom sten der proefneming te trekken zijn, schijnt mij het onderscheid in de verteerbaarheid tusschen natuurlijke en kunstboter te klein toe om daar aan voor den gezonden mensch eenig gewiebi van aanbelang te hechten. Waar de boter dient tot voeding van reconvalescenten of jonge kin deren, moet in dezen een uitzondering worden gemaakt. Tot beantwoording van de tweede vraag, geeft de schrijver ten slotte o. aals mid delen om kunstboter van natuurlijke boter te onderscheiden opboter op de in schil gekookte aardappelen te strijken on ze zoo gebruiken, I knj; waarbij kunstboter een kalkachtigen en onaan- Bin genamen smaak krijgtwanneer kunstboter met een weinig geconcentreerd zwavelzuur wordt vermengd, vertoont zij een lichtbruine kleur de natuurlijke boter wordt bij een dergelijke vermenging roodachtig. De geïmiteerde boter zou volgens den heer Mayer altijd een gemiddelde waar voorstellen en nimmer met boter van prima kwaliteit con- curreeren. Niet onprustisch is misschien ook de opmerking dat bij de toebereiding van aard- appelpudding met boter de keukenmeid had op gemerkt dat de kunstboter in gelijke hoeveelheid gebezigd, minder voordeelig bij het gebruik was. fflimiHiill iiiimyiiwHin m. s i. B IV.VEMA.V o ■oer tte- i nd. ng- X M» e,b. '8 /8 l/16 ‘711 1 ’l l I 3/ 6 S il B B KB R U R A A T wins n mm; ri.ini.Kiu in db

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1