fflimi H HO ARR0IÏDISSKI8NT SM'Ek. SIEM'S- KI UH HiTtATI I. Bl. IIIIWII DU 1883. AC H T-E N-O E RT1GS T E No. 17. ,00 WOENSDAG eu wor- meeste portemonnais, bezwaar ko- in 153 ren 7 3 1 5 bus Pi- B EKEN D M A K I N G. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter kennis van de ingezetenen, de vol gende jke ng, likt te- rer- ;ot jn- zv. te en an en h- n It te en er in» fe )a. ir- 18, 59 di T W EBDE KAMER. In het Hbld. lezen wij het volgende: De Tweede Kamer heeft besloten Maandag Het Dbl. deelt mede dat de tegenwoordige muntbiljetten, tegen den vorm waarvan veel be denkingen zijn gerezen, zullen worden ingetrok- K E N N I S G E V I N G. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van-Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 15 Februari 1883, no. 42, le afdeeling B, zoomede op art. 11 der wet van den 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de kooieenden in deze provincie, voor het jaar 1883, door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van Zondag den 1 April Zondag den 1 April tot Dinsdag den 1 Mei en van Zondag den 15 Juli tot Woensdag den 15 Augustus. En zal deze op de gebruikelijke wijze den afgekondigd en aangeplakt.. Leeuwarden, den 23 Februari 1883. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 27 Februari 1883. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Tengevolge van verschillende vechtpartijen, die op ’s Konings verjaardag te Amsterdam plaats hadden, zijn twee agenten, van wie de een het verlies van een gedeelte van den neus betreurt, ter verpleging Opgenomen in het Bin nengasthuis. De politie maakte zich meester van 14 sabels en 6 chacots. Naar de Amst. verneemt, heeft één marinier te Amsterdam zijn vechtlust op ’s Konings ver jaardag met den dood moeten boeten. Hij is aan de bekomen verwondingen bij de bewuste kloppartijen in de Runstraat bezweken. •De Middelburgsche Crt. meldt: In een der jongste .Raadsvergaderingen te Wolfaartsdijk bezigde de burgemeester, van S., tevens lid van den Raad, tegen enkele andere leden en een paar toehoorders eenige uitdruk kingen, welke deze laatsten zoo beleedigend vonden, dat zij een aanklacht indienden bij den officier van justitie, die daarop termen gevon den schijnt te hebben om den burgemeester te vervolgen. Zaterdag althans komt de zaak voor de Rechtbank te Middelburg. De groote vraag in dezen zal wel wezen, in hoever, in verband met art 47 der Gemeente wet, waarbij wordt bepaald dat leden van den Raad niet vervolgbaar zijn wegens de stem of meening, door hén in de vergadering geuit, de justitie recht heeft, in dezen een vervolging ih te stellen. ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris. J. W. BENNEWITZ. de erfenis natuurlijk met verwerping van een deel der nalatenschap aanvaarden, doch j onder voorwaarde dat het inderdaad oprechten en blijvenden steun vindt bij de meerderheid. Daartoe is het echter noodig, dat de scheuring, die voor vier jaren is ontstaan onder do leden van het liberale kabinet zelf, worde geheeld en daardoor tevens de verdeeldheid tusschen de afdeelingen der liberale meerderheid worde weg genomen die eigenlijk een wet van den oud- Minister Gleichman is geworden, geeft wel hoop op zulk een verzoening, welke reeds te lang ia uitgebleven. Zulk een oplossing ware ook veel gewenschter, dan het optreden van een liberaal Kabinet, samengesteld buiten de Kamer, omdat Mn dat laatste volstrekt geen of althans veel minder waarborg ware gelegen voor het herstel der liberale Unie. Dat alles is echter slechts onderstelling maar de zitting van Maandag kan. van groot belang wezen voor den politieken toestand des lands. (Zie het beknopte bericht over de Kamer zitting van gisteren.) Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. De leden van de kiezersvereeniging „Arnhem” te Arnhem hebben besloten een circulaire aan alle politieke vereenigingen in ons land te zen den, ten einde haar op te wekken om samen komsten te houden ter behandeling van de quaes- tie der grondwetsherziening, in den geest zooals onlangs te Arnhem plaats vond. S N E E K 27 Febr. Onder vele blijken van belangstelling her- dacht de heer B. de Jongh, commies ter 8e- hberaal6UbineTkan met beter uitzicht cretarie alhier, jl. Zondag den dag waarop hij ken en vervangen door een meer geschikt mo del, zoodra dit laatste zal zijn gevonden. Het Dagbl. vraagt of tegen een veel kleiner model van biljet, berekend op de capaciteit van de meeste portemonnais, bezwaar zou zijn. De uitgifte van muntbiljetten van f 5 schijnt bij den minister in overweging te zijn. aanstaande te vergaderen tot regeling harer Werkzaamheden, derhalve om te bepalen welke der ontwerpen, die gereed zijn voor openbare behandeling, aan de orde zullen worden gesteld. Het voornaamste dier ontwerpen is dat tot verandering van de censustabel, maar gelijk men zich herinneren zal, heeft de Kamer in het ver slag te kennen gegeven, dat zij dit ontwerp niet afzonderlijk wenscht te behandelen, maar in ver band met dat omtrent de nieuwe indeeling des rijks in kiesdistricten. Dat tweede ontwerp is eerst deze week in de afdeelingen onderzocht, en heeft daar stellig vele bedenkingen uitgelokt, die door de Regeering moeten worden beant woord, alvorens, volgens het oordeel der sectiën, de geheele zaak van het kiesrecht rijp is voor afdoening. Wei is ér reden tot spoedige beslissing, omdat de Regeering weigert hare belastingvoorstellen in te dienen, dan na afdoening van het eensus- ontwerp. Harerzijds zal zij derhalve op onver wijlde behandeling van het laatste aandringen, te meer omdat uitstel allicht zal beletten om den verlaagden census op de aanstaande Juniverkie- zingen toe te passen. Vermoedelijk zal daarom Maandag eenbesks- sing worden uitgelokt, welke tevens zal beslis sen’ over het leven van het Ministerie of van de Tweede Kamer. Wordt het censusontwerp aan de orde gesteld, dan onderwerpt zich de Kamer aan bet verlan gen van het Kabinet en komt zij terug van haar voornemen om de kieswet-voorstellen niet anders dan gezamenlijk te behandelen. Dan is het Ministerie gered. Maar waarschijnlijk is deze de loop van zaken niet. Vermoedelijk zal de meerderheid der Ka mer volharden bij haar voornemen en dan blijft Voor het Kabinet slechts overof heen te gaan of de Kamer te ontbinden. Wel is nog een derde weg open, nl. aanblijven zonder ontbin ding, met of zonder loslaten van den Minister van Binnenlandsche Zaken en tweede recon structie van het Kabinet-van Lynden, maar een dergelijke staatkunde of liever zitvastheid mag men zelfs van dit Kabinet niet onderstellen. Een ontbinding is mede niet waarschijnlijk om dat het Kabinet wel zelf overtuigd zal wezen van de geringe populariteit die het geniet, voor al na de Billiton-geschiedenis. Het behoort derhalve niet tot de onmogëlijk- heden, dat eerstdaags een Ministerieele crisis is te wachten. Wat dan? Een ander Ministerie van zaken, dat de politieke quaestiën inderdaad laat liggen, zal niet ligt zijn samen te stellen, vooral nu de keus tusschen grondwetsherziening en kies wet wijziging een oplossing eisclit. Een clericaal- conservatief kabinet heeft in de tegenwoordige omstandigheden geen kansen van slagen. Al leen een 1-r- Z. M. heeftaan jhr. mr. W. M. de Brauw, Op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Koloniën, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem aan Z. M. en aanden lands bewezen, en aan den Minister van Marine W. F. van Erp Taalman Kip ty- delijk de function van Minister van Koloniën opgedragenbenoemd tot raadsheer in den Hooien Raad der Nederlanden mr. M. A. van den Acker, thans raadsheer in het gerechtshof te ’s Hertogenbosch. KENNISGEVING. If SHEklR (0111 AWT B0M3 bevattende: een uittreksel uit ang wenschelijk is, dat hij thans maar zijn eigen graf graait en i l vrw.nrian” traaf rneton naast zijn „vrienden" gaat rusten.’ B1NNKNLAN 9 r> 9 o s 2 O 9 n n n 9 9 9 r> 9 üid kje nd. 9 9 LO8- S- II. Jut. A KT. 5. .to ir- ia van 500.— is belastbaar ^0.— w In de zittikg yan gisteren (Maandag) werd door den voerzitter voorgesteld het eensus-ontwerp te behandelen Maandag a. s. De heer Schaepman vroeg terugtrekking van dat voorstel of stemming, daar het niet onmogelijk was om het eensus-ontwerp en de districten tabel voor 15 April gelijktij dig te behandelen en beide ontwerpen in nauw verband staan. De heeren Mirandolle en Lohman ondersteunden hem. De Minister van Financiën hield vol, dat er geen onafschei delijk verband bestond tusschen beiden, beriep zich op het ge beurde in 1869 en verklaarde dat de regeerlng prijs blijft stellen op behandeling van het eensus-ontwerp nu. De heer van Baar deelde die meening. De heeren Heijdenrijck en van der Linden waren tegen de behandeling van het cencus-ontwerp, de heeren Bastert en van Eek er voor. De Kegeertng herhaalde, dat met het oog op nog te doene werkzaamheden zij prijs blijft stellen op behandeling. Het voorstel van den voorzitter werd verworpen met 66 tegen 12 stemmen. Het ministerie leed hier dus een gevoelige nederlaag, die zeer waarschijnlijk tot een conflict zal leiden tusschen de regeering en de vertegenwoordiging,Jen onwillekeurig vraagt men:, welke daarvan de gevolgen znllen zijn? Aftreding van het toch reeds zoo impopulaire ministerie? Of kamerontbinding? de Ned. Spectator stelde dezer dagen den premier als doodgraver voor, die' zoo menig dierbaar vriend” reeds had begraven en thans de vierde minister ter aarde bestelde. Zou hij thaas ook einde lijk eens de verzuchting gaan slaken„Och viel ook eens mij ze)ven, de last van ’t (ministerieel) leven af”? Of zou hij nog eens eéne begrafenis in ’t groot willen beproeven, m. a. w. eene kamerontbinding ’t Komt ons voor, dat het in ’t algemeen be- een gedagteökend aanslag-biljet, 1- het kohier, overeenkomstig art. 265 der gemeentewet, zooals die is gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 10'2), de termijnen, waarin de aanslag moet betaald worden, den tijd i en de plaats van betaling; de dagen en uren, waarop de Ont vanger zitting houdt, met uitnoodiging tot betaling vóór of op de vervaldagen, op straffe van vervolging. Art. 9, De invordering van den hoofdelijken omslag geschiedt overeenkomstig de bepalingen, vervat in artt. 257—262 der ge- meente wet. x Art 10. De Gemeente-Ontvanger is verplicht, voor iedere be taling onmiddellijk quitantie op het aanslag-biljet te stellen. Art. 11. De toerekening en afschrijving der betaling geschiedt a. Op de kosten van zegel; b. Op de kosten van vervolging c. Op de oudste der vervallen termijnen of aanslagen. Art. 12. Aan de belastingschuldigen, die in den loop van een dienstjaar hun hoofdverblijf elders gaan vestigen of ophou den belastingschuldig te zijn, wordt, op -schrif telijke aanvraag, door Burgemeester en Wethouders afschrijving of teruggaaf ver leend op hunnen aanslag met inachtneming van het bepaalde bij art. 245 der gemeentewet, zooals dit gewijzigd is bij art. b der wet van 7 Juli 1865 (Staatsblad no. 79). Bij het verzoekschrift tot afschrijving of teruggaaf, moet de quitantie van betaling' eener som, minstens gelijkstaande met zoovele twaalfde gedeelten van den aanslag, als de belasting schuldige hiaanden van het dienstjaar in de gemeente hüeit vertoefd, worden overgelegd. Het besluit tot afschrijving of teruggaaf wordt aan den Ge meente-Ontvanger ter uitvoering toegezouden en ontheft hem van de verdere invordering. Art. 13. Geene afschrijving óf teruggaaf van belasting wordt verleend, indien zij niet binnen zes maanden naafloop van het dienstjaar is aangevraagd. Art. 14. In den loop van Februari, volgende op een dienst jaar wordt door Burgemeester en Wethouders aan den Raad een staat overlegd van zoodanige belastingschuldigen, als nala tig zijn gebleven hunnen aanslag aan te zuiveren, met opgave van de datums, waarop de aanmaningen zijn geschied en van de verdere maatregelen, welke zijn genomen, om de invordering dier achterstallige posten te verzekeren. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2b Februari 1883. 600.— - 100,- 800.— - 900.— ■1000.— -nou.— -1200.— -1300.— -1400— -1500.- - 1600.— -1700.— - iSOO.— -1900.- - - 2000.— -2100.- -2200,- -2300,- -2100.— - 2500.— -26(10.- - 2700.— -2»v0.— -2900.— - 3000.— - 3100.— 9 9 9 i,uw* - QJ.UV.— en daarboven wordt ten volle be- Van ieder belastbaar inkomen wordt, met inachtne ming van hel bepaalde bij art. 1, jaarlijks zooveel percent ge heven, als nóodig is tol dekking van het voor dal jaar op de gemoente-begrooling, wegens huofdelyken-.omslag uiigetrokkeu bedrag. Goedgekeurd bü K. B. van 6 Februari 1883, no. 14. B. VERORDENING OF DE INVORDERING VAN den HOOFDELIJKEN OMSLAG IN DE GEMEENTE SNEEK. Art. 1. Het dienstjaar waarover de Hoofdelijkè Omslag loopt, gaat in met den eersten Januari en eindigt met den laatsten December. Art. 2. Het Kohier van den Hoofdelijken Omslag wordt door den Raad der gemeente vastgesteld vóór 15 Maart. Het kohier bevat aan het hoofd, hoeveel ten honderd over het dienstjaar van het belastbaar inkomen zal worden geheven. Bij het opmaken en vaststellen van het kohier wórden nage leefd de artt. 264 tot en met 266 der gemeentewet, zooals die is gewiizigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 1®^)» Art. 3. De aanslag der belastingschuldigen in den hoofdelij ken omslag is verschuldigd en invorderbaar in zoovele gelijke termijnen, als er, na de goedkeuring van het kohier, nog maan den in het jaar overschieten. Art. 4. De aanslag der belastingschuldigen, die. op een sup pletoir kohier gebracht zijn, is betaalbaar in zooveel termijnen, als er, na de maand waarin de goedkeuring van dat kohier heeft plaats gehad, nog maanden in het dienstjaar .overblijven. Wordt een suppletoir kohier, na afloop van het dienstjaar op gemaakt, dan is het bedrag van den aanslag in eens invorder- ^rt. 5. De kosten van zegei worden tegelijk met den eersten UARTn6bezoo<dikwijls daartoe termen bestaan, worden supple- toire kohieren opgemaakt A Daarbij worden dezelfde bepalingen in acht genomen als teu aanzien van het primitief kohier. Art. 7. Burgemeester en Wethouders stellen het kohier yan den hoofdelijken omslag, dadelijk nadat daarop de goedkeuring van Gedeputeerde Staten ontvangen is, aan den Gemeente-Ont vanger te4 .invordering ter hand. Art. 8. Binnen 2 maanden na de goedkeuring van net ko hier zendt de Gemeente-Ontvanger aan ieder belastingschuldige De BURGEMEESTER en WETHOÜDERS der gemeente Sneek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van 11 November 1882, No. 10, ia vastgesteld de vol. gende verordening A. VERORDENING OP DE HEFFING VAN EEN HOOFDELIJKEN OMSLAG IN DE GEMEENTE SNEEK. Art. 1. Te beginnen met 1883 wordt in de gemeente Sneek een Hoofdelftke Omslag geheven van hoogstens f65000.-?- in het jaar, vermeerderd met 5 percent voor oninbare posten, remis sion enz. en met 10 percent voor de suppletoire kohieren. Art. 2. Met inachtneming van art. 6 der wet van 7 Juli 1865 (Staatsblad no. 79) en art. 245 der gemeentewet, worden in den Hoofdelijken Omslag aangeslagen, zij, die in de gemeente hun hoofdverblijf houden en zij, die er verblijven en die geacht worden, een jaarlijksch zuiver inkomen te hebben van f500. en meer. Art. 3. Bij de bepaling van het zuiver inkomen komt als voordeel in aanmerking, al hetgeen in geld of in vruchten (ei gen gebruik daaronder begrepen) genoten wordt, uit n. eigendom of bezit van onroerende goederen, van-daarmede gelijkgestelde zakelijke rechten en van roerende goederen; b. pensioenen, wachtgelden, lijfrenten, uitkeeringenuit wedu- wenfondsèn, levensverzekeringen en dergelijke; c. uitkeeringen, door wie ook verstrekt; <i. industrie, handel, bedrijf, arbeid en onderneming; t. ambten, bedieningen en betrekkingen toelagen, verbonden aan tijdelijke bedieningen ofcommis- siën en verder uit alles, ouder welke benaming ook, wat eêuige bate oplevert. Wanneer die inkomsten niet of slechts ten deele bekend zijn, worden ze genomen voor zoover ze bekend zijn, in verband met -de huurwaarde der woning, het getal dienstboden en paarden, niet tot uitoefening van bedrijf of oeroep noodig, en den utter ly ken staat van den belastingschuldige. Als nadeel daarentegen worden de volgende uitgaven in re kening gebracht: <1. alle onderhoudskosten van gebouwde en ongebouwde ei gendommen b. de hiervoor te betalen assurantie-pennmgen c. de grond-, dyk- en poldcrlasteu op de vaste goederen drukkende d. de daarop gevestigde renten en uitkeeringen; t. de interessen van kapitalen, onverschillig of die al of niet onder verband zijn opgenomen uitkeeringen aan meerderjarige hulpbehoevende bloedver wanten en aan anderen, voor zoover de wet daartoe verplicht y. alle, kosten van exploitatie, van industrie, handel, bedrijf, arbeid en onderneming, benevens bureau-koslen, voortvloeiende uit ambten, bedieningen en betrekkingen. Art, 4. Van het zuiver inkomen der belastingplichtigen, wordt het volgende bedrag belastbaar beschouwd, als: - 100.— - 200.— - 300.— - 400.— - 500.— - 600 - 700,— - 800.— - 900*— 1050.— -1150.— -1250.— - 1350.— - 1450,— - 1600.— -1750.— -1900.— - 2050.— - 2200.— - 2350.— -2450 - 2&p0.— - 2700.— jtöOO.— - 2950.—

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1