«IBM Illi IffllUDIItU SUL Fffl w y? IJ 4 1 No. 18. A C HT-E N-I) JS R T I 1883. N o S T E L 3 31 -A_ A. Tl T. van oorlog op nieuw heeft geweigerd over k r 1: |1 en f; |g||; Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. meening, dat een bepaald po- a er KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tic Gemeente Sneek, MILITIE. van en )0 a 10 ?e O, e Ie el v. j J van I 3» ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Veeartsenijschool; de verbintenis als Militair A- pothekersbediende en den dienst bij de Militie te Land. Sneek, 2 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDER der gemeente Sneek, maken bekend, dat ter Secre tarie dezer gemeente ter kennisneming van be langhebbenden is nedergelegd het werkje, geti teld: „Neêrlands Leger,” 7e uitgave, uitgegeven op last van het Departement van Oorlog, hou dende inlichtingen omtrent: den vrij willigen dienst bij de Korpsen, het Instructie Bataljon, de In- structie-Coinpagnie, de Instructie-Batterij, de Pu pillenschool, de Militaire Hospitalen, het Wa pen der Maréchaussee, de Koloniale troepen en het korps Mariniersde opleiding tot den rang van Officier bij de Cursussen en aan de Ko ninklijke Milittire Academie; de verbintenissen van Studenten in de Geneeskunde voor de be trekkingen van Officier van gezondheid en van Reserve-Officier van gezondheid bij de Land macht; de toelating als kweekcling bij ’s Rijks Naar aanleiding van de wanordelijkheden op ’s Konings verjaardag, 19 Febr. te Den Haag voorgevallen, heeft de kolonel, commandant der residentie, een garnizoensorder uitgevaardigd, waarbij het gedrag van de mindere militairen bij die gelegenheid op de openbare straat, als mede de vechtpartijen en baldadigheden door hen in een aantal herbergen en danshuizen bedreven, op ernstige wijze wordt berispt. Tevens geeft de kolonel het voornemen te kennen om in het vervolg bij feestelijke gelegenheden het aantal en de sterkte der patrouilles aanzienlijk te ver- VERGADERING vax den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 3 Mrt. 1883, ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeliug van ingekomen stukken, enz Goedkeuring af- en overschrijving begroo- gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), noodigen bij deze de lote lingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, die verlangen bij de Zee militie te dienen, zich daartoe voor den Isten April bij hen aan te melden. Sneek den 2 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris. J. W. BENNEWITZ. BEKEND M AKIN G. Do BURGEMEESTER van de gemeente Sneek maakt bij deze aan de ingezetenen be kend, dat het Kohier der Personele Belasting no. 6, over den dienst van 1882/83, van de gemeente Sneek aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is overhan digd, en dat de reclames, welke er uithoofde van verkeerde of te hooge aanslagen in gemeld Kohier mochten ontstaan, in behoorlijken vorm ingericht, en met de vereischte bijlagen voor zien, binnen drie maanden na heden, aan Hoe ren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, des verkiezende door tusschenkomst van den Heer Controleur dier Belastingen in de Divisie van Controle Sneek moeten worden ingediend. Aldus afgekondigd te Sneek, den 2 Mrt. 1883, en voorts op de gebruikelijke wijze aangeplakt De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. De heer A. Vlijmen, stucadoor te ’s Hage, richt een adres aan de Tweede Kamer, waarin hij beweert, dat er bij den bouw der koninklijke stallen schandelijk is geknoeid door den aanne mer, den heer B P. Schippers, ’t Klinkt aan vankelijk vreemd, dat de heer Vlijmen daarme de uu eerst voor den dag komt, maar hij ver zekert die knoeierijen reeds bekend te hebben gemaakt aan den Minister van Financiën, die ’t echter niet noodig scheen te achten zijn aan dacht daaraan te wijden. De Hooge Raad der Nederlanden heeft, ken nis gevende van de vacature in zijn college, op den 23sten Dec. 1882 ontstaan door het over lijden van den heer mr. J. A. Jolles, aan de Tweede Kamer ingezonden eene door den Hoo- gen Raad met den procureur-generaal opgemaak te aanbevelingslijst van zes candidaten, teneinde daarop door de Kamer bij het maken harer nominatie zoodanig acht zal kunnen worden geslagen, als zij zal dienstig oordeelen. Op de lijst komen voor de heeren mrs. 1. jhr. B. U. de Jonge, president van de Arr. Rechtbank te ’s Hage2. J. J. Hingst, rechter in de Arr. Rechtbank te Amsterdam 3. A. J. Clant van der Mijll, secretaris-generaal bij het Departement van Justitie; 4. P. van Blom, president van de Arr. Rechtbank te Heerenveen 5. F. A. R. A. baron van Ittersum, vice-presi dent van de Arr. Rechtbank te Utrecht; 6. A. J. van Emden, oud-president van het Hof van Justitie in Suriname. delen. En zoo zal het onzen „zieke”, vreest laatstgenoemd blad, ook wel gaan. Over de jongste beslissing der Tweede Kamer, waarbij met overgroote meerderheid het voor stel van den voorzitter, om tegen Maandag as naar den wensch der regeering, het censusont- werp, afgescheiden van de districtenwet, aan de orde te stellen, werd verworpen, laten onder scheidene bladen zich in verschillenden zin uit. Zoo zegt de N. R. C.: Zoo onafscheidelijk is het verband tusschen beide zaken niet, dat niet de censuswet had kunnen worden aange nomen, ja zelfs uitgevoerd, met verwerping van de districten wet. Het omgekeerde iaat zich even eens denken. Het voornaamste bezwaar, dat het een zonderling figuur zou zijn als de Kamer van September ’83 voor de helft naar de oude, voor de helft naar de nieuwe kiestabel zou zijn sa mengesteld, en nog zoovele andere bezwaren, waren gereedelijk op telossen. Een zeer prac tised middel tot oplossing gaf de heer Bastert aan. Men kon aan ’t einde der censuswet immers een bepaling opnemen, waarbij de uitvoering dier wet werd verdaagd totdat de districtenwet door de wetgevende macht was goedgekeurd. De Amsterdammer schrijftIndien wij buiten rekening laten de motieven der zwijgende leden op den zeer afdoenden grond dar ons deze re denen niet gezegd worden, dan gelooven wij, is het votum van de Kamer niet boven beden king. Afgescheiden van partij-oogmerken, en evenzeer afgescheiden de merites van het ont werp zeil, is het naar ons oordeel niet te bil lijken, een voorstel der regeering, hetwelk in staat van wijzen verkeert, voor onbepaalden tijd van de agenda af te brengen. Het geheele verband tusschen censustabel en kiestabel komt vrijwel hier op neer, dat verschil lende leden eerst dan hun meening over de censusverlaging willen uitspreken, indien ze eerst in verband met andere ontwerpen zullen hebben berekend of hun partij al of niet door de nieuwe regeling zal bevoordeeld worden. Indien wij ons iu de gevolgen der genomen De Amsterdammer bericht, dat de minister van oorlog op nieuw heeft geweigerd om een jongeling als Vrijwilliger in het leger op te ne men en nu niet een vroeger veroordeelde, maar een „opvoedeling” in het gesticht De Kruisberg nabij Doetinchem, tenzij hij zich gedurende een vol jaar na het verlaten van het gesticht goed zal hebben gedragen. Is het moeilijker, vraagt het blad, voor een jongmensch zich gedurende een vol jaar goed te gedragen in de maatschap pij dan in het leger, waarom stelt Z. E. een door den staat opgevoede aan die zware proef bloot? Is het daarentegen gemakkelijker in de maatschappij dan in het leger zich een voljaar goed te gedragen, wat geeft ons de minister dan wel van het leger te denken? beslissing niet al te zeer bedriegen, zoo eindigt I zij haar beschouwingen, dan is, door het votum van de Kamer, het voorstel van den minister Pijnacker-Hordijk, het vijfde na 1850, voor goed van de baan geraakt. Dat ook, bet Dagblad niet zeer ingenomen is met de gevallen beslissing, blijkt genoegzaam waar zij zégtIa de bestrijding van het voor stel van den voorzitter lag iets alsof men tout court de wetsvoordracht van de baan wilde schui ven, die het politiek leven van zoo menigeen te na komt. Men had welwillender kunnen handelen door te volgen het denkbeeld, door den heer Bastert uitgesproken en door den heer Heydenrijck geformuleerd, om de invoering van de cénsuswet aan een termijn te binden of wel de behandeling afhankelijk te maken van die der kiestabel. Het Utrechtsch Dagblad is van I hierbij niet valt te denken aan litie’ke stemming in den hoogeren (of, vraagt zij, lageren zin van het woord, hetgeen h. i._ zou bl.jken èn uit het debat èu uit de over- j grootje meerderheid, die liet voorstel des voor- I zitteis verwierp. Het Handelsblad daarentegen gelooft dat de Kamer wijs heeft gehandeld met thans een crisis uit te lokken, daar door de censusverlaging een eerste, door daarop volgende nieuwe districten- indeeling een tweede, door belangrijke belasting hervormingen wellicht een derde, door mogelijke grondwetsherziening een vierde ontbinding der Kamer zou noodig zijn. Dit voornemen, zegt het blad, is terecht zoodra mogelijk ónmogelijk gemaakt. Wil men de kieswet allereerst wijzigen, dan wijzige men alles tegelijk, om dan op de nieuwe grondslagen te zamen een geheele kamer te doen verkiezen. De Standaard geeft slechts verslag van de zitting, doch levert geen beschouwingen. De Tijd daarentegen, ofschoon zij een crisis op dit tijdstip, nu de verkiezingen op handen zijn, niet zonder groot politiek ongerief acht, verklaart dat het votum der Kamer, op zich zelve beschouwd, haar volle sympathie heeft. Het was, zegt dit blad, niet de stok dien iemand, die slaan wil, overal gereed vindt, doch wel degelijk een verdiende kastijding, welke onze bewindslieden hebben ondergaan. De gevolgen daarvan zijn, zooals te verwachten was, dan ook niet uitgebleven De president-minis ter, de keer van Lynden, deelde gisteren (Don derdag) in de Kamer mede, dat het kabinet col lectief zijn ontslag heeft gevraagd. De crisis is er dus, maar de vraag, hoe deze zal werden opgelost onder de tegenwoordige omstandigheden, is niet zoo gemakkelijk te be antwoorden. Het Hand, vertelt intusschen reeds welk ka binet we thans noodig hebbeneen dat 10 de financiën regelt; 2° de muntquaestie dragelijk maakt; 3° de leeningswet met beleid uitvoert 4° ziel wijdt aan het ontwerpen eener grond wetsherziening 5° onderwijl zorgt voor de in voering van het strafwetboek 6° voor afdoening van atnhangige ontwerpen7° voor versterking der middelen. Niemand, die ’t betwist, zegt het Rott. Rbld. Evenmin als iemand zal betwisten, dat een arme koortslijder niets ander noodig heeft dan een goede dosis quinine, daarna een krachtig soepje; een paar koppen sterke bouillon, een goede beefsteak en zoo tusschen door een glaasje goeden ouden wijn, daarna gezonden, krachtigen kost. Er zijn zieken, die er ondanks dien uitste kenden raad toch maar niet bovenop willen ko- I men, omdat het voorschrijven van een recept meerderen, ten einde een herhaling der nu plaats i gémafckelijkèr is dan het verschaffen der mid- gehad hebbende tooneelen te voorkomen.' UIT DE PERS. Het Dagblad van 's Hage verneemt, dat het wetsontwerp tot nadere regeling van den kin derarbeid in de afdeelingen der Tweede Kamer een vrij ongunstig onthaal heeft gevonden. De meer derheid scheen niet geneigd, zulk een tweeden, grooten stap op dat gebied te doen, en vooral ook de beperking van den veldarbeid ontmoette vrij wat tegenstand. 2. 3. ting O B. Weeshuis, dienst 1882. 4. Goedkeuring rekening Brandweer 1882. 5. Eervol ontslag onderwijzeres H. Remmelts. 6. Vaststelling van den hoofdelijken omslag, dienst 1883. KENNISGEVING. NATIONALE BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente Sneek, voldoende aan art 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staats blad no. 72), brengen door deze ter kennis der belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te BOLSWARD op Dinsdag den 20 Maart 1883, des voorm. ten 10 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent 1. De verschenen vrijwilligers voorde militie; 2. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 be doeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden 2, de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde iengte. Sneek den 2 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. mén, omdat het voorschrijven SNEEK URO v' siEms- ffl iinnimiii: m id ïoor de D r B IMS EKLAM 1 r- 9 iO 1 I 1 4 4 it lo 10 e H e r- i. i- 16 i l 1.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1