fflfflS- ES .0B1W1H11D ÏOB III fflfflHmfflfflOIMSSHWSBlIL 1 B ''I 1883. O z rr it, it i o A R Q A N G I k 31 A A U T. 1O behoeven te Een buitengewoon politieblad bevat de vol* 9 Maart. eender ministers Deze COUBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in tö zenden. ADVEBTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. K ENNISGEVIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken bekend, dat ter Secre- I 1. 2. 3. van 4. dringend verzocht, daarvan ten spoedigste opga ve te doen aan den officier van justitie te Am sterdam, zijnde genoemde Pieter de Groot al daar gedetineerd ter zake van valschheid in ge schriften, het desbewust gebruik maken daarvan en bedriegelijke oplichting.” .W digen onder voorzitting van KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Snede doen te weten, dat het aan deel voor de Nationale Militie, dit jaar door deze gemeente te leveren, bedraagt zes en dertig man. Sneek den 9 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Op de kust nabij Schoveningen heeft Dins dag een zware storm gewoed, zoodat de zee zeer hol stond. Een schip bleef dan ook als in de branding steken, de mast brak, een stort zee deed het vaartuig omslaan en alle opvaren den, 17 in getal, kwamen in de golven om. (Reeds in ons vorig nummer onder de telegr. be richten meêgedeeld Ook andere schuiten bekwamen averij of verloren een of meer man der equipage, ter wijl nog uit Hellevoetsluis, Pernis, IJmuiden en Ouddorp, even als van onze Friesche kusten, van min of meer ernstige ongelukken ter zee, ten gevolge van het stormweer, wordt gewaagd. K E N N I S G E V I N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no 72), neodigen bij deze de lote- lingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, die verlangen bij de Zee militie te dienen, zich daartoe voor den Iston April bij hen aan te melden. Sneek don 2 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris. J. W. BENNEWITZ. Voortdurend zoo meldt men uit ’s Hage aan het llott. Nbl. komen er nieuwe klach ten in over misbruiken en onregelmatigheden aan het Rijksmagazijn van kleeding, uitrusting enz. Het zijn thans niet alleen leveranciers, die klagen dat goede waar wordt afgekeurd, maar zelfs de magazijnmeesters beginnen te klagen, dat slechte waar wordt goedgekeurd. Zoo moe ten in den loop der vorige maand aan den ma gazijnmeester van zeker corpsmagazijn goederen toegezonden zijn van zoo geringe qualiteit, dat hij meende de verantwoordelijkheid daarvoor niet op zich te mogen nemen. Welken schadelijken invloed die onregelma tigheden en misbruiken uitoefenen op den prijs, waarvoor de equipement-stukken aan de man schappen afgeleverd worden, blijkt o. a. hieruit, dat.de administratie van het muziekcorps van zeker regiment van Zijne Excellentie den Mi nister van Oorlog vergunning heeft verkregen, om sommige equipement-stukken niet door tus- schenkomst van het Rijks-centraalmagazijn, maar eenvoudig bij een winkelier aan te schaffen, om- d.it het gebleken is, dat de manschappen dan bezield, niet volledig bekend zijn met de scha- i betere waar voor geringer prijs bekomen, dan Daar de heeren J. Dirks en P. H. Holtzman ontslag hebben genomen als leden van de Twee de Kamer, zal in hot-hoofdkiesdistriet Amster dam de verkiezing van twee leden dier Kamer plaats hebben Dinsdag 27 Maart e. k. en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag 10 April. K E N N I S G E V I N G. N A T I O N A L E MI L 1 T I E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ■de Gemeente Sneek, voldoende aan art 87 der wet op do Nationale Militie van den 19deu Augustus 1861 (Staats blad no. 72), brengen door deze ter kennis der belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te BOLSWARD op Dinsdag den 20 Maart 1883, des voorm. ten 10 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent: 1. De verschenen vrijwilligers vuor de militie 2. de lordingen, die redenen van vrijstelling en 56 be de verschillende departementen van algemeen bestuur en de onder deze ressorteerende ver takkingen zich voortaan zullen hebben te ge dragen bij alle aanbestedingen van werken en leverantien, waarvan de kosten uit de Neder- landsche of Ned.-Indische begroetingen moeten worden gedekt. SNEEK, Onder Voorzitterschap van den heer van Swin- deren, Burgemeester van Gaasterland, had jl. Maandag bij den heer R. Agema eene verga dering plaats van gemeentebesturen’ betrokken Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken, enz Voorstel tot on-lerhandsche verpachting de herberg „de Dille”. Voorstel tot uitbetaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1883. 5. Behandeling van een adres van het hoofd bestuur der Schippersvereniging „Schuttevaer”. 6. Voorstel tut afstand van gemeentegrond. 7. Vaststelling Hoofdehjken omslag, dienst 1883. i specialo commissie van onafhankelijke deskun- I digen onder voorzitting van een’ der ministers I met zoodanig onderzoek te belasten en aan deze i tevens op te dragen het ontwerpen van een volledig stel Algemeene Voorwaarden, waarnaar I tien geen goederen heeft afgezonden In de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw is medegedeeld, dat voor de interna- wutuvuu uei gunicm uuuer waver ongeveer t tionale landbouwtentoonstelling, in 1884 te hou- tons bedroeg, ui. de stoomboot Austral, uit den, door particulieren, provinciën enz. een som van f 70,000 is toegezegd en dat de minister Kierck heeft toegezegd een wetsvoorstel tot het verleenen van een staatssubsidie van f 100,000 i te zullen indienenwordt die verleend, dan lijdt het welslagen dezer expositie geen twijfel meer. Voorts werd besloten met f 5000 te subsidieeren voor die tentoonstelling van 1884 en met f500 als tegemoetkoming in de kosten voor inzending van vee op de tentoonstelling, dit jaar te Hamburg te houden. tevens op te dragen het ontwerpen van een „Een ieder die goederen heeft geleverd aan j Pieter de Groot, zich ook noemende J. W. G. Goedkoop op J. W. G. Goedkoop Coof wel De Groot Co.aan het adres Ileeren- markt no. 6, Sloterdijk no. 1, Haarlemmer-hout- tuinen no. 66, Heerengrscht no. 42, Egelan- tiersgracht no. 94 of Nieuwezijds-Voorburgwal no. 115, te Amsterdam, zonder betaling te er- langen, of bestellingen van genoemden persoon heeft ontvangen, doch na ingewonnen informa- wordt VERGADERING vak des Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 10 Mrt. 1883, ’s namiddags 7 uur. f™"5 öecfe' *ane dezer gemeente ter kennisneming van be langhebbenden is nedergelegd het werkje, geti teld „Neêrlands Leger,” 7e uitgave, uitgegeven op last van het Departement van Oorlog, hou dende inlichtingen omtrent: den vrij willigen dienst bij de Korpsen, het Instructie-Bataljon, de In- structie-Compagnie, de Instructie-Batterij, de Pu pillenschool, de Militaire Hospitalen, het Wa pen der Maréchaussee, de Koloniale troepen en het korps Mariniers; de opleiding tot den rang van Officier bij de Cursussen en aan de Ko ninklijke Militaire Academie; de verbintenissen van studenten in de Geneeskunde voor de be trekkingen van Officier van gezondheid en van Reserve-Officier van gezondheid bij de Land macht; de toelating als kweekeling bij ’s Rijks Veeartsenijschool; de verbintenis als Militair A- pothekersbedieudeen den dienst bij de Militie te Land. Sneek, 2 Maart 188’3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. De minister van financiën heeft, naar wordt bericht, afwijzend beschikt op het van vele zij den tot hem gekomen verzoek om vrijstelling van zegelrecht te verleenen voor bedragen be neden f100. Immers, zegt de minister, de be doeling der nieuwe zegelwet is, om de opbrengst der zegeibelasting te verhoogen, door onder meer die belasting aanzienlijk te verlagen voor qui- tantien en ’t handelspapièr. Dit zou ineeren- deels worden verijdeld wanneer voor qujtantien on wissels beneden f' 100 vrijstelling werd ver leend. Zoo’n antwoord was te verwachten. De hon gerige schatkist moet gevoed worden en onder den nijveren middenstand vond zij steeds hare beste honigbijen, die onvermoeid kwamen aan dragen, wat men van hen vroeg. Die nijvere middenstand is het trouwens reeds gewend, ge ëxploiteerd te worden voor het vullen van’s rijks schatkist, ten voordeele van de velen, die wel behoorlijk van den staatsruif' vreten, zonder voor de behoorlijke vulling daarvan te zorgen al thans niet naar hunne krachten en volgens hun be hoorlijk aandeel. ’t Is echter wel wat verdrietig voor de nijvere bijen, steeds voor anderen te moe ten werken en telkens hun klachten da u: .er genegeerd of niet ontvankelijk te zien verklaren De Ilaarl. Ct. vermeldt dat men in Austra lië, onder voorlichting van den ingenieur John Stansfield, een schip van 5588 registertons en waarvan het gewicht onder water ongeveer 6000 een diepte van 50 voeten water heeft gelicht met behulp van kunstmatige waterdichte verschansin gen, boven de waterlijn uitstekende, en dat dit schip, dat voor 200,000 p st. verzekerd was, thans weder in behouden haven ligt. Dit be richt is niet van belang ontbloot, ais men denkt aan de tallooze bezwaren die zijn geopperd tegen het lichten en ia behouden haven brengen van de Adder. Toch is de som van f 23000 besteed aan het vinden en het onderzoek van het wrak van de Adder, zooals blijkt uit de voorgestelde wijziging van hoofdstuk VIL der begrooting voor 1882. de kittelingen, die redenen hebben ingediend 3 de lotelingen, in de artt. 55 doeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Snoek den 2 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Onder het opschriftCoöperatieve- vereenigin gen Eigen Hulp enz. zegt het Dagblad het onderstaande Coöperatieve vereenigingen kunnen zeer goede instellingen zijn. Door vereeniging tot het voor gezamenlijke rekening der loden aankoo- 1 •pen van levensbehoeften en door zekere door hen vast te stellen bepalingen, kunnen die le den allicht tegen mindere prijzen betere waren verkrijgen. Geen koopman kan daartegen recht matige bezwaren laten gelden. Anders echter wordt het, wanneer coöperatie ve vereenigingen met de winkeliers gaan con- curreeren, door te verkoepen ook aan nietleden- der vereeniging Dan streven die vereenigingen haar doel voorbij, ’.t welk een ander is dan dat van gewone handelszaken en dus niet zijn mag te concurreeren, als handelaar, met de winke liers om daardoor zoo mogelijk voordeelen te behalen, waarvan het bedrag komt in mindering van het door de leden in den winkel der ver eeniging gekochte of, bij groot succes, aan dezen een dividend wordt uitgekeerd. Coöperatieve vereenigingen, die haar werk kring zoover uitbreiden, zijn ware handelsver- eenigingen, en het komt ons voor, dat de fiscus, die broekdrukkers aanslaat als molenaars, ver plicht zou ziju, alle leden van dergelijke ver eenigingen aan te slaan in het patentrecht als leden eener handelsfirma. De wet vraagt toch niet of er maar twee of drie firmanten zijn, op wie zij toepassing moet vindenook al zijn er 100 of 1000, is dat evenzeer het geval. Wij meenen, dat hiertegen niets met grond is aan te voeren, en dat het releveeren van de ze waarheid in den beknopten vorm, dien wij daartoe opzettelijk kozen, geschikt is om aau ieder de oogen te openen voor de principieels quaestie, bij vereenigingen als deze genoemd. De vereeniging van en voor Nederl. indus- triöeien is overtuigd dat de hoofden der depar tementen van algemeen bestuur, met welken goeden wd ook jegens de nationale nijverheid I idelijke zijden der bestaande regeling in zake I bij genoemd Rjjks-magazijn. ■aanbestedingen en leveringen ten behoeve van j Let rijkzij is evenzeer overtuigd, dat een op- I .zettelijk onderzoek verscheiden verkeerdheden j geude bekendmaking en misbruiken zal‘doen uitkomen die in het belang zoo van den algemeenen dienst als van de Nederlandsehe volksvlijt herziening behoe ven, en moeten ophouden. Redenen waarom zij bij- 'breed gemotiveerd adres Z. M. den Kohmg heeft •'Verzocht om een fcj V ES Ni X K S A rm

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1