1883. ACH T-E N-D E R T I G S No. 22. n, J 17 AI A A IJ T. ,oo do Mi. 00 ka buitëklawd. I Zij, die zich als vrijwilliger voor de lotelingen, die vrijstelling verlangen 00 I. os en 2e »0, 0 3e ,00 jor ut, is su- ie- >0, ea 35 Is.' t. nemen li tot December 1882 door 170,000 personen het oogenblik, broodeloos werden. o -- - - i bezocht, niet mede gerekend hen die gratis J weder een twintigtal arbeiders te kennen gege- lingen der socialisten en worden nog voor u- Voor de retrospectieve tentoonstelling van oude kunst, welke tegelijk met de internatio nale te Amsterdam zal worden gehouden, is de beroemde schat der Sint Servaaskerk van Maas tricht toegezegd. Geen Nederlandsche verzame ling is zoo rijk aan de kostbaarste, middeneeu- sche kunststukken. Ook de lieve vrouwekerk van Maastricht staat hare kerksieraden af. Vele kerkbesturen in Limburg hebben hunne medewer king beloofd. Van verscheidene zijden is men aan ’t werk om deze tentoonstelling te maken tot een der schitterendste, die op dit gebied hebben plaats gehad. De heer D. van der Keilen, directeur van het Nederlandsche Museum, neemt een werkzaam aandeel in de bemoeiingen der uitvoerende commissie. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De Leeuw. Crt. meldt. Do flauwe hoop, die bij sommigen nog be stond, dat wellicht enkele van de 17 sedert den storm van 5 op 6 dezer vermiste visschersvaar- tuigen van Moddergat zouden terugkomen, raag thans als geheel geweken worden beschouwd. Het is als zeker aan te nemen, dut al die schepen met man en muis zijn vergaan. Dit heeft dan ook, naar wij vernemen, den heer Commissaris des Konings in Friesland ge noopt, onderscheidene personen in die provincie uit te noodigon, om zich met hem te willen vereenigen tot eeue commissie, die middelen zal beramen tot verzachting, zooveel mogelijk, van de vreeselijke gevolgen der ramp, waardoor niet minder dan dne-en-tachtig menschen omgekomen en vijftig gezinnen te Moddergat en Paesens van hunne kostwinners beroofd zijn. SN EEK, 1G Maart. Onder verwijzing naar achterstaande annonce, waarin hot programma is opgenomen, dat véél goeds belooft, herinneren we nogmaals aan het Zondag e k. door de Zangvereeniging „Het gemengd Koor”, te geven Concert, ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen van de ver ongelukte visschers van Moddergat en Paesens. Verdient het streven der Vereeniging, om de kunst dienstbaar te maken tot leniging van de ramp dier ongelukkigeu, zeker algeineene waar- deering en medewerking, het door haar te geven Concert, onder de uitstekende leiding van den heer Velds en met medewerking van onze gevierde dilettante Mej. C. de V., belooft boven dien den liefhebbers van zang ecu genot vollen avond. Met te meer aandrang meenen we daar om den wensch te mogen uitsprëken, dat een talrijk auditorium het edel doel der vereeniging moge steunen. Reeds mocht zij de voldoening smaken, als voorloopige opbrengst van de circuloerende lijst, f 100 aan de hoofdcommissie te Ternaard te kun nen overmaken. Ds. K. E. van Griethuizen, predikant bij de herv. gemeente alhier, is als zoodanig beroepen te Balk. Achlum, 15 Maart. Terwijl men hier giste ren avond bezig was om een worteleind van een gerooiden boom door kruit van een te laten springen, beging een knaap van 14 jaren de onvoorzichtigheid met een lat het brandende vlasruig er wat nader bij te schuiven. Oogenblik- kelijk sprong toen het hout van een en kreeg de roekelooze jongen een stuk hout tegen zijn hoofd, waardoor hij achterover viel. Vreeselijk bebloed werd hij opgenomen en naar huis ge dragen. Men vreest, dat hij er een oog bij ver liezen zal, daar er kruit moet zijn ingesprongen. Zullénde voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. F'. litie hebben aangeboden Wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 2 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W.BENNEWITZ. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft het gemeentebestuur van vraag worden opgeheven, geantwoord, dat, hieromtrent kon worden beslist, de nieuwe re geling van het middelbaar onderwijs moest wor den afgewacht. De minister van financiën heeft sedert eeni- gen tijd de noodige voorbereidende maatregelen genomen, om een inrichting in werking te bren gen, ressorteerende onder het buitengewoon ze- gelkantoor, waar de plakzegels zullen vervaar digd wordeu. Hiervoor zal een pers volgens nieuwe vinding in gebruik worden genomen, waarop in twee kleuren te gelijk zal kunnen gedrukt worden. Zij zal daarbij voorzien zijn van een mechanieke controle, waardoor niet al leen, op de reeds meer in gebruik zijnde wijze, een verklikker aanwijst hoevele exemplaren met de pers zijn gedrukt, maar ook op elk afgedrukt vel het volgnummer wordt afgedrukt, zoodat ook daarmee nog de aanwijzing verkregen wordt dat geen vel gedrukt kan zijn, hetwelk niet wordt afgeleverd. Eigenaardige hoedanigheden van papier, inkt enz. zullen voorts volledigen waarborg verschaffen, dat een eenmaal gebezigd zegel niet voor de tweede maal bruikbaar kan worden gemaakt. De grootte der plakzegels zal gelijk zijn aan die in Engeland worden gebruikt, d. i met onze postzegels overeenkomende. Zij zullen in geperforeerde bladen worden afgeleverd en in behoorlijk gommen, zoodat zij gemakkelijk 1 en stevig op te plakken zijn, vertrouwt men te zullen slagen. Door deze nieuwe inrichting zul len, in weerwil van groote verbetering in de vervaardiging, de kosten aanmerkelijk minder worden. De capaciteit van de pers en der ver dere inrichting zal zoodanig wezen, dat een mil- lioen zegels daags kan worden afgeleverd. (Dagbl.j Hot le Kantongerecht te Rotterdam heeft de directrice eencr school veroordeeld tot f 10 boete, wegens het ter school toelateu van kinderen in -wier woning een besmettelijke ziekte heerschte, niettegenstaande zij daarvan kennis droeg. Ook de moeder der kinderen werd tot dezelfde straf veroordeeld. OVERZICHT. In F r a n k r ij k ’s hoofdstad verkeert men nog steeds in ernstige bezorgdheid voor de woe- Voor de oprichting van een standbeeld van Hugo de Groot, wiens geboorte op 10 April e.k. plaats vindt, welk feit feestelijk zal worden her dacht, is ongeveer f 12000 bijeengebracht, zoo dat de oprichting verzekerd schijnt to zijn en er zal worden overgegaan tot het uitschrijven van een prijsvraag voor dat standbeeld. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAG^. Abonnementsprijs voor 3 maanden /'l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ven, dat zij met 1 Mei de dienst van den Prins von Wied zullen verlaten. De boerderijen, voor rekening des Prinsen gedreven, zullen voortaan verpacht worden, evenals het grasland, waardoor de tegenwoordige bedrijfboeren hun voordeeligen toestand vaarwel, moeten zeggen. Naar men verneemt, zal ook de graaf van Limburg Stierum weldra ophouden hofmaar schalk of „beheerder” te zijn en vervangen worden door ’s Prinsen eigen intendant te Neu- wied. en 56 be- Het Rott. Nbl. zegt van geloofwaardige zijde te hebben vernomen, dat onze Kroonprins voor nemens is den tijd zijner afzondering te eindi gen en dezen zomer, waarschijnlijk ter gelegen heid van de internationale tentoonstelling, weer aan het openbaar leven deel te nemen. Het schijnt evenwel nog in ’t geheel niet zeker te zijn, dat Z. K. H. de openingsplech tigheid dier tentoonstelling zal bij wonen. de staatshulk niet schipbreuk lijde. „Daartoe is raadzaam „1. het collectief gevraagd ontslag van het Ministerie niet aan te nemen „2. het Ministerie te gelasten, bij de Tweede Kamer op afdoening aan te dringen „3. onder de bestaande omstandigheden de toegezegde belasting-wetsontwerpen in te dienen „4. bij weigering van de meerderheid, om de ingediende wetsontwerpen aan te nemen of te verwerpen, van art. 70 der Grondwet gebruik te maken. „De Koning kan rekenen op de medewerking en den steun van het Nederlandsche volk, tegen over een revolutionaire 'meerderheid in de Sta- ten-generaaL” Uit ’s Hago wordt thans bericht, dat de hr. Heems kerk niet geslaagd is in de opdracht tot kabi netsformatie. Maandag heeft hij zijne taak ne- dergelegd en alstoen is opdracht gegeven aan den heer van Rees, die haar aanvaard heeft, wat nog niet inslait, dat bij zelf in een even tueel te vormen Ministerie zitting zou De Amsterd. bericht dat er in den jongsten tijd pogingen worden aangewend tot het vor men van een kabinet, waarin geen liberalen zit ting zouden hebben, welke pogingen zélfs spoe dig kans van slagen zouden hebben. Misschien bestaat er dus wel verband tusschen bedoeld bericht en het in ons vorig nummer vermelde bezoek van den oud-minister Heems kerk bij den koning en diens herhaalde confe renties met van Lijnden. Is dit werkelijk zoo, dan kan men zich voorbereiden op vreemde dingen. ’t Dagblad van 's Gravenhage laat M. aan ’t hoofd der courant, onder het opschrift: „Hoog spel”, zeggen, dat de Tweede Komer zich aan werkstaking schuldig maakt, in navolging van de hedendaagsche socialistische woelingen. „Het wordt dus hoog tijd zegt M. dat de Koning het roer flink in handen neme, opdat werden toegelaten. Na alle zeer belangrijke Winterswijk, op de i onkosten en afschrijvingen is f140,451 zuivere of de rijks hoogere burgerschool daar zou winst in een half jaar behaald. De aandeel- 1 alvorens j houders ontvangen 9 3/4 pet. dividend, de houders van oprichtingsaandeelen daarenboven f 58 per aandeel. «De geheele inrichting kostte f 910,000 zoodat besloten werd 200 gereceveerde aan- deelen uit te geven om het tekort van f 110,000 te dekken, alsmede om elders een Panopticum te exploiteeren. In ’t begin van April e. k. zullen de gebou wen en erven van den Nieuwen Rotterdamschen Schouwburg in veiling worden gebracht. De gebouwen zijn evenwel nog tot 30 Juni 1888 verhuurd. Ook onze visschen krijgen groote reputatie in het buitenland. De Franschman, de Duitscher, de Zwitser, ja zelfs de Italiaan roept: zend die waterbewoners maar over. Dat is heel pleizierig voor de visschers, die met vólle netten aan den wal komen, maar voor anderen, die er ook gaarne hun hart eens aan zouden ophalen, is die concurrentie minder aan genaam. Had de paling reeds voor jaren een geves- tigden naam bij de lekkerbekken, later ontdekten zij, dat de snoek, die in handen van een be kwamen kok verviel, ook gansch niet verwer pelijk was en nu reeds wordt er ook met lof gesproken over de glinsterende vorentjes en de magere bleien, het plebs uit de visschenwereld, waarvoor zij vroeger den neus optrokken en die den visscher thans met 30 a 40 ets. per K.G. betaald worden. De patricische aal levert hem per K.G. 80 90 ets. op. Eenigen tijd geleden, zegt het Rott. Nbld., werd gemeld dat pogingen in ’t werk wernen gesteld om eene inrichting in ’t leven te roepen tot opleiding van „geloovige geneesheeren.” ’t Kostte ons moeite te begrijpen wat het dool dier inrichting zou zijngeen zieke zal het in zijn hoofd krijgen, alvorens hij zich aan de be handeling onderwerpt, een geloofsbelijdenis van zijn dokter te vragenwelk belang men er dus bij kon hebben dat juist de geneesheeren^ ge- loovig zouden zijn, was niet duidelijk. Thans weten we het; uit de Heraut vernemen we, dat alleen „ongeloovige” geneesheeren morphine, chloraal en opium kunnen voorschrijven. De inrichting zal dus ten doel hebben die drie ge neesmiddelen uit de apotheek te verbannen. Het schijnt gebleken te zijn dat de gewezen burgemeester van Loosduinen, die onlangs plot seling met de noorderzon is vertrokken, bij zijn vertrek geen handelingen gepleegd heeft ten nadeele van de door hem gevoerde administra tion of van de onder hem berustende waarden. KEN N I S G E V I N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Snoek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19deu Augustus 1861 (Staats- 'bind no. 72), brengen door deze ter kennis der belanghebbenden, dat de eerste zitting .van den Militieraad voor dezo gemeente zal worden gehouden te BOLSWARD op Dinsdag den 20 Maart 1883, des voorin, ten 10 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent 1. De verschenen vrijwilligers voorde militie; 2 de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3. do lotelingen, in de artt. 55 doeld 4. alle overige lotelingen. Uit Wassenaar meldt men aan de Amsterd. Met 1 Mei a. s. zullen zich alhier weder nieu we gevolgen van den dood van Prins Frederik doen gevoelen. Kort na den dood des Prinsen werden de meeste arbeiders, tuinknechts, koetsiers, enz. Het Panopticum te Amsterdam werd van Ju- j afgedankt, waardoor velen hunner, althans voor i. i in i-j..i_—-uThans is niet mede gerekend hen die gratis weder een JT t OEEKER mnmimTimwissnmsiBL h .wfflWiE-min ïoor m B IX X E XL A X 6 6 - J ■d: m- en on 10 a ;n Ai H. 2. c_ mum

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1