(■SWffllBlMOBISSBWSfflL MEL'ÏÏS- n 1DÏERTEITIE-RUD NOR BE I H 1 I a 1 I 1883. ACH T-E N-D E R. T I G S T E J A A R G A N G. No. 24. u •24 31 aV I I rF. ue ■f UIT DE PERS. 00 1 00 md ■en. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. rijn sis ser ;en- .aar Prof. Buijs Ballot deelt het volgende omtrent de aardschudding mede; De vice-admiraal jllr. F. de Casembroot geeft het Dagblad kennis, dat hij zich in Juni aan staande niet herkiesbaar stelt voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. 2e )0, 5 ju u. rt. en 70 A 00 I a te 00 ser ,m- en mg >A- IS, m- U 6 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het Staatsblad no. 32 bevat een Koninklijk besluit van 13 Maart jl.tot nadere wijziging van 1 ri KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het door hen opgemaakt Primitief-Kohier van belasting op de binnen deze gemeente gehou den wordende Honden, dienstjaar 1883, van den 21 sten dezer maand, gedurende acht dagen ter Secretarie alhier, voor een ieder ter inzage zal liggen binnen welken termijn, op ongezegeld papier, bij Burgemeester en Wethouders bezwa ren kunnen worden ingebracht. Sneek den 17 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. I' li J De Haagsche afdeeling der vereeniging Volks onderwijs heeft besloten, in de eerstvolgende bijeenkomst te behandelen de vraag, of door de i. worden ingezonden tot het uitlokken van In den voorgevel van het voormalige woon- - huis van wijlen Groen van Prinsterer, aan den Korten Vijverberg te ’s Hage waar thans de Rechtbank is gevestigd, is met de voorbereiden de werkzaamheden een aanvang gemaakt tot het plaatsen van een gedenksteen, ter herinne ring aan de woonplaats van dien staatsman. De Regeering heeft door het besluit daartoe gevolg gegeven aan het verzoek van het Ka merlid Mr. Keuchenius, bij het jongste begroo- tingsdebat tot den Minister van Justitie gericht. Het jaar 1883 is in ons land een volledig verkiezingsjaar. Op 8 Mei moet overal worden gestemd voor de helft der Provinciale Staten, en die Staten hebben in hun zomervergadering van Juli te voorzien in de periodieke aftreding van een derde gedeelte der Eerste Kamer. Op 12 Juni vallen de verkiezingen voor de helft der Tweede Kamer, en op 17 Juli moet een derde gedeelte van de gemeenteraden worden vernieuwd. De leden van het Groningsch studentencorps hebben op eene lijst, in hunne sociëteit voorhan den, voor ruim f 200 geteekend ten behoeve der visschersbevolking te Moddergat. Ook voor Zoutkamp zullen zij eene geldelijke bijdrage bijeenbrengen. afdeeling aan het hoofdbestuur een voorstel zal worden ingezonden tot het uitlokken van een beslissing der algemeene vergadering, 30 Juli a. s. te Amsterdam te houden, omtrent het punt der verplaatsing van dequaestie van het onder wijs uit het gebied der grondwet (art. 194) naar dat der gewone wet. Onder het opschrift: „Kappeyne's nederlaag", bespreekt de Amsterdammer de jongste verga deringen der beide liberale kiesvereenigingen der hoofdstad. Zij begint met er op te wijzen, dat „Burgerplicht”, de kiesvereeniging die Kap peyne niet tot kandidaat voor do Tweede Kamer proclameerde, haar verleden getrouw bleef door mot gro te meerderheid het vonnis te bevesti gen, dat in Augustus 1880 door meer dan dui zend kiezers over Kappeyne was uitgesproken, terwijl de andere vereeniging „Grondwet” .met een klein clubje leden zondor tegenspraak den gewezen minister candidaat stelde. De eonige overweging, waarom allen den handigen en be kwamen advocaat als volksvertegenwoordiger verwierpen, was, zegt het blad, van practischen en moreelen aard omdat zij geen leider, die niot tevens staatsman is, en al ware hij dit laatste, geen staatsman zonder ernst wenschen te hebben. Do A msterd. verheugt zich over de beslissing van „Burgerplicht”, een beslissing die van groote beteekenis is, omdat daaruit blijkt dat de kern van Amstels burgerij nauwgezette, onberispelij ke plichtsbetrachting boven woordenpraal, gees tigheid of grap stelt en getrouwheid aan begin selen en aan plicht huldigt. Thans, zoo vervolgt het blad, is Kappeyne voor goed teruggezonden en niemand zal het wagen hem nogmaals „Burgerplicht” binnen de leiden en „Burgerplicht” is zonder twijfel de weerspiegeling van Amsterdam, zoodat het h. i. verstandig van Kappeyne zou zijn zich voor een hoogstwaarschijnlijke nederlaag terug te trekken. De raad door den heer De Hartog in „Bur gerplicht” gegeven, om, wanneer het waar is dat Kappeyne ook buiten het Binnenhof zijn cluoje regeert, ook die Amsterdamsche afgevaar digden weg te zenden die er zich toe leenen de marionetten zijn, waarvan hij de touwtjes in handen heeft, noemt de Amsterdammer een kloe ken raad, waaraan men alleszins geneigd is het oor te leenen en het Kappeyne-clubje weet uit deze woorden, die in geheel Nederland luiden weerklank zullen vinden, waaraan het zich te houden heeft, daarom meent zij te mogen ver klaren dat Burgerplichts beslissing aan de op nieuw bedreigde zwakke eeudracht der liberale partij in de Kamer een krachtigen steun heeft geschonken en noemt zij do candidaatstelling van de heeren Gildemeester en Dirks door die vereeniging een heuglijk feit. Om dit paviljoen te orneeren en te meubelen wordt gerekend op krachtigen steun van binnen- en buiteiilandsche iudustrieelen die, bij mede werking hiertoe, niet alleen als inzenders op den officieelen catalogus zullen voorkomen, doch te vens worden genoemd in een afzonderlijke be schrijving van het paviljoen, die in verschillende talen voor de bezoekers beschikbaar zal zijn. Industrieelen die tot bovengenoemd doel wen- schen mee te werken, hebben zich om inlich tingen te richten tut den secretaris van den jour nalistenkring, bureel van ’t Handelsblud. Voor de gelijktijdig te houden tentoonstelling van retrospectieve kunst hebben o. a. de gemeen tebesturen van Groningen, Zwolle en Deventer hun medewerking toogezegd door het inzenden van kunstvoorwerpen in eigendom dier gemeen ten; ook kerkvoogden der Hervormde gemeente van Alkmaar zullen de merkwaardige schilde rij „de zeven werken van barmhartigheid”4 in 1504 vervaardigd, ter expositie atstaan; de ge meenteraad van Arnhem heeft daarentegen be sloten aan het verzoek tot inzending niet te vol doen. De feestelijke opening der internationale ko loniale tentoonstelling te Amsterdam, zal op 1 Mei e. k. plaats hebben in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin; bij die gele genheid zal een feestcantate, woorden van ds. J. J. L. ten Kate, op muziek gezet door Joh. Verhuist, worden uitgevoerd door een gemengd koor van ongeveer 1000 personen. Een achttal Javanen, waaronder twee vrouwen, zijn bereids te Amsterdam aangekomen om het Javaansche dorp, dat op de tentoonstellingster reinen zal te zien zijn, te bevolken. Een model van de missigit op Atjeh, op 1/20 van de ware grootte, zal worden geëxposseerd, terwijl belang rijke bezendingen Indische thee worden verwacht. Een lid van de Chineesche commissie voor deze tentoonsteling, vergezeld van zijn tolk en secretaris, heeft zijn intrek genomen in het Ame rican hotel te Amsterdam om alles in ’t orde te brengen voor de belangrijke Chineesche inzen ding, dio per stoomboot Stentor direct uit Chi na te Amsterdam is aangekomenditzelfde schip voerde ongeveer 600 colli uit Japan ter expo sitie aan, vergezeld van 2 Japanneezen om een en ander behoorlijk op te stellen. In Duitschland wordt veel medewerking aan de inzenders verleendzoo heeft, volgens de Foss. Ztg., de rijkskanselier 20,000 mark uit een be staand fonds beschikbaar gesteld ten behoeve van de Duitsche firma’s, die aan de expositie deelnemen, en hebben de Duitsche staats- en particuliere spoorwegen den inzenders vrije te rugvracht voor hun goederon toegestaan. Nog wordt medegedeeld, dat op het tentoon stellingsterrein onder toezicht van den journalis- tenkring, die zich te Amsterdam heeft gevormd, een paviljoen voor de pers zal verrijzen, waar- het Koninklijk besluit van 13 Maart 1844, in o. a. een leeszaal met tal van dagbladen en De Amsterdammer meldt, dat er 6 Maart jl. in den omtrek der Elandsgracht te Amsterdam in een slop een oude bedelaarster overleed, die sedert eenigen tijd malende was en daarom thuis bleef. De politie, die, op waarschuwing der bu ren, voor do begrafenis zorgde, vond bij het on derzoek der kleeren voor de waarde van i‘200 op het lichaam der bedelaarster en bij inventa risatie van den schamelen inboedel vond men, hier en daar verborgen, nog f1177. Geqn erf genaam is bekend. De buren, die zoolang met de oude ziel medelijden hadden gehad en haar met hun „armoedje’’' steeds wel gedaan hadden, zijn woedend. Do tweede liberale kiesvereeniging „Burger plicht” te Amsterdam heelt tot candidaat voor de a. s. verkiezing van twee afgevaardigden voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam naar de Tweede Kamer, ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heeren J. Dirks en P. Holtzman, gekozen de heeren A. Gildemeester (candidaat van Grondwet”) met 112 en J. Dirks (aftredend lid) met 92 stemmen. De heer Kap- peijne, candidaat van Grondwet, bekwam slechts 45 stemmen. betrekkelijk de wet op het recht van zegel. besluit van 13 Maart 1844, gelijk dit lid gewij- tje ook voor ’t publiek worden opengesteld, zigd is bij Koninklijk besluit van 21 Septem ber 1877, wordt voortaan gelezen als volgt „De stempels, welke volgens het bepaalde bij art. 4 in blauwen inkt worden afgedrukt en die waarmede ten kantore van het buitengewoon zegel te Amsterdam de in art. 7 bedoelde droo- ge stempeling geschiedt, wijzen bovendien aan te Rotterdam den naam der gemeente en in de overige plaatsen den naam der provincie, alwaar de stempeling plaats heeft”. Art. 6 van voormeld Koninklijk besluit van 13 Maart 1844 wordt vervangen door het vol gende „Het papier of perkament, bedoeld in art. 14 en in het voorlaatste lid van art. 29 der wet van den 3den October 1843 {Staatsblad no. 47), waarvan de zegeling wordt verlangd, wordt met betaling der daarvoor verschuldigde rechten aan geboden aan een der kantoren van het buiten gewoon zegel te Amsterdam, ’s Gravenhage Rotterdam, ’s Hertogenbosch. Arnhem, Middel burg. Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Groningen, Assen of Maastricht. Aan de twee eerstgenoemde kantoren wordt het papier of perkament omuiddellijk van den vëreischton zegelstempel voorzien. Aan de overige kantoren wordt het papier öf perkament gestempeld met de woorden „te ze gelen” waarna liet, met een ongezegeld bewijs van de betaling der rechten, ter zegeling wordt overgebracht te ’s Hertogenbosch, Arnhem, Zwolle, Assen en Maastricht: ten kantore der registratie voor de burgerlijke akten en te Rotterdamten kantore der successierech ten.” Dit besluit treedt in werking op 1 April 1883. Op vele vragen omtrent de aardschudding, den 17 dezer in ons land waargenomen, kan ik slechts onvolledig antwoorden, daar zoo wei nig berichten aan mij ingezonden zijn, vermoe delijk omdat men begreep dat de aardbeving met meteorologie niet samenhangt. Anders zou ik zeker van de waarnemers der onweders wel meer mededeelingen ontvangen hebben. De magnetische instrumenten te Utrecht heb ben geene aanwijzing daarvan gegeven, hetgeen alleen daaruit te. verklaren is, dat de schokken slechts evenwijdige slingeringen in de naalden zullen veroorzaakt hebben, die als zoodanig geen invloed hebben op de plaats, waar de beeldjes worden gevormd en die geen draaiingen hebben te weeg gebracht, waarvoor de toestellen zeer gevoelig zijn. Behalve de berichten, in de dagbladen reeds opgenomen, verneem ik nog, dat ook in Utrecht door verschillende personen die schok gevoeld isdat te Amsterdam te 5 uur 7 min. een sleu telbos in beweging kwam, te 5 u. en 8 m. te Zaandam hanglampen slingerden, te 5 u. en 10 m. te Leiderdorp een schudding vijf seconden lang aanhield, te 5’/4 uur te Sassenheim en Lisse drie schokken werden waargenomen. Van den Cruiquius wordt gemeld half zes een aard beving, die ongeveer vier seconden duurde. In het Meteorologisch jaarboek 1876 is van 26 Augustus eeh dérgelijk verschijnsel gemeld. Toen was het voornamelijk, langs de Maas en aan do oostelijke grenzen van ons land waarge nomen en werd de oorzaak gezocht in neer- plofnngen in het Eifelgebergto. Tot heden mel den de waarnemingen mij uit de Oostelijke stre ken niets behalve heden morgen, dat Donder dagavond te Vorchte, Nederasselt en Wijchen tusschen 10 ‘/2 en 11 ure des avonds eene ge weldige dieun gehoord is en ook te Utrecht een huis had geschud. Ik voer dit aan, hoewel dit met de aardbeving van Zaterdag niet onmiddel lijk sameuhangt, om alles weer te gaven, wat ik ontving. tijdschriften, een correspondentiezaal, een salon enz enkele uren van den dag kan dit gebouw- De duivel zit in de vuurpot, zeide een vrouw dezer dagen, toen een turf in het vuur aan den haard pif-poef-paf 1 zei en de stukken haar om de ooren vlogen, terwijl de schoteltjes van de tafel tuimelden. De duivel zat echter niet in die pot, maar had in hare handen gezeten, toen zij uit haars buurmans schuur nu en dan turf nam. Die duivel had haar aardig beet, toen zij ook een turf wegnam, waarin buurman kruit had ver- I 4 01 SMEEK ‘gt i' 4 I kii I TC TC K TC L A TC 8». üijn 4 4 4 1« 2o 00 ■d 4 0 M 116 4 4 ■•gs Het derde lid van art. 2 van hot Koninklijk i «uz. :.ouioio men »»u uou v...

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1