miTOMROMHT SO. r -1 J f u ég jrp 'u 1 o 1883. No. 30. z fa tp s a i i i) o liiiiSiOi EN te Eg ee 14 A 1’ R I 1^. A A dan, zegt de Stand., hielp dit ten minste uit de moed gestuit. ian- ma, brengen iri 1 .00 I l zitter, P. M. T. Dethmers Secr. I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. ster, vd. 2e 1,00 1. oe- ich in- len ri- an iot. en, van >or- Joh. Gorter, 0 A ,3e ,00 oer deti ji ïi ;ek aunj on 50 a 30 LOO 0. 0. pril. >ser, itra, ng ge- 2e 10, ■d ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het gerucht, dat mr. J. Heemskerk Azn. zijn mandaat tot samenstelling van een kabinet heeft neergelegd, is, volgens het Dagblad, ongegrond. Ook aan de N. Gron. Crt- wordt bericht, dat in den toestand der ministerieele crisis nog gee- nerlei verandering is gekomen. De Stand, stelt intusschen voor om, bij manier van loting, ministerieele dienstplicht in te voe ren, want als de wervers zonder compleet stel ministers paleiswaarts koeren, dan moet er toch geregeerd worden. Wordt er dan geloot onder de kamerleden die aan het complot meededen, Z. M. heeft benoemdM. J. Carbasius, ontv. der dir. belast., invoerrechten en accijnsen te Ommen c. a., tot ontv. der dir. bel. en ace. te Renkum c. a. (residentie Oosterbeek.) Mr. S. van Houten geeft in de N. R. Crt. den heer mr. De Kanter antwoord op diens vra gen, naar aanleiding van het in het April-nom- mer van de Vragen des Tijds, door den heer Van Houten over de crisis geplaatste stukje. De heer Van Houten zegt, in zijn schrijven, a pri ori niet aan te nemen, dat mr. Kappeyne se dert 1878 zou zijn veranderd daar z. i. ‘s men seden karakter weinig verandering ondergaat en bij een man als Kappeyne de algemeene staatkun dige beginselen op een te rijpe overweging steu nen om in den gewonen loop der dingen belang rijk gewijzigd te worden. Bovendien wenscht lur. Van Houten den heer Kappeyne niet ver anderd terug op het staatstooneel, doch met de zelfde kracht om een vergadering te leiden, met dezelfde belangolooze toewijding aan de publie ke zaak en met gelijke welsprekendheid als voor heen en, zegt de heer Van Houten, als zijn regeeringsbeleid eventueel niet met mijne in zichten omtrent het volksbelang overeenstemt, zal ik er een eerlijken en openlgken strijd te gen voeren en mocht dit geval zich weder voor doen, gelijk in zijn vorig ministerie, toen hij aan het school wet-liberalisme van den rechtervleu gel der liberalen te veel invloed op zijn gedrags,- lijn liet, dan zou ik ongaarne de humaniteit en den eerbied voor de overtuiging van anderen missen, welke ik, als politiek tegenstander, in hem leerde waardeeren. De heer Van Houten verwacht echter in hoofd zaak met Kappeyne te zullen kunnen instem men, daar hun wegen samenloopen bij de eerste en hoogst belangrijke stappen, die te doen zijn, cl. beperkte herziening der grondwet, vooral met het doel om art. 76 te veranderen, daar er zelfs over ’t hoofdpunt: afschaffing van den cen sus, bij hun geen verschil is. Het advies van den heer Van Houten omtrent de noodzakelijk heid van het optreden van een homogeen mi. nisterie-Kappeyhe, is in de eerste plaats geba- Behoeften en toevalligheden scheppen uitvin dingen. Het is den bloemist, eiken minnaar van planten, ja eiken landbouwer bekend van hoe groot belang het is tal van planten, zoo groote als kleine, van nadéelige insecten te zui veren, Een afdoend middel tot verwijdering van rupsen, mieren, bladluizen enz. 'bestond tot heden niet, doch de Amsterdamsche tentoonstel ling zal den bezoeker er van in staat stellen er een te bezichtigen. Het is een werktuigje in .den vorm van een blaasbalg, en wordt op de zelfde wijze behandeld. Het wordt voor het gebruik met een soort stuifpoeder voorzien daarmede gewapend moet het, volgens den uit vinder, den tuinman gelukken de nadeelige in secten te verwijderen zonder de plant te bescha digen. De exploitatie der gemeente-gasfabriek te Gro ningen heeft in 1882 een winst opgeleverd van f 50,987,68’/2. Dinsdag had te Veendam de publieke veiling plaats van Sneeker straat vuilnis. Verkocht 275 last, a f 6.15 per last. S N E E K13 April. Naar wij vernemen heeft zich hier eene com missie gevormd tot regeling van feestelijkheden bij de opening van de spoorlijn SneekLeeu warden op 1 Juli e. k. Die commissie bestaat uit de heeren J. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, Gelet hebbende op Art 7 van Zijner Maje- steits besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. 55), roepea bij dezen op, alle personen, wel ke als gehuwd of' als weduwenaar met kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het ■overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klassen te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeeren algemeene rol gerangschikt moeten worden, om van zulke ver anderde omstandigheden ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven, vóór den 15 der volgende maand, zullende bij verzuim dezer aan gifte de belanghebbenden, ingevolge Art. 8 van voormeld koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingeljjfd en bovendien tot eene geldboe te en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belangheb benden gebracht, dat zij, die hun 34e jaar heb ben voleindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan, des verkiezende knnnen Worden ontslagen, wordende dus eik, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand om zulks uiterlijk vóór den 30 Juni aanstaande ter Secretarie aan te geven. Sneek den 13 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris. J. W. BENNEWITZ. Ook tot ons vaderland schijnt het nihilisme door te dringen ten minste als men let terlijk geloof hecht aan de bewering van een Leidsche schoone, die, volgens het Vad., dezer dagen echtscheiding aanvroeg, omdat haar we derhelft president was geworden van een in de sleutelstad opgerichten Nihïlistenbond Het derde eeuwfeest der geboorte van Hugo de Groot is jl. Dinsdag met bijzondere plech tigheid te Delft gevierd. Ten gemeentehuize werden de genoodigden, leden van het hoofd comité en van de stedelijke comités, zoomede twee nazaten van De Groot, feestelijk door bur gemeester en wethouders ontvangen. De heer Hojel vertegenwoordigde den Prins van Oranje. Na èen hartelijke welkomstgroet van den bur gemeester, bood de heer Vorsterman van O ij en der gemeente zijn genealogisch geschrift over De Groot aan. In optocht begaven de genoodig den zich naar de Nieuwe Kerk, die vrij goed gevuld was. De heer Cremers, lid van de Tweede Kamer, schetste vóór het praalgraf van De Groot liet beeld van dezen in het kader van zijn tijd en deelde mede, dat het comité besloten had een prijsvraag uit te schrijven tot oprichting van een standbeeld op de Groote Markt. Na zijn indrukwekkende rede legde hij een zilveren krans met de nationale kleuren op het graf gesteente terwijl de burgemeester van Delft namens de gemeente een immortellenkrans met de Delftsche kleuren op het voetstuk legde. De abt Brouwers dankte ten slotte allen voor de vereering van den grooten Nederlander en hoopte, dat weldra een standbeeld zou verrijzen. seord op de noodzakelijkheid, dat de voorstellen A.., - van 1879 het onderwerp van een openbaar debat moeilijkheid en werd allicht baldadigheid en over worden, want dat dit voorheen niet is geschied, is, volgens de heer v. H., een der oorzaken van den bedorven politieleen toestand, Immers, zoo vervolgt de heer Van Houten, ten einde het ministerie-Van Lijnden staande te houden en het wederoptreden van Kappeyne te verhinderen, hebben de ministerieele en an ti Kappeyniaansche dagbladen alles gedaan om de natie tegen Kappeyne en zijn vrienden in het harnas te jagen. Zij hebben hiermede aan vankelijk succès gehad. In vele dagbladen gaf men onweersproken geheel verkeerde voorstellingen. Het was, alsof er eea vijf-en-dertig brave, eerlijke liberalen waren, wier goede maatregelen en be doelingen door eenige booze Kappeynianen werden verijdeld. In deze crisis heeft de natie kunnen zien wat er was van die voorstelling. Immers, had nu de regeerkracht van die groote meerderheid goede liberalen kunnen blijken, en hadden zij gelegenheid om aan de regeeringstafel hun pro gramma te ontwikkelen. Hadden zij regeerkracht en een aannemelijk programma, dan moest het hun, gesteund door hunne echo’s in de dagblad pers, gemakkelijk zijn den tegenstand der wei nige Kappeynianen te overwinnen, ook al werden deze niet door de bloote zucht naar zelfbehoud in hun oppositie tegen goede maatregelen terugge houden. Een zes- of achttal malcontenten in de eigene partij moet ieder ministerie kunnen trot- seeren, Ik, zegt de heer van H., heb nog geen ministerie gekend, dat niet met de tegenwerking van een grooter aantal leden zijner eigene par tij had te rekenen. Het door het Vad. gopubliceerde programma van den heer Gieichman doet den heer Van Houten vragen of dit ernst of kortswijl was, vooral wat betreft het commissoriaal maken van een algeheele grondwetsherziening en het op dragen der redactie eener nieuwe grondwet aan Kappeyne. Die ’algeheele grondwetsherziening is, volgens den heer v. H., ook onnoodig en be denkelijk en daarin stemt hij alzoo geheel met Kappeyne overeen; slechts wat door de behoef te van den dag geboden wordt, moet z. i. her zien worden en daarbij de wijze van verande ring der grondwet zelve, zoodat die wijze ver eenvoudigd worde. De heer Van Houten zegt ten slotte niet te beweren, dat Kappeyne de eenige man zou zijn die ons aan een grondwetsherziening kan helpen, maar, vraagt hij, waarom een ander gezocht, als Kappeyne gereed is en ook zijn 5 ambtgenooten van ’79 nog beschikbaar zijn? terwijl inde po litieke wereld niemand volgens zijne meening te vinden is die in dezelfde mate geschiktheid en medewerkers heeft. De uitslag van dcF1 herstemming voor leden van de Tweede Kamer te Amsterdam was.- Vacature Dirks, aftreding 1883. Geldige stem men 1639. Gekozen is de heer Dirks met 997 stemmende heer van Marie (antirevolutionair) had 642. Vacature Holtzman, aftreding 1885. Geldige stemmen 1639. Gekozen is de heer Gildemees- ter met 1006 stemmende heer Schimmolpen- ninek (antirevolutionair) had 633. Uie commissie nestaar uit ue neereu o. v Voor de openingsplechtigheid der tentoonstel- j Driessen, Eere-voorzitter, Joh. Halbertsma^ Voj ling te Amsterdam op 1 Mei worden twee tri- 1 zitter, P. M. T. Dethmers Secr., Joh. Goiid, bunes gebouwd, tegenover den hoofdingang, een P. Fennema, J, C. A. Wissel, H. Veen, H. voor H. H. M. M. den Koning en de Koningin en een voor koor en orkest. Er zijn op dit oogenblik 2500 man aan den arbeid op de tentoonstellingsterreinen en in de gebouwen, welk getal jl. Woensdag met niet minder dan duizend werd vermeerderd. Volgens een matige berekening zjjn er duizend Amster damsche schilders en timmerlieden aan het Werk. Men ziet er Belgische soldaten, Belgische werk lieden, Franschen, Duitschers, Engelschen en Javanen aan den arbeid. De Chineezen en Japanners verzuimen niet, dagelijks den stand der werkzaamheden in hunne afdeelingen ih oogenschouw té komen nemen. Beiden zullen vermoedelijk in het begin van de volgende week met uitpakken kunnen beginnen. De reusachtige machinen-gulerij, aan wier gereedkomen werd getwijfeld, vordert met ras- sehe schreden. Vele werklieden zijn daar in de weer met het metselen van fundeeringen voor groote stukken. In de groote galerij aan het einde, dicht bij den uitgang, is de stevige met takbout bespijkerde fundeering voor Krupp’s inzending (een gedeelte van een ijzeren oorlog schip) gereed. De Kamper gymnasiast, die, door het roeke loos op zijne kamer laten liggen van een gela den revolver, do onwillige oorzaak was van den dood van Doortje Selles (vroeger meer uitvoe rig door ons medegedeeld) is Dinsdag jl. door het Hof te Arnhem, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot f 100 boete, sub sidiair 7 dagen gevangenisstraf Naar men meldt, heeft H. de Koning, de Gorkumsche moordenaar, bekend dat hij voor nemens geweest was ook de twee andere per sonen, bij wie hij des nachts na den moord ver toefde, te vermoorden, niet met het doel om diefstal te plegen, doch om den moord van de vrouw bedekt te houden. Gelukkig is dit voor nemen niet vervuld. De Haagsche correspondent der Zutph. Cr. meent zeker dat de eenige adviseur van den Koning in deze Ministerieele crisis, de afgetre den Minister, graaf van Lynden, is. De corres pondent meent voorts, dat als ’t demissionnair Kabinet aan den Koning schreef, dat diens schielijke terugkomst in ’s lands belang wensche- lijke was, Z. M., dit erkennende, geen oogen blik zou aarzelen verandering te brengen iri zijn reisplannen. De beide leden van de Haagsche firma Van Dam en Co., tegen welke firma de commissa ris van politie in de residentie onlangs waar schuwde, zijn thans te Antwerpen gearresteerd. Te ’silage is gisteren na een kortstondige ziekte, in bijna 58 jarigen ouderdom overleden de heer dr. D. J. Steyn Parvé, inspekteur van het middel baar onderwijs voor de provinciën Zuid' en Noord- Holland, Friesland, Groningen en Drenthe. Ook als kundig schrijver over onderwijs-aangelegen- heden had de overledene naam gemaakt. UIT DE PERS. «V ■’T’ ■ws- hi mam™ mu m A ES fi i£ la A 5* fiiö. 6 iw* I v' j M. jek- ui en 6 6 is s iA'i <1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1