I ffllllffl ES HE ARROSBISSEHEIÏT MEEK. ÏMWS- ffl INBHflHU) ÏW PE rgi .1 o Bl l 1883. No. 32. J til I i A. C II T-E N-D ER.TIGSTE h 21 A r il I K Z ATE II-A. -.00 0.00 )0. A Is 7» ’lts A -«—a-——--— OEEKER (OIRAi met 1X3 en zou 'I in de gewone bureau-uren 8i A X O' t A !9 Algemeen wordt bericht dat. de voordracht een naar 3rd ani- i en ■log- ncn. ge- deze d.it van Ves- Val, geh. van loos, bef loer, ind- te end. iron i’65 5 a 120 Jan zv. e te i en Ves- )ijk- r en eert 2o 2,50 1. 2. 3. Kuijt. 4. 2e ,00, DW Ge- like ucas t. Ca- Hel- ietje L. min. e de i’ost- i V A M. ril. 12 ‘Ag /s l‘2 8 7,. 7.g Ac )4*/a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Dé getuige, die weigerde den eed af te leg gen, is ter terechtzitting van het Hof te Am sterdam in zijne weigering blijven volharden. Het O. M. requireerde daarop eene celstraf van 3 dagen. Mr. Godefroi, de verdediger van den getuige, drong aan op straffeloosheid en het Hof bepaalde de uitspraak op 25 April aan staande. aan den avond verleende. De zaal was dan ook zoozeer met belangstellenden en belangheb benden gevuld, dat het niet mogelijk was nog een enkel onbezet plaatsje machtig te worden. Het uitgangspunt van sprekers voordracht was eigenlijk de natuurwet, dat „in alles wat leeft een vermogen tot voortplanting ligt, grooter dan de middelen om dat leven te voldoen.” Nu moet het redelooze dier zich, onmachtig tot ver zet, aan deze wet, daarvan onderwerpen, doch de mensch heeft zijn rede, die hem in staatstelt de anders onvermijdelijke gevolgen dier wet on schadelijk te maken. Daarvan getuigen b. v. de bliksem-afleiders enz. In geen geval mag die rede ongebruikt blijven, vooral indien het geluk van ons zelven en onze kinderen, dus van de maatschappij, daarvan afhankelijk is. Daarom nu achtte spreker het noodzakelijk, dat het ge tal kinderen in het gezin beperkt wordt naar de middelen, welke in het bezit der ouders zijn, om hun kinderen een gelukkig bestaan te ver schaffen. Hoe minder kinderen, hoe krachtiger kinderen, hoe krachtiger ouders, hoe beter een deel der inkomsten aan geschikte woning, Hee ding enz. kan besteed worden. Zie, dat waren allemaal zaken, die ieder der aanwezigen begreep, maar niet ieder wilde openlijk bekennen het te begrijpen en onder de laatste waren een vijftal socialistische werklieden, die in de discussie, waar toe na afloop der lezing gelegenheid bestond, het voorgestelde middel ter verbetering van den toe stand verwierpen, daar er de algeheele oplossing niet door verkregen word, ja het alleen de quaestie verschoof. In hun groote geleerdheid, of beter verwaande napraterij van D. N., meenden zij zelfs te kunnen bewijzen, dat langs een anderen weg dan de hunne geen beterschap te verkrij gen is. Het Bestuur der Haagsche afdeeling van „Volksonderwijs’; 'heeft aan de leden medege deeld, dat het, niet wenschende uitvoering te geven aan het besluit, door de vergadering der afdeeling van den 12den dezer op voorstel van den heer F. Domela Nieuwenhuis genomen, om bij den gemeenteraad aan te dringen op het van gemeentewege uitreiken van voedsel aan dekin- neren op de bewaarscholen en op de scholen voor on- en minvermogenden, collectief heeft be sloten zijn mandaat neder te leggen. Heden, Donderdag avond, zijn de leden bijeengeroepen ter verkiezing van een nieuw bestuur. iialk tori- kou Het feit dat de Standaard een artikeltje uit de Zutphensche Courant, waarin betoogd wordt dat men geen onverdraagzaam man behoeft te zijn om bij pogingen tot verheerlijking van Hugo de Groot door drie katholieken naast een pro testant het hoofd te schudden, met blijkbare in stemming overnam, baart de Tijd verwondering. Nog raadselachtiger evenwel komt het laatstge noemd blad voor dat de Standaard daaraan toe voegt „Zullen den liberalen nu de oogen opengaan, dat Rome hun vijandschap tegen de contra-re- mtmstrauten gebruikt, om steeds meer van de vaderlijke erfenis ons te ontfutselen, en zullen ze eindelijk inzien, dat Rome, zoodra het met hen in bond treedt om de Remonstranten van vroeger lof te zingen, daarbij geen ander doei heeft dan de vaderlandsche traditie, het mach tige geloof onzer geschiedenis-helden af te bre ken 1” Is dan nu, vraagt de Tijd, Rome de bondge- noote geworden der liberalen, omdat drie katho lieke letterkundigen een rechtmatige hulde bren gen aan een waarlijk groot landgenoot? Dan zou dr. Kuyper, met misschien nog meerrecht, Rome de bondgenoote van het calvinisme kunnen noemen, omdat aan de stembus duizenden katho lieken aan de anti-revolutionairen een zetel in de Kamer bezorgen doch, zegt de Tijd, wij hebben eenige reden om te denken dat de Stand. zijn logica niet zoo ver zal willen doorvoeren, en daarom moest zij dan ook dergelijke fatuï- teiten binnenkamers houden. Het is zeer dwaas en, in eigen belang, zeer gevaarlijk van dit or gaan dor anti-revolutionairen, betoogt de Tijd ten slotte, om met hetzelfde spook van „roma- uiseering” te schermen, waarmede de liberale kranten tegen den verkiezingstijd de gerefor meerde kiezers van het stemmen der roomsche kandidaten trachten af te schrikken. De Standaard zegt „De (R. Katholieke) Maasbode schreef een vrij scherp artikel aan ons adres, inhoudende, dat zij niet genoeg onze dankbaarheid zag uit komen, voor bij de stembus verleenden steun, en ook, dat zij, Roomschen, nooit met grond wetsherziening méégingenalles wel en deug delijk voorzien van het dreigement, dat men in Juni de antirevolutionaire candidaten hier en daar zou laten vallen. .„Op dit punt, de Maasbode weet het, zijn we Te Rotterdam werd Zondag avond, op uit- noodiging van de Rotterdamsche afd. van het Algem. Nederl. Werklieden-verbond, een spreek beurt vervuld door den heer C. V. Gerritsen van Amersfoort. Het bijzondere van deze zaak zit voornamelijk daarin, dat nog nooit te voren in die gemeente de quaestie in een openbare vergadering is besproken, welke Zondag avond een onderwerp van bespreking uitmaakte. Het onderwerp toch was: „Beperking van het aantal kinderen in het gezin, als middel tegen armoede en lage loonen.” Dat trok aan. Man nen kwamen met hunne vrouwen, deze met hun kinderen, ja, heusch, de kinderen op den arm, één zelis aan de borst: allen luisterden naar de lezing over het malthusianisme, behalve de klei nen, discussien uit te lokken. Daarbij staat de iemand, die weet wat hij wil, wiens studie van sociale vraagstukken een gegronde studie is, zoo- dat ook zijn persoon Alsvoren van een adres van den Schut tersraad. 5. Alsvoren van een adres van G. E. van dor Veen. 6. Goedkeuring der rekening van het Old Burger Weeshuis, dienst 1882. 7. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten. 8. Benoeming eener onderwijzeres aan School no. 1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK. Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 dor wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot rege ling van het toezicht bij oprichting van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen ver zoekschrift met bijlagen van IJpe Eelt man de Haan, strekkende tot het erlangen van vergun ning tot het oprichten eener Kuiperij achter het gebouw, plaatselijk gekwoteerd lett. 9, no. 91, kadastraal bekend in sectie B, uo. 1077, der gemqente Sneek. Dat op Vrijdag den 4 Mei 1883, des mid dags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gele genheid zal worden gegeven om tegen het daan verzoek bezwaren in te brengen en mondeling of schriftelijk toe te lichten en zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren heb ben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek den 21 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Een Overijsselsche boer, uit Rijssen, bracht Woensdag jl. het geheele station Haarlem in rep en roer en had de onnoozele oorzaak kun nen wezen van groote ongelukken. Op zijn reis naar een familielid nl. was hij aan genoemd station afgestapt en de restauratie der dames binnengedwaald. Door den schralen wind en het stof wat dorstig geworden, vroeg hij aan een dame, of ze ook kans zag hem een glas bier te bezorgen; deze antwoordde: „Wel man, dan moet je maar aan gindsche bel trekken”, doelende natuurlijk op het schellekoord in den hoek;der kamer. Het boertje tuurde in de aangewezen richtingdoch zag nietsmaar eindelijk, ja! hoe had hij ook zoo dom kunnen I 'zijn, daar hing immers buiten de deur een klok j en een heel groote ook! In een ommezien was j onze Rijssenaai de deur uit en het perron opge- I sneld, waar hij uit alle macht aan de afluibel j begon te trekken. Algemeene ontsteltenis onder i de beambten, vooral daar er juist twee treinen j tot vertrek gereed stonden. En terwijl men heer Gerritsen bekend als een man uit één stuk, J den klokkeluider bij de kladden pakte, bleef I deze als een bezetene roepen: „een glas bier wou ik hebben eenige aantrekkelijkheid BEKEND M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de afschriften der vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, dienst 1883,'84 aan den Gemeente Ontvanger zijn toegezonden en aldaar tegen betaling van het verschuldigde recht, verkrijgbaar zijn. Sneek den 20 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. tot samenstelling van een ministerie, door den heer Heemskerk gevormd, den Koning zou zijn aangeboden. Het Vad. geeft het onderstaande, eenigszins nieuwe lijstje, doch voegt er aan toe, dat zij het onder alle reserve vermeldt, omdat deze com binatie haar nog vreemder voorkomt dan de vroeger genoemde. Het nieuwe ministerie zou dan zijn samengesteld als volgt Bimienlaudsché zakenmr. J. Heemskerk. Financiënmr. J. van Kuyk. Buitenlandsche zaken: jhr. mr. P. H. A. van der Does de Willebois. Koloniën: F. G. van Bloemen Waanders. Oorloggeneraal Weitzel. Marinegep. vice-admiraal Geerling. Waterstaat: ingenieur. Wan den Berg. Voor Justitie zou een hofdignitaris optreden. Aan de Asser Ct. werd deze zelfde combina tie uit den Haag geseind, slechts met die wij ziging, dat voor justitie in aanmerking zou ko men de heer Du Tour van Bellinckhave of de heer Wintgens. De minister van financiën maakt bekend, dat de inschrijvingen tot het bekomen van schuldbekentenissen in de bij de wet van 16 Maart 1883 vastgestelde geldleen ing van f 60,900,000 te zamen een bedrag uitmaken van f 748,000,000; dat die inschrijvingen mitsdien slechts ten deele kunnen worden aangenomen, en dat zoo spoedig mogelijk door den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, na mens hem, minister, aan de inschrijvers schrif telijk van het aan elk hunner toegewezen bedrag zal worden kennis gegeven. Aan het verlangen om het verslag der be raadslaging van de Tweede en Eerste Kamer voor een billijken prijs alom verkrijgbaar te stelien is thans voldaan; de afzonderlijke ver slagen zullen thans a 5 cents door tusschenkomst van eiken postdirecteur kunnen worden besteld. In ’t geheel moeten er dit jaar in Juni als lid der Tweede Kamer aftreden 20 liberalen, 10 antirevolutionairen, 9 Katholieken en 3 conser vatieven. UIT DE PERS. nu eenmaal pachydermen van het onaandoen- lijkste. soort. „Voor zoover ons bekend, zit er geen enkel antirevolutionair lid in de Kamer voor zijn eigen genot, en zal geen hunner ontroostbaar zijn, als hij zijn kamer in de residentie kan opzeg gen. „Voorts, naar de zaken hier te lande staan en stonden, houden wij de Roomsche leiders voor veel te leep, om de antirevolutionaire can didaten ooit anders te stemmen, dau overmits dit hun wenschelijk voorkomt in het belang van land en luydenook in dat van hun eigen partij. „Het is dus niet vermoedelijk, dat ze dit een dag langer doen zullen dan hun noodig dunkt, maar ook geen dag eerder laten zullen, dan hun oirbaar schijnt. „Van ons te gerieven, komt dus ten deze niets in. „Waarom zouden we dan dankbaar zijn „En of eindelijk de Maasbode nu juist mandaat van de Roomsche leiders ontving, om de tac tiek voor Juni wereldkundig te maken, weten we ook al niet. „Wel weten we, dat een phrase als: „tot Grondwetsherziening werken we nooit mede,” niet doet vermoeden, dat er vele politieke, zelfs niet dat er veel curiale omzichtigheid bij de redactie van dat blad huist. „De curie prent anders steeds haar adepten in, in zulke absolute verklaringen van nooit en nimmer, uit wijze voorzichtigheid, toch nooit ofte nimmer zich te verloopen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 21 April 1883, ’s namiddags 6 uur, Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. Behandeling van een adres van A. M. BW, yi n titlMlfoi lil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1