M ill I IT ffl HET M SIB. i 1I11IIS Eï .1DMTIHL11I MR DE sfa r J hi f I I 81 No. 34 ACH T-E N-r> E R TI G S T E J 1883. I z »1 J L I K *1 Z ATF II D A G U I T DE PERS. '1, -■ J ADVERTENTIËN voor eiken regel meer lang rijk lager. Voor waarden daaromtrent Uitgever. - van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ 7’.2 Cents. Bij abonnement is de prijs be* -j te vernemen bij den telllÉ^iW K I den en ■crisis een van koloniale politiek. Hij is de man van ’t Dagbl., van do Koloniale reactie. Zijn bekwaamheden zijn echter zeer groot. Ten slotte vraagt het Hand.-. Wie zal zéggen wat het geheele ministerie ons brengen zal? Zal de formeerder tevens als reformeerder op treden, of is hij daartoe te veel gebonden tegen over de eenige partij die hem vermoedelijk (uit vrees voor erger) steunen zal: de katholieke? De positie van dit kabinet is dan ook niet zeer ben ij dens waardig, waar het moet optreden voor een vertegenwoordiging, welker groote meerder heid het hoofd van ’t kabinet niet anders dan met zeer verklaarbaar wantrouwen, often min ste met weinig tegemoetkoming kan ontvangen voor het oogenblik past het echter slechts het ministerie aan den arbeid te laten gaan en zijn daden af te wachten, mits het verzoenend en met een niet al te reactionair program op treedt. De Amsterdammer, het nieuwe ministerie kor telijk besprekende, vraagt wat dit achttal be- teekent, waaronder de onbekenden onbemind zijn en de bekenden, om het op zijn zachtst uit te drukken, niemands sympathie wekken Zegt men, zooals het behoort, wij wachten op de daden van het kabinet, zoo beteekent dit h. i.: wij wachten zonder hoop, en wie staat tegenover zulk een bijeengetooverd ministerie zonder een glimlach op de lippen De liberale partij glimlacht h. i. echter niet, want het op treden van Heemskerk met zijn gezelschap toekent haar onmacht zeer duidelijk. Wat dit kabinet verrichten kan Waarschijnlijk de zaken tot Juni hopende houden en dan, zegt de Amst. ten slotte, is voor de liberalen de licht zijde van deze treurige geschiedenis, dat, nu zij zonder program de verkiezingen tegemoet gaan, de naam Heemskerk voldoende is om hen naar de stembus te drijven. Het N. v. d. D. noemt het optreden van dit ministerie voor den Koning een oogenblikke- lijke rust, voor den heer Heemskerk een triomf, waarbij de ondervonden moeilijkheden hem wel tot bescheidenheid zullen aanmanen, voor de liberale party een beschamende les, voor de volksvertegenwoordiging en dé geheele natie een vraagteeken. Voor ’t overige wacht dit blad het programma af, maar herinnert dat het meer vertoond is, dat ’s lands zaken er niet slecht door gingen wanneer de conservatieven aan ’t roer zaten en de liberale politiek dreven, ter wijl de liberalen voor een poos hun onderlinge verdeeldheid vergaten en zich eenstemmig toon den in een loyale oppositie. De Stand, heet het optreden van dit nieuwe kabinet slechts een bestendiging van de poli- tieko crisis, daar dit ministerie h. i. niets op lost, koers noch richting aangeeft en het poli tieke ziekte-proces geen stap verder brengt. Zoolang dit kabinet zit zal er staking der poli tieke discussie zijn, doch do portefeuilles konden niet blijven liggen; doch komt de serieuse poli tiek weer aan de orde dan, zegt de Stand. mag weer het optreden van serieuse ministers worden tegemoet gezien. Daarom doet h. i. de zwakheid der samenstelling minder ter zake, ofschoon zij vraagt of bij justitie zelfs voor be waardienst de keuze niet al te zwak is uitge vallen. Eindelijk is h. i. de goede zijde van dit ka binet, waardoor ieder tevreden kan zijn: voor de conservatieven, dat ze weer victorie blazen voor de roomschen, dat er ditmaal meerdere roomschen in den ministerrok gaanvoor de antirevolutionairen, dat ze er geheel buiten ble ven voor de liberalisten, dat de minister Heems kerk, weer als van ouds, hun bresse gaat toe herstel van eensgezindheid in hun gelederen wordt bevorderd. U0 Tijd laat zich niet ongunstig over het ministerie uit, op welks komst men door de ge ruchten der pers eenigszins voorbereid was. Bij het hopren van de namen der nieuwe mi nisters zulten vele Nederlanders allicht .h.- i. ge dacht hebben, dat de waarheid er toch soms zeer onwaarschijnlijk kan uitzien. Daarna zal men allicht vragen: is nu werkelijk de ministe rieele crisis doorworsteld, of blijft zij slechts onder een eenigszins anderen vorm voortduren? Wat hebben wij van dit ministerie, als geheel beschouwd, van ieder zijner grootendeels onbe kende leden te wachten? Waar zal dit kabinet zijn steun zoeken en vinden, en welke houding zullen de verschillende partijen tegenover dit nieuwe bewind innemen? Misschien, zoo gaat de Tijd voort, zal de heer Heemskerk deze vragen beantwoorden en is hij met zijn antwoord reeds gereed, de pers kan op al deze punten de weet gierigheid harer lezers nog niet voldoen. Toonde Heemskerk zich al knap en beleidvol in vurige ministerien en zal hij dit zeker geble- ven zijn, de groote vraag is of wij hem terug zien als conservatief, als driekwart liberaal of als kleurloos administrateur van een departement. Ditzelfde geldt volgens de Tijd van al zijn ambt- genooten, uitgezonderd van den heer Van Bloe-, men Waanders, van wien men, op grond van zijn jongste geschriften, mag aannemen, dat de liberale en. radicale koloniale, politiek in hem een beslist tegenstander zal vinden. Heemskerk, zoo gaat dit blad voort, schijnt geen professoren, maar bekwame ambtenaren, mannen van de practijk, voor de verschillende portefeuilles ge- wenscht te hebben, en mist het nieuwe kabinet daardoor misschien het soort van prestige, dat aan het ministerie-Van Lijnden bij zijn optre den in veler oog verleend werd, de Tijd meent, dat hierdoor wantrouwen in de collectieve kundo van deze regeering niet gemotiveerd wordt; trou wens gebrek aan kennis en geleerdheid was, zegt zij, zelfs de fout niet, die in don regel onze ministerien belette veel goeds tot stand te bren gen. Kan men van haar, na de ondervindingen bij het vorige ministerie-Heemskerk opgedaan en bij de raadselen, die de geboorte van het nieuwe kabinet omhullen, niet verwachten, dat zij dit kabinet met eenige geestdrift begroeten zal, toch acht de Tijd een onbevooroordeeld af wachten van daden in de gegeven omstandig heden plicht. Met levende belangstelling en zonder voor- of tegeningenomenheid zal zy ken nis nemen van de verklaringen, die de nieuwe regeering zeker spoedig in de volksvertegen woordiging zal geven, en hiervan en van de daaropvolgende daden zal haar verdere holding afhangen. De toon, reeds nu door de N. R. C. en de Amst. aangeslagen, komt de Tijd onbe hoorlijk, weinig vaderlandslievend en weinig staatkundig voor; h. i. zou een weinig meer ootmoed, of althans een ietwat meer gereser veerde houding ten opzichte der nieuwe minis- teis, den liberalen na al wat voorafging beter passen dan nu reeds hoog op te geven van het tijdperk van strijd, dat wij tegemoet gaan en reeds nu den dag der Juniverkiezingen als de uiterste grens van den levensduur der tegen woordige regeering te willen bepalen. „De 23e April zegt de Arnheinsche Crt. heeft ons sneeuw aangebracht en een Mini- sterie-Hce nskerk. De reactie in de natuur gaat samen met de reactie in de politiek. „Want in dit Ministerie kan men zich niet vergissen. Het is een Ministerie niet van be- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. muren. Nu de crisis op een paar dagen na twee volle maanden geduurd heeft is dit voor het R. NU. lang; genoeg om elke oplossing, zelfs deze, met instemming te begroeten; maar auders, zegt zij, zou men het een ministerie kunnen noemen om er een óp toe te geven. Als acht hoofden van departementen te zameh in eik geval een mini sterie vormen, dan is de ministerieele crisis geëindigd, doch het Rott. Nbl. is daarvan nog niet geheel zeker. Na er op gewezen te hebben dat er met het optreden van het nieuwe ministerie een haast is gemaakt, die zelfs met de gewone Zondags rust geen rekening hield, terwijl daarentegen de crisis ruim 7 weken duurde en de heer Heemskerk er 4 daarvan behoefde om een stel ambtgenooten te zoeken, herinnert het Vad. dat het door haar verleden week geplubiceerde lijstje van nieuwe ministers in hoofdzaak juist was slechts treedt de heer Grobbee op als hoofd van financiën in plaats van den heer Van Kuyk die zich ter elfder ure terugtrok. Voorts wijst zij er op dat het Dagbl. steeds dergelijke lystjes onjuist noemde en vraagt zij of laatstgenoemd blad ook het bericht in de Staatscour. voor een liberaal verzinsel houdt? Ware hét maar een verzinsel! zucht het Vad. ten slotte. Ook verhaalt dit blad dat er ten aanzien van het aftredende ministerie weinig ceremonieel gehandeld is, immers toen de leden van het vorig kabinet Zaterdag middag hun departe menten verlieten, was hun nog niets oliieieel bekend van het politiek advies van den heer Heemskerk; eerst Zondag middag kwam de h§er Heemskerk, den premier van ’t vorig kabi net, den heer Van Lynden, meedeelen, dut de Kon. besluiten ter vervanging van het oude kabinet waren geteekend, en verzocht hij, dat Maandag middag half twee de portefeuilles zou den worden overgegeven. In die groote haast bij het optreden werd vergeten dat het Zondag was en da£ het geen gewoonte is, zegt hot Vad., dat ministers hun bureaux verlaten als wachtkamers in een stati on, waar zij met den hoed en de overjas op een stool naast zicir op het sein van vertrek hebben zitten wachten. De N. R. C. betwijfelt het of door het ein delijk verschenen nieuwe ministerie de crisis opgelost is. V' el behoort er h. i. moed toe om ledigstaande ministerieele zetels te bezetten, als men, gelijk de samensteller van dit nieuwe ka binet, ten hoogste 4 of 5 geestverwanten in de Kamer telt. Had de heer Van Lijnden, die ook op weinig sympathie in do vertegenwoor diging rekenen kon, zich omringd van mannen, van bekende en erkende bekwaamheid, de heer Heemskerk daarentegen treedt op met ambtge nooten waaronder verschillende geen groote ver wachtingen wekken, terwijl de formateur zelf, schoon niemand hem bekwaamheid zal ontzeg gen, zélf beheersching en kalmte mist, zoodat hij zich niet licht tot een ministerie van zaken zal bepalen. Wie weet, vraagt het blad, of ons niet allerlei verrassingen, ais ontbindingen, com binatiën van partijen door concession, wachten. Zeker schijnt het haar echter toe dat wij met dit kabinet een tijdperk van hevigen strijd op menig gebied tegemoet gaan, waardoor veel nati onale tijd zal verspild worden, en veel verwacht zij dan ook met van dit ministerie. Men zal het h. i. bij zijn aftreden dankbaar kunnen zijn voor den dienst aan het vaderland bewe- zen, indien het slechts den liberalen in de Ka- I vrediging of verzoening, niet ze fs van fusie mer doet ondervinden hoeveel schade hun ver- geen neutraal ministerie; geen Ministerie van deéldheid aan ’s lands welzijn doet en daardoor zooals men het noemt zaken. Dit is In ons vorig nummer hebben we de namen meêgedeeld van het nieuwe stel ministers, dat, met Heemskerk aan ’t Hoofd, thans is opgetre- j waarmee aap de langdurige ministerieele einde is gemaakt, ’t Spreekt wel zelf, dat de samenstelling van het nieuwe ministerie-Heemskerk aan verschillende bladen stof levert tot bespreking, tot op- en aanmerkin gen. Wij geven daarvan het volgende résumé: Het Hdöl. wijst er op, dat Heemskerk, die nu voor de derde maal de teugels in handen neemt, meer volharding heeft getoond dan zijn beide liberale voorgangers, Van Rees en Gleichman. Immers noch door weigeringen rechts, noch ■door afwijzingen links, liet hij zich afschrikken. Ten slotte is hij gereed gekomen met een ka binet, dat er, volgens het Hdlb., in sommige opzichten nog beter uitziet dan men verwacht had. De nieuwe ministers stuk voor stuk be schouwende, zegt het Hdlb. - Heemskerk wordt weder minister van binnenlandsche Zaken, en is daar dan ook zeker op zijn plaats. Voor fi nanciën is de heer Grobbée, oud-hoofdinspecteur van financiën, gevonden, die zeker door zijn vroeger ambt de kundigheden heeft om onze geldmiddelen te belieeren, al zal het ook nog wel de vraag zijn of hij tevens de man is die onze belastinghervorming kan tot stand brengen. De heer Van der Does was gedurende drie jaar vroeger reeds Heemskerks ambtgenoot als mi nister van buiténlandsche zaken. Ook Weitzel was vroeger minister, nl. in ■een liberaal kabinet, het tweede ministerie Geert- seinahij behoort zeker tot onze bekwaamste hoofdoffieieren en heeft ook door zijn geschrif ten zijn groote belangstelling in de militaire quaéstien betoond. Daar de heer Weitzel ech ter in zijn vorig ministerschap de inleider van de leer was om ’s lauds weerbaarheid volgens het oude in den grond ongewijzigde stelsel in te richten, stelt het Hdlb. zich van zijn optreden niet veel goeds voor. De heer Geerling, gepensioneerd vice-admi- raal, die zich o. a verdienstelijk maakte door een vlugschrift te wijden aan de hier te lande nog ontbrekende marine-reserve, wordt door het blad een zeer geacht zeeofficier genoemd. De nieuwe minister van waterstaat, de hoofd ingenieur Van der Bergh, is katholiek, was zeer bevriend met Thorbecke, die zyn kundigheden hoogschatte, en heelt onder de ingenieurs bij de staatsspoorwegen een groeten naam. Onbekend is het echter wat hij voor handel en ny verheid doen zal. Maken nu deze zes ministers, volgens het Handb., een goed figuur, afgescheiden van ou derlingen sameuhang of politiek, de namen van de ministers van justitie en koloniën klinken haar wonderlijk in de ooreii. Baron du Tour, de nieuwe minister van justitie, toch is vooral bekend geworden door zyn lidmaatschap van de Iweede Kamer voor Utrecht gedurende een paar l dagen, waar hij der Katholieken en anti-revolu- I honairen candidaat was, doch wegens vicieuse I kiezerslijst in Harmelen niet werd toegelaten. I Het is een daad van grooten moed dat hij Mod- derman wil vervangen; het Hand, hoopt niet, dat het een daad van overmoed zij. Reeds door Kf t invoeren van ’t nieuwe strafwetboek tzal hij M Zich trouwens verdienstelijk maken, doch Heems- I 1 deukc ongunstig over dit wetboek en daarom i had het blad aan ’t hoofd van justitie juist gaarne I een man gezien, van wien men een krachtiger “1 houding mocht verwachten dan van den als I tochtsgeleerden volkomen onbekenden Du Tour. I Het optreden van Van Bloemen Waanders went verbazing uit een ander oogpunt: zijn Ml L OE 1 i r* A ER CRIJRANT kl i 'I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1