■S’ EK MHEKMO WR DI CEffiEffliimilSflIMSSKSTSKM. 1883. No. 36. N A C H T-E N-D E RT I G ST E Ji dering en iftfl IT 31' JE I. ZATERDAG jer tje >k- i, PERS. U I T DE )0 Roemt het hl. I er >us >f- lo. m- id- 35 >ol en 3e JO er n j I J 13 zv. 110- ni- dv. an na, I 2e DO 0 i e- ■1- )e er el it- e- 2e 0. o, 1: n- 3tt -en ZATERDAGS. 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS Abonnementsprijs voor l- ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7''2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij don Uitgever. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de afschriften der vergunning ■tot verkoop van sterken drank in het klem, dienst 1883,84, aan don Gemeente-Ontvanger zijn toe gezonden en aldaar tegen betaling van het ver schuldigde recht verkrijgbaar zijn. Sneek den 4 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. ton-quaestie denkt, gelooft het Vad, afgaande op de „aandoénlijks” overeenstemming tusschen den lieer W. en het Dagblad, te kunnen ver onderstellen, dat hij ook op dit punt de meening van hét Dagblad deelt. De vraag is, of de hr. Van Bloemen Waanders, thans geroepen om de koloniale politiek naar zijn beste weten te voe ren, de denkbeelden in praktijk wil brengen die hij in de laatste jaren ongeroepen verdedigde, en, óf hij de door hem geuite waarschuwingen en protesten nu, tot heil der koloniën, in regee- ringsmaatregeien en wetsvoorstellen zal omwer ken. Ofschoon zijn ministerieel program nog onbekend is, meent het Vad. dat men, op grond i van zijn reactionaire geschriften, niet heel ge- rust kan zijn. Roemt het eenige blad dat met het nieuwe tevens kan uitkomen, f 18'395,— is kabinet ingenomen is, nl. het Dbl., vooral de vrienden en waai et administratieve- en zuinigheidsdeugden van dit nieuwe hoofd van koloniën, het Vad. daarente gen meent dat men zich daar niet te veel van moet voorstellen en herinnert aan het eind van zijn vorigen loopbaan, toen hij, als directeur van binnenlandsch bestuur in Indie, met do bekende „Oost Indische maatschappij van administratie en lijfrente”, kort vóór zijn vertrek naar Neder land, een contract sloot, waarbij de vroeger aan gegane overeenkomst tusschen die maatschappij en het Indisch gouvernement betreffende do,ex ploitatie der gouvernementsondernemingen Tji- mal en Bandjardawa verlengd werd, terwijl do maatschappij het aan de regiering toekomend bedrag van pl. m. f400,000, over de laatste ja ren der afgeloopen overeenkomst nog niet be taald bad. De maatschappij ging kort daarna failliet en het Indisch gouvernement kon de mandaten van storting in ’s lands kas, die niet geïnd waren toen het nog tijd'was, als verliesposten boeken. Een ontevredenheidsbetuiging van den gouver- neur-generaal Mjer bereikte den afgetreden di recteur tijdens zijn verlof in ’t moederland eu werd indirect de aanleiding tot zijn afscheid van ’s gouvernements dienst. Het Vad. zegt ten slotte niets liever te wen- schen, dan het streven op elk gebied naar een zuiniger beheer, doch kan daaraan, met het oog op hetgeen van de leden van het ministerie be kend is, niet gelooven voor zij het ziet. De Standaard hoopt, dat do aanstaande korte samenkomst van kamer en kabinet meer moge opleveren dan een treurzang van Van Rees en een klaagzang van Gleichman, besloten met een hoog triomflied van Heemskerk. Haars inziens moet de Kamer van deze korte zitting partij trekken om- do kiezers over kamer en kabinet in te lichten, want, al is het kiezers volk niet in bloeienden welstand, evenmin als Kamer of kabinet, er schuilen onder dit kiezers volk nog gezonde elementen en althans een al- gemeene verkiezing mag h. i. niet voorbijgaan, - i aan den misstand een einde te “maken on gezonde oplossing van den toestand voor te bereiden. De Kamer moet dan ook, zoo vervolgt het blad, licht ontsteken over de neigingen en sympathien van haar le den; licht over de denkbeelden, die Heemskerk’s kabinet ditmaal patrouiseeren wil en ook licht over de wijze, waarop zij de Kamer dit kabinet denkt te bejegenen. Het voorstel-Vermeulen, om nogmaals een band meer van om de schoolwetduigen af te slaan de motie-Schaepmari, waarin het begin sel van bezuiniging is gekoppeld aan het_ anti revolutionaire beginsel om de staatsbemoeiing te beperken de motie-Donuer, rakende grondwets herziening, liggen gereed en zijn, naar de Stand aard meent, tot het bovenstaande doel geschikt. Het is haar trouwens om ’teven of men deze motien neemt of door anderen vervangt, mits de nieuwe in geen enkel opzicht minder principieel worden gesteld. Want nu er over de electorale quaestie reeds een motie is aangenomen, moet hier h. i. een advies over onderwijs, bezuiniging, staatsbemoei ing en grondwetsherziening naast komen lig gen, opdat het volk wete waaraan het zich te houden heeft en de voorjaarszitting niet „in het ellendig en vileinig sollen en seuren met vieze- vazen, waar geen pit in zit”, verspild worde. Bovendien rust h. i. op de Kamer de ver plichting om ook de positie van het kabinet zoo scherp mogelijk af te bakenen en ook hiervoor is, meent zij, concrete behandeling van princi- pieele motion het meest geschikt, waarbij dan waar dit ministerie zijn het zijn tegenstanders vindt, VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 5 Mei 1883, ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. 3. Benoeming van een vader en moeder in het Old Burger Weeshuis. 4. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan M. J. H. Stuvel, als onderwijzeres aan school no. 4. 5. Behandeling van een adres van P. Wie- linga. 6. Alsvorcn, van een adres van M. Joustra Iz. 7. Vaststelling eener verordening op de hef fing en invordering van schoolgeld. 8. Voorstel tot het verleenen eener subsidie aan een op te richten cursus, ter opleiding tot hoofdonderwijzers en onderwijzeressen. Het Vad. betoogt, dat de naam van den g. minister van koloniën, bij het bekend zonder ernstige poging om worden van het nieuwe kabinet, wellicht de r"a' meeste verwondering heeft gewekt. Immers ae heer Van Bloemen Waanders beeft steeds getoond de koloniale reactie in persoon te zijn; hij keur de de motie dér Tweede Kamernaar aanleiding der conversie circulaire Van Golstein. af, hij protesteerde tegen de afschaffing der pantjes- diensten, en deed zich in zijn strijd tegen den heer Van Gennep, lid van de Tweede Kamer, tegen den heer Muller, lid van de Eerste Ka mer, tegen den heer Van den Berg, voorzitter der Java Bank, als voorstander van terugkeer tot de afgeschafte differeutieele rechten kennen; kortofn, bij trad altijd op als kampioen voor het oudejiiégime der koloniale politiek. Olichoon het niet uit geteekende artikelen bleek hoe of de heer Waanders over de Billi- B E K E N D M A K I N G. i „Verlmiziiu»;. - Woonpl'aalsveran- 3 De BURGEMEESTER, Hoofd van Politie ■der gemeente Sneek, herinnert don ingezetenen vooral met het oog op den aanstaanden vet - huistijd, aan de volgende artikelen der Algemee- gemeene Politie-verordening dezer gemeente „Art. 3. Ieder eigenaar, vruchtgebruiker, be heerder of bewoner van een gebouw, is verplicht te zorgen, dat het wjjkcijfer en nummer, zoo mede het kadastrale nummer en de Sectie, steeds duidelijk zichtbaar zijn.” „Art. 4. Ieder, die eene nieuwe woning of een gebouw sticht, is gehouden binnen 14 da gen, nadat het pand in gebruik is gesteld, tor Secretarie aanvraag te doen, naar het op het pand te stellen wijkcijfer en nummer, zoomede naar het kadastrale nummer en de sectio, welk een eu ander binnen eene maand na den dag der opgave aan den hoofdingang moet worden geplaatst, overeenkomstig art 2.” Van de Woonplaalsverandering. „Art 5. Ieder hoofd van een gezin of alléén w-.mend persoon, die van woonplaats verandert, is verplicht hiervan binnen ééne maand ter Se cretarie aangifte te doen en op aanvrage van de politie alle hieromtrent verlangde inlichtingen te geven.” Art. 6. Het hoofd van een gezin is verplicht, ter Secretarie aangifte te doen van alle veran deringen daarin voorkomende, ook betrekkelijk het dienstpersoneel. Wordende alzoo ieder ingezetene hierop attent gemaakt, daar tegen de overtreders dezer arti kelen onmiddellijk proces-verbaal zal worden ■opgemaakt. Sneek, 4 Mei, 1883. De Buegemeester.) Eoofd van Politie voornoemd, J. van DRIESSEN. UIT HET GEMEENTE-VERSLAG. 9 I 4* rotKESEBEssawra mmur g‘ ■d le- it). 50- ilia en fce, ns. nja iga zv. te 111 ;5 i 4 f 16563.77,benoodigd geweest om m den dienst te voorzien, zoodat dé rekening sluit met een voordeelig slot va n 11831,22)2, zijnde f 1379.-10meer dan het vorige jaar. Dit belangrijk cij fer is hoofdzakelijk veroorzaakt door mindere uitgaven voor den dienst van het armenhuis, geneesmiddelen, brandstof en roixtrebrood De gezondheidstoesjand was het geheele jaar bijzonder gun stig: voor 1267 recepten was dan ookslechts f681.6» noouig,zijn de f214.53.1* minder dan het vorig jaar toen 1702 recepten wer- deOnIfeeb?o’k«ie werden in 1882 ondersteund 171 grootomen kleinere huisgezinnen en 23 eenloopeude personen eu kiudere behalve geneeskundige hulp en tijdelijke onderstand aan zieken, alsmede verblijf- en reiskosten aan dóórtrekkende gezinnen en P Voo’/rêkenitig. van het Old Bürger Weeshuis werden verpleegd 108 weezen; liet totaal der uitgaven bedroeg f 103830.16; dati.ei ontvangsten f 116777.1314. De uitgaven van het Stadswerkhins bedroegen f 501',9,11)*, de ontvangsten f 4429,43)*. Onder de instellingen ter voorkoming van armoede worden in het verslag genoemd en eeuige nadere bijzonderheden mee gedeeld over .de Bank, van leening, de Jiulpbauk, Spaarbank, zie kenfonds, en de Vereeniging Hulp in Nood. De algemeene toestand van Landbouw en veeteelt wasoeduren de 1882 veel gunstiger dan in het vorige jaar. Do huurprijzen der landerijen waren iets hooger. De binnen deze gemeente gelegen landerijen werden alle als weide of hooiland gebruikt. Zij wierpen een meer dan voldoenden oogst af, die uo0 groo ter zou geweest zijn, ware het niet dat tengevolge het natte we der veel van den hooioogst verloren ging. De opbrengst van het hooi was gemiddeld 4000 kilogram per hectare. Het gemaak van boter en kaas was goed. De wei- en hooilanden hebben samen eene oppervlakte van C" De gezondheidstoestand van het vee kon over het algemeen zeer goed worden genoemd, de sterfte onder schapen was celi- ter ntg al aanzienlijk. De jaarlijks terugkeerende galziekte en rotkreupel waren hiervan grootendeels de oorzaak, ook het voort durend natte weder droeg daaraan toe. In December 1882 werden in deze gemeente geteld 69 paarden, 9 springstieren, 682 runderen en 93 kalveren eu pinken, 14J schapen. 18 bokken en geiten 5 varkens. De aanfok van paarden heeft hier met plaats, en die van val kens was niet van beteekenis; die. van runderen als gewoonlijk; die van schapen was stationnajr. onnnwr.or. Volgens ruwe begroeting waren ui deze gemeente -060 hoen ders, 18 eendén, en 149 duiven. „„„om-cn 2IDeabeide'jrmriyksc'liè kalvermarkten telden een aanvoercijier van 310 en 46 stuks. De wolmarkten werden niet meer gehouden. Behalve dat het aantal diensten met stoombooten zich meer en meer uitbreidt, wat handel en onderling verkoel goed te stade komt, kwam ook in de middelen van vervoer te Ui.dv eene grooto verbetering door do opening van de stoonitram-dimist “X hier en Hartogen, van welke dienst veel gebruik wordt gemaakt. SNEUEER COURANT 1 5J Aan het Verslag van den toestand der gemeente Sneek over het laar 1882, ontleencn wij het volgende: De bevolking bestond op 31 Dec. 1882 uit 5267 mannen eno882 vrouwen, samen 11149, tegen 10'816 in 1881. Geboren werden (met inbegrip der levenloes aangegevenen) 220 m. en 1S7 vr., samen 417, terwijl overleden zijn 102 m. en 112 vr., samen 214. Het getal huwelijken was 6». Het getal kiezers bedroeg: voor leden van de Tweede Kamer 343 voor de Provinciale Staten 341 en voor den Gemeenteraad 529*’ Het personeel van den Raad onderging geen verandering. De Commissaris van Politie J. A. van Trieht werd den lo De cember vervangen door L. H. K. Theunissen. De ontvangsten en uitgaven waren geraamd in ontvang en uitgaaf op 1224(178.81. Aan inkomsten van gemeente-eigendommen enz. zijn o. a. ont vangen: wegens huur van landerijen f 13726.59; idem an hui zen f1248 (waaronder niet zijn begrepen die der tolhuizen, trek- schipperstallen en der brugwachterswonmg bij de „Laatste btui- ver”); pacht van grasgewas f42.53; grondrechten en recognitiën f3445 7Q In deii loop van het jaar werd een nieuwe gashouder enz. ge sticht ten dienste der gemeentelijke gasfabriek, terwijl den 18 Februari de nieuwe brag over de Stadsgracht voor den toegangs weg naar het te stichten spoorweg-station, voor den publieken dienst werd opengesteld. Voor eerstgemelde stichting werd f31234,69)* op de gemeente-begrooting uitgetrokken. De kosten voor onderhoud van straten en wallen beliepen f 4397.75; van waterleidingen en bruggen f3417,56; kosten van politie en nachtwacht f 6574,07)*; gewone uitgaven aan de brand weer f636.10)*. Het getal openbare scholen voor gewoon en m.n. 1. onderwijs hl de ze gemeente bedroeg 4, waaraan werkzaam waren, hootd- Onderw. 3 man., 1 vr,hulpondcrw. 19 m„ 14 vrouwe!, en 12 kweekelingen. Het getal leerlingen aan de Meisjesschool bedroeg 15 Jan. 191; 15 April 192: 15 Juli 183. 15 Oet^.178; aan de Jongensschool 186—190—185 en 180. Op dezelve datums waren aan de Tusschenschool 203 m. eu 199 vr.208 in.en 207 vr.; 20o m. en 202 vr.; 221 m. 212 vr., en aan-de School V. K. O. 2J8 m. en 301 vr.310 m. en 295 vr.310 m. en 271 vr.308 m. en 292 vr leerlingen. Aan de bijzondere school, „de Jan van Isas- saü-school”, waren werkzaam 1 hoofdonderwijzer, een hulponder wijzer en eene hulponderwyzeres, terwijl het getal scholieren op 31 Dee. 201 bedroeg. De Uitgaven voor het openbaar lager onderwijs hebben be dragen f34837.16)* van het Kijk werd als subsidie ontvangen f 10834.51, terwijl de opbrengst der schoolgelden f 4907.47J* be- droc*^ De’ilerhalingschool, eene instelling van het Dept. Sneek der M. t. N. van 't Algemeen, werd niet minder druk bezocht dan De stads-bewaarsehool telde bij den aanvang des j aars 314 en bil het einde 341 leerlingen. De hoofdonderwijzeres werd bijge staan door 5 helpsters en eene noodhulp. Voor jaarwedden is uitgegeven f1387.50; de kosten van vuur en licht, leermiddelen enz. bedroegen f339,10, terwijl aan schoolgeld ontvangen is 1^Do~Bewaarschoot, behoorende bij de „Jan van Nassauschooi’ had op 1 Jan. 69 en op 31 Dec. 120 leerlingen. Zij stond onder leiding van eene directrice en eene helpster. De bijzondere bewaarscholen „Fröbelschool’ en de R. C. School St Boiiifacius” genoemd, hadden op 31 Dec. respectivebjk 2b eu 40 jongens eu 23 en 80 meisjes leerlingen. De Rijks-normaalschool werd in September tot de hoogste klasse verheven erf het getul onderwijzers van 7 tot 10 vermeer derd, onder welke ééne onderwijzeres. De lessen werden ge volgd door 52 jongelingen en 27 meisjes. Tevens werd aan de inrichting verbonden eene voorbereidende klasse, die 20 leer lingen telde. Twee der geméente-onderwijzers werden met de klassen belast, in December was liet geheele getal leerlingen aan beide inrichtingen 88. .o. De Induntritiichool telde in Sept. 60 leerlingen, waarvan 4-8 het volledig onderwijs en 12 slechts enkele lessen volgden. De kos ten werden weder door de gemeente gedragen en hebben beloo- pen: aan jaarwedden f474; aan leefmiddelen fl0.o;> en vopr schoonhouden van lokalen f30, In het personeel der leeraren aan He hoogerc Burgerschool hadden in den loop des jaars de volgende veranueringen plaats. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer van Vierhouten, werd voorzien door de benoeming van den heer S. Stellingwerf als leeraar in de Fransche taal en letter kunde in de vacature lioorda, leeraar in de Engelsche taal en letterkunde, door dc benoeming van den heer It. ten Kau. In de bestaande vacature van leeraar in de natuurlijke his torie werd voorzien door de benoeming van den heer H. van Cappelle, terwijl de leeraar in de Gymnastiek, C. Koorevaer,u.s zoodanig op verzoek eervol ontslagen, vervangen werd door dea heer K. Hoeve Bij het begin van het jaar 1882 bedroeg het getal scholieren a. voor het volledig onderwijs 56 jongens en 1 meisje b voor enkele vakken 9 jongens en 6 meisjes; terwijl deze cijfers bij den aanvang van den cursus 1882—8» "waren a. voor het volledig onderwijs 50 jongens en 5meisjes; b voor enkele vakken 9 jongens en 5 meisjes. Aan het eindexamen namen mét gunstig gevolg deel de vijf leerlingen tier 5de kiasse. De uitgaven voor het onderwijs hebben bedragen f 19116,01, waarvoor in mindering vyerd ontvangen: aan Rjjkssubsidie 1350» en aan schoolgelden f 2071,45. De Stads musiek-en zangschool telde voor de muziek 37 beta lende en 11 niet betalende en voor de zang 98 betalende en 43 niet-betalende leerlingen, zoodat over dit jaar eene verminde ring in het getal leerlingen is waar te nemen van 25. j bij het einde van. den cursus 188182 telde het Ggmnasiam 71 leerlingen waaronder 1 meisje. De cursus 1882—83 wordt gevolgd door 77 leerlingen, waaronder 3 meisjes. Tot leeraar in deAescbicdeuis eu Aardrijkskunde werd benoemd eu Had als zoodanig iu functie de heer J. W. G. van Maanen.— De uitgaven voor liet onderwijs hebben bedragen f 1884»,8o)*, ter wijl aan subsidie werd ontvangen f 6680 eu aan schoolgelden f Het' Dept Sneek der M. t. N. v. 't Algemeen, telde den 31 Dec. 2 honoraire leden, 102 leden en vijf donateurs. De door genoemd departement opgerichte school voor Huis- vlijt werd door 62 leerlingen bezocht, waarvan 12 kosteloos onderwijs genoten. Het o-etal leden van het Natuurkundig genootschap bedroeg 126- de ConcertvereeniuiiigZtclde 91 gewone leden de Verenging j tot bevordering van beeldende kunsten „Arti et Amicitia had hier een correspondentschap, dat op 31 Dec. 46 leden telde. Blijkens het door H. H. Armvoogden ingediend rapport kan het jaar 1882, wat de armvoogdjj betreft, als zeer gunstig wor den aangemerkt, Vau de bij de begrooting toegestane som van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1