CEIEEHE Ell IIET iRROWISSEIEKT S!(HL i 1883. R G- A. N Cr. A C II T-B N-D E R fIGS T E I A. No. 38. k „Verhuizing. - Woonplaatsvoran- dering.” Van de Woonplaatsverandering. ’aard en in a rkt te Sneek. 12 31 12 I. ZAT IKDA G hsm A? ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot l U UIT DE PERS. 1 en 'l van Politie voornoernd, J.'van DRIESSEN. ADVEBTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7*'2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. men, van men. C. mr. mr. mau Kiesdistrict FranekerUitgebracht 1146 stem- De Minister van Binnenlandsche Zaken, daar toe door den Koning gemachtigd’ bij het Kabi- netsschrijven van 30 April jl., heeft ingetrokken de wetsontwerpen tot verlaging van den census en tot herziening der kiestabel. missive van 5 Mei aan de Tweede Kamer kennis gegeven. Vóór dat de Stand, met den inhoud der Woens dag door den minister Heemskerk gehouden rede bekend kon zijn en nog slechts melding de Oranjeman wraaktedat daarbij op den minister Du Tour werd gewezen als op een trait d’union tusschen de anti-revolutionaire partij en het ministerie Heemskerk. We willen, betoogt de Standaard, evenmin van een Triple-alliantie, als van een ‘ministeri- eele rechterzijde ook maar iets wetenwe strij den tegen ongeloof en revolutie en in dien strijd zijn het uitsluitend de anti-revolutionairen, hoog stens door een drietal Roomsche Kamerleden gesteund, die de wapens dragen Noch de rechterzijde, noch Heemskerk voert h. i. dien strijd. Het Dgbl. vraagt, naar aanleiding van bover- staande woorden, door de Standaard gesproken „onze strijd gaat tegen ongeloof en revolutie in dien strijd zijn het uitsluitend de anti-revo- lutionairen die de wapenen dragen,” of ook de Farizeën niet verklaarden, dut zij bet monopolie bezaten van welgevallig te zijn in de oog en des Heeren en of ook die er zich niet op verhoo- vaardigen niet gelijk de tollenaren te zijn? Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene nominatie voor den Hoogen Raad (vacature Schuurman), bestaande uit de hoerenmrs. de Jonge, president der Rechtbank in den Haag van Blom, idem te Heeren voenvan Ittersum, vice-president der Rechtbank te Utrecht; Triebels, president der Rechtbank te Arnhem Hettinga Tromp, advocaat te Leeuwarden, en Roest, officier van justitie te Rotterdam. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER, Hoofd van Politie der gemeente Sneek, herinnert den ingezetenen vooral met het oog op den aanstaanden ver- huistijd, aan de volgende artikelen der Algemee- gemeene Politie-verordening dezer gemeente: „Art. 3. Ieder eigenaar, vruchtgebruiker, be heerder of bewoner van 'een gebouw, is verplicht te zorgen, dat het wijkcijfer en nummer, zoo mede het kadastrale nummer en de Sectie, steeds duidelijk zichtbaar zjjn.” „Art. 4. Ieder, die eene nieuwe woning of een gebouw sticht, is gehouden binnen 14 da gen, nadat het pand in gebruik is gesteld, ter Secretarie aanvraag te doen, naar het op het pand te stellen wijkcijfer en nummer, zoomede naar het kadastrale nummer en de sectie, welk een en ander binnen ééne maand na den dag der opgave aan den hoofdingang moet worden geplaatst, overeenkomstig art 2.” „Art 5. Ieder hoofd van een gezin of alléén wonend persoon, die van woonplaats verandert, is verplicht hiervan binnen ééne maand ter Se cretarie aangifte te doen en op aanvrage van de politie alle hieromtrent verlangde inlichtingen te geven.” Art. 6. Het hoofd van een gezin is verplicht, ter Secretarie aangifte te doen van alle veran deringen daarin voorkomende, ook betrekkelijk het dienstpersoneel. Wordende alzoo ieder ingezetene hierop attent gemaakt, daar tegen de overtreders dezer arti kelen onmiddellijk proces-verbaal zal worden opgemaakt. Sneek, 4 Mei, 1883. De Buegemeester, Hoofd meente Sneek maken hiermede bekend, dat de Voor jaars-S’aardenma rkt jaar invalt op W OENSDAG den 30 MEI e. k. i I Sneek, 11 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoernd, J. van DRIESS WN. i De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BEKEND M AKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van peek, roepen bij deze op: alle manspersonen, nnen deze gemeente woonachtig, welke op den 1 Januari 18s3 hun 25e jaar waren ingetreden mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1È58, om zich voor den schutterlijke dienst te l>en inschrijven, zullende daartoe door en na mens heeren Burgemeester en Wethouders, op de Secretarie der gemeente worden gevaceerd: WOENSDAG 16 MEI 1883, I dat degenen, welke vroeger in andere gerneen- Kn ingeschreven, sedert de inschrijving van het ■orige jaar, binnen deze gemeente zijn komen fonen, zich insgelijks op dien dag zullen moe ien laten inschrijven, in het register, loopende Ivor een der jaren 1849 tot en met 1857, waar- Le zij volgens hun ouderdom belmoren; I dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot Ie vrijgestelden of uitgesloténen te behooren, tot leze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou- ler.de, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze [emeente woonachtig, welke hun voornemen, om lich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben tan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukke- ijke verklaring, hetzij door het werkelijk over- irengen van den zetel van hun vermogen of de loofdmiddelen van hun bestaan dat zij, die in meer dan eene gemeente hun jeweon verblijf houden of den zetel van hun rermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is; dat de registers ter inschrijving op den 16 Mei e. k. geopend en op den 1 J uni daaraanvolgen de gesloten worden, en dat a'len, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrij ven, volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zullen wor den ingeschreven, en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen; terwijl zy bo vendien zonder loting bij de Schutter ij zullen wor pen ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens [de verzuimde inschrijving geene redenen tot uit sluiting of vrijstelling te hunnen aanzien beston- fden; dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien, en zich i alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzeke- jren, teneinde de inschrijving naar behooren ge- tschiede en hij alzoo niet koine te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En, opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afge- kondigd door het plaatsen in de Sneeker Cou rant. Sneek den 24 April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoernd, J. van DRIESSEN. De Secretar is. J. W. BENNEVVITZ. men, van onwaarde 10, volstrekte meerderheid 569. Gekozen de heeren J. Koekens met 625, L. Hannema met 616, P. Lijcklamaa Nijeholt, met 609, W. A. Peereboom met 609 en IJ. Oosterlo met 585 stemmen. Verder verkregen de heeren mr. U. H. Huber 490, W. Ruitinga 485, H. J. Jaarsma 469, L. de Vries 467 en A. Elshout 362 stemmen. Buitengewone vacature. Ingeleverd 1145 briefjes, van onwaarde 14, volstrekte meerder heid 566. Gekozen de heer mr. J. Klaasesz de Boer te Witmarsum met 608 stemmen. De heer II. de Jong te Ferwoudc had 486 stemmen. Kiesdistrict Dokkwm. Uitgebracht 1349 stem men; volstrekte meerderheid 670. Gekozen de heeren: P. H. Viersen met 889, Obma met 719, mr. U. H. Huber met 708, W. L. Kuipers met 691 en F. de Boer met 671 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heerenjhr. mr. C. van Eijsinga 608, J. N. Witteveen 695, mr. F» Witteveen 604, J. Witteveen 602 en J. P. Land Kramer 598 stemmen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der TWEEDE K A M E R. Deze COUBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. UITSLAG DER Kiesdistrict Sneek: Uitgebracht 1706 stem men, van onwaarde 15, alzoo 1691 geldige stem men volstrekte meerderheid 846 stemmen. Ge kozen de heeren W. M. Oppedijk te Ijlst met 959, M. H. Tromp te Woudsendmet 961, T. J. Grevelink te Nijehaske met 865 en R. J. Visser te Workum met 907 stemmen. Herstemming tusschen de heeren E. S. Hollan der te Goënga, die 830 en H. Fennema te Worn- mels die 782 stemmen verkregen. Voorts waren uitgebracht op de heeren A, Bu rna te Hindeloopen 775, K. S. van Andringa te Lemmer 765, H. Pijttersen Tz. te Sneek 712. Mr. J. Zijlstra te Langweer 707 en D. P. Noord- mans 38 stemmen. Kiesdistrict LeeuwardenUitgebracht 927 stemmen, van onwaarde 7, alzoo 920 geldige stemmen. Gekozen de heeren jhr. mr. I. F. van Humalda van Eysinga met 673, mr. E. Jongsma met 663, A. H. van Slooten met 651 en T. Velstra met 467. Herstemming tusschen de heeren D. van Ko nijnenburg, die 345 en Mr. W. J. van Welde- ren baron Rengers die 313 stemmen verkreeg. Op de candidaten der anti-revolutionaire par tij werden uitgebracht van 150 tot 217 stemmen. Kiesdistrict Heerenveen: Uitgebracht 768 stera- -n onwaarde 12, alzoo 756 geldige stem- Gekozen: mr. M. van Heloma met 654, Ph. van Blom met 641, E. Attema met 630, een commissie tot voorbereiding van de herzie- i J. Sickenga met 603 en jhr. J. A. Lyckla- ning der grondwet dacht te benoemen, achtte zij a Nijeholt met 561 stemmen. J i - Naar aanleiding van de opmerking van de Tijd, dat de opinie van de Standaard over de internationale tentoonstelling te Amsterdam te zwartgallig was, daar ze niet zoo Belgisch is als de Standaard doet voorkomen, vraagt laatst genoemd blad „Is dan niet de ondernemer der geheele zaak een Belg, de heer F. Tasson Is niet de commissaris-generaal een vreemdeling, de heer Agostini? Is niet de uitvoerder der werken een Belg, de heer O. Washer? Is niet de architect óok over Belgie gekomen, de heer Ch. Fouquiau? Zijn niet het grootere deel der fijnere welklieden Belgen? Is niet het hoofd gebouw uit Belgie gekomen? Heeft Belgie niet 9000 vierk. meter in het hoofdgebouw, tegenover Nederland slechts 7030 vierk. meter Heeft Belgie niet 2300 vierk meter bovendien in de machinekamer en 800 vierk. meter in het kunstmuseum? Is Belgie in de kunst-gallerij - - niet het eerste gereed? En last not least, is kon maken van het gerucht, dat de minister njej. kapitaal, toen in Amsterdam de zaak commissie^ tot voorbereiding van de nerzie- was opgegeven, in vier dagen tijds uit Belgie en - J3 parjjs gehaald door den heer Agostini, een niet- het reeds noodig. „hare conditiën aldus te tor- Nederlander?” muleeren: 1°. „dat bij de komende hsrziening van onze grondwet, er alles uit verdwijne wat de libera listische theorie met dwang aan ons oplegt, en 2°. „dat bij de komende herziening van onze grondwet, er alles uit verdwijne wat den vrijen loop van het evangelie onder ons volk verhin dert.” Ook langs geen zijpaadje naar de Triple-alli antie, zegt de Standaard. Immers juist dat was het wac zij in een artikel van het te Utrecht verschijnende anti revolutionaire orgaan SW1 SLEEKER COURAN tews- a imuin nn iiim iw di EK n®TO2L'ZSBS» fig A N K fci L A 8$. •dfcs morgens vun 9 tot 1-0 uur voor die van wijk 1, 2, 3, 4 en 5, 10 11 6, 7, 8, 9 en 10, ft 11 12 „11.12,13,14 en 15 t middags Ï2 uur Z J 16,17 18,19 eu 20 I Verder wordt ter kennis van belanghebben den gebracht: Dg Tweede Kamer heeft jl. Woensdag hare werkzaamheden hervat. Alle ministers waren tegenwoordig. De heer Heems kerk stelde het nieuwe ministerie aan de Kamer voor als extra parlementair, doch lang geen anti-parlementair ministerie, dat welwillende medewerking verwacht bij de behartiging van’s lands zaken. De kiesreeht-ontwerpen zijn ingetrokken, als volkszaak noch nuttig te behandelen, met het oog ep de periodieke ver kiezingen. De belangrijke kiesrechtvraag vordert echter eene oplossing door een onderzoek van eene staatscommissie voor grondwetsherziening, die tot het noodzakelijke beperkt, doch ook andere hoofdstukken der grondwet zal raken. Hangende dat onderzoek moeten eenige onderwerpen blijven rusten, ech ter niet de aanhangige finaneieele ontwerpen, noch die tot in voering van het strafwetboek. De toestand der finantien eischt de volle aandacht. Een dringende regeeringstaak is te arbeiden aan het herstel van het evenwicht der staatsbegrooting. Daar naar zal de regeering streven door zelfbeperking in de uitgaven en desnoods door versterking der middelen. Natuurlijk moet uitzetting der uitgaven in Indie worden getemperd. De regee ring dringt aan op behandeling van vele onderwerpen van ad- ministratievén aard. De discussie over de regeeringsmedëdeeling is gisteren (Don derdag) aangevangen. De heer van der Hoeven laakte niet zoozeer het optreden vau dit Ministerie, ofschoon hij het een bijeéngescharreid gezelschap noemde, dan wel de opneming daarin van dezen Minister van Koloniën, wiens verleden geheel strijdig is met de politiek van de meerderheid der Kamer en wiens optreden een anti parle mentair karakter draagt en roekeloos is; tenzij die Minister ver- klare, zich te zullen onthouden van alle Regeeriugsdaden; tot Hoofdstuk X, zal hij tegen elke voordracht stemmen. De heer Brouwers protesteerde tegen de qualification van den heer van der Hoeven, die niet namens de Catholieken recht had te spreken. Hij zal de daden der Regeering afwachten. De Minister Heemskerk protesteerde tegen de uitdrukking „bijeenscharrelen”. Hij verdedigde den heer Bloemen Waan- dgrs als een man doorkneed in de Indische toestanden, en ver zócht, het Ministerie naar zijn daden te beourdeelen. De lieer Rutgers wil afwachten de daden van dit Ministerie, maar vraagt pertinent of de Minister van Koloniën de Billiton- en de conversie-nota der Kamer zal uitvoeren Ee Minister van Koloniën verzekert, dat inde Billitonquaestie de Regeering zich geheel vereenigt met het gevoelen der Ka mer en hij telegrafisch den Gouverneur-Generaalheeft uitgenoo- digd, door niets te prejudiciëeren op de uitvoering van hetBil- litoncontract. In de conversiezaak heeft hij alle inmenging ont raden. Overigens is zijn doel de middelen in Indie te verbete ren en de toestanden te zuiveren. De heer de Jong vraagt, wat de Regeering in de finantieele quaestie doen zal en of zij het belastingstelsel zal hervormen. De heer Schaepman erkent, dat de poging, om de liberalen aan het bewind te brengen, onvolledig is geweest. Politieke steun kan hij dit Kabinet niet gevenhij vraagt of de staats commissie tot voorbereiding van grondwetherziening zal hebben een bejièrkt mandaat en of zij ook zal mogen onderzoeken of hoofdstukken onderwijs en armwezen herziening eischen. De heer Kcuchenius betoogde, dat hetJKabinct van de zijde der anti-revolutionairen geen steun zou vinden, als grondwetsher ziening niet uitgestrekt werd tot wijziging van art. 194. Hij zou overigens het Kabinet naar zijne daden beoordeelen. De heer van der Hoeven nam het woqrd „bijeengescharreld” terug, ofschoon er grond voor bestond. De Minister Heemskerk verklaarde, dat het de bedoeling is, het mandaat der commissie tot voorbereiding van grondwets herziening niet te beperken, maar alleen toch tot noodzakelijke punten uit te strekken. Over financieele plannen liet hij zich niet uit. Na replieken van de heeren Rutgers en Schaepman is het de bat gesloten. Dinsdag te 3j^ uur openbare zitting. VERKIEZING VAN LEDEN VOOR DE PrOV. SïATEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1