No. 40. 883. A C IT T-E N-n E.T F?, G A NT Cr. Paardenmarkt te Sneek. Voorjaars-Paardenmarkt 10 VI JS I. I UIT DE PERS. na v 1 V 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. aai h) 0. lo d nr v-l di in-l Ikl et a-1 a| j 35 11 io 5(| >er Tegen een burgemeester in het arrondisse ment Maastricht, die valschheid in de registers van den burgerlijken stand heeft gepleegd, is te dier zake door de rechtbank rechtsingang verleend. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71', Cents. Bij abonnement is de prijs be« lang rijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De luchtrei?en van Eugéne Godard en Pier re Crommelin zullen in Juni a. s. te Amster dam een aan vang nemen met den ballon la Comète, inhoudende 1,000,000 liters gas. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dat de commissie van onderzoek voor de Schutterij, hare zitting zal houden ten gemeentehuize op Vrijdag den 25 Mei 1883, des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen van vrijstelling, van hen, die ten vorigen jare ■voorwaardelijk van de Schutterijdienst zijn vrij gesteld. Voorts wordt herrinnerd, dat, indien zij niet voor de commissie verschijnen, zij gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben. Ter bekoming van inlichtingen, omtrent de ten deze gevorderde bewijsstukken, zullen be langhebbenden van af heden, zich des voormid- dags tusschen 10 en 12 uur ter Secretarie de zer gemeente kunnen aanmelden. Sneek den 18 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris. J. W. BENNEWTTZ. Onder de in het Politieblad gesignaleerden koint o. a. voor zekere P. oud 28 jaren die vermoedelijk cellulaire gevangenisstraf ondergaat. Het Vad. vraagt naar aanleiding van dit bericht, in. welk gevangenis-register die man wel als vermoedelijk bewoner van een cel ingeschreven zou zijn? Burg, en weth. van ’s Hago hebben praead- vies uitgebracht op het verzoek van den heer F. Domela Nieuwenhuis c. s., om aan de kin deren, die de openbare bewaarscholen en de openbare scholen voor on- en minvermogenden bezoeken, van gemeentewege gratis voedsel te verstrekken. Burg, en weth., zich vereenigende met de in de rapporten der schoolautoriteiten vermelde gronden, zijn ook van oordeel, dat de inwilli ging van het verzoek zou zijn in strijd met de beginselen der armenwet, waaraan het Gemeen tebestuur alleen zijn recht tot het geven van onderhoud aan behoéftigén kan ontleenen. Te Amsterdam wordt een vereeniging „Rem brandt” opgoricht, die zich ten doel stelt, schil derijen en teekeningen der oude Holiandselie en Vlaamsche school te koopen, zoodra er gevaar is dat ze het land zullen worden uitgevoerd, om ze later weer te verkoopen, ten einde onze Nederlandsche musea daarmede te verrijken en voor provinciën en gemeenten datgene te be houden, wat aldaar eigenaardig te huis behoort. universiteiten meer en meer tot deelneming aan regeeringsdaden wordt geroepen. Zij vraagt of het lidmaatschap dezer .commissie en de studie daartoe vereischt, door de professoren als vacan- tiewerk wordt beschouwd, dan wel of het waar nemen van een zoo omvangrijke taak met de drukkende zorgen - van het professoraat vereenig - baar wordt geacht? De benoeming van den heer Heemskerk tot voorzitter dezer commissie doet de Tijd nog vragenzal de minister den president, of wel de president den minister overleven sa willen overgeleverd hebben Het voorloopig ontwerp van een gemeen schappelijk programma, door de kiesvereeniging te Arnhem ontworpen, luidt „De ondergeteekenden, „Overtuigd van de noodzakelijkheid, dat duidelijk wordt uitgesproken welke de wenschen en bedoelingen zijn van de Nederlandsche libe ralen „hebben, De Zaterdag jl. benoemde staatscommissie voor grondwetsherziening is, afgescheiden van het h. i. geheel ongewenschte van een derge lijke commissie, naar het Hand, meent, te tal rijk, waardoor, zooals de ondervinding leerde, het te verrichten werk aanmerkelijk vertraagd wordt. Is de liberale partij wel door het grootst aantal leden vertegenwoordigd, genoemd blad mist, nu er toch zoovelen in zijn, noode in deze commissie drie leden, te wetenprof. Opzoomer, den veteraan op ’t gebied der staatkundige literatuur; mr. S. van Houten, als voorstander van ’t algemeen stemrecht; mr. J. Kappeyne (oud-minister) of mr. Tak van Poortvliet, opdat die in de gelegenheid waren geweest in de com missie hun beperkte herziening voor te dragon. Dé Amst. is van oordeel dat de bekwaamheid van een deel der leden en hun recht om in een dergelijke commissie zitting te hebben, boven alle bedenking verheven is. Ziet de commissie erh. i. zeer kalm uit, wat in casu zeer gewenscht is, toch vraagt ook zij waarom men Van Houten onder de onderzoekers mist en waarom zijn partij in ’t geheel niet verte gen woordigd wordt De Tijd zegt dat de staatscommissie voor 'herziening der grondwet zeer zeker over kunde en geleerdheid genoeg beschikt, misschien zelfs over te,veel. Zij meent dat hierbij niet valt te hopen op een eendrachtig uitgebracht advies ’t zal h. i. reeds veel wezen, wanneer de leden der commissie aan de verleiding weerstand bie der om ieder afzonderlijk een memorie, als een boekdeel, te schrijven. In dat geval zou men weder een nieuwe commissie kunnen benoemen tot beoordeeling dezer mémorien en zoo tot in ’t oneindige. Dit blad noemt het ook merk waardig, dat niet minder dan vijf hoogleeraren van universiteiten werden benoemd, terwijl het h. i. een teeken des tijds is, waarop dient gelet te worden, dat hot onderwijzend 'personeel onzer BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de dit jaar invalt op WOENSDAG den 30 MEI c. k Sneek, 11 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VAN DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. ma geformuleerd in de navolgende artikelen en noodigen alle staatkundige geestverwanten iu den lande uit zich hierbij aan te sluiten: Art. 1. Voor Nederland is wenschplijk het behoud van den grond wettigen, eenhoofdigen regeeringsvorm, en het vertegenwoordigende regeeringsstelsel Op den grondslag van recht- streeksche verkiezingen^ doch om aan deze grondbeginselen beter uitvoering te geven, moet de Grondwet worden gezuiverd van de gebre ken, die de ondervinding heeft doen kennen. „Art. 2. Dientengevolge is een geheele her ziening der hoogste staatswet onnoodig en niet gewenscht, eene gedeeltelijke herziening daar entegen noodzakelijk en dringend. „Art.. 3. Het werk gedeeltelijke herziening moet terstond worden ter hand genomen en ten minste omvatten de navolgende onderwerpen A. de troonsopvolging. B. de samenstelling der vertegenwoordiging en het kiesstelsel. C. de landsverdediging. D. de veranderingen in de Grondwet. „Herziening van andere grondwettige bepalin gen wordt door het voprgaande niet uitgesloten. „Art 4. Bij de herziening ten opzichte van de 4 genoemde hoofdpunten moet worden beoogd „Ad A. eene beknopte eu duidelijke regeling van de troonsopvolging. „Ad B. een kiesstelsel, dat, zoo het al den census behoudt als maatstaf van kiesbevoegdheid, dezen census in elk geval verwerpt als eenigen maatstaf, en het kiesrecht toekent aan de inge zetenen, die de noodige waarborgen geven voor verstandelijke ontwikkeling en zelfstandig oor deel. „Ad C. een stelsel van verdediging, dat het beginsel van art 177 tot waarheid maakt, en - met name ten opzichte van de schutterijen aan den wetgever meer vrijheid laat bij de organiseering der levende strijdkrachten. „Ad D. de mogelijkheid, om de hoogste Staatswet te wijzigen, minder moeilijk te maken. „Art. 5. Zoodra de gewijzigde Grondwet kiesbevoegdheid en belastingplicht heeft geschei den of althans minder nauw verbonden, behoort eene geheele herziening van het belastingstelsel en eene andere verhouding tusschen Rijks- en gemeentelijke belastingen aan de orde te komen. Het hoofddoel moet zijn zoovele ingezetenen als mogelijk is te doen bijdragen in verhouding tot ieders draagkracht. „Art. 6. Vrijheid van handel, nijverheid en scheepvaart moet worden behouden en tot ver dere ontwikkeling gebracht. „Art. 7. Bij het beheer van de koloniën en bezittingen van het Rijk moet krachtige hand having van bet nationale gezag gepaard gaan aan vervulling van billijke behoeften der inland- sche bevolking. Dwingelandij en afpersing moe ten worden geweerd, ontwikkeling van nijver heid en welvaart bevorderd, de hulpbronnen op redelijke wijze geëxploiteerd. Geene geldelijke bijdragen of ondersteuning van den kant van Indie mogen worden gevraagd ten behoeve van het moederland, verder reikende dan noodig is om de uitgaven te dekken, die Nederland ten behoeve van de koloniën doet. „Art. 8. De volkomen vrijheid van denken en geloovon moet leidena. tot de volledige scheiding van Kerk en Staat; b. tot wering van alle inbreuken, die eenig kerkgenootschap zou willen maken op het gebied van den Staar; c. tot handhaving van de Staatszorg voor alge meen, voldoend, uit godsdienstig oogpunt bezien neutraal, openbaar lager onderwijs, voor ieder toegankelijk. [Dit geheel voorloopig programma was ons reeds in de vorige week medegedeeld, doch gehouden overleg, hun program- met verzoek tot geheimhouding. Nu het echter welvaart als vrucht er van, algemeen wordt. Dit laatste is niet slechts noodig maar ook recht vaardig, omdat niemand winsten kan behalen dan door medewerken van velen en velerlei en zónder bescherming der wet. „Ziedaar het geheim, dat gevonden moet wor den, ’t geen echter moeilijk is, omdat het belang bij den tegeuwoordigeu stand van zaken mees ter is van de macht en van de kennis.” Verder schetste hij de verschillende stroomin- gen hier te lande op het gebied van den arbeid. „Die ’t gezag willen gehandhaafd en de mas- aan de genadé van hen, van wien men beweert, dat het gezag hen is toegekend, behooren lid te worden van de Vereeniging»; Patrimonium. „Die zich voegt bij hen die de grondslagen der Maatschappij slecht en onherstelbaar én eene revolutie onvermijdelijk achten, hébben hunne plaats in den sociaal-democratischen Bond. „Die door „Self help”, doorsamenwerking van arbeid, wetenschap en kapitaal eu door verbe tering van den tegen woordigen toestand eene revolutie onnoodig wensehen te maken, vindt zijne partij in het Algemeen Nederlands Werk- lieden-Verbond. Het voorstel van het Centraal Bestuur om voorshands tot wijziging van artikel 76 der grondwet mede te werken, teneinde het kies recht eene opene quaestie worde, werd aangeno men met 13 tegen 6 stemmen. De 10 leden van het Centraal Bestuur hiel den zich buiten stemming. In dit opzicht scheidt zich de Bond van het Utrechtsch Congres, dat algemeen stemrecht wil. Ten aanzien van art. 194 der grondwet ver klaarden al de aanwezigen, ook de leden van het Centraal Bestuur, zich, zelfs tot eiken prijs, voor ’t behoud van dat artikel. ’t Bestuur zou ten slotte het voorstel om te ’s Hage eene groote meeting te houden, tea ein de aan de’Staats-Coinmissie kenbaar te maken wat de werklieden bij de Grondwets-herzieuing in de Grondwet gebracht of er uit gelaten wen- schen te zien, in overwegeng nemen. De volgende jaarhjksche vergadering wordt te Leiden gehouden. Men schrijft ons uit Nijmegen, dat voor de groote wedrennen, die Zaterdag a. s. aldaar zullen plaats hebben, niet minder dan 50 paar den zijn ingeschreven. Ook de liefhebbers van aëronautische sport hebben kans op een aangenamen dag, daar niemand minder dan Godard een verzoek bij het ren-comité heeft ingediend, om met een luchtballon van de renbaan te mogen opstij gen. Zooals te voorzien zal zijn, zal de opening der lijn Geldermalsen Tiel-Nijmegen een groote menigte bezoekers uit de Betuwe aanvoeren, terwijl zelfs langs de nog niet geopende lijn Venloo-Nijmegen Zaterdag extra treinen zullen loopen, ten gerieve der bezoekers uit Limburg en Brabant. Dat er pleizier-treinen van alle zijden des lands, zelfs uit Groningen en Leeuwarden, zullen loopen, verhoogt de kans op een zeer druk be zoek. Op de beide Pinksterdagen hield het Alge meen Nederl. Werklieden-Verbond zijne jaar lijksche Algemeene Vergadering te Zwolle. De voorzitter van het Centraal Bestuur, de heer Heldt, opende de vergadering met eene re devoering over de sociale quaestie en >ver den toestand van het Verbond, die niet in alle op zichten gunstig was. Na eenige bespiegelingen over genoemde quaestie zeide hij„tot zoolang de ontwikkeling der menschheid hare voltooiing nog niet nabij is, zal eigenbelang de prikkel, de drijfveer blijven en dienen te blijven tot ijver, om aan den grond te ontwoekeren wat hij nog verborgen houdt, om de nijverheid, de kunsten en wetenschappen meer te verheffen en te vol maken, opdat zij steeds meerdere vruchten af werpen, die den mensch grooter gemak en ge- j not schenken. Waar het echter op aankomt is, I het eigenbelang binnen zoodanige grenzen te herwijzend 'personeel onzer I brengen, dat dé prikkel behouden blijft en de SNEEMER COERAW iwrui: ni het momsbihit sum. mi i ws Esi ti»iiinmTin i;i.ui voor de »|fcsa is.'» W— «sas» B I NN K N L. AN D. 01 II X u 111 6 6 A 1 V*.- 7 i Io. J. )U-| te ;a.j ig», oai ei i enl *iii -i1 tjol l.'J II i. 6 6 i’ ■en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1