Mil U S- El IHKIWIHLID TOÜR DE «EunnimmBraiHTSiEft No. 41. BW ACH T-E N-D E R TI GS T E JAARGANG!. 1883. Paardenmarkt te Sneek» V oorjaars-Paarderiniarkt „Verhuizing. - Woonplaats ver andering.” „Van de Vl ooiiplaatsverande- ring” W O E rs S 2 .V 23 JU E I. zijn verlofpas. UIT DE PERS. d Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71', Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bü den Uitgever. Het Vaderland acht de voorgestelde wijzi gingen van den minister Du Tour in het door minister Modderman ingediende wetsontwerp, houdende aanwijzing der gestichten, waar, hetzij gevangenisstraf, hetzij hechtenis wordt onder gaan,, alles behalve verbeteringen. De voorge stelde wijzigingen komen hierop neer: In het ontwerp-Modderinan wordt voorgesteld de bijzondere strafgevangenis voor de mannen, die levenslange gevangenisstraf of tijdelijke ge vangenisstraf van ineer dan vijf jaren moeten ondergaan, nabij Leiden; de gevangenis voor jongens te Alkmaar, en het rijksopvoedingsge- sticht voor jongens aan de Kruisberg bij Doe- ténchem te vestigen; voor rijkswerkinrichtigen te bestemmen de inrichting te Hoorn, Veere en Leeuwarden. Ommerschans en Veenhuizen zouden dan worden opgeheven. Minister Du Tour wil als inrichting voor de zwaarste gevangenisstraf voor mannen het tucht huis1 re Leeuwarden behouden, de gevangenis voor jongens aan de Kruisberg bij Doetinchem Vestigen, terwijl dan de rijksopvoedingsgestichten voor jongens te Alkmaar en te Ommen (dat is te Ümmerschans) zouden komen; in zijn stelsel zouden voorts de rijksinrichtingen te Veenhuizen en te Hoorn worden gevestigd. Het Vad. begint met er op te wijzen dat het ontwerp Modderman, vooral naar de jongste wij zigingen, zoowel in als buiten de Kamer vrij eenstemmig gunstig werd beoordeeld, zoodat men dan ook mocht verwachten dat de nieuwe mi nister van justitie zich zou beijveren dit ont werp zoo spoedig mogelijk tot wet te verheffen, in plaats van er deze veelomvattende wijzigin gen in re brengen. Het blad noemt het een wetboek. Wil de minister Modderman de minst voorwadr voorbeeldige spoed waarmede het nieu- slechte jongens, de opvoedelingen, op den Kruis.- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de dit jaar invalt op WOENSDAG den 30 MEI e. k. Sneek, 11 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W BENNEWITZ. BEKENDMAKING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente woonachtig, welke op den 1 Januari 1883 hun 25e jaar waren inge- tredon, en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1858, om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht: dat degenen, welke vroeger id andere gemeen ten ingeschreven, sedert de inschaijving van hot vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een dcr jaren 1849 tot en met 1857 waartoe zij volgens hun ouderdom behooren dat een ieder, herzij hij al of niet verneemt tot de vrijgestelden of uitgestotene te behooren, tot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alemede alle vreemdelingen, binnen deze i gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukke lijke verklaring, hetzij door het werkelijk over brengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan dat zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen heboen gevestigd, tot de inschrijving k verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar- eene dienstdoende Schutterij aanwezig is; dat de registers ter inschrijving tot den 1 Juni e k. nog zijn geopend, en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Gemeentebestuur ambts halve zuilen worden ingeschreven, en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden ver wezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden; dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van een geboorte-acte te voorzien, en zich alzoo van zijn juisten ouderdom te verzekeren, teneinde de inschrijving naar behooren geschiede en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En, opdat niemand hiervan eenigo onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afge- kondigd door het plaatsen in de Sneeker Cou rant. Sneek den 22 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen bij deze ter kennis van de be- ,t langhebbendea, dat de commissie van onderzoek voor de Schutterij, hare zitting zal houden ten geiueeutehuize op Vrijdag den 25 Mei 1883, des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen van vrijstelling, van hen, die ten vorigen jare vourwaardelijk van de Schutterij dienst zijn vrij gesteld. Voorts wordt herrinnerd, dat, indien zij niet voor de commissie verschijnen, zij gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben. Ter bekoming van inlichtingen, omtrent de ten deze gevorderde bewijsstukken, zullen be langhebbenden van af heden, zich des voormid- dags tusschen 10 en 12 uur ter Secretarie de zer gemeente kunnen aanmeldeu. Snoek den 18 Mei 1883. I Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W.' BENNEWITZ. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier I oudste lichtingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April jk in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschenen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier wet, een arrest van twee tot zes dagen door kort bezoek te Leeuwarden reeds inzien dat al- den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. Die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hier- voren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehou den, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder geldige reden niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in een andere gemeente gaan vestigen, de verplichting wrordt voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 22 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ.. B E K E N D M A K I N G. De BURGEMEESTER,' Hoofd van Politie, der gemeente Sneek, herinnert den ingezetenen aan de volgende artikelen der Algeméene Politie verordening dezer gemeente: Art 3. Ieder eigenaar, vruchtgebruiker, be heerder of bewoner van een gebouw, is verplicht te zorgen, dat het wijkcijfur en nummer, zoo mede het kadastrale nummer en Sectie, steeds duidelijk zichtbaar zijn.” „Art 4. Ieder, die eene nieuwe woning of een gebouw sticht, is gehouden binnen 14 da gen, nadat het pand in gebruik is gesteld, ter Secretarie aanvraag te doen, naar het op het pand te stellen wijkcijfer en nummer, zoomede na?r het kadastrale nummer en de Sectie, welk een en ander binnen ééqe maand na den dag der opgave aan den hoofdingang moet worden geplaatst, overeenkomstig art. 2,” “Art. 5. Ieder hoofd' van een gezin of alléén wonend persoon, die van woonplaats verandert, is verplicht hiervan binnen ééne maand ter Se cretarie aangifte te doen en op aanvrage van de Politie alle hieromtrent verlangde inlichtingen te geven.” „Art. 6. Het hoofd van een gezin is ver plicht, ter Secretarie aangifte te doen van alle veranderingen, daarin voorkoinende, ook betrek- keltjk het dienstpersoneel.'" Wordende alzoo ieder ingezetene hierop attent gemaakt, daar tegen de overtreders dezer arti kelen onmiddeilijk proces-verbaal zal worden op gemaakt. Sneek, 22 Mei 1883. De Burgemeester, Hoofd van Politie, voornoemd, J. van DRIESSEN. K E N N I S G E VING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek. Gelet op het besluit vaii den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 10 Mei 1883, le Afd. M/S no. 505 (Provinciaal blad no. 54), brengen door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land ih deze Gemeente zal plaats hebben op WOENDAG, den ZESDEN JUNI e. k., des voormiddagsten 10*/2 ure. we hoofd van het departement van justitie in enkele dagen den tijd vond om het stelsel van zijn voorganger te be- en veroordeelen, zelfs en kele der door hem beoordeelde gestichten zelf bezocht met, zooals de minister schreef, den ingenieur-architect, die evenwel, naar het Vad. meedeelt, toen ziek was en werd vervangen door den, eerst 1 April jl. in dienst getreden, adjunct- ingenieur-architect. Kon minister Du Tour in enkele dagen het gevangenisstelsel van zijn voor ganger veroordeelen, de adjunct kon bij een eerst les, wat de oudere ingenieur-architect gedurende geruimen tijd had overgelegd, verkeerd was! De argumenten, ter verdediging van dit ge wijzigd ontwerp, dragen dan ook h. i. het ken merk, dat de voorsteller dier wijzigingen zich den tijd niet heeft gegund om voldoende zijn gedachten over de zaak te laten gaan. Zoo treft al dadelijk, vervolgt het blad, de onjuistheid van het eerste argument, voor de verwisseling der gevangenissen te Leiden eu Leeuwarden aangevoerd. Daaruit blijkt h. i., dat de heer Du Tour de memorie van beant woording van minister Modderman niet goed las; niet omdat Leeuwarden de talrijkste bevol king kan bevatten, verkoos de heer Modderman Leeuwarden boven Leiden als rijks werkinrich ting, doch omdat hij twee bepaalde bezwaren had tegen de gevangenis te Leeuwarden als zwaarste mannengevangenis, achtte hij deze be ter geschikt voor rijks werkinrichting. Die twee bezwaren waren 1. de groote kosten, vereischt voor den bouw van cellen; 2. de grootte der gevangenis. On der de werking van het nieuwe strafwetboek zal toch de zwaarste mannengevangenis slechts ruimte moeten bevatten voor 100 120 man nen, grootendeels cellulair opgesloten; nu zou de gevangenis te Leeuwarden, met noodzakelijke verbouwing, op f 1,000,000 komen en dat achtte de minister Modderman voor even 100 gevangenen wel wat al te duur, terwijl de vele groote zalen, die er zijn, voor ongebruikt zouden blijven. In de bestaande kleinere ge vangenis te Leiden daarentegen zijn de funda menten voor de cellen reeds aanwezig, zoodat met f 80,000 alles in orde zou zijn, Leeuwarden kwam dan vrij en kon tot rijkswerkinrichting worden gebruikt. De quaestie der bedelaarsgestichten had mi nister Modderman opgelost in dien zin, dat de landbouwkoloniën zouden worden opgeheven en vervangen door rij kswer kin richtingen te Hoorn, Veere en Leeuwarden. De kosten van inrich ting zouden niet heel groot zijn, terwijl Ommer- schans en Veenhuizen met hun terreinen vrij zouden komen en desnoods te gelde konden worden gemaakt. Aan het slechte stelsel van landbouwkoloniën moest z. i. een einde komen; het groote getal recidivisten, op 31 December 1880 pl. m. 85 pet., bewees dat het verblijf op Ommerschans en Veenhuizen eer iets aanlok- kends dan afschrikkends had. Ofschoon minister Du Tour dit laatste toe geeft, vindt hij het strengere stelsel Modderman wel wat hard tegenover de ongelukkige bede laars, doch het Vadmeent dat de heer Du Tour over het hoofd heeft gezien, dat de plaat sing van een bedelaar bij recidive in een rijks werkinrichting facultatief is gesteld, zoodat men kan aannemen dat alleen zij er hun plaats zul len vinden, die het verdienen. Zoodat, zegt dit blad, de eenige bestrijding van het stelsel van zijn voorganger bij den heer Du Tour op dit punt berust op een onjuiste opvatting van het karakter van een artikel (434) in het straf- SHEERER COURAHT esïïasttt! v Ui. 14v Ziyxl UXllUvLl txlv dlnddj. uüllü

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1