rm IflllUl III BET IMDISSEIHT SB. (MB Bl 1BMW1I BL W MOR BE 1883. No. 42. A C II T-E N-D E R T I G S T E N Gr. I Paardenmarkt te Snerk. Voorjaars-Paardenmarkt MH T ‘26 31 15 I. —W aan overschrijving op de lie dat de anti-revolutionairen den politir’.en buit van Z. M. rammonitor Adder in de Noordzee, perij begint intusschen reeds klaehten 1 ri I I h Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. Te Gellicum, prov. Gelderland, heeft Maan dag avond jl. een hevige brand gewoed, die zes huisgezinnen van hun woningen beroofde en twee menschen in de vlammen deed omkomen. bord, waarop te lezen stond: Engelschen, Leve Holland.” Als de directeur der fabriek, de heer Van der Made, zich op straat vertoont, wordt hij met luide „hoera’s, begroet. De gestelde eisch om de Engelschen te verwijderen werd tot nog toe door de directie niet ingewilligd. Nader meldt men hieromtrent uit Am sterdam: dè werkstakers zijn héden in optocht naar ’t stadhuis gegaan. Vier hunner woord voerders, bij den Burgemeester toegelaten, be klaagden zich over de bevoorrechting der En- gelsche werklieden. De burgemeester beloofde pogingen bij de directie te zullen aanwenden om tot een minnelijke oplossing der quaestie te geraken. Volgens later bericht zijn allen aan den ar beid gegaan en is het geschil, althans voorloo- pig, beslecht. Benoemd tot ontvanger der directie belastin gen enz te Makkum de heer J. II. Roggen kamp, thans te Bellingwolde. f BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de lit jaar invalt op WOENSDAG den 30 MEI e. k. Sneek, 11 ’Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. De werkstaking onder de werklieden der koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, heeft sedert ons jongste bericht groöter proportion aangenomen. Thans heeft een duizendtal den arbeid laten varen. Slechts tegen den Engelschen ingenieur heeft men grieven. De werklieden wandelden in optocht door de stad met vaandels en met een „Weg met de zonder geldige reden niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in een andere gemeente gaan vestigen, de verplichting wordt voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 22 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ.. Het Venloosch Weekblad, geredigeerd door het lid der Tweede Kamer Haffmans, zegt, het heengaan van den heer Heydenrijck uit de 2e Kamer (die lid van den Raad van State is ge worden) besprekende o. a. het volgende „De heer Heydenrijck, hoezeer overigens aan de Kamer gehecht, was blij dat hij er met goed fatsoen uit was. Bij den keer, dien de zaken thans nemen, is dit zeer natuurlijk; wanneer men na 21 jaren zwoegens, ziet, dat men verder dan ooit van honk is, dan ontvalt ook den dapperste de moed. Wij moeten ons zeer vergissen, of dit was de reden, waarom de heer Heydenrijck zonder groot leedwezen scheidde. „Het lidmaatschap der Kamer was van den beginne af en bleef tot voor een paar jaren zijn lust en zijn leven. In den laatsten tijd begon hem echter iets geweldig te hinderen, en wij hou den ons innig overtuigd, dat wanneer hij het verslag der zitting van 10 Mei leesten dit doet hij zeker hij tot zichzelf zal zeggen„Wat een geluk, dat ik er niet bij was! Het zou mij onmogelijk geweest zijn, den doctor niet op zijn plaats te zetten, even als de heer Brouwers dit met den heer Van der Hoeven deed. En wie weet, hoe hoog het standje geloopen zou zijn? „Inderdaad, de verdeeldheid der katholieken in de Kamer is grooter dan ooit. Men kan ge rust zeggen, dat, behalve op het stuk van het onderwijs, een paar hunner lijnrecht tegenover de overigen staan. Dit blijkt bij elke gelegen heid en bij de ontvangst, die deze heeren aan het nieuwe ministerie bereidden, op nieuw.” Wij lezen in het Vaderland: „De Standaard geeft een vriendelijken wenk aan de Katholieke bondgenooten bij de Provin ciale stembus, dat zij er toch niet op moeten rekenen, dat hun steun hun aanspraak zal ge ven op het recht om Katholieke leden naar de Eerste Kamer- door de Staten te doen afvaardi gen. De anti-revolutionaire kiezers krijgen bij deze herstemming het bevel om voor de Katho lieke candidaten, die in herstemming kom en te genover de liberalen, te stemmen. De leiders, der partij vermoeden reeds de bedenking, die de anti-revolutionaire kiezers zullen laten hooren, nl. dat met Katholieke leden van de Provincia le Staten er kans bestaat op de keus van Ka tholieke leden der Eerste Kamer door die Sta ten. Maak u niet ongerust, dus luidt het ant woord van Standaard, uwe bedenking houdt geen oogenblik steek, De toestand is namelijk deze, dat wij bij de verkiezing voor de Eerste Kamer niet hebben te vragen wie in de Staten zitten, maar wie door de meerderheid der Sta ten naar de Eerste Kamer zal worden gezonden. De tegen bedenking komt dus pas dan in aan merking, indien het getal Roomsche Staatsleden zoo groot mocht worden, dat er gevaar voor af vaardiging naar de Eerste Kamer van een Room sche ontstond. Hiervan echter is buiten Noord- Brabant en Limburg in geen enkele provincie sprake. „Door zulke naïeve en oprechte verklaringen, 1. 2. 3. lag aan 4. Benoeming chool no. 1 5. Alsvoren ichool no. 4. 6. Benoeming van leden voor het stembu- eau, voor de verkiezing der 2e Kamer der Sca- en-Generaal. 7. Behandeling van een adres van Mr. D. Wouters. 8. Vaststelling van het programma voor hot lymnasium, cursus 1883/84. 9. Voorstel tot wijziging van het reglement voor het Gymnasium. 10. Voorstel tot af- en overschrijving op de Gemeentebcgrcoting, dienst 1882. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7,/i Cents. Bij abonnement is de prijs be* langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Uit Scheveningen wordt aan de N. R. Ct. geschreven Zooals men zich zal herinneren, is er meer malen op gewezen, dat de boeien van de Adder er niet meer op waren de reederij beeft zich daarover beklaagd bij den minister van marine, die daarop thans het volgende antwoord heeft gezonden „Naar aanleiding van een verzoek, bij adres van 12 April jl.werd aan den inspecteur van het loodswezen te Hellevoetsluis enz. opgedra gen, om ten belange der visscherij het wrak De heer P. van der Gend, tuinman en bloe mist op het domein Soestdgk, deelt in Semper- virens mede, dat in dea loop van dezen zomer op dat particulier domein van Z. M. den Koniug twee zoogenaamde honderdjarige aloës {Alg ave americana) zullen bloeien. Het juiste tijdstip van den bloei zal door dien heer later worden bekend gemaakt, ten einde ieder belangstellende gelegenheid te geven de planten te gaan bezichtigen. van eene onderwijzeres aan van den strijd voor het „omzetten der Staten- Provinciaal” geheel voor zich willen behouden, laten zich echter de Katholieke en conservatieve bladen niet afschrikken. Ofschoon zij reeds van te voren het welwillend bescheid hebben mogen vernemen, dat er nog geen sprake is van het gevaar van afvaardiging naar de Eerste Kamer van een Roomscheofschoon de conservatieven van beide zijden, zoowel van anti-revolutionaire als van Katholieke, doodgezwegen worden, zag men toch Tijd, Dagblad enz. met een zelfver loochening, die bewondering afdwingt, schette- rend bazuingeschal aanheffen tot aansporing van worden terugbezorgd) de kiezers om de Provinciale Staten in anti-re volutionairen zin te helpen omzetten.” VERGADERING ian den Gemeenteraad van Sneek, >p Zaterdag 26 Mei 1883, ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. Voorstel tot het verleonen van eervol ont- den onderwijzer P. Hekman. van eene onderwijzeres UIT DE PERS. Den 4den Juni zal de eedsweigering van den heer A. R. H. jr. te Amsterdam voor den Hoo- gen Raad behandeld worden. De uitspraak van dit lichaam wordt in dezen zaak met dubbele belangstelling te gemoet gezien. Men kent do omstandigheden dezer zaak. De heer H. geeft voor tot geen kerkgenootschap te behooren en daar hij zegt in geen wrekend God te gelooven, is hij van meening, dat hij, met niet minder-, recht dan de Doopsgezinden, volstaan kan met een belofte. SNEEK, 25 Mei. Bij de jl. Dinsdag plaats gehad hebbende her stemming ter verkiezing van een lid der Prov. Staten in ons hoofdkiesdistrict, waren 1707 stem biljetten ingeleverd, waaronder 14 in blanco en van onwaarde. Gekozen werd de heer E. J. Hollander te Goënga met 892 stemmen, terwijl 801 op den heer II. Fennema te Wommels wa ren uitgebracht. In de verschillende gemeenten van ons kies district waren uitgebracht: (de tusschen ge plaatste cijfers duiden het aantal stemgerechtig den aan) Sneek 304 (355), IJlst 49 (55), Slo ten 14 (20), Workum 122 (148), Hindeloopen' 11 (21), Stavoren 15 (19), Wijmbritseradeel 332- (462), Hemel. Oldeph. en Noordwolde 111 (182), Gaasterland 89 (124), Lemsterland 131 (189), Doniawerstal 98 (150), Haskerland 155 (204), Rauwerderhem 100 (125), Hennaarderadeel 176 (213) stemmen. Te Leeuwarden werd met 571 van de 882 uitgebrachte geldige stemmen gekozen de heer mr. W. J. van Welderen baron Rengers. Op den heer D. van Konijnenburg waren 311 stem men uitgebracht. Door de kiesvereeniging „Burgertrouw” alhier, is, in hare vergadering van gisteren avond, met algemeene stemmen als voorloopig candidaat gekozen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, het aftredend lid Mr. Ph. van Blom te Heerenveen. Ook de kiesvereeniging „Burgerplicht” hadden heerban Blom vroeger reeds voorloopig candidaat gesteld. Morgen komen de afgevaardigden van de ver schillende liberale kiesvereenigingen in ons hoofd kiesdistrict alhier bijeen om tot eene definitieve candidaten-keuze over te gaan. f Westekgoo, 24 Mei. De aardbeien geu ren en vragen om regen, maar het weer blijft vast; al dondert het in de verte en schijnt er een ring om de zon, geen verandering. Zoo’n langdurige droogte in het voorjaar komt niet al le jaren voor. In de veenderijen komt ze den turfmakers zeker uitstekend te stade. Zelfs oude turfschippers, die reeds jaren hier turf brengen, herinneren zich niet ooit om dezen tijd nl. nieu we harde turf aan hunne klanten te hebben ge bracht. Toch heeft dit nu plaats. De sehip- i aan te dwars van Scheveningen, weder door een ton te doen aanwijzen. Pogingen, aangewend om het wrak terug te vinden, zijn evenwel tot nog toe niet gelukt. Dientengevolge heb ik alsnu de eer, uw commissie te verzoeken, de hulp der visschers van Scheveningen te willen inroepen, óm bijaldien het wrak door hen visschende bij toeval wordt ontdekt, daarvoor tijdelijk een klein bootje tot aanwijzing te plaatsen en daarvan onmiddelijk kennis te geven aan voornoemden inspecteur, die alsdan voor de vervanging van het bootje (hetwelk daarna aan uw commissie zal voor een ton bij eerste gunstige gelegenheid de noodige maatregelen zal nemen. Ook bij dit departement wordt ter zijner tijd van het vinden en voorloopig aanwijzen van het wrak door visschers bericht ingewacht.” K ENNISGEV IN G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek. Gelet op het besluit van den Commissaris Bes Konings dezer Provincie van den 10 Mei 1883, le Afd. M/S no. 505 (Provinciaal blad po. 54), brengen door deze ter kennis van de [belanghebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op WOENDAG, den ZESDEN JUNI e. k, des voormiddags ten |10*/2 ure. i Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel |te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier (oudste lichtingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn [gesteld. I Dat de verlofganger bij het onderzoek moet Verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van Be kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn frertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. I Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier «et, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger: k 1°. Die, zonder geldige reden, niet bij het Ipnderzoek verschijnt r 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder Reldige redenen, niet voorzien is van de hier- poren vermelde voorwerpen I 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij fret onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden I 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan pen ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat, nu er [maar één onderzoek in het jaar wordt gehou- [den, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de [strafbepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, di SHEERER (OHIO 71P f onaa 15 I W ES JL A ,V 1». I j 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1